Μ. Πέμπτη 1977

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου αυτή η ηχογράφηση και είπα να τη μοιραστώ μαζί σας. Καραμάνης-Κακανάς 1977. Άντε και καλή δύναμη!
 

Attachments

  • Μ. Πέμπτη 1977 Καραμάνης-Κακανάς.rar
    44.9 MB · Views: 847

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Η ηχογραφηση ειναι ακριβως την ημερα που γεννηθηκα, 7 Απριλιου 1977! :D
Ευχαριστω τον κ.Τρυφωνιδη που την μοιραζεται μαζι μας!
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Η ηχογραφηση ειναι ακριβως την ημερα που γεννηθηκα, 7 Απριλιου 1977! :D
Ευχαριστω τον κ.Τρυφωνιδη που την μοιραζεται μαζι μας!

Επειδή είσαι μεγαλύτερος μου κατά ένα μήνα θα σου αφιερώσω το επόμενό μου ανέβασμα που είναι εξίσου ωραίο.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Φίλε Κώστα συγχαρητήρια και πολύ καλή ηχογράφηση.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μήπως γνωρίζει κάποιος τον πιτσιρικά που ακούγεται?
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Φλας!!! :D

Αυτον τον πιτσιρικα τον ειχε βγαλει ο Καραμανης και στην ΕΡΤ την δεκαετια του 80, στην εκπομπη ματιες στην Βορεια Ελλαδα. Ελεγε δε τοτε οτι αυτο το παιδακι ηταν ενας απο τους πιο τελειους μαθητες του.
Ετυχε και την ειδα σε επαναληψη γυρω στο 2000 σε καφενειο και δεν την εγραψα. Εχει και τον Ταλιαδωρο νομιζω, και μιλανε και οι δυο για την Βυζαντινη μουσικη. Αν καποιος ξερει για ποια εκπομπη μιλαω και την εχει σε κασετα, ας την ανεβασει!
Εκτος θεματος, αν γινεται ας μετακινηθει καπου αλλου, απλως μιας και που το θυμηθηκα!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δυο οι ''πιτσιρικάδες'' στη Θεσ/νίκη που τους θαύμαζαν όλοι:
α
) στον Καραμάνη ο Αυγουστίνος (έλεγε συχνά Απόστολο) και βρίσκεται σήμερα στην Κατερίνη, αν δεν απατώμαι από μήνυμα συγγενούς του στο φόρουμ πρόσφατα.

β) στον Ταλιαδώρο ο πολυτάλαντος Γιώργος Φανάρας. Σήμερα σταδιοδρομεί στο τραγούδι, αλλά και ψάλλει περιστασιακά.


Υγ1 Δεν έχω ακούσει να είχε κανέναν πιτσιτρικά που να διακρινόταν ο Χρύσανθος. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Υγ2 Αυγουστίνος Ανδρικόπουλος ονομάζεται, βλ. εδώ
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Τον Γιώργο τον Φανάρα τον γνωρίζω καθώς και ότι σταδιοδρομεί στο τραγούδι. Τον Αυγουστίνο όχι, αλλά εάν κρίνω απο αυτό που ακούγεται, πρέπει να είναι ταλαντούχος. Επίσης παλαιότερα ο Καραμάνης είχε και τον ανεψιό του Γιώργο Καραμάνη (πιτσιρικάς τότε) ο οποίος μετέπειτα σταδιοδρόμησε σαν Πρωτοψάλτης σε Ναούς της Θεσσαλονίκης.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τον Γιώργο τον Φανάρα τον γνωρίζω καθώς και ότι σταδιοδρομεί στο τραγούδι. Τον Αυγουστίνο όχι, αλλά εάν κρίνω απο αυτό που ακούγεται, πρέπει να είναι ταλαντούχος. Επίσης παλαιότερα ο Καραμάνης είχε και τον ανεψιό του Γιώργο Καραμάνη (πιτσιρικάς τότε) ο οποίος μετέπειτα σταδιοδρόμησε σαν Πρωτοψάλτης σε Ναούς της Θεσσαλονίκης.

Αυγουστίνος Ανδρικόπουλος ονομάζεται, δείτε εδώ μήνυμα του γιου του. Ο άλλοτε πρωτοψάλτης Ι. Ν. Αρχειροποιήτου Θεσσαλονίκης, κ. Γιώργος Καραμάνης, ήταν πολύ παλιά στο αναλόγιο του θείου του.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου αυτή η ηχογράφηση και είπα να τη μοιραστώ μαζί σας. Καραμάνης-Κακανάς 1977. Άντε και καλή δύναμη!

Πολλες ευχαριστιες για την ηχογραφηση . Μηπως υπαρχει και το υπολοιπο ;
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Πολλες ευχαριστιες για την ηχογραφηση . Μηπως υπαρχει και το υπολοιπο ;

Κ. Βαγγέλη, δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο. Έχω όμως ηχογραφήσεις του γέροντα του Τριωδίου τις οποίες θα προσπαθήσω να ανεβάσω.
 

kkonstantakopoulos

Νέο μέλος
Δυο οι ''πιτσιρικάδες'' στη Θεσ/νίκη που τους θαύμαζαν όλοι:
α
) στον Καραμάνη ο Αυγουστίνος (έλεγε συχνά Απόστολο) και βρίσκεται σήμερα στην Κατερίνη, αν δεν απατώμαι από μήνυμα συγγενούς του στο φόρουμ πρόσφατα.

β) στον Ταλιαδώρο ο πολυτάλαντος Γιώργος Φανάρας. Σήμερα σταδιοδρομεί στο τραγούδι, αλλά και ψάλλει περιστασιακά.


Υγ1 Δεν έχω ακούσει να είχε κανέναν πιτσιτρικά που να διακρινόταν ο Χρύσανθος. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Υγ2 Αυγουστίνος Ανδρικόπουλος ονομάζεται, βλ. εδώ


Τον πιτσιρικα αυτον τον συναντησα στη Γερμανια,που ειχαμε παει τον Οκτωβριο για μια σιναυλια με το Δασκαλο,τον κ.Αγγελιδη.Ψελνει εκει,θυμαμαι χαρακτηριστικα που ειπε οτι αυτος ειναι που ακουγεται και στα λειτουργικα(Δευτεροπρωτου τουτεστι παρα τοις οθωμανοις Καρτσιγαρ) που λεει ο Χρυσανθος.Το κατα ποσο ισχυει οτι ειναι ο πιτσιρικας που ζητατε δεν ξερω...
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Τον πιτσιρικα αυτον τον συναντησα στη Γερμανια,που ειχαμε παει τον Οκτωβριο για μια σιναυλια με το Δασκαλο,τον κ.Αγγελιδη.Ψελνει εκει,θυμαμαι χαρακτηριστικα που ειπε οτι αυτος ειναι που ακουγεται και στα λειτουργικα(Δευτεροπρωτου τουτεστι παρα τοις οθωμανοις Καρτσιγαρ) που λεει ο Χρυσανθος.Το κατα ποσο ισχυει οτι ειναι ο πιτσιρικας που ζητατε δεν ξερω...

Παντως εγω Γερμανια δεν εχω παει ακομα οποτε δεν μιλας για μενα...
 

thanasis1952

Νέο μέλος
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ Μ.ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Top