1976-11-10/11 Άγιος Μηνάς, Ηράκλειο Κρήτης (Στανίτσας - Νεραντζής)

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλοι μου ανεβάζω σήμερα μια ηχογράφηση απο το πανηγύρι του Αγίου Μηνά στο Ηράκλειο το 1976.Ψαλλουν μαζί οι δυό γίγαντες, ο Στανίτσας και ο Νεραντζής.Θαυμάστε ψάλσιμο.Μαλιστα στο κεκραγάριο τόσο ενθουσιαστηκε ο κόσμος που άρχισε τσοι μπαλωθιές..........Αν δω ότι σας άρεσε θα ανεβάσω σύντομα και το δεύτερο μέρος το οποίο είναι καλύτερο από το πρώτο...
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια.mp3
    8.2 MB · Views: 880
  • Μακάριος Ανήρ.mp3
    6.6 MB · Views: 600
  • Κεκραγάριο- Στιχηρά προσόμοια.mp3
    5.4 MB · Views: 655
  • Δοξαστικό Αγ. Μηνά.mp3
    4 MB · Views: 474
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φίλοι μου ανεβάζω σήμερα μια ηχογράφηση απο το πανηγύρι του Αγίου Μηνά στο Ηράκλειο το 1979.Ψαλλουν μαζί οι δυό γίγαντες, ο Στανίτσας και ο Νεραντζής.Θαυμάστε ψάλσιμο.Μαλιστα στο κεκραγάριο τόσο ενθουσιαστηκε ο κόσμος που άρχισε τσοι μπαλωθιές..........Αν δω ότι σας άρεσε θα ανεβάσω σύντομα και το δεύτερο μέρος το οποίο είναι καλύτερο από το πρώτο...

Εμείς πώς να αρχίσουμε μπαλωθιές;; Ευχαριστίες θερμότατες για αυτή την ηχογράφηση. Περιμένουμε εναγωνίως και τη συνέχεια ( και τα πρωινά αν υπάρχουν, της κυριώνυμης ημέρας).

Δ.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Κύριε Αντώνη δεν υπάρχουν λόγια... Φοβερή ηχογράφησει. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αντωνης Μιχελουδακης;29283 said:
Αν δω ότι σας άρεσε θα ανεβάσω σύντομα και το δεύτερο μέρος το οποίο είναι καλύτερο από το πρώτο...

Δε μας άρεσε καθόλου ! Αν δεν ανεβάσετε (σύντομα) και τα υπόλοιπα, οι μπαλωθιές θα στραφούν εναντίον σας...:D
 
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλή ηχογράφηση.Μπράβο Αντώνη δώσε μέλος στο forum.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι πρόκειται για ένα θέμα το οποίο έσπασε κάθε ρεκόρ, σε 2 ώρες 35 κατεβάσματα.Μην μας κρατάς σε αγωνία.
Δώσε πράμα στο λαό.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δε μας άρεσε καθόλου ! Αν δεν ανεβάσετε (σύντομα) και τα υπόλοιπα, οι μπαλωθιές θα στραφούν εναντίον σας...:D

Ομαδική αφιέρωση: ΑΠΟΨΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜ! :D Δεν φρενάρουν τραμ γιατί η Κρήτη απ' ότι ξέρω δεν έχει. Αν είχε σίγουρα θα σταματούσαν ν' ακούσουν αυτό το χάρμα των .. ώτων. Το Καρλόβασι όμως είχε τραμ ... προπολεμικά.
 

Attachments

  • TO TRAM.jpg
    297.8 KB · Views: 86

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ντροπη κ.Αντωνη!!!! :D Αυτα τα πραγματα πρεπει να τα κρυβουμε επιμελλως! Αν αδειασει το μπαουλο, τι θα φαει ο καυμενος σκωρος; :p

Αστειευομαι φυσικα. Περιμενουμε με λαχταρα και το δευτερο μερος. :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστηρια στον Αντωνη για τις ηχογραφησεις που ανεβασε .
Μια μικρη διορθωση : Δεν ειναι 1979 αλλα 1976 . Δηλαδη : Εσπερινος 10-11-1976 & Ορθρος και Θεια Λειτουργια 11-11-1976 .
Εχω σχεδον ΟΛΗ την ηχογραφηση . Ας ανεβασει ο Αντωνης οτι εχει και αν χρειασθει κατι το συμπληρωνω .
Και ενα περιστατικο απο τον εσπερινο : Ο Νεραντζης στην αρτοκλασια εψαλλε το ''Ευλογημενη Συ εν γυναιξι '' σε Αγια απο το οκταηχο του Μπερεκετη τοσο καλα , ωστε μολις το τελειωσε , ο Στανιτσας του εδωσε αμεσως συγχαρητηρια
και ΜΠΡΑΒΟ κλπ .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστηρια στον Αντωνη για τις ηχογραφησεις που ανεβασε .
Μια μικρη διορθωση : Δεν ειναι 1979 αλλα 1976 . Δηλαδη : Εσπερινος 10-11-1976 & Ορθρος και Θεια Λειτουργια 11-11-1976 .
Εχω σχεδον ΟΛΗ την ηχογραφηση . Ας ανεβασει ο Αντωνης οτι εχει και αν χρειασθει κατι το συμπληρωνω .
Και ενα περιστατικο απο τον εσπερινο : Ο Νεραντζης στην αρτοκλασια εψαλλε το ''Ευλογημενη Συ εν γυναιξι '' σε Αγια απο το οκταηχο του Μπερεκετη τοσο καλα , ωστε μολις το τελειωσε , ο Στανιτσας του εδωσε αμεσως συγχαρητηρια
και ΜΠΡΑΒΟ κλπ .

