1967 Μεγάλη Πέμπτη (Αμερική)

Amanedes8

Active member
Ανεβαζω ακουσματα απο τη Μεγαλη Πεμπτη οταν ο Στανιτσας ηρθε στην Αμερικη με προσκληση απο τον Κ.Κ Ιακωβου.
 

Attachments

  • 01 Allilouia...Ote i endoxi.mp3
    6.1 MB · Views: 729
  • 02 Antifona A-G.mp3
    3.4 MB · Views: 801
  • 03 Antifona D-St.mp3
    3.9 MB · Views: 612
  • 04 Antifona Z-Th.mp3
    2.7 MB · Views: 639
  • 05 Antifona I-Ib.mp3
    4.5 MB · Views: 613
  • 06 Antifona Ig-Ie.mp3
    3.7 MB · Views: 603
  • 07 Makarismoi...Kontakion...Oikos.mp3
    4 MB · Views: 660
  • 08 Kanon.mp3
    1.4 MB · Views: 532
  • 09 Ainous.mp3
    3.7 MB · Views: 565
  • 10 Doxa. Exedisan Me.mp3
    3.4 MB · Views: 562
  • 11 Laos Dysebis....mp3
    2.2 MB · Views: 456
  • 12 Kai nin. Idi Baptetai.mp3
    4.7 MB · Views: 575
  • 13 Doxa Soi Kyrie.mp3
    583.7 KB · Views: 359
  • 14 Exigorasas Imas...Ton Despoti.mp3
    1.2 MB · Views: 428
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Σε παρακαλώ μήν γράφεις Αγγλικά, να αναφέρεις την πηγή της ηχογράφησης και στο μέλλον να βάζεις πιό αναλυτικό τίτλο στα θέματα που ανοίγεις. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αναβαζω ακουσματα απο τη Μεγαλη Πεμπτη οταν ο Στανιτσας ηρθε στην Αμερικη με προσκληση απο τον Κ.Κ Ιακωβου.
Θα βαλλω αλλα κομματια αυριο

Αγαπητε ανωνυμε (γιατι ;) Amanedes8
Ευχαριστουμε για τις ηχογραφησεις .
Ο Στανιτσας ηταν στις ΗΠΑ το 1967 περιπου για τρεισημιση μηνες . Ηταν περιοδος και Μεγαλης Τεσσαρακοστης , αλλα νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος ) οτι Μεγαλη Εβδομαδα ειχε γυρισει στην Ελλαδα (Αγιος Δημητριος Αμπελοκηπων) .
Εισαι σιγουρος οτι οι ηχογραφησεις που ανεβασες ειναι απο Αμερικη ; Καποιος αλλος φιλος μπορει να το επιβεβαιωση ;
Στις εκπομπες μου το Σαββατοκυριακο 28 & 29 - 2009 , θα μεταδωσω ηχογραφησεις του Στανιτσα απο Αμερικη , Δης Κυριακης Νηστειων και κατανυκτικο εσπερινο (Κονεκτικατ και Νεα Υορκη) .
 

Amanedes8

Active member
Δεν ειμαι 100% σιγουρος.... Η αρχηεπισκοπη ειχε βγαλει περιπου 8-9 κασσετες απο τον Στανιτσα οταν ηρθε...απο εκει βρηκα τη Μ. Πεμπτη.

Χαιρετισμους στον Π. Μακαριο
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν ειμαι 100% σιγουρος.... Η αρχηεπισκοπη ειχε βγαζει περιπου 8-9 κασσετες απο τον Στανιτσα οταν ηρθε...απο εκει βρηκα τη Μ. Πεμπτη.

Ναι η Αρχιεπισκοπη ειχε βγαλει καποιες κασετες .
Εψαξα λιγο το θεμα σημερα και εμαθα (σημερα) οτι ειχε ξεκινησει να ψαλλει Κυριακη της Σταυροπροσκυνησεως , εμεινε δε και μετα το Πασχα . Αρα πρεπει να ειναι απο Αμερικη οι ηχογραφησεις που ανεβασες .
Ισως ο εν Αμερικη κ. Αποστολος Κομπιτσης μπορει να μας πληροφορησει σχετικα . Ισως να ξερει και ο κ. Γιαννου . Αναμενωμεν . Ισως μαθω και εγω κατι ακομα , οποτε θα ενημερωσω .
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δεν ειμαι 100% σιγουρος.... Η αρχηεπισκοπη ειχε βγαλει περιπου 8-9 κασσετες απο τον Στανιτσα οταν ηρθε...απο εκει βρηκα τη Μ. Πεμπτη.

