«Εξομολογείσθε τω Κυρίω» Αγιορείτικο (διάφορα)

haris1963

παλαιότατο μέλος

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στο συγκεκριμένο Φιρφιρή δεν ακούω...

Και το "εξομολογήσθε..." είναι όλο σε ένα ήχο (σε Α'). Μετά λένε εκλογή κατά παράδοση σε Νενανώ. Αλήθεια γνωρίζετε από πού είναι;

Η κασέτα είναι γραμμένη σε καρυώτικο κελί της Σταυρονικήτα σε πανήγυρη το 1975.

Ποιός είναι; ο Μαγκαβός;
Μου αρέσει όμως ότι τονίζουν πολύ ωραία.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει η δυνατότητα να ανεβούν παραδοσιακοί αγιορειτικοί Πολυέλεοι και Εκλογές, είτε από έντυπα βιβλία και χειρόγραφα είτε απομαγνητοφωνημένοι (από Φιρφιρή και άλλους πατέρες);

Πέραν της μοναδικής τους μελωδικής ομορφιάς τυγχάνουν και χρησιμότατοι (λόγω συντομίας) για αγρυπνίες στους ενοριακούς ναούς. Η ατμόσφαιρα δε που δημιουργούν στο εκκλησίασμα είναι λίαν κατανυκτική και ευφρόσυνη.

Ευχαριστώ και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Επισυνάπτω το τρίηχον από το Βιβλίο του Πατρός Ιεροθέου.
 

Attachments

  • 01 Εξομολογείσθε το τρίηχον από Π. Ιερόθεο .pdf
    1.7 MB · Views: 3,570

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός.
Αναφέρομαι
σε μέλη πολυελέων και εκλογών της προφορικής αγιορειτικής παραδόσεως που έχουν καταγραφεί και μόνον αυτά. Δεν είναι και λίγα.
Δεν εννοώ ανάλογες ψαλμικές συνθέσεις συγχρόνων πατέρων οι οποίες αποτελούν προσωπικό μόχθο των συνθετών.

Μήπως αυτός ο πολυέλεος κάνει;

Πεντάηχος Εξομολογεισθε ως ψαλλεται εν Καρυαις

Στάθης
 

Attachments

  • Pentaixos Eksomologeisthe ws psalletai en Karyais.pdf
    280.9 KB · Views: 3,749

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μήπως αυτός ο πολυέλεος κάνει;

Πεντάηχος Εξομολογεισθε ως ψαλλεται εν Καρυαις

Στάθης

Είναι αμαρτία και κρίμα να μη μνημονεύονται οι καταγραφείς των δύο βασικών αυτών μελών ( του Καρεώτικου και του Κολλυβάδικου)....


Δ.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Είναι αμαρτία και κρίμα να μη μνημονεύονται οι καταγραφείς των δύο βασικών αυτών μελών ( του Καρεώτικου και του Κολλυβάδικου)....


Δ.

Αν σας πω πως δεν ξερω...

Πιθανολογώ με βαση το χειρογραφο που ειχα στα χερια μου και το οποιο αντέγραψα στον υπολογιστη ειναι απο τον κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο.

Αλλά ΔΕΝ ειμαι σιγουρος
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν σας πω πως δεν ξερω...

Πιθανολογώ με βαση το χειρογραφο που ειχα στα χερια μου και το οποιο αντέγραψα στον υπολογιστη ειναι απο τον κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο.

Αλλά ΔΕΝ ειμαι σιγουρος

Να σαι σίγουρος, φέρει και υπογραφή εξ άλλου ( με την ένδειξη καταγραφή ημετέρα 1980)... Από τη σελίδα 6 και μετά όμως υπάρχει διασκευή... Τω πατάξαντι πλ δ. Των Κολλυβάδων καταγραφέας ήταν ο μακαριστός Οικονόμος Σκιάθου π. Γεώργιος Ρήγας, στα Μελωδήματα Σκιάθου.