Ευχαριστώ κυρ- Βαγγέλη για την διόρθωση.Αύριο θα ανεβάσω και το ευλογημένη το οποίο είναι όντως αριστούργημα καθώς και την δοξολογία του Βιολάκη όπως επίσης και τον Δεσπότην και μερικά άλλα.Αύριο όμως φίλοι μου γιατί σήμερα έχουμε σχολείο.Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση που δείξατε γιατί φάνηκε ότι τα αισθητηριά μας είναι ακόμη δυνατά και ότι καταλαβαίνουμε την πραγματική ψαλτική.Επίσης ευχαριστώ και για το αστείρευτο χιούμορ σας.....
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καλημέρα φίλοι μου.Αρχίζω αυτή την στιγμή το ανέβασμα του δεύτερου μέρους.Οι πιο μερακλήδες ετοιμάστε τα όπλα για τσοι μπαλωθιές........Τα λέμε σε λίγο
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καλημέρα φίλοι μου.Αρχίζω αυτή την στιγμή το ανέβασμα του δεύτερου μέρους.Οι πιο μερακλήδες ετοιμάστε τα όπλα για τσοι μπαλωθιές........Τα λέμε σε λίγο

Αντωνη οταν τελειωσεις το ανεβασμα , γραψε τελος για να δω αν εχω κατι να συμπληρωσω . Ευχαριστω .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Θαυμάστε, θαυμάστε και ξανά θαυμάστε.Ετοιμα τα όπλα;έχουμε και απόκριες.....Ανεβάζω το δεύτερο μέρος θα ακολουθήσει το απόγευμα και τρίτο για να μην μας πειράξει όλο μαζι.........Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Ευλογημένη.mp3
    3.5 MB · Views: 364
  • Απόστιχα- Και νυν.mp3
    3.2 MB · Views: 311
  • Τον Δεσπότην.mp3
    4.4 MB · Views: 336
  • Δοξολογία Βιολάκη.mp3
    5.5 MB · Views: 372

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ακουστε μετα το απηχημα στο "τον δεσποτην" που λέει: κλείστο αυτό!!! τωρα τι εννοούσε δεν ξέρω... δε νομίζω το κασετόφωνο, ίσως κανα βιβλίο! ισως βέβαια κ το κασετοφωνο γιατί μου ακούγεται λίγο κρυωμένος! Πάντως, ακόμα κι έτσι δίνει ρέστα ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

απλά δεν υπάρχει άλλος που να πλησιάζει καν...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Φίλε Κώστα ο Νεραντζής.Ηταν στο ίδιο αναλόγιο.Αριστερά παρέμεινε ο λαμπαδάριος του ναού ο Παντελάκης

ευχαριστώ.
του χαλάει λίγο το ρυθμό στο κεκραγάριο, τον τραβάει πίσω, γι αυτό ρώτησα

ευχαριστούμε και πάλι, είναι πάρα πολύ ωραία
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ευχαριστηρια στον Αντωνη για τις ηχογραφησεις που ανεβασε .
Μια μικρη διορθωση : Δεν ειναι 1979 αλλα 1976 . Δηλαδη : Εσπερινος 10-11-1976 & Ορθρος και Θεια Λειτουργια 11-11-1976 .
Εχω σχεδον ΟΛΗ την ηχογραφηση . Ας ανεβασει ο Αντωνης οτι εχει και αν χρειασθει κατι το συμπληρωνω .