Ευχαριστούμε πολύ για τα ωραία που ανέβασες.

Μιας και είσαι ενήμερος για τις ηχογραφήσεις Στανίτσα που κυκλοφόρησε η Αρχιεπισκοπή Αμερικής, θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά (ει δυνατόν, μια λίστα με τις κασέτες και τα περιεχόμενά τους) ;

Αυτό θα βοηθούσε σημαντικά (και) στο να μπει μια τάξη στα περί ηχογραφήσεων Στανίτσα...

Ευχαριστώ.
 
Νομίζω ότι στην ιστοσελίδα του κ. Μιχαλάκη υπάρχουν ηχογραφήσεις, όπου αναφέρεται (;) ότι είναι από την Αμερική. Εκεί, έχω την εντύπωση, πως υπάρχει και ηχογράφηση της Μ. Τετάρτης (εσπέρας) - ίσως η μοναδική, καθ΄ ότι, όπως εγράφη και κάπου στο ψαλτολόγιον, ο Στανίτσας συνήθιζε να ξεκουράζει την φωνή του την συγκεκριμένη ημέρα, προετοιμαζόμενος για την Μ. Πέμπτη.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι στην ιστοσελίδα του κ. Μιχαλάκη υπάρχουν ηχογραφήσεις, όπου αναφέρεται (;) ότι είναι από την Αμερική. Εκεί, έχω την εντύπωση, πως υπάρχει και ηχογράφηση της Μ. Τετάρτης (εσπέρας) - ίσως η μοναδική, καθ΄ ότι, όπως εγράφη και κάπου στο ψαλτολόγιον, ο Στανίτσας συνήθιζε να ξεκουράζει την φωνή του την συγκεκριμένη ημέρα, προετοιμαζόμενος για την Μ. Πέμπτη.

Σίγουρα είναι από Αμερική οι ηχογραφήσεις!
Ψάλλει τελείως μόνος, ενώ στον Αγ. Δημήτριο είχε πολλούς βοηθούς και ισοκράτες εν οις και ο γράφων. Σημειωτέον ότι την περίοδο της απουσίας του, τον αντικατέστησε ο Δρ Κων/νος Ζαρακοβίτης με βοηθό την αφεντιά μου:wink: και μετά από δοκιμασίες δύο - τριών υποψηφίων για τη θέση, που έσπευσαν (μερικοί - μερικοί) να στείλουν με απώτερο σκοπό όταν επιστρέψει ο άρχων να βρει την .. πόρτα Παναγιά. Τελικά κατέληξαν στον Κ. Ζαρακοβίτη, ευτυχώς, και ο οποίος ανταποκρίθηκε στα αυξημένα καθήκοντα του Τριωδίου και της Μεγ. Εβδομάδος με μεγάλη επιτυχία.
Ενδεικτικό της επιτυχίας του είναι η προσέλευση θιασωτών του άρχοντος που ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό ακροατήριο.
 

Attachments

  • Αφιέρωση δοξασταρίου Βιολάκη.jpg
    304.2 KB · Views: 185

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;31300 said:
Σίγουρα είναι από Αμερική οι ηχογραφήσεις!
Ψάλλει τελείως μόνος, ενώ στον Αγ. Δημήτριο είχε πολλούς βοηθούς και ισοκράτες εν οις και ο γράφων. Σημειωτέον ότι την περίοδο της απουσίας του, τον αντικατέστησε ο Δρ Κων/νος Ζαρακοβίτης με βοηθό την αφεντιά μου:wink: και μετά από δοκιμασίες δύο - τριών υποψηφίων για τη θέση, που έσπευσαν (μερικοί - μερικοί) να στείλουν με απώτερο σκοπό όταν επιστρέψει ο άρχων να βρει την .. πόρτα Παναγιά. Τελικά κατέληξαν στον Κ. Ζαρακοβίτη, ευτυχώς, και ο οποίος ανταποκρίθηκε στα αυξημένα καθήκοντα του Τριωδίου και της Μεγ. Εβδομάδος με μεγάλη επιτυχία.
Ενδεικτικό της επιτυχίας του είναι η προσέλευση θιασωτών του άρχοντος που ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό ακροατήριο.

