Σύντομα Χερουβικά.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ύστερα από παράκληση φίλου που μου ζήτησε σύντομα και απλά χερουβικά, τα ανεβάζω για το φόρουμ επικαλούμενος επιεική κρίση των συναδέλφων λόγω του ότι γράφτηκαν τελευταία. Καθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη για περαιτέρω βελτίωση.
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΛΑ δ,ε,στ..pdf
    156.7 KB · Views: 415
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ ΣΥΝΤ - ΑΠΛΑ ΝΓ βαρύς πλδ'.pdf
    109.6 KB · Views: 310
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ α,β,γ..pdf
    122 KB · Views: 359
Last edited:

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ἔριξα μιὰ ματιὰ στὸ χερουβικό σου σὲ ἦχο αʹ, καὶ ἡ ταπεινή μου γνώμη εἶναι ὅτι πολὺ ὡραία δουλειὰ ἔκανες. Παρατήρησα μόνο κάτι ὀρθογραφικὰ λαθάκια:
1. Ξέχασες τὴ βαρεῖα πρὶν ἀπὸ τὴν προτελευταία ἀπόστροφο στὴν 2η καὶ στὴν 3η σειρά. (Ἔγραψες τὴν ἴδια θέσι σωστὰ στὴν ἀρχὴ τῆς 7ης σειρᾶς.)
2. Στὴν πρώτη σειρὰ στὴ δεύτερη σελίδα, τὸ κλάσμα στὸ ἀνέβασμα 4 φωνῶν πρέπει νὰ εἶναι πάνω ἀπὸ τὸ ὀλίγον. (κανόνας 42)
3. Στὸ «τα» στὴ λέξι «τάξεσιν», πρέπει νὰ βάλῃς πεταστὴ κάτω ἀπὸ τὴν ἀπόστροφο καὶ νὰ σβήσῃς τὴ βαρεῖα. (κανόνας 68)
4. Ξέχασες τὸ σύνδεσμο στὴ συλλαβὴ «αλ» τῆς λέξεως «ἀλληλούϊα».
Ἂν δὲν τὸ ἔχεις δεῖ κιόλας, ἀξίζει νὰ ρίξῃς μιὰ ματιὰ στὴ συλλογὴ κανόνων ὀρθογραφίας ποὺ μάζεψα. Μπορεῖ νὰ σὲ ἐνδιαφέρουν καὶ οἱ συλλογὲς στιχηραρικῶν καὶ εἱρμολογικῶν θέσεων ποὺ μάζεψα. Ἴσως σὲ λίγους μῆνες θὰ τελειώσω καὶ τὴ συλλογὴ παπαδικῶν θέσεων. Πρὸς τὸ παρόν, ἔχω τελειώσει μόνο δύο παπαδικοὺς ἤχους.
+π. Ἐφραίμ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ἔριξα μιὰ ματιὰ στὸ χερουβικό σου σὲ ἦχο αʹ, καὶ ἡ ταπεινή μου γνώμη εἶναι ὅτι πολὺ ὡραία δουλειὰ ἔκανες. Παρατήρησα μόνο κάτι ὀρθογραφικὰ λαθάκια:
1. Ξέχασες τὴ βαρεῖα πρὶν ἀπὸ τὴν προτελευταία ἀπόστροφο στὴν 2η καὶ στὴν 3η σειρά. (Ἔγραψες τὴν ἴδια θέσι σωστὰ στὴν ἀρχὴ τῆς 7ης σειρᾶς.)
2. Στὴν πρώτη σειρὰ στὴ δεύτερη σελίδα, τὸ κλάσμα στὸ ἀνέβασμα 4 φωνῶν πρέπει νὰ εἶναι πάνω ἀπὸ τὸ ὀλίγον. (κανόνας 42)
3. Στὸ «τα» στὴ λέξι «τάξεσιν», πρέπει νὰ βάλῃς πεταστὴ κάτω ἀπὸ τὴν ἀπόστροφο καὶ νὰ σβήσῃς τὴ βαρεῖα. (κανόνας 68)
4. Ξέχασες τὸ σύνδεσμο στὴ συλλαβὴ «αλ» τῆς λέξεως «ἀλληλούϊα».
Ἂν δὲν τὸ ἔχεις δεῖ κιόλας, ἀξίζει νὰ ρίξῃς μιὰ ματιὰ στὴ συλλογὴ κανόνων ὀρθογραφίας ποὺ μάζεψα. Μπορεῖ νὰ σὲ ἐνδιαφέρουν καὶ οἱ συλλογὲς στιχηραρικῶν καὶ εἱρμολογικῶν θέσεων ποὺ μάζεψα. Ἴσως σὲ λίγους μῆνες θὰ τελειώσω καὶ τὴ συλλογὴ παπαδικῶν θέσεων. Πρὸς τὸ παρόν, ἔχω τελειώσει μόνο δύο παπαδικοὺς ἤχους.
+π. Ἐφραίμ

