1965-04-11 Κυριακή Ε' Νηστειών ήχος πρώτος (Άγ. Σπυρίδων Πειραιώς, μνημόσυνο Κ. Πρίγγου)

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Εγκαινιάζω με αυτό το μήνυμα, τη συνεργασία μου με το φίλο Λεωνίδα Γαρουφαλλή, όσον αφορά το ανέβασμα μεγάλου αριθμού ψηφιοποιημένων κασετών που έχει στην κατοχή του από δική του πηγή.

Ο Λεωνίδας θα μου στέλνει τα κομμάτια σε tracks κι εγώ θα κάνω την επεξεργασία, την αποθορυβοποίηση και θα τα ανεβάζω. Οπότε τυχόν thanks πάνε και στους δυό μας (κ. Διαχειριστά να παίρνετε τα μισά thanks και να τα βάζετε στον κ. Γαρουφαλλή!!! :D:eek::D).

Ενδιάμεσα θα ανεβάζω και από τα δικά μου που έχω από Πετρίδη, βάλε και τον Καμαράδο και τον Βουδούρη ...:cool::cool:. Για κανα-δυό χρονάκια βρήκαμε δουλειά...:wink:.

Τέλος πάντων, αρχίζω/ουμε με την Ηχογράφηση από Κυριακή Ε' των Νηστειών (Οσίας Μαρίας Αιγυπτίας) την 11 Απριλίου του 1965, ήχου Α', όπου ο Άρχων ψάλλει προσκεκλημένος στον Άγιο Σπυρίδωνα Πειραιώς. Πρέπει να είχε χειμωνιάτικο Απρίλη εκείνη την χρονιά γιατί το εκκλησίασμα ..."λυσσάει" στο βήχα. Πάντως μετά την αποθορυβοποίηση η ηχογράφηση είναι από καλή έως πολύ καλή και ο Στανίτσας ...όπως πάντα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!

Στο μήνυμα αυτό, είναι το Α' Μέρος της ηχογράφησης. Αύριο με το καλό τα υπόλοιπα :)

ΧΣ
 

Attachments

  • 01.AnoiksoToStomaMou-ArgesKatavasies_Legetos_Stan.mp3
    6.6 MB · Views: 709
  • 02.NPsalmos_HxosB_Stan.mp3
    3.8 MB · Views: 518
  • 03.TisMetanoias-TaPlithi_Stan.mp3
    5.7 MB · Views: 556
  • 04.KyrieEleison-Tripla_Stan.mp3
    305.5 KB · Views: 391
  • 05.Timiwtera-ApasGigenis(argon)_Legetos_Stan.mp3
    7.4 MB · Views: 536
  • 06.AgiosKyrios-SyngekleismenwnDespota_HxosB_Stan.mp3
    3.7 MB · Views: 508
  • 07.OGlykasmosTwnAggelwn_HxosC_Stan.mp3
    1.9 MB · Views: 444
  • 08.Ainoi_HxosA_Stan.mp3
    5.1 MB · Views: 654
  • 09.ProsomoionAinwnOsMariasAigyptias_HxosPLB_Stan.mp3
    2.3 MB · Views: 518
  • 10.Doxa-OukEstinHVasileia_HxosA_Stan.mp3
    11.1 MB · Views: 670
  • 11.DoxologiaIakwvou_HxosB_Stan.mp3
    13.5 MB · Views: 572
  • 12.TypikaAStasis_HxosPLD_Stan.mp3
    5.5 MB · Views: 529
  • 13.TypikaBStasis_HxosB_Stan.mp3
    2.4 MB · Views: 453
  • 14.Apolytikia_TouLithou-EnSoiMiter_Stan.mp3
    3.6 MB · Views: 470
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί φίλοι,

Εγκαινιάζω με αυτό το μήνυμα, τη συνεργασία μου με το φίλο Λεωνίδα Γαρουφαλλή, όσον αφορά το ανέβασμα μεγάλου αριθμού ψηφιοποιημένων κασετών που έχει στην κατοχή του από δική του πηγή.

Ο Λεωνίδας θα μου στέλνει τα κομμάτια σε tracks κι εγώ θα κάνω την επεξεργασία, την αποθορυβοποίηση και θα τα ανεβάζω. Οπότε τυχόν thanks πάνε και στους δυό μας (κ. Διαχειριστά να παίρνετε τα μισά thanks και να τα βάζετε στον κ. Γαρουφαλλή!!! :D:eek::D).