Καλώς το επικήρωσε ο κ. Γιάννου για τις ηχογραφήσεις, και τον ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Όμως, μια που άκουσα και τους κανόνες, δεν θυμάμαι να ήταν στην ηχογράφηση και αμφιβάλλω εάν είναι από Αμερική. Αυτό γιατί ακούς σαν μια "χορωδία", και μάλιστα και μαζί ψαίλνουν μικρά παιδιά, κάτι που δεν έχω ακούσει ποτέ μου στην Αμερική.

Οι 8-9 κασσέττες που βγήκαν από Αμερική ήταν δουλειά δικιά μου, και θα σας εξηγήσω: στην Αμερική βρίσκετε (ακόμα ΕΝΕΡΓΟΣ, στα 86 του χρόνια!) ο προϊστάμενος του Ι.Ν. Αρχαγγέλων στο Στάμφορτ της Κονέκτικατ, πατήρ Γεώργιος Πούλος. Ο Πατήρ Πούλος, από το 1957 (κάπου εκεί) όταν πρωτοπήγε στο Πατριαρχείο και γνώρισε τον Στανίτσα, εκράτησε επαφές μαζί του και οι δύο ήταν στενοί φίλοι. (Όπως σας είχα πει και άλλοτε, το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ χρηματοδοτήθηκε από Αμερική, χάρης του π. Πούλου και της Βυζαντινής Αδελφότητος - φυσικά και με την έγκριση του Αρχιεπισκόπου Αμερικής κ.κ. Ιακώβου.)

Μιά μέρα, περίπου την άνοιξη του 1988 ίσως, με τηλεφωνάει ο Πατήρ Πούλος στο σπίτι μου. Είχε ακούσει για μένα, ότι είμαι φανατικός για τον Στανίτσα και ότι έψαιλνα, και ήθελε να με γνωρίση. Κατόπιν, μου είπε ότι είχε κάτι μπομπίνες του Στανίτσα να μου δώση και ότι θα μου τις έστελνε. Πράγματι, μου έστειλε ένα θησαυρό, το οποίο κάθησα ένα-ένα καρούλι και τις μετέτρεψα σε κασσέτες (και, φυσικά, κράτησα μπομπινο-κόπυ για δικό μου!).

Αυτές τις κασέτες και τις πρωτότυπες μπομπίνες του τις επέστρεψα προσωπικώς μια Κυριακή πρωί και μάλιστα, κάθισα και έψαλλα τον Όρθρο και την Θ. Λειτουργία στον ναό του. Αυτές τις κασέτες, τώρα, τις έδωσε στο Τμήμα Επικοινωνιών (Communications Department) της Αρχιεπισκοπής Αμερικής, το οποίο έκανε περίπου 50 ή 100 αντίγραφα από όλο το σετ, και τις πουλήσανε! (Με αγγελίες στον Ορθόδοξο Παρατηρητή - η επίσημη εφημερίδα της Αρχιεπισκοπής - και στον Εθνικό Κήρυκα, αν θυμάμαι καλά.) Φυσικά, ούτε εγώ ούτε ο π. Πούλος είδαμε μια τρύπια δεκάρα απ' αυτά....

