Σύντομα ευλογητάρια

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τα αναστάσιμα ευλογητάρια, για όποιον είναι αδύνατον να πει τα αργά 07:10 - 07:20 το πρωΐ :).
 

Attachments

  • Ευλογητάρια.pdf
    265.2 KB · Views: 1,260

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρήστο, ευχαριστούμε για άλλη μια φορά!

ΥΓ1 Πού στο καλό τις βρήκες πάλι αυτές τις γραμματοσειρές;
ΥΓ2 Λέει κανείς το πρωί αργά ευλογητάρια;
ΥΓ3 Γιατί γράφεις "τοῦ θανάτου δέ Σῶτερ";
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Γιώργος Μ.;28685 said:
ΥΓ2 Λέει κανείς το πρωί αργά ευλογητάρια;

ο σχωρεμένος ο Στανίτσας -απ' όσο μού' χουν πει άνθρωποι που τον έζησαν αλλά κι απ' όσο μαρτυρούν οι ηχογραφήσεις που υπάρχουν- έλεγε (πάρα) πολύ συχνά...Φυσικά βέβαια σε συνεπτυγμένο ρυθμό και γοργή χρονική αγωγή...

Από τους τωρινούς πάλι... δεν ξέρω....
ούτ' εγώ λέω συχνά είν' η αλήθεια... βλέπετε... είναι πολλοί οι Προϊστάμενοι που φοβούνται αδικαιολόγητα το ρολόι..(αφού αν ειπωθούν όπως πρέπει τα Αργά Ευλογητάρια, μικρή χρονική διαφορά έχουν απ' τα σύντομα....) :mad::mad::(:(:eek::eek::wink:
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
ο σχωρεμένος ο Στανίτσας ........ έλεγε (πάρα) πολύ συχνά...Φυσικά βέβαια σε συνεπτυγμένο ρυθμό και γοργή χρονική αγωγή...

Ωραιο αυτο, το "συνεπτυγμενος ρυθμος και γοργη χρονικη αγωγη" , ωστε να ειναι κοινα αποδεκτο απο ολους! :D

Ομως θα συμφωνησω, καποιοι προτιμουν να λενε αργα ευλογηταρια το πρωι, σε γοργη χρονικη αγωγη. Ο Χριστιδης στο Λονδινο τα ελεγε συχνα. Οχι ομως τα αργα του Πετρου απο τον Πρωγακη, αλλα την πιο συντομη διασκευη του Στανιτσα(;).

Επισης καποιοι προτιμουν να λενε συντομα Ευλογηταρια την Μ. Παρασκευη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Δεν ξερω αν αυτη η καταγραφη εχει ανεβει και αλλου.
 

Attachments

  • 1.JPG
    3.2 MB · Views: 395
  • 2.JPG
    3.1 MB · Views: 124
  • 3.JPG
    2.8 MB · Views: 74
  • 4.JPG
    3.1 MB · Views: 61
  • 5.JPG
    3.1 MB · Views: 62
  • 6.JPG
    3.1 MB · Views: 58
  • 7.JPG
    3 MB · Views: 56
  • 8.JPG
    3.2 MB · Views: 55
  • 9.JPG
    3.1 MB · Views: 53
  • 10.JPG
    3.1 MB · Views: 71

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΥΓ1 Πού στο καλό τις βρήκες πάλι αυτές τις γραμματοσειρές;
Είναι δικής μου κατασκευής, προσαρμοσμένη στο πρόγραμμα "Μελωδός".
ΥΓ2 Λέει κανείς το πρωί αργά ευλογητάρια;
Έχω ακούσει από διάφορους, μεταξύ αυτών και τον Στανίτσα όπως σωστά προαναφέρθηκε.
ΥΓ3 Γιατί γράφεις "τοῦ θανάτου δέ Σῶτερ";
Στο νέο Εγκόλπιο Αναγνώστου και Ψάλτου, έχει αυτή την διόρθωση. Το "Συλλειτουργικόν" πάντως που εκδίδει η Ιερά Μονή Σύμωνος Πέτρας με την επιμέλεια του Φουντούλη, δεν έχει αυτή την προσθήκη. Το θέμα έχει συζητηθεί και εδώ. Όντως ανάξιος να κρίνω το σωστό από το λάθος, λόγω έλλειψης των απαιτούμενων φιλολογικών γνώσεων, απλά κάνω μία επιλογή :eek:.

Καταγραφή του αργού μέλους όπως ψάλλονται στο Πατριαρχείο υπάρχει και εδώ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όντως ανάξιος να κρίνω το σωστό από το λάθος, λόγω έλλειψης των απαιτούμενων φιλολογικών γνώσεων, απλά κάνω μία επιλογή

Η ερώτησή μου προφανώς και δεν υπονοούσε κάτι τέτοιο.


Τώρα, για τα αργά ευλογητάρια, που κατά τη γνώμη μου είναι ό, τι πιο ωραίο υπάρχει ως μέλος στη μουσική μας, τα έχω τόσο πολύ συνδέσει με τη Μεγάλη Παρασκευή (καθώς το αργό τους ξεδίπλωμα επιτρέπει να ξεπροβάλουν οι πρώτες αναστάσιμες φράσεις μέσα στο σκηνικό του πάθους και του επιταφίου και να προκαλέσουν ένα ρίγος χαράς), που θα προτιμούσα να μην τα άκουγα κάθε Κυριακή. Να βιώνω αλλιώς την Ανάσταση την κάθε Κυριακή, αλλιώς τη Μεγάλη Παρασκευή. Προσωπική στάση, βέβαια, οπότε δεν αξίζει να σχολιαστεί. Αλλά και πρακτικοί λόγοι νομίζω το υπαγορεύουν...