Ενδιάμεσα θα ανεβάζω και από τα δικά μου που έχω από Πετρίδη, βάλε και τον Καμαράδο και τον Βουδούρη ...:cool::cool:. Για κανα-δυό χρονάκια βρήκαμε δουλειά...:wink:.

Τέλος πάντων, αρχίζω/ουμε με την Ηχογράφηση από Κυριακή Ε' των Νηστειών (Οσίας Μαρίας Αιγυπτίας) την 11 Απριλίου του 1965, ήχου Α', όπου ο Άρχων ψάλλει προσκεκλημένος στον Άγιο Σπυρίδωνα Πειραιώς. Πρέπει να είχε χειμωνιάτικο Απρίλη εκείνη την χρονιά γιατί το εκκλησίασμα ..."λυσσάει" στο βήχα. Πάντως μετά την αποθορυβοποίηση η ηχογράφηση είναι από καλή έως πολύ καλή και ο Στανίτσας ...όπως πάντα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!

Στο μήνυμα αυτό, είναι το Α' Μέρος της ηχογράφησης. Αύριο με το καλό τα υπόλοιπα :)

ΧΣ

Λεωνίδα και Χάρη, θερμές ευχαριστίες. Προσέξτε μετά τη μεγάλη είσοδο την εκφώνηση του λειτουργούντος ( στα κομμάτια που δεν ανεβάσατε ακόμα), ποιόν τεθνεώτα μνημονεύει; Για αυτόν είναι εκεί (στον Περαία) ο Στανίτσας...

Δ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αγαπητοί φίλοι,

Εγκαινιάζω με αυτό το μήνυμα, τη συνεργασία μου με το φίλο Λεωνίδα Γαρουφαλλή, όσον αφορά το ανέβασμα μεγάλου αριθμού ψηφιοποιημένων κασετών που έχει στην κατοχή του από δική του πηγή.

Ο Λεωνίδας θα μου στέλνει τα κομμάτια σε tracks κι εγώ θα κάνω την επεξεργασία, την αποθορυβοποίηση και θα τα ανεβάζω. Οπότε τυχόν thanks πάνε και στους δυό μας (κ. Διαχειριστά να παίρνετε τα μισά thanks και να τα βάζετε στον κ. Γαρουφαλλή!!! :D:eek::D).

Ενδιάμεσα θα ανεβάζω και από τα δικά μου που έχω από Πετρίδη, βάλε και τον Καμαράδο και τον Βουδούρη ...:cool::cool:. Για κανα-δυό χρονάκια βρήκαμε δουλειά...:wink:.

Τέλος πάντων, αρχίζω/ουμε με την Ηχογράφηση από Κυριακή Ε' των Νηστειών (Οσίας Μαρίας Αιγυπτίας) την 11 Απριλίου του 1965, ήχου Α', όπου ο Άρχων ψάλλει προσκεκλημένος στον Άγιο Σπυρίδωνα Πειραιώς. Πρέπει να είχε χειμωνιάτικο Απρίλη εκείνη την χρονιά γιατί το εκκλησίασμα ..."λυσσάει" στο βήχα. Πάντως μετά την αποθορυβοποίηση η ηχογράφηση είναι από καλή έως πολύ καλή και ο Στανίτσας ...όπως πάντα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!

Στο μήνυμα αυτό, είναι το Α' Μέρος της ηχογράφησης. Αύριο με το καλό τα υπόλοιπα :)

ΧΣ

Θησαυροι !!! Να εισαι παντα καλα αγαπητε συναδελφε να μας προσφερεις διαμαντια ! Παντως νομιζω οτι το"...και ο Στανιτσας παντα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ! " ειναι εκ'του περισσου αφου το ονομα του το εχεις πει πιο πανω : Ο Α Ρ Χ Ω Ν !!!!!!!!!!!!!!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πρόκειται για μια εξαιρετική (στο σύνολό της) και συγκινητική ηχογράφηση, όχι μόνο για την παλαιότητά της (1965).
(Είναι, άλλωστε, μετρημένες στα δάκτυλα των 2 χειρών οι ηχογρ. του Στανίτσα στην Αθήνα που ξεχωρίζουν)
Η συγκεκριμένη ξεχωρίζει (και) για τον εξής λόγο : ο μέγας Άρχων Στανίτσας ψάλλει στο (ετήσιο, προφανώς) μνημόσυνο του Πρίγγου, του αειμνήστου Μεγάλου Άρχοντος.