κύριε Βαγγέλη μου φαίνεται πως πρέπει ν αρχίσετε ν ανεβάζετε όλες τις φορές που είχε κατέβει ο Άρχοντας κάτω, γιατί μου φαίνεται πρέπει να τις έχετε όλες!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλοι μου, όπως σας έγραψα ανεβάζω και το τρίτο μέρος της ηχογράφησης απο τον Αγιο Μηνά.Ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα απο την ανταπόκριση που δείξατε γιατί αυτή απεικονίζει την αγάπη μας για την γνήσια ψαλτική.Ας είναι αιωνία η μνήμη του Αρχοντα Στανίτσα και ο Θεός να χαρίζει έτη πολλά στον Άρχοντα κυρ-Δημήτριο Νεραντζή.Ευχαριστώ τον γιό μου,τον Αριστείδη, ο οποίος με προθυμία μπήκε στον κόπο της επεξεργασίας της ηχογράφησης ώστε να ανέβουν εδω.Τέλος Κυρ -Βαγγέλη,μπορείς να συμπληρώσεις.Καλές απόκριες σε όλους
 

Attachments

  • Τρισάγιον- Δύναμις Αβαγιανού.mp3
    6.5 MB · Views: 364
  • Χερουβικό.mp3
    7.6 MB · Views: 362
  • Αγαπήσω σε (αργό).mp3
    2.4 MB · Views: 281
  • Λειτουργικά.mp3
    8.7 MB · Views: 363

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Επειδη δεν ειμαι καλος ''ραφτης'' και δεν ξερω απο τα τρακ που εχω εγω να αφαιρω αυτα που ανεβασε ο Αντωνης (και παλι τον ευχαριστω) και να ανεβαζω τα υπολοιπα , παραθετω ολοκληρη την ηχογραφηση που εγω εχω .
Τα τρακ ειναι συμπιεσμενα . Οποιος μπορει να βελτιωσει τον ηχο ας το καμει .

Πανηγυρη Αγιου Μηνα στο Ηρακλειο της Κρητης στον ομωνυμο Ιερο Μητροπολιτικο Ναο στις 10 & 11-11-1976 .
Προεξαρχει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος ΕΥΓΕΝΙΟΣ , συμπαραστατουμενος απο τους αλλους Μητροπολιτες της Εκκλησιας της Κρητης και υπο πλειαδος ιερεων .

Ψαλλουν : Δεξια ο προσκληθεις αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας (δεν ηταν καλα λογω κρυολογηματος) μαζι με τον τοτε πρωτοψαλτη του ναου , Αρχωντα Διδασκαλο του Αποστολου Δημητριο Νεραντζη (εγω ως συνηθως ειμαι στα ισοκρατηματα) και αριστερα ο τοτε και ως και σημερα Λαμπαδαριος του ναου Γεωργιος Παντελακης .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Τα της Θειας Λειτουργιας σε επομενο μηνυμα ευθυς αμεσως .
 

Attachments

  • 01=48'43''=Απο Εις πολλα ετη ως στιχηρα προσομοια Πλ.Δος.mp3
    13.9 MB · Views: 304
  • 02=8'20''=Δοξαστικο Πλ.Δος-Θεοτοκιον Πλ.Δος.mp3
    2.4 MB · Views: 261
  • 03=9'11''=Φως ιλαρον-Προκειμενον-Ευλογημενη Συ ..(ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ) ΑΓΙΑ.mp3
    2.6 MB · Views: 252
  • 04=5'55''=Αποστιχα-Δοξαστικο(Βουτσινα) Βος.mp3
    1.7 MB · Views: 222
  • 05=2'03''=Και νυν=Ω θαυματος .. Βος.mp3
    601.5 KB · Views: 201
  • 06=5'13''=Απολυτικια - Απολυση.mp3
    1.8 MB · Views: 215
  • 07=6'16''=Γον αντιφωνον Δου(Νεραντζης-Παντελακης).mp3
    1.8 MB · Views: 231
  • 08=11'02''=Τροπαρια Ν' -Εις πολλα ετη-Καταβασιες(αργες)Δος.mp3
    3.2 MB · Views: 261
  • 09=38'42''=Τιμιωτερα-Εξαποστ-Αινοι-Δοξαστικο Πλ.Αος-Δοξολογια(Βιολακη)Πλ.Αος-Τον Δεσποτην ..-.mp3
    11.1 MB · Views: 323
  • 10=7'24''=Ανωθεν οι προφηται ..-Εις πολλα ετη.mp3
    2.1 MB · Views: 242

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω και τα της Θειας Λειτουργιας . Καλη Ακροαση .

Πολλες ευχες για καλη σαρακοστη σε ΟΛΑ τα μελη του φορουμ και ιδιαιτερως στα μελη ιερεις και εν ενεργεια ψαλτες ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ .
 

Attachments

  • 11=2'10''=Απολυτικια.mp3
    636.7 KB · Views: 187
  • 12=20'05''=Δυναμις ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ-Χερουβικο Αος-Αγαπησωσε ΙΑΚΩΒΟΥ.mp3
    5.7 MB · Views: 267
  • 13=27'02''=Λειτουργικα Δος-κλπ-Ομιλια ΕΥΓΕΝΙΟΣ.mp3
    9.3 MB · Views: 280
Top