Δ.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μερικές ερωτήσεις για τους γνωρίζοντας:

Είναι αυτός ο τρίσημος στην έκδοση της Σιμωνόπετρας καταγραφή της προφορικής παράδοσης του Όρους ή νέα σύνθεση;

Έχουμε ηχογραφήσεις του από άλλες μονές/πανηγύρεις; Εκτός από αυτήν από Σταυρονικητιανό Κελί (1975).

Ύπάρχουν άλλα (Αγιορείτικα) μουσικά κείμενα του πολυελέου αυτού όχι σε τρίσημο; Βρήκα εκ των υστέρων τρίηχο του π. Ιεροθέου εδώ
και πεντάηχο Καρεώτικο εδώ (καταγραφή Λ. Αγγελόπουλου/π. Γ. Ρήγα ;) και «Εξομολογείσθε τω Κυρίω» Ήχος Πλ. Α', Αγιορείτικος, μονή Ιβήρων, 1906, καταγραφή Θ. Γεωργιάδου.

Το πεντάηχο/τρίηχο του πολυελέου είναι νεώτερη ή παλαιά συνήθεια;

Όταν ο πολυέλεος αυτός ψάλλεται σύντομα στο Όρος, ψάλλεται συνήθως σε νενανώ όπως οι εκλογές ή σε Α' (Πλ. Α') ήχο όπως στα παραπάνω κείμενα;

Ο πολυέλεος αυτός έχει περισσή;

Ευχαριστώ.

Σχετικό θέμα: Mέλη πολυελέων και εκλογών της προφορικής αγιορειτικής παραδόσεως.
 
Last edited by a moderator:

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Καλημέρα!

Ψάχνω να βρω το συγκεκριμένο ''Εξομολογεισθε''.
Ειναι της Ι.Μ.Σιμωνος Πετρας.Στο ''Ψαλτηριον Τερπνον'' και στην Θεια Λειτουργια ''Αγγελικος Χορος'' δεν το βρηκα..Δεν ξερω μηπως υπάρχει στον Ορθρο της..

Ευχαριστω!
 

Attachments

  • ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΣΘΕ.wma
    7.8 MB · Views: 941

βυζαντιος1

βυζαντιος
Χαιρετε.μηπως εχει καποιος το εξομολογεισθε σε ειρμολογικο μελος οπως το ψελνουν οι Σιμωνοπετριτες στο cd του ορθρου;ευχαριστω
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ἀπό βιβλίο τῆς ἱερᾶς μονῆς Σίμωνος Πέτρας ὁ κάτωθι πολυέλεος σέ πέντε ἤχους: πλάγιο τοῦ τετάρτου, πρῶτο, λέγετο, τρίτο καί δεύτερο.
 

Attachments

  • %u0395%u03BE%u03BF%u03BC%u03BF%u03BB%u03BF%u03B3%u03B5%u03AF%u03B8%u03B5, %u03C0%u03B5%u03BD%u03C4%u
    1.8 MB · Views: 673

Danton

Νέο μέλος
θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος φίλος το μουσικό κείμενο και περισσότερα στοιχεία για τον πολυέλεο "Εξομολογείσθε", με το Νο 29, που υπάρχει στην παρακάτω σελίδα στην πανήγυρη των Βατοπαιδινών Αγίων του 2009:

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14067
 
Υπάρχει κι άλλο ένα που ψάλλει ο Φιρφιρής.

http://psaltiri.org/index2.php?option=com_sobi2&sobi2Task=dd_download&fid=133&no_html=1

Νομίζω ότι υπάρχει στον όρθρο Ανδρέου Μοναχού. (Δεν είμαι σίγουρος)

Υπάρχει μήπως και η παρτιτούρα έτσι όπως το ψάλλει ο ανεπανάληπτος διακο-Διονύσης; (γιατί δεν μου φαίνεται να είναι κάποιες απο τις πεντάηχες εκδόσεις που είδα εδώ).
Ευχαριστώ πολύ.
 
Top