Να ξεύρετε ότι όχι όλες οι ηχογραφήσεις από αυτό το σετ ήταν από Αμερική. Ξεύρω ότι μερικά είχαν εκτελέσεις από το Πατριαρχείο. Αλλά, όλα τα λεφτά είναι στην μία από τις κασέτες όπου ψάλλει την Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία μαζί με τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής κ. κ. Ιάκωβο, ο οποίος μια φορά τον χρόνο, και συνήθως την Τετάρτη της Δ' Εβδομάδος, συνήθιζε να τελέση την Προηγιασμένη Λειτουργία ΣΑΝ ΙΕΡΕΥΣ - μόνος του - και όχι σαν αρχιερεύς. Εκεί να ακούσετε κάτι εκφωνήσεις στο Βαρύ του ΖΩ από τον Ιάκωβο... Μετά από το "Κατευθυνθήτω" στο Βαρύ του Στανίτσα, μερακλώθηκε ο Ιάκωβος και έπιασε τις εκφωνήσεις στον ίδιο τον ήχο. Και ο Στανίτσας να ακούγετε πεντακάθαρος, λόγω ότι το μικρόφωνο του μπομπινοφώνου ήταν δίπλα του. Ψάλλει και ψιλο-ισοκρατεί ο κ. Νικόλαος Κλαδόπουλος, τότε Διευθυντής του Τμήματος Παιδείας της Αρχιεπισκοπής, ο οποίος ήταν και ψάλτης.

Λόγω της μετακομήσεώς μου στο καινούργιο μας το σπίτι, οι κασέτες οι δικές μου είναι ακόμα σε κούτες και δεν είναι εύκολα να βρώ αυτή την συγκεκριμένη ηχογράφηση. (Δεν ξεύρω εάν ο Μιχαλάκης την έχει ανεβασμένη...) Εάν δεν βρεθεί κανένας άλλος να την ανεβάση, θα ξαναψάξω.

Απόστολος
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καλώς το επικήρωσε ο κ. Γιάννου για τις ηχογραφήσεις, και τον ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Όμως, μια που άκουσα και τους κανόνες, δεν θυμάμαι να ήταν στην ηχογράφηση και αμφιβάλλω εάν είναι από Αμερική. Αυτό γιατί ακούς σαν μια "χορωδία", και μάλιστα και μαζί ψαίλνουν μικρά παιδιά, κάτι που δεν έχω ακούσει ποτέ μου στην Αμερική.

Οι 8-9 κασσέττες που βγήκαν από Αμερική ήταν δουλειά δικιά μου, και θα σας εξηγήσω: στην Αμερική βρίσκετε (ακόμα ΕΝΕΡΓΟΣ, στα 86 του χρόνια!) ο προϊστάμενος του Ι.Ν. Αρχαγγέλων στο Στάμφορτ της Κονέκτικατ, πατήρ Γεώργιος Πούλος. Ο Πατήρ Πούλος, από το 1957 (κάπου εκεί) όταν πρωτοπήγε στο Πατριαρχείο και γνώρισε τον Στανίτσα, εκράτησε επαφές μαζί του και οι δύο ήταν στενοί φίλοι. (Όπως σας είχα πει και άλλοτε, το ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ χρηματοδοτήθηκε από Αμερική, χάρης του π. Πούλου και της Βυζαντινής Αδελφότητος - φυσικά και με την έγκριση του Αρχιεπισκόπου Αμερικής κ.κ. Ιακώβου.)

Μιά μέρα, περίπου την άνοιξη του 1988 ίσως, με τηλεφωνάει ο Πατήρ Πούλος στο σπίτι μου. Είχε ακούσει για μένα, ότι είμαι φανατικός για τον Στανίτσα και ότι έψαιλνα, και ήθελε να με γνωρίση. Κατόπιν, μου είπε ότι είχε κάτι μπομπίνες του Στανίτσα να μου δώση και ότι θα μου τις έστελνε. Πράγματι, μου έστειλε ένα θησαυρό, το οποίο κάθησα ένα-ένα καρούλι και τις μετέτρεψα σε κασσέτες (και, φυσικά, κράτησα μπομπινο-κόπυ για δικό μου!).

Αυτές τις κασέτες και τις πρωτότυπες μπομπίνες του τις επέστρεψα προσωπικώς μια Κυριακή πρωί και μάλιστα, κάθισα και έψαλλα τον Όρθρο και την Θ. Λειτουργία στον ναό του. Αυτές τις κασέτες, τώρα, τις έδωσε στο Τμήμα Επικοινωνιών (Communications Department) της Αρχιεπισκοπής Αμερικής, το οποίο έκανε περίπου 50 ή 100 αντίγραφα από όλο το σετ, και τις πουλήσανε! (Με αγγελίες στον Ορθόδοξο Παρατηρητή - η επίσημη εφημερίδα της Αρχιεπισκοπής - και στον Εθνικό Κήρυκα, αν θυμάμαι καλά.) Φυσικά, ούτε εγώ ούτε ο π. Πούλος είδαμε μια τρύπια δεκάρα απ' αυτά....