ΥΓ Όσο για τις ωραίες γραμματοσειρές που λες ότι προσάρμοσες, προφανώς δεν μπορούν να γίνουν export ως αυτοτελές αρχείο κάπου για να μας το δώσεις, έτσι δεν είναι;
 
Δεν ξερω αν αυτη η καταγραφη εχει ανεβει και αλλου.
Ο δάσκαλός μου ,με είχε παρακινήσει να ψάλλω τα ευλογητάρια της Μ. Παρασκευής από τον Στανίτσα και τώρα μετά από αυτήν την ανάρτηση κατάλαβα το γιατί..............
Αλήθεια αυτά είναι του Πετρίδη; Υπάρχουν και εκ χειρογράφου του Άρχοντα;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
θα προτιμούσα να μην τα άκουγα κάθε Κυριακή. Να βιώνω αλλιώς την Ανάσταση την κάθε Κυριακή, αλλιώς τη Μεγάλη Παρασκευή. Προσωπική στάση, βέβαια, οπότε δεν αξίζει να σχολιαστεί. Αλλά και πρακτικοί λόγοι νομίζω το υπαγορεύουν...

Γιώργο, υπάρχουν και τα αργά εκ του Κε!
Βάζε αυτά κάθε Κυριακή και άσε τα αγαπημένα σου για Μ. Παρασκευή!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
ψάλλονται και σε άλλο ηχο υπάρχουν και σε πλ δ. η γραμματοσειρα του τσακ77 ειναι μια απο τις γραμματοσειρες του προγράμματος Μελωδός που γραφεις κι ακους
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Τα αναστάσιμα ευλογητάρια, για όποιον είναι αδύνατον να πει τα αργά 07:10 - 07:20 το πρωΐ :).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Δύο φορές τα κατέβασα (για σιγουριά) και τις δύο μου βγήκαν σύντομα ευλογητάρια...:confused::confused:

Ο Νεοχωρίτης έλεγε αραιά και πού αργά κυρίως για διδακτικούς σκοπούς. Γενικώς ενάλλασε τα αργά μαθήματα του όρθρου από Κυριακή σε Κυριακή
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Γιώργος Μ.;28685 said:
Λέει κανείς το πρωί αργά ευλογητάρια;
Από τους τωρινούς πάλι... δεν ξέρω....
ούτ' εγώ λέω συχνά είν' η αλήθεια...

Σίγουρα τα λέει παντοτε ο καλλιφωνότατος Άρχων Ιωάννης Σοφρωνιάδης (άν και δεν έχει μόνιμο Αναλόγιο, ωστόσο τα βάζει πάντα όταν τον προσκαλούν).
Φίλε Γιώργο, όντως καθώς έγραψε και ο Κ. Μπουσδέκης, μπορείς να βάζεις την Β' σειρά Ευλογηταρίων του Πέτρου, εκ του ΚΕ, που τα αγαπούν ιδιαίτερα και στο Αγ. Όρος.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ο δάσκαλός μου ,με είχε παρακινήσει να ψάλλω τα ευλογητάρια της Μ. Παρασκευής από τον Στανίτσα και τώρα μετά από αυτήν την ανάρτηση κατάλαβα το γιατί..............
Αλήθεια αυτά είναι του Πετρίδη; Υπάρχουν και εκ χειρογράφου του Άρχοντα;

Δεν εχω χειρογραφο του Στανιτσα με τα ευλογηταρια, αλλα νομιζω οτι πανω κατω αυτα ειναι.
Δεν εχω το βιβλιο απο οπου προερχονται, μονο σαν φωτοτυπια εφτασαν σε μενα. Παντως πρεπει οντως να ειναι καταγραφη του Πετριδη.

Επισης να με συγχωρει ο κ. Τσακιρογλου που εκανα hijack (πειρατεια) στο θεμα που ανοιξε....
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
η γραμματοσειρα του τσακ77 ειναι μια απο τις γραμματοσειρες του προγράμματος Μελωδός που γραφεις κι ακους
Όπως ανέφερα σε προηγούμενό μήνυμα του ίδιου θέματος, ΔΕΝ είναι μία εκ των γραμματοσειρών που δίνει το πακέτο του "Μελωδός", παρά είναι δικής μου κατασκευής, προσαρμοσμένη ώστε να χρησιμοποιήται από το εν λόγο πρόγραμμα. Ο κ. Κιαμηλίδης καθώς και όσοι είναι κάτοχοι του "Μελωδός" μπορούν να το επιβεβαιώσουν.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Δύο φορές τα κατέβασα (για σιγουριά) και τις δύο μου βγήκαν σύντομα ευλογητάρια...:confused::confused:
Σωτήρη τι εννοείς; Δεν καταλαβαίνω :confused:
Επισης να με συγχωρει ο κ. Τσακιρογλου που εκανα hijack (πειρατεια) στο θεμα που ανοιξε....
No problem master :). Προσωπικά έχω κάνει πολλές "πειρατείες" τέτοιου είδους σε πολλά θέματα, οπότε...:eek:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μιας και ο λογος για τα ''Ευλογηταρια''
Επισυναπτω :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : Αποσπασμα ορθρου Κυριακης Τυφλου (1973) και Πλ του Αου . Ακουγωνται τα αργα ευλογηταρια (στιχηραρικα) .
2ον : ΜΗΤΡΟΥ Δημητριος : Αργα ευλογηταρια εκ του ΚΕ (ειρμολογικα) και μαλιστα συνοδεια κιθαρας (προφανως εκτος εκκλησιας) .
Καλη Ακροαση
 

Attachments

  • 8