1977-03-13 Κατανυκτικός Εσπερινός Γ' Κυριακής των Νηστειών

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο κ. Λεωνίδας Γαρουφαλής μου έστειλε μια κασέτα να κόψω και να ανεβάσω που είχε αρχικά απόσπασμα του Κατανυκτικού Εσπερινού της Γ' Κυριακής των Νηστειών και έπειτα τον Όρθρο της Κυριακής της Ορθοδοξίας του 1977. Άραγε και ο Κατανυκτικός Εσπερινός να είναι της ίδιας χρονιάς; Εγώ, πάντως, αφού το έκοψα και ελαφρώς το καθάρισα, αφού δεν υπήρχε αισθητή αλλοίωση της φωνής, το ανεβάζω.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο κ. Λεωνίδας Γαρουφαλής μου έστειλε μια κασέτα να κόψω και να ανεβάσω που είχε αρχικά απόσπασμα του Κατανυκτικού Εσπερινού της Γ' Κυριακής των Νηστειών και έπειτα τον Όρθρο της Κυριακής της Ορθοδοξίας του 1977. Άραγε και ο Κατανυκτικός Εσπερινός να είναι της ίδιας χρονιάς; [/URL].

Φίλε Γιάννη, θερμότατα σ' ευχαριστούμε. Όλες αυτές οι κασσέτες είναι της ίδιας χρονιάς, 1977.
Υπάρχει αρκεκτό υλικό ακόμα. Πάντα, Τριώδιο 1977, ηχογραφήσεις από τον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ἰδιόμελον τῶν ἀποστίχων «Ἀτενίσαι τὸ ὄμμα εἰς οὐρανόν...» (σαφῶς) ψάλλεται τήν Γ΄ Κυριακή τῶν Νηστειῶν, πού τό 1977 ἦταν ἡ 13η Μαρτίου. Δέν ψάλλεται ὅμως Μ. Προκείμενον «Μὴ ἀποστρέψῃς...» ἀλλά τό «Ἔδωκας κληρονομίαν...». Προφανῶς πρόκειται περί συρραφῶν. Δέν ἔχει σημασία ὅμως αὐτό, ὅσο τό (ἕνα ἀκόμη) ἱστορικό ἄκουσμα.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Τό ἰδιόμελον τῶν ἀποστίχων «Ἀτενίσαι τὸ ὄμμα εἰς οὐρανόν...» (σαφῶς) ψάλλεται τήν Γ΄ Κυριακή τῶν Νηστειῶν, πού τό 1977 ἦταν ἡ 13η Μαρτίου. Δέν ψάλλεται ὅμως Μ. Προκείμενον «Μὴ ἀποστρέψῃς...» ἀλλά τό «Ἔδωκας κληρονομίαν...». Προφανῶς πρόκειται περί συρραφῶν. Δέν ἔχει σημασία ὅμως αὐτό, ὅσο τό (ἕνα ἀκόμη) ἱστορικό ἄκουσμα.
Πράγματι, κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα και δεν το χρονολόγησα. Δεν συνδύασα, βέβαια, τα προκείμενα, αλλά μου φάνηκε αρκετά περίεργο να βρω μισό Κατανυκτικό Εσπερινό Γ' Κυριακής σε μια κασέτα που ακολουθεί ο Όρθρος της Κυριακής της Ορθοδοξίας. Πάντως, ο Άρχων για άλλη μια φορά μας αφήνει αναύδους με την ερμηνία του!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ψάχνοντας τις κασσέτες του έτους 1977 με την φωνή του αειμνήστου Θρασυβούλου Στανίτσα, βρήκα το πρώτο μέρος του εν λόγω κατανυκτικού εσπερινού της Γ΄ νηστειών, το οποίο μας έλειπε. Πράγματι, το προκείμενο είναι "Έδωκας κληρονομίαν...", όπως μας ενημέρωσε ο π. Μάξιμος. Αυτό ψάλλει ο αείμνηστος Άρχων. Επίσης, επειδή ο εσπερινός ετελέσθη στις 13-3-1977, εψάλησαν και προσόμοια του οσίου Βενεδίκτου. Οι πρεσβείες του Αγίου ας είναι μαζί μας.
Υ.Γ. Αν κάποιος φίλος νομίζει ότι χρειάζεται κάποιο καθάρισμα (από φύσημα) η ηχογράφηση, ας βοηθήσει...
 

Attachments

  • 1 κατανυκτικά πλαγίου β΄.mp3
    3.3 MB · Views: 205
  • 2 ιδιόμελα κατανυκτικού Γ΄ νηστειών.mp3
    2.9 MB · Views: 200
  • 3 προσόμοιο οσίου Βενεδίκτου. Θεοτοκίο.mp3
    3.2 MB · Views: 178
  • 4 Έδωκας κληρονομίαν.mp3
    4.2 MB · Views: 182
Top