Αγρυπνία των Θεοφανίων στην Ι. Μ. Αγ. Παύλου Αγίου Όρους στις 19 Ιανουαρίου 2007

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δοξαστικό της λιτής μέλος Ιακώβου πρωτοψάλτου από την αγρυπνία των Θεοφανίων στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου Αγίου Όρους στις 19 Ιανουαρίου 2007 (ν.η.)...το Και νυν σε μέλος του Π.Φιλανθίδη ψάλλει ο π.Μητροφάνης Αγιοπαυλίτης...
 

Attachments

  • 05 Δοξαστικό λιτής Ιακώβου ήχος πλ.δ'.mp3
    21.6 MB · Views: 334
Last edited:

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Σε μένα γιατί παίζουν μόνο 2 δευτερόλεπτα μόνο βρε παιδιά και μετά κλείνει;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σε μένα γιατί παίζουν μόνο 2 δευτερόλεπτα μόνο βρε παιδιά και μετά κλείνει;
Μάλλον δεν θα κατέβηκε όλο το αρχείο...ξαναδοκίμασε να το κατεβάσεις.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το ανεβάζω και εδώ (οικείο θέμα):

Συγκαταβαίνων ο Σωτήρ (πλ δ΄) από Μ.Κυψέλη, από την σημερινή ακολουθία όπου λέγεται στο Και Νυν των Αίνων, ισοκρατώ εγώ.

Καλή Χρονιά. :)

Μετά το "Ευλογημένη", σόλο ο κυρ Γιάννης. Απόλαυση... κρίμα που δεν έχω διαθέσιμη ηχογράφιση...
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο κυρ Γιάννης ο Χασανίδης μου είπε να ανεβάσω αυτό "εις κοινόν όφελος"...
Είναι από την αγρυπνία των Θεοφανείων στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου Αγίου Όρους που έγινε στις 18-19 Ιανουαρίου 2007...αριστερά ψάλλει ο π.Μητροφάνης Αγιοπαυλίτης...
Τον ευχαριστούμε...
http://psaltologion.com/showpost.php?p=24933&postcount=8
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μαζί με μια ψαλτική παρέα (κάποιοι είναι μέλη του forum) είχαμε την ευλογία να βρεθούμε στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου και να ψάλλουμε μαζί με τον κυρ Γιάννη στην αγρυπνία των Θεοφανείων...ειλικρινά ήταν μια από τις καλύτερες αγρυπνίες που έχω ζήσει στο Όρος...
Ανεβάζω δύο ιδιόμελα της Λιτής στο μέλος του Χουρμουζίου διδασκάλου από παλαιότερη αγρυπνία στην ίδια μονή (το δοξαστικό της Λιτής από την ίδια αγρυπνία έχει ανέβει ήδη)...
Πιστεύω πως ο κυρ Γιάννης είναι μια παράδοση από μόνος του (μεγάλωσε στις Καρυές, διετέλεσε μαθητής του διακο Διονύση του Φιρφιρή, γνώρισε έζησε και συνέψαλλε με πολλούς παλαιούς των Καρυών) και είναι κρίμα που αυτή η ψαλτική προσωπικότητα είναι ακόμα άγνωστη στους πολλούς...
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.mp3
    27.9 MB · Views: 382

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου και να ψάλλουμε μαζί με τον κυρ Γιάννη στην αγρυπνία των Θεοφανείων...ειλικρινά ήταν μια από τις καλύτερες αγρυπνίες που έχω ζήσει στο Όρος...

Δυστυχώς δεν μπορούσα να έρθω λόγω υποχρεώσεων, σήμερα όμως που με πήρε ο κυρ Γιάννης για τις ευχές, μου είπε ότι όντως γενικά ήταν πολύ ωραία :wink:

...και είναι κρίμα που αυτή η ψαλτική προσωπικότητα είναι ακόμα άγνωστη στους πολλούς...

Όταν σε καλούν από την Κρήτη ακόμα για να κάνεις μαθήματα δεν είσαι και τόσο άγνωστος :cool: (και πολλά άλλα μέρη, μερικά άγνωστα σε αρκετούς...)
 

emil

Παλαιό Μέλος
Μαζί με μια ψαλτική παρέα (κάποιοι είναι μέλη του forum) είχαμε την ευλογία να βρεθούμε στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου και να ψάλλουμε μαζί με τον κυρ Γιάννη στην αγρυπνία των Θεοφανείων...ειλικρινά ήταν μια από τις καλύτερες αγρυπνίες που έχω ζήσει στο Όρος...

Αφού αναφερθήκαμε στην συγκεκριμένη αγρυπνία ας ανεβάσουμε και κάτι άλλο να ακούσουμε...
Ήταν όντως μια πολύ ωραία εμπειρία,από τις καλύτερες αγρυπνίες με ωραία κομμάτια και φυσικά με ωραία παρέα...Χασανίδης,Ζάχαρης και διάφορα μέλη του Αγιοσοφίτη(κάποιοι μέλη και του forum).


Επι σοι χαίρει -Την γαρ Σην μήτραν
Γιάννης Χασανίδης,Βασίλης Ζάχαρης και Αγιοσοφίτης.

Και νυν...Την πάσαν ελπίδα μου
Μέλη του χορού Αγιοσοφίτης και Βασίλης Ζάχαρης (guest star! :p)
 

Attachments

  • Επι σοι χαίρει... Την γαρ Σην μήτραν... (αρχαίον) Ήχος Α'.mp3
    13.9 MB · Views: 400
  • Και νυν...Την πάσαν ελπίδα μου... Ήχος Α'.mp3
    9.5 MB · Views: 261

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Επι σοι χαίρει -Την γαρ Σην μήτραν
Γιάννης Χασανίδης,Βασίλης Ζάχαρης και Αγιοσοφίτης.

Χασανίδη σε "ειδικά" σημεία ακούω μόνο... :wink:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χασανίδη σε "ειδικά" σημεία ακούω μόνο... :wink:
...αφ' ενός γιατί ο κύριος Ζάχαρης κοιμόταν από το Χερουβικό και μετά :rolleyes:(είτε όρθιος-είτε σε στασίδια) και αφ' ετέρου και ξύπνιος να ήτανε, πάλι μόνο Χασανίδη θ' άκουγες...:p
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ακούω αγαπητοί αυτά που κατα καιρούς ανεβάζετε απο τον κύριο Χασανίδη ,τον οποίο έμαθα απο εδώ στο Φορουμ.Σήμερα ακουσα το- Επι σοι χαιρει -και αισθάνθηκα την ανάγκη να εκφράσω δημόσια τον θαυμασμό μου για το ψάλσιμο που ακουσα παρότι εγω δεν έχω καμμιά σχέση με το αγιορείτικο ύφος ,όμως αντιλαμβάνομαι την αξία του και κυρίως την μυσταγωγία που προσφέρει.Θερμές ευχαριστίες στον κύριο Χασανίδη.
 

aidonix

Νέο μέλος
Μπορούμε να έχουμε αυτό που ψάλλει ο κύριος Χασανίδης (Και Νυν...Την πάσαν ελπίδα μου) σε PDF;
Ευχαριστώ
 
Top