Η εκτέλεση όλων ανεξαιρέτως των ύμνων είναι υποδειγματική, αρμόζουσα στον κεκοιμημένο Άρχοντα προκάτοχό του. Τί να πει κανείς για το Χερουβικό...

Αυτή και μόνο η ηχογράφηση αρκεί να δείξει (και να πείσει και τους άπιστους!) ότι ο Στανίτσας υπήρξε de facto ο καλύτερος μαθητής του Πρίγγου, ο επάξιος καθ᾽όλα διάδοχός του (και συνεχιστής του) και ο τελευταίος (της μακράς αλυσίδας) των Μεγάλων Αρχόντων της ΜΧΕ.
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Λεωνίδα και Χάρη, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τον θησαυρό που μας ανεβάζετε! Πω πωωωω, εκτελέσεις!!! Και να μην ξεχνάμε να μακαρίσουμε και αυτοί που πήγαν σ'αυτές τις ακολουθίες και σταθήκανε με το μικρόφονο στο χέρι να ηχογραφήσουνε αυτές τις σπάνιες στιγμές!

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Απόστολος
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Εἶμαι εὐγνώμων στούς ἀγαπητούς Γιάννη Μπουλμπουμτζῆ καί Χάρη Συμεωνίδη, οἱ ὁποῖοι βοηθοῦν στό καθάρισμα καί ἀνέβασμα τῶν σπουδαίων ἠχογραφήσεων τοῦ Στανίτσα. Δυστυχῶς, οἱ κασσέτες πού βρίσκω κατά καιρούς ἒχουν φύσημα, ἀνακατεμένα κομμμάτια, ὁπότε χρειάζονται ἐπεξεργασία. Σ' αὐτό ἒχουν εἰδίκευση οἱ προ-ἀναφερθέντες φίλοι, πρός τούς ὁποίους αἰσθάνομαι βαθύτατη εὐγνωμοσύνη. Γιά νά μήν δημιουργοῦνται ψευδεῖς ἐντυπώσεις, σπεύδω νά τονίσω ὃτι δέν κατέχω κανένα μεγάλο ἀρχεῖο μέ τόν Στανίτσα. Ψιλο-πράγματα μόνον. Ἁπλῶς μοῦ δίνουν κάποιοι φίλοι κασσέτες κατά καιρούς πρός ψηφιοποίηση. Κάνω τήν ἐργασία κι ἒπειτα τά μοιραζόμαστε ὃλοι μαζί ἐδῶ.

Παράκληση: Ἂν ὑπάρχει κι ἂλλος ἐδῶ στό "ψαλτολόγιον" πού μπορεῖ νά βοηθᾶ στό καθάρισμα παλαιῶν ἠχογραφήσεων, ἀς μᾶς τό πεῖ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Προκειται για το μνημοσυνο του Πριγγου . Ετσι γραφω και εγω στο αντιστοιχο σιντι που εχω . Το επιβεβαιωνει και ο μαθητης του Στανιτσα και καλος φιλος πρωτοψαλτης και χοραρχης Θανασης Παϊβανας (μελος του φορουμ) . Οταν ο αγαπητος Χαρις (πολλες ευχαριστιες οπως και στον Λεωνιδα) ανεβασει και την υπολοιπη ηχογραφηση , σε καποιο σημειο ο ιερεας
αναφερει μνημονευωντας το ονομα Κωνσταντινος .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Σε αλλη (ιδια) ηχογραφηση που επισης κυκλοφορει , αναφερεται οτι ειναι μνημοσυνο του Πρωτοψαλτου Κωνσταντινου . Προφανως προκειται για λαθος , μπερδευωντας τον πρωτοψαλτη Κωνσταντινο με τον Πριγγο που επισης λεγοταν Κωνσταντινος .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...στο (ετήσιο, προφανώς) μνημόσυνο του Πρίγγου, του αειμνήστου Μεγάλου Άρχοντος.
Προκειται για το μνημοσυνο του Πριγγου. ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Σε αλλη (ιδια) ηχογραφηση που επισης κυκλοφορει , αναφερεται οτι ειναι μνημοσυνο του Πρωτοψαλτου Κωνσταντινου . Προφανως προκειται για λαθος , μπερδευωντας τον πρωτοψαλτη Κωνσταντινο με τον Πριγγο που επισης λεγοταν Κωνσταντινος .
Ὁ Ἄρχων Πρωτοψάλτης τῆς Μ.τ.Χ.Ἐ. Κωνσταντῖνος Πρίγγος ἐκοιμήθη στὶς 14 Μαρτίου τοῦ 1964 σὲ ἡλικία 72 ἐτῶν. Τὴν νεκρώσιμο Ἀκολουθία του, ἡ ὁποία ἐψάλη μεγαλοπρεπῶς στὸν Μητροπολιτικὸ Ναὸ τῶν Ἀθηνῶν, ἐπιμελήθηκε ὁ Σύλλογος φίλων Βυζαντινῆς Μουσικῆς καὶ ἡ ταφή του ἔγινε στὸ Γ΄ Νεκροταφεῖο Ἀθηνῶν.
Κωνσταντῖνος Πρωτοψάλτης ὁ Βυζάντιος ἐκοιμήθη στίς 30 Ἰουνίου τοῦ 1862.