Να ξεύρετε ότι όχι όλες οι ηχογραφήσεις από αυτό το σετ ήταν από Αμερική. Ξεύρω ότι μερικά είχαν εκτελέσεις από το Πατριαρχείο. Αλλά, όλα τα λεφτά είναι στην μία από τις κασέτες όπου ψάλλει την Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία μαζί με τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής κ. κ. Ιάκωβο, ο οποίος μια φορά τον χρόνο, και συνήθως την Τετάρτη της Δ' Εβδομάδος, συνήθιζε να τελέση την Προηγιασμένη Λειτουργία ΣΑΝ ΙΕΡΕΥΣ - μόνος του - και όχι σαν αρχιερεύς. Εκεί να ακούσετε κάτι εκφωνήσεις στο Βαρύ του ΖΩ από τον Ιάκωβο... Μετά από το "Κατευθυνθήτω" στο Βαρύ του Στανίτσα, μερακλώθηκε ο Ιάκωβος και έπιασε τις εκφωνήσεις στον ίδιο τον ήχο. Και ο Στανίτσας να ακούγετε πεντακάθαρος, λόγω ότι το μικρόφωνο του μπομπινοφώνου ήταν δίπλα του. Ψάλλει και ψιλο-ισοκρατεί ο κ. Νικόλαος Κλαδόπουλος, τότε Διευθυντής του Τμήματος Παιδείας της Αρχιεπισκοπής, ο οποίος ήταν και ψάλτης.

Λόγω της μετακομήσεώς μου στο καινούργιο μας το σπίτι, οι κασέτες οι δικές μου είναι ακόμα σε κούτες και δεν είναι εύκολα να βρώ αυτή την συγκεκριμένη ηχογράφηση. (Δεν ξεύρω εάν ο Μιχαλάκης την έχει ανεβασμένη...) Εάν δεν βρεθεί κανένας άλλος να την ανεβάση, θα ξαναψάξω.

Απόστολος

Αποστολε (και λοιποι φιλοι)
Αν και θα καμω πιο λεπτομερη ανακοινωση εντος της εβδομαδος , σε (σας) πληροφορω μιας που αναφερθηκες στην προηγιασμενη Στο Σταμφορντ , οτι οι εκπομπες μου του προσεχους Σαββατοκυριακου 28 & 29-3-2009 , θα περιεχουν την προηγιασμενη αυτη (τα ψαλτα) καθως και λειτουργια της Δης νηστειων στο Ιερο Ναο της Αγιας Τριαδος (Νεα Υορκη) .
Καλο ειναι καποτε να ανεβασεις και συ τις κασετες αυτες . Καλη Συνεχεια .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐτυχῶς πού ἀνέβηκε ἐδῶ, γιά νά ἀκούσουμε «μιά ὥρα ἀρχύτερα» τίς ἠχογραφήσεις ἀπό Ἀμερική.
Εἶχα τήν ἀγαθή τύχη, τό 1987 νά ἐπισκεφθῶ τόν Ἱερό Ναό τῶν Ἀρχαγγέλλων στό Stamford, CT, ὅπου ἐπισκέφθηκα οἰκογένεια συμμαθητοῦ μου ἀπό τό Γυμνάσιο, πού διαμένει ἐκεῖ, καί νά γνωρίσω καί τόν π. Ποῦλον. Πληροφορήθηκα δέ ὅτι ἡ Κοινότητα αὐτή ἦταν ἡ ἀγαπημένη τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου Ἰακώβου, ὁ δέ Ναός εἶναι πανέμορφος καί βυζαντινώτατος ἐν μέσῳ τοῦ «νέου κόσμου», μέ προσκείμενο ὑπερσύγχρονο Πνευματικό Κέντρο, ὅπως μπορεῖτε νά δεῖτε ἐδῶ.


 
Last edited:
Top