Λιναρδάκης Βαγγέλης: Λειτουργικά & Άξιον Εστίν (Ι. Βουτσινά) Αος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Απο προχειρη ζωντανη ηχογραφηση της 21-6-1998 Κυριακης Αου ηχου , επισυναπτω λειτουργικα & Αξιον Εστιν του Αου ηχου και σε συνθεση του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα . Ψαλλουμαι εγω και ο
Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης .
Τα λειτουργικα αυτα ο Αρχωντας τα εψαλλε κατα την Θεια Λειτουργια των
Χριστουγεννων (και σε πανηγυρεις) γι'αυτο και επιλεγονται ''Χριστουγεννιατικα''.
Θα παρακαλουσα τις αποψεις και τα σχολεια σας ως προς τα εξης :
1ον : Πως τα βρισκεται ως συνθεση (μην ασχοληθειτε με την εκτελεση) ;
2ον : Τι μελος ειναι ;
α : Ειρμολογικο ;
β : Στιχηραρικο ;
γ : Μηπως ειναι ενας σπανιος συνδιασμος και των δυο ; Και αν ναι στεκει αυτο ;
Παντως εδω αρεσαν πολυ στους τοτε ψαλτικους κυκλους και καποιοι τα
ψαλλουμε και σημερα .
Οι αποψεις σας με ενδιαφερουν ιδιαιτερα . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 14'54''=21-6-1998=Λειτουργικα ΒΟΥΤΣΙΝΑ Αος.mp3
    4.3 MB · Views: 222

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Φίλε μου πολύ ωραία τα λειτουργικά που έστειλες, εγώ πιστεύω οτι είναι καθαρά στιχηραρικο μέλος. Μήπως έχεις πουθενά ηχογράφηση δική σου ή άλλου ψάλτη που ο ιερέας να τελειώνει τις εκφωνήσεις σε πα στον πρώτο ήχο; Εκεί είναι όλα τα λεφτά σαν άκουσμα γιατί ακούγεται πιο αρμονικά σε συνδυασμό με τους ψάλτες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολύ ωραία στιχηραρικά μάλλον. Έχετε παρτιτούρες;

Δεν μπορω να βρω το πρωτοτυπο , χειρογραφο του αειμνηστου Αρχωντα .
Να πω εδω , πως τα ειχε γραψει σε 2-3 εκδοχες με καποιες μικροδιαφορες . Παραθετω εδω με δικη μου γραφη την τελευταια εκδοχη . Εινα αντιγραφη του πρωτοτυπου με καποιες μικροδιορθωσεις-ρυθμισεις που εκαμα , γυρω
στα 1965 . Πιστευω να εξυπηρετιθειτε .
 

Attachments

  • leitourgika.zip
    863.6 KB · Views: 271

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
1ον : Πως τα βρισκεται ως συνθεση (μην ασχοληθειτε με την εκτελεση) ;

Αγαπητέ Ευάγγελε χαίρε !
Μόλις τα διάβασα τα λειτουργικά αυτά, κατενθουσιάστηκα, και τα έψαλλα αμέσως, διότι όταν είχαμε με τον Ιερέα «Ιεροψαλτικά και πνευματικά κέφια» και α΄ ήχο, σε αυτό το πλαίσιο περίπου τα έψαλλα αυτοσχεδιάζοντας, και έχοντας υπόψη τα ειρμολογικά Λειτουργικά του αείμνηστου Άρχοντα Βασιλείου Νικολαϊδη.
Μελλοντικά θα λέω πάντα αυτά, και ευχαριστώ και πάλιν και για όλα τα δώρα σου.
Η σύνθεση τους κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πολύ μελωδική, και το μεγαλείο της είναι η σωστή αναλυτική γραφή, που βοηθάει στην μεγαλοπρεπή εκτέλεση.
Σχετικά με το Άξιον εστί του cd Κρήτες μελοποιοί, κατ΄εμέ είναι το καλύτερο του ήχου που άκουσα μέχρι σήμερα, και θα ήθελα να μας χαρίσεις και το μουσικό κείμενο όλης της σειράς των λειτουργικών αυτών αν υπάρχουν.
Σχετικά με το αν μας ενδιαφέρουν τα ’’δώρα σου’’ , εγώ μόλις βρίσκω κάτι που βάζεις στο Ψαλτολόγιο, αμέσως το κατεβάζω και το αποθηκεύω, διότι τα θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογα και χρήσιμα, κάτι που πιστεύω ισχύει αν όχι σε όλους τουλάχιστον στους πεισσότερους.
Και πάλι ευχαριστώ για όλα.
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[No message]
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ(Ι.Βουτσινα)Πλ.Αος.ZIP
    860.7 KB · Views: 95

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Όντως εξαιρετικά. Σας ευχαριστώ και προσωπικά. Πάντως θα ήθελα να συμπληρώσω οτι μου θυμίζουν έντονα τα στιχηραρικά λειτουργικά του Δ. Σουρλαντζή σε ήχο Α (τουλάχιστον σε κάποια σημεία), τα οποία ο αείμνηστος μουσικοδιδάσκαλος είχε αφιερώσει στους Αγιορείτες Πατέρες. Δεν νομίζετε;:confused:
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Δεν μπορω να βρω το πρωτοτυπο , χειρογραφο του αειμνηστου Αρχωντα .
Να πω εδω , πως τα ειχε γραψει σε 2-3 εκδοχες με καποιες μικροδιαφορες . Παραθετω εδω με δικη μου γραφη την τελευταια εκδοχη . Εινα αντιγραφη του πρωτοτυπου με καποιες μικροδιορθωσεις-ρυθμισεις που εκαμα , γυρω
στα 1965 . Πιστευω να εξυπηρετιθειτε .

Τα παραπάνω λειτουργικά (Ιωάννου Βουτσινά σε ήχο α') καθαρισμένα.
 

Attachments

  • Λειτουργικά - ήχος α - Ιωάννου Βουτσινά [Λιναρδάκης].pdf
    306 KB · Views: 139

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Στην επισυναψη θα βρεις το ''Αξιον Εστιν'' και σε ηχητικο και σε χειρογραφο .

Από την παραπάνω επισύναψη, το Άξιόν εστιν Ιωάννου Βουτσινά σε ήχο πλ. α' (το επονομαζόμενον και "Δάκρυ της Παναγίας") καθαρισμένο. Απ' ότι φαίνεται, το μουσικό κείμενο είναι από το παράρτημα του βιβλίου "Εκ του Βήματος" του π. Ευαγγέλου Παχυγιαννάκη.

Μάλλον θα έπρεπε να βρίσκεται σε άλλο θέμα, ίσως εδώ.
 

Attachments

  • Άξιόν εστιν ήχος πλ α - το Δάκρυ της Παναγίας - Ιωάννου Βουτσινά [Παχυγιαννάκης].pdf
    49.4 KB · Views: 64
Top