 

tb---

τσοπάνης
Μπράβο στον Αγιο Σπυρίδωνα Πειραιά που διατηρεί Αρχοντες στα αναλόγια του.

Με μικρές διαφορές βέβαια ( ζήτω τα ηλεκτρονικά συστήματα ισοκρατήματος ) :D~~~
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Για μερικές ηχογραφήσεις που ανεβαίνουν στο φόρουμ (όπως η συγκεκριμένη) ένα απλό ευχαριστώ πιστεύω πως είναι πολύ λίγο. ΜΠΡΑΒΟ!!! σε όσους κάνουν τον κόπο και έχουν την καλή διάθεση να μοιράζονται τέτοιες θαυμάσιες ηχογραφήσεις - εκτελέσεις με όλους μας. Σας ευχαριστούμε πολύ άξιος ο κόπος σας. Κάλη Μεγαλη Εβδομάδα σε όλους και καλή δύναμη.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ιστορική και εξαιρετικά σημαντική ηχογράφηση, ευχαριστούμε θερμά.
Δύο θέματα για συζήτηση:
1. Χρονική αγωγή ψαλμώδησης του δοξαστικού σε σχέση με τα όσα σημειώνει στο τέλος του Τριωδίου του ο Άρχοντας.
2. Ήχος αργής δοξολογίας.
Ε.Γ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ιστορική και εξαιρετικά σημαντική ηχογράφηση, ευχαριστούμε θερμά.
Δύο θέματα για συζήτηση:
1. Χρονική αγωγή ψαλμώδησης του δοξαστικού σε σχέση με τα όσα σημειώνει στο τέλος του Τριωδίου του ο Άρχοντας.
2. Ήχος αργής δοξολογίας.
Ε.Γ.

Η χρονική αγωγή που αναφέρει ο δάσκαλος στο Τριώδιό του είναι ενδεικτική. Εξαρτάται και από άλλους αστάθμητους παράγοντες, όπως η διάθεση του ψάλλοντος ο ήχος και η μελωδία... (το πόσο εντεχνο είναι το ψαλλόμενο). Για παράδειγμα, με την ίδια χρονική αγωγή θα πούμε το "Εξέδυσάν με" της Κυψέλης με το του Πρίγγου;
Όσο για τη δοξολογία, δεν είναι απόλυτα δεσμευτικό να ακολουθήσει τον ήχο της Κυριακής, ούτε αυτόν του δοξαστικού (που εδώ συμπίπτουν). Απλά για τους δικούς του λόγους, που δεν πρόκειται να τους μάθουμε, επέλεξε στο ετήσιο μνημόσυνο του Πρίγγου να πει σε β' ήχο.
Εικασία δική μου: Η τετράφωνος του Ιακώβου είναι πανηγυρική (ως ανήκουσα στο διατονικό γένος), γιαυτό και προτίμησε χρωματική λόγω του μνημοσύνου, και καλά έκανε.
Υ.Γ. Προς τους ... ηχο-αναβάτορες ... Το χερουβικό θα το ανεβάσετε: Το έχω καταγράψει.....
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Υ.Γ. Προς τους ... ηχο-αναβάτορες ... Το χερουβικό θα το ανεβάσετε: Το έχω καταγράψει.....

