Μουσική γραμματοσειρά για τα μηνύματά μας.

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ήθελα Δημήτρη (Κουμπαρούλη) να ρωτήσω - προτείνω το εξής:

Θα μπορούσες να ενσωματώσεις στις επιλογές των γραμματοσειρών που γράφουμε τα μηνύματά μας και μια Μουσική π.χ. του π.Εφραίμ;

Προσωπικά έχω έρθει πολλές φορές στη θέση να γράφω "εκεί που είναι το ελαφρόν και έχει το κλάσμα και δίπλα το τάδε βάλε απόστροφο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο"

...ή "στην τάδε θέση ---- τι ισοκράτιμα μπαίνει;"

Γιατί απλά αν λέμε "όταν κάνει στάση στον Κε" αυτό ισοδυναμεί με 3-4 περιπτώσεις.

Επίσης γλυτώνεις από το να ανεβάζεις σαν επισύναψη 5-6 φθόγγους μουσικούς για να πεις κάτι που θέλεις. Απλά θα τους γράφεις.

Τι λες (λέτε);

Κ.Ε.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Θα μπορούσες να ενσωματώσεις στις επιλογές των γραμματοσειρών που γράφουμε τα μηνύματά μας και μια Μουσική π.χ. του π.Εφραίμ;


Για να εμφανιστεί μια γραμματοσειρά πέρα από τις συνήθεις σε ιστοσελίδα, θα πρέπει αυτή η γραμματοσειρά να υπάρχει εγκατεστημένη στους υπολογιστές όλων όσων διαβάζουν τη σελίδα. Αλλά και πάλι ενδέχεται να μη δουλεύει σωστά. Άρα αυτό που ζητάς, μάλλον δε μπορεί να γίνει με 100% επιτυχία.

Στην επόμενη γενιά ίντερνετ πάντως, web3, θα μπορείς με χρήση στυλ css σε μια ιστοσελίδα να εμφανίζεις οποιαδήποτε γραμματοσειρά θες, αρκεί αυτή να είναι διαθέσιμη κάπου στο ίντερνετ. Η εμφάνιση της σελίδας δηλαδή δε θα εξαρτάται καθόλου από τον υπολογιστή στον οποίο εμφανίζεται. Δε θα αργήσει πολύ να έρθει. Την περιμένουν πως και πως όλοι οι σχεδιαστές, καθώς τώρα αναγκάζονται να βάζουν εικόνες αντί για κείμενο όταν απαιτείται πρωτότυπη γραμματοσειρά.

Βλέπως όμως ότι ο Δημήτρης έχει επιλογή BZ/EZ στις γραμματοσειρές. Για να βάλω να δω τι θα φανεί: asdfghjkl. Βλέπετε σύμβολα;
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Βλέπως όμως ότι ο Δημήτρης έχει επιλογή BZ/EZ στις γραμματοσειρές. Για να βάλω να δω τι θα φανεί: asdfghjkl. Βλέπετε σύμβολα;

Βλέπουμε...


ΑσσΣ:σ

Δεν βρίσκω όμως όλα τα σύμβολα.

Ίσως πρέπει να μπει όλο το πακέτο (5 νομίζω γραμματοσειρές;)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ήταν όλα τα σύμβολα από τη γραμματοσειρά BZ BYZANTINA, την πρώτη στο πακέτο ΒΖ. Εγώ όμως δε βλέπω κανένα σύμβολο, αν και έχω εγκατεστημένες όλες τις γραμματοσειρές. Να φταίει που έχω Mac, να φταίει που έχω firefox; Ότι και να φταίει είναι η απόδειξη ότι δε μπορούμε όλοι να βλέπουμε το ίδιο...

Άρα ας περιμένουμε το επόμενο πρωτόκολλο ίντερνετ. Δε θα αργήσει...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όπως είδατε προσέθεσα δοκιμαστικά το BZ Byzantina και ΕΖ στη λίστα με τις γραμματοσειρές αλλά δεν δουλεύει (δεν περίμενα ομολογώ να δουλέψει εκτός Word). Το έχω υπόψην μου, είναι ενδιαφέρουσα και χρήσιμη πρόταση. Αν βρώ κάτι θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Απ' ότι έχω δει, οι περισσότεροι που γράφουν στο forum έχουν την δυνατότητα δημιουργίας pdf αρχείων. Κυκλοφορούν δε και freeware προγράμματα γιαυτή την δουλειά. Τι πιο απλό από το γράψει κανείς την μουσική φράση που θέλει να αναπτύξει σε ένα word και να την μετατρέψει σε pdf; Η ακόμα καλύτερα, ας βγάλει ο Δημήτρης μία ανακοίνωση που να προτρέπει τα μέλη να κατεβάσουν κάποιο πακέτο μουσικών γραμματοσειρών στα οποία να γράφονται τα παραδείγματα που χρησιμοποιούνται στις συζητήσεις, ώστε να μην χρειάζεται ούτε καν η μετατροπή και να τα διαβάζουμε όλοι μέσω word.

Το να γραφούν βυζαντινοί χαρακτήρες σε ένα forum είναι τουλάχιστον για τα σημερινά δεδομένα αδύνατον, αφού χρειάζονται ορισμοί αποστάσεων χαρακτήρων, αλλαγή τοποθέτησής τους κατά την συγγραφή, ειδικές παραγραφοποιήσεις και πολλά άλλα, που απαιτούν πολύ εξελιγμένο κειμενογράφο, αν σκεφτούμε ότι ακόμα και αυτό το word είναι σχετικά λίγο για μία τέτοια δουλειά. Επίσης, δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμη κι αν καταφέρουμε να γράψουμε κάτι τέτοιο, πως θα το εμφανίσει ο εκάστοτε browser του κάθενός. Εκτός των άλλων, τα pdf από word είναι γελοία μικρά σε μέγεθος, οπότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια αγωνία, αφού υπάρχουν τα δωρεάν εργαλεία...

Εάν πρόκειται για την αναγραφή μουσικών φράσεων δεν είναι και τραγικό, έχοντας κάποιος ένα πρόγραμμα σαν του Στέφανου για παράδειγμα, μπορεί να γράψει το παράδειγμά του σε δευτερόλεπτα.
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
jonk, γιατί απέσυρες το μήνυμά σου; Έχεις δίκιο. Στο safari for Mac τα Βυζαντινά φαίνονται μια χαρά. Μακάρι να είχαν όλοι μακ να μπορούμε να γράφουμε...
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Είχε καταχωρημένα άλλος τα στοιχεία του στο laptop μου και δεν το πρόσεξα.

Ξαναγράφω στο περίπου το μήνυμα... :D

Στο Safari του iMac φαίνονται μια χαρά!

Προσπάθησα και στο iPhone αλλά τζίφος :rolleyes:
δεν ειναι εγκατεστημένη η γραμματοσειρά στο κινητό

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η αξία των Mac :cool:
 
Top