Απαγγελία Ευαγγελίου σε Πλ. Β'

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι το ευαγγέλιο των εγκαινίων από τον καλλιφωνότατο π. Χρίστο Κ., προϊστάμενο του Ι. Ναού Αγίου Ιωάννου Μαρκοπούλου Αττικής, και περιέχεται σε cd που εκδόθηκε για τον εορτασμό της εκατονταετηρίδος του ναού.

Οι παραδοσιακότεροι εξ ημών δεν θα συμφωνήσετε με την ψαλμώδηση, μάλλον εμμελή απαγγελία, του ευαγγελίου σε συγκεκριμένο ήχο, θα συμφωνήσετε όμως ότι έχει σπουδαία φωνή και μουσική γνώση ο συγκεκριμένος κληρικός.
 

Attachments

  • Ευαγγέλιο.mp3
    5.2 MB · Views: 197

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Πολύ καλός ο πατήρ Χρίστος Κολιαβασίλης (είναι μυστικό το επώνυμό του;),
Έχει και πολύ καλό ψάλτη: τον Μαϊστορα και αγαπητό φίλο Παναγιώτη Δερμούση
Ο πατήρ δε, μου θυμίζει έντονα τον φίλο μου το Δημήτρη το Γαλάνη απ την Πάτρα.
 

Attachments

  • pasa pnoh a[1].mp3
    192.4 KB · Views: 51
  • 0021-123.%20Eksigorasas%20hmas.mp3
    344.8 KB · Views: 42

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ωραία τα συνημμένα. Δεν κατάλαβα κάτι. Αυτός που ψάλλει είναι ο Δημήτρης Γαλάνης;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Έχει και πολύ καλό ψάλτη: τον Μαϊστορα και αγαπητό φίλο Παναγιώτη Δερμούση

...για τον οποίο πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ένα ξεχωριστό θέμα.... Όποιος έχει ηχογραφήσεις, παρακαλώ, ας ανεβάσει...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όχι, τον μπερδεύετε με άλλο ψάλτη του Μαρκοπούλου, επίσης πολύ καλό, ή τον ιερέα, π. Χρίστο.

ΣΗΜ Για την ιστορία, όλη αυτή η εξαίρετη ψαλτική οικογένεια είχε την ιδιαίτερη εκτίμηση του Σουρλατζή, ο οποίος παραθέριζε στα Μεσόγεια και τα τελευταία του καλοκαίρια έψελνε περιστασιακά στον εν λόγω ναό ή και σε άλλους της περιοχής, τιμής ένεκεν.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΣΗΜ Για την ιστορία, όλη αυτή η εξαίρετη ψαλτική οικογένεια είχε την ιδιαίτερη εκτίμηση του Σουρλατζή, ο οποίος παραθέριζε στα Μεσόγεια και τα τελευταία του καλοκαίρια έψελνε περιστασιακά στον εν λόγω ναό ή και σε άλλους της περιοχής, τιμής ένεκεν.

Και όχι μόνο εκτίμηση. Ο π. Χρίστος Κολιαβασίλης διετέλεσε και μαθητής του Άρχοντα Δ. Σουρλαντζή, από του οποίου την τάξη πήρε πτυχίο ή δίπλωμα (δεν ενθυμούμαι ακριβώς) το 1998 στη Θεσσαλονίκη, στο Ωδείο "Γαλαξίας" όπου τότε ήμουν καλλιτεχνικός διευθυντής και ο Άρχων είχε μεγάλη και ανθοφορούσα τάξη.

Μεταξύ των μαθητών του την εποχή εκείνη και μετέπειτα έως το 2004 οπότε και σταμάτησε την σε Ωδείο διδασκαλία: Στέλιος Φλοίκος, Νίκος Στάθης, Αρτέμιος Τσίτσι και πολλοί άλλοι ...ων ουκ έστιν αριθμός.

ΧΣ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δεν έχω ακούσει άλλο μαθητή να μιμείται τόσο όμορφα τον δάσκαλό μας τον αείμνηστο Σουρλαντζή.Πραγματικά σα να ακούω τον ίδιο.Πολύ ωραία
 
αγαπητε γιωργο,παρ ολο που εγω προερχομαι απο το φαναρι-γεννημα θρεμα-σου λεω οτι που και που χρειαζονται κι ορισμενα ''τσαλιμακια'' εξωπαραδωσιακα.κι αν μαλιστα ειναι και σε hicaz makami που λεμε και στην Πολη,τοτε καλοδεχουμενα.με μετρο ομως ε? παντως εχει πολυ γλυκια φωνη
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
...για τον οποίο πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ένα ξεχωριστό θέμα.... Όποιος έχει ηχογραφήσεις, παρακαλώ, ας ανεβάσει...