Δώσε μας 2-3 ωρίτσες, δάσκαλε! Αυτό το Χερουβικό είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΗΓΜΑ και προσπαθώ να το φτιάξω όσο καλύτερο γίνεται (η πρωτογενής ηχογράφηση που έχω είναι μέτρια προς κακή):(

ΧΣ
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υ.Γ. Προς τους ... ηχο-αναβάτορες ... Το χερουβικό θα το ανεβάσετε: Το έχω καταγράψει.....

Ωωω....έχετε καταγράψει αυτό το καταπληκτικό Χερουβικό, όπου ο Λέων βρυχάται πραγματικά για το χαμό του (άλλου) ιερού Τέρατος ;

Γλύκα, αρχοντιά, άνεση στο χρόνο και την εκτέλεση.
Υποβλητικότητα, μυστικοπάθεια, παρακλητικότητα και απεριττότητα στις γραμμές και το ύφος.
Δεν είχε κάποιον άλλον πιο αντάξιο να ορίσει ο Διδάσκαλος για διάδοχό του...αυτός (μόνο) τού "έκλεψε" (ή "απερρόφησε" κατά π.Φαράσογλου) όλη την τέχνη και την μαγεία των Χερουβικών στα 20 χρόνια που τον είχε απέναντί του !

ΥΓ. Ανεβάστε την καταγραφή ! Θα έρθει κι ο ήχος...
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΥΓ. Ανεβάστε την καταγραφή ! Θα έρθει κι ο ήχος...

Τώρα!

Έρχεται σε 15' μαζί με όλα τα άλλα καλούδια της Λειτουργίας

ΧΣ

ΥΓ. Όπως τα λές είναι Δημήτρη. Ο Λέων βρυχάται!!!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε λοιπόν!

Δεν είναι πολύ καλά όλα (από ήχο εννοώ):(, αλλά σας διαβεβαιώ πως τα πάλαιψα πολύ, κι από αυτά που πήρα είναι αισθητά καλύτερα. :)

Ο Στανίτσας εμφανώς συγκινημένος ...δεν περιγράφεται! Τα έχει όντως όλα αυτά που γράφετε πιο πάνω κι ακόμα περισσότερα! :cool::cool:

Όταν τα ξεκίνησα ειλικρινά δεν ήξερα οτι πρόκειται για τέτοιο θησαυρό. Συγχαρητήρια στον Λεωνίδα που έφερε στο φόρουμ αυτή την υπέροχη ηχογράφηση! :wink:

ΧΣ
 

Attachments

  • 15.XerouvikosYmnos_HxosA_Stan.mp3
    20.8 MB · Views: 594
  • 16.MnimonefsiKwnPriggou-TaisAggelikais_Stan.mp3
    2.9 MB · Views: 376
  • 17.Leitourgika_HxosA-7fonos_Stan.mp3
    2.1 MB · Views: 385
  • 18.TheiaLeitourgiaMegVasileiou_Stan.mp3
    3.1 MB · Views: 354
  • 19.TinGarSinMitran-Arxaion_HxosA-4fonos_Stan.mp3
    7.9 MB · Views: 416
  • 20.EisAgios-TouDeipnouSou_Stan.mp3
    3.3 MB · Views: 376
  • 21.EidomenToFws-EiiToOnomaKyriou_Stan.mp3
    3 MB · Views: 352
  • 22_OmiliaPeriStanitsa.mp3
    11.6 MB · Views: 405
  • 23.DouloiKyrion_HxosPLD-Xourmouziou(syrrafi)_Stan.mp3
    12.6 MB · Views: 390
  • 24.EfrikseGi-Syndomon_Kratima-Meros_HxosPLA_Stan.mp3
    7.2 MB · Views: 400
Last edited:
P

ptz

Guest
-Προς τους επεξεργαστές των ηχογραφήσεων.Με καλή πρόθεση γιά το εργο που προσφέρουν στους νεώτερους,γιατί εμείς μεγαλώσαμε με αυτή και με την ηχογράφηση της Κυρκής Ορθοδοξίας 1961.Λίγο πιο απαλό μέταλο.Ακούγεται σκληρός.Παραθέτω τα πεντηκοστάρια Τριωδίου από την δική μου ηχογράφηση και δείτε τη διαφορά.Και παλι καλοπροαίρετα.Και μια παραίνεση στους νέους:Στανίτσας δεν ξαναγίνεται.Ουτε Πρίγγος βέβαια.Γιαυτό μην προσπαθήσετε να τους μιμηθείτε.Οσοι το προσπάθησαν έχασαν τις φωνές τους από τα 40.Μόνο το ύφος.Και μαθήματα κλασικά.
 

Attachments

  • 02 Της μετνοίας-τα πλήθη.mp3
    2.9 MB · Views: 208

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;34027 said:
-Προς τους επεξεργαστές των ηχογραφήσεων.Με καλή πρόθεση γιά το εργο που προσφέρουν στους νεώτερους,γιατί εμείς μεγαλώσαμε με αυτή και με την ηχογράφηση της Κυρκής Ορθοδοξίας 1961.Λίγο πιο απαλό μέταλο.Ακούγεται σκληρός.

Αγαπητέ κ. Παναγιώτη,

Η σκληρότητα που πιθανόν έμεινε στις ηχογραφήσεις που ανέβασα, προέρχεται από το ανεπεξέργαστο ηχητικό. Μάλιστα περενέβην (σκανδαλωδώς) όσο γινόταν με equalizer και ειδικά colorization reverbs προκειμένου να μαλακώσει η (σε πολλά σημεία) υπερβολικά σκληρή, συριστική και θορυβώδης (πολύ φύσημα) ηχογράφηση.

Κάνετε πολύ καλά κι ανεβάζετε ηχητικό από άλλη ηχογράφηση της ίδιας εκτέλεσης, σκοπεύω να το κάνω κι εγώ και δη για το χερουβικό, το οποίο μου το έστειλε σε καθαρή ηχογράφηση ο Δ. Ζαγκανάς.

Απλά, ορισμένες ηχογραφήσεις είναι πολύ κακές και δεν μπορούν να γίνουν πολύ καλές, μπορούν απλώς να βελτιωθούν :)

Ωστόσο, μέχρι να εμφανιστούν οι καλύτερες, είναι κι αυτές πολύ καλές, γιατί αφήνουν να φανεί η τεχνη και η ικανότητα του ψάλλοντος. Το θέμα υπάρχει (από τη συγκεκριμένη ημέρα), αν κάποιος έχει οποιοδήποτε από τα μαθήματα αυτά σε καλύτερη ηχογράφηση, ας το ανεβάσει! :wink:

ΧΣ
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ασχετη ερωτηση και αφου πρωτα ευχαριστησω τον Λεωνιδα και τον Χαρη...

Αυτη η ηχογραφηση ειναι προ η μετα της απελασεως;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπελάθηκε τὸ ἔτος 1964, λόγῳ τῆς γνωστῆς πολιτικῆς τῆς Τουρκικῆς Κυβερνήσεως γιὰ τὸ Κυπριακό, ποὺ ἀπέλασε τότε τριάντα χιλιάδες Ἕλληνες ὑπηκόους ἐγκατεστημένους στὴν Κωνσταντινούπολη. Στὴ συνέχεια ἦλθε ὁ Στανίτσας στὴν Ἑλλάδα καὶ ἐγκατεστάθηκε γιὰ ἕνα χρόνο στὴ Χίο, ὅπου ἔψαλλε σχεδόν σὲ ὅλο τὸ νησί. Ἔπειτα φεύγει γιὰ δύο μῆνες στὴ Βηρυττό, καὶ ἀπὸ τὸ ἔτος 1966 διορίζεται πλέον μόνιμα στὸν Ἅγιο Δημήτριο Ἀμπελοκήπων, στὴν Ἀθήνα, καὶ δημιουργεῖ παράδοση μέχρι τῆς συνταξιοδοτήσεώς του, τὸ ἔτος 1981, ἐνῷ ἐν τῷ μεταξύ, τὸ ἔτος 1967, πηγαίνει γιὰ τρισήμισυ μῆνες στὴν Ἀμερική. Γενικὰ δέ, ἔψαλλε περιοδικὰ σὲ ὅλη τὴν Ἑλληνικὴ Ἐπικράτεια.

Πηγή

 
Top