Χίλια ευχαριστώ πάτερ μου! Βλέπω τα μηνύματά σας, θα ήθελα να βοηθήσω στο έργο σας αλλά τα Αγγλικά μου είναι λιγώτερα από little:D! Διόρθωσα τις εύστοχες παρατηρήσεις σας, καθώς και το "βιοτικήν" στα πρώτα και περιμένω για τα υπόλοιπα.
 
Last edited:
α) Ευχαριστούμε τον κ. Γιάννου για τα πολύ ωραία χερουβικά του. Σύντομα, ωραία και ΑΠΛΑ. Πολύ βοηθητικά, ιδίως για τις καθημερινές.
β) Μην εμπιστεύεστε τα μουσικά βιβλία σε περιπτώσεις ορθογραφίας, ούτε σε περιπτώσεις υμνογραφικού κειμένου, και θα έλεγα ευρύτερα. Λίγα δεν θα σας "εκθέσουν". Πράγματι. Όσοι έψαλαν το σημερινό δοξαστικό από μουσικό βιβλίο, πόσοι είπαν "ο κατατρυφών τω Κυρίω" αντί "ο κατατρυφών του Κυρίου" που είναι το ορθόν;
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κε Γιάννου,

Χίλια ευχαριστώ και συγχαρητήρια για τα υπέροχα "απλά" Χερουβικά. Κατά την γνώμη σας, πότε μπορούν να χρησημοποιηθούν αυτά τα κείμενα; Τα βλέπω πολύ σύντομα και φοβάμαι ότι δεν δίνει αρκετό καιρό στον ιερέα να πη τις ευχές, να θυμιάση, κλπ.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτά τα Χερουβικά θα πρέπει να ψαλλούν σε πολύ αργό χρόνο. Ο λόγος είναι διότι, είτε Κυριακή είτε καθημερινή, ο ιερέας ακόμα έχει να πη τις ίδιες ευχές, το ίδιο θύμιασμα, τις ίδιες κινήσεις ("τις μισούσιν και αδικούσιν....", κλπ.). Κάποιος έγραψε ότι αυτά που ανεβάσατε είναι πιο "κατάλληλα" για καθημερινές, αλλά γιατί; Μήπως οι ιερείς λένε τις ευχές πιο γρήγορα;

Προς Θεού, να ξεύρετε ότι δεν κάνω αυτές τις ερωτήσεις με ειρωνία... πράγματι, ζητάω να μάθω μπας και υπάρχει άλλη "τάξη" στην Ελλάδα, γιατί εδώ στην Αμερική οι ιερείς κόβουν και ράβουν ευχές και στις Κυριακάτικες Λειτουργίες. Σήμερα, π.χ., είχαμε αναπληρωματικό ιερέα στον ναό μας, και στο "Πάσαν την βιωτικήν", ο παπάς μου έβγαινε με τα Άγια! Αναγκάστηκα να συντομέυσω τον ύμνον από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος "εις το Κλιτόν"!

Εκτιμώ ιδιαιτέρως την δικιά σας γνώμη γιατί εσείς κάνατε και με τον Στανίτσα και θα ήθελα να μάθω τι έκανε αυτός στις καθημερινές. Έχω την εντύπωση ότι δεν του καιγότανε καρφάκι του Άρχοντα, μά καθυμερινή ήταν, μα Κυριακή. Αυτός έλεγε αυτά που έπρεπε.

Θα χαρώ την απάντησή σας, καθώς και από άλλους.

Με αγάπη και εκτίμηση,

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κε Γιάννου,

Χίλια ευχαριστώ και συγχαρητήρια για τα υπέροχα "απλά" Χερουβικά. Κατά την γνώμη σας, πότε μπορούν να χρησημοποιηθούν αυτά τα κείμενα; Τα βλέπω πολύ σύντομα και φοβάμαι ότι δεν δίνει αρκετό καιρό στον ιερέα να πη τις ευχές, να θυμιάση, κλπ.

Εκτιμώ ιδιαιτέρως την δικιά σας γνώμη γιατί εσείς κάνατε και με τον Στανίτσα και θα ήθελα να μάθω τι έκανε αυτός στις καθημερινές. Έχω την εντύπωση ότι δεν του καιγότανε καρφάκι του Άρχοντα, μά καθυμερινή ήταν, μα Κυριακή. Αυτός έλεγε αυτά που έπρεπε.

Θα χαρώ την απάντησή σας, καθώς και από άλλους.

Με αγάπη και εκτίμηση,

Απόστολος

Έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε Απόστολε.
Διαπίστωσα το κοντό τους μέγεθος χθες που είπα τον πρώτο ήχο αλλά σε βεβαιώ ότι δεν ήταν ... νανάκι:D.
Όπως όμως αναφέρω στο μήνυμα που τα συνοδεύει, η σειρά γράφτηκε ύστερα από παράκληση φίλου για τις καθημερινές. Οι ιερείς διαβάζουν τις ευχές πολύ πιο σύντομα(ή δεν διαβάζουν και τις περνούν με το μάτι χωρίς καν να τις ψιθυρίζουν, για να μην πω ότι ενίοτε ούτε αυτό κάνουν). Όταν βλέπεις ιερέα (στην ιδιαιτέρα μου πατρίδα) στο "Οι τα Χε να παίρνει το θυμιατό αναμένοντας το "Τριά" τί άλλο μπορείς να σκεφτείς! Άρα λίγο αργά το μέλος, λίγο πιο συντομα ο ιερέας, επέρχεται ισορροπία.
Χωρίς να αναφέρω όνομα, δέχτηκα τηλεφώνημα από φίλο (πρωτοψάλτη Μητροπολιτικού Ναού μεγάλης πόλης) που ούτε λίγο ούτε πολύ, μου είπε ότι όταν λειτουργεί ο οικείος μητροπολίτης τα χερουβικά της εβδομάδος του Πέτρου που λέει, είναι ....ΜΕΓΑΛΑ! Και μου ζήτησε αν έχω συντομώτερα, χωρίς να ξέρει ότι είχα ήδη γράψει τα τρία πρώτα.
Σαφώς μετά τη δοκιμασία τους θα ξαναγραφούν με ελάχιστη ... επιμήκυνση, οπότε τα ξαναλέμε.
Όσο για τον άρχοντα όταν ήθελε να κάνει ... στάση εργασίας:D, (ιδιαίτερα όταν οι ιερείς άρχιζαν νωρίτερα και δεν τον περίμεναν - μολονότι δεν αργούσε στην προσέλευσή του στο Ναό) έλεγε πιο συντομο χερουβικό απ' αυτά...:confused:
Φιλικά, ΝΓ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ύστερα από παράκληση φίλου που μου ζήτησε σύντομα και απλά χερουβικά, τα ανεβάζω για το φόρουμ επικαλούμενος επιεική κρίση των συναδέλφων λόγω του ότι γράφτηκαν τελευταία. Καθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη για περαιτέρω βελτίωση.

Νικο Χριστος Ανεστη .
Το πρωτο (Χερουβικα Α Β Γ) δεν ανοιγει . Γιατι ; Τα αλλα δυο ενταξει .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νικο Χριστος Ανεστη .
Το πρωτο (Χερουβικα Α Β Γ) δεν ανοιγει . Γιατι ; Τα αλλα δυο ενταξει .

Βαγγέλη, Αληθώς Ανέστη!
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ανοίγει κανονικά. Ξαναδοκίμασε κι αν έχεις πρόβλημα σου τα στέλνω ιδιαιτέρως. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη, Αληθώς Ανέστη!
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ανοίγει κανονικά. Ξαναδοκίμασε κι αν έχεις πρόβλημα σου τα στέλνω ιδιαιτέρως. Ευχαριστώ.

Τελικα φαινεται πως σε ''φοβηκαν'' και τα κατεβασα . Και εις αλλα με υγειαν .
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Αγαπητέ Νικόλαε Χριστός Ανέστη! Μπήκα κατα τύχη στην σελίδα Νέες συνθέσεις και είδα το όνομα σου! Πραγματικά πολύ ωραία δουλειά για καθημερινές Θείες Λειτουργίες!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Top