Έχω, αλλά ο δάσκαλος είναι λίγο αυστηρός σε αυτά τα θέματα:(
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Έχω, αλλά ο δάσκαλος είναι λίγο αυστηρός σε αυτά τα θέματα:(

Πέτρο εγώ για το Δερμούση εννοούσα (πράγμα που έγινε, νομίζω).

Τώρα, για το Γαλάνη, μακάρι να γίνει θέμα και να ανεβάσετε, είναι πάρα πολύ καλός!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μάλλον διάβασα το μήνυμά σου όπως ήθελα να είναι και όχι όπως ήταν. Μάλλον από τον καημό μου να ανεβάσω ηχογραφήσεις του δασκάλου που δεν μπορώ:(
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τώρα, για το Γαλάνη, μακάρι να γίνει θέμα και να ανεβάσετε, είναι πάρα πολύ καλός!

Μάλλον διάβασα το μήνυμά σου όπως ήθελα να είναι και όχι όπως ήταν. Μάλλον από τον καημό μου να ανεβάσω ηχογραφήσεις του δασκάλου που δεν μπορώ:(

 
Είναι το ευαγγέλιο των εγκαινίων από τον καλλιφωνότατο π. Χρίστο Κ., προϊστάμενο του Ι. Ναού Αγίου Ιωάννου Μαρκοπούλου Αττικής, και περιέχεται σε cd που εκδόθηκε για τον εορτασμό της εκατονταετηρίδος του ναού.

Οι παραδοσιακότεροι εξ ημών δεν θα συμφωνήσετε με την ψαλμώδηση, μάλλον εμμελή απαγγελία, του ευαγγελίου σε συγκεκριμένο ήχο, θα συμφωνήσετε όμως ότι έχει σπουδαία φωνή και μουσική γνώση ο συγκεκριμένος κληρικός.

Ο ήχος, η απόδωση, η αργή χρονική αγωγή, το μηχανικό βάθος, το echo & το delay εξαφάνισαν το νόημα του Ιερού Ευαγγελίου.

Κατά τη γνώμη μου, οι εκτελέσεις αυτές, απαύδουν της Θείας Λατρείας.
 
Last edited:

jimis

Παλαιό Μέλος
Απαγγελία Ευαγγελίου σε Πλ. Β' η δεύτερος?? :) το συγκεκριμένο ευαγγέλιο:(. αν προσέξουμε τις ατελείς και τελικές καταλήξεις και πόσο εμμένει στο γα του πλ β' και τις θέσεις των φθόγγων κατά την εκτέλεση κατ'εμέ ειναι δεύτερος:eek:. Διορθώστε με:rolleyes:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω ότι πρέπει να το δούμε συνολικά ως κλίμακα και συμπεριφορά για να καταλάβουμε τί ήχος είναι και με βάση αυτά νομίζω ότι είναι πλ. β και μάλιστα ως επι το πλείστον με με στοιχεία νενανώ. Αλλά μικρό το κακό.
Να προσθέσω επίσης, για να μην εκθέτουμε άδικα ανθρώπους, ότι α) δεν το ανέβασα ως υπόδειγμα απαγγελίας ευαγγελίου, αλλά ως δείγμα τεχνικής ενός (σπουδαίου κατ' εμέ) εργάτη της μουσικής, β) η ηχογράφηση έγινε σε στούντιο εκτός λατρείας.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λυπήθηκα πολύ χτες όταν πληροφορήθηκα ότι ο ιερεύς π. Χρήστος Κολιαβασίλης, το «αηδόνι του Μαρκόπουλου», για τον οποίο είχε ανοίξει το θέμα αυτό, εδώ και κάποιους μήνες δεν είναι πια στη ζωή. Αιωνία του η μνήμη!

ΥΓ Στη Συμβολή έχουν αναρτηθεί κάποιες ηχογραφήσεις του. Μακάρι να βρίσκονταν κι άλλες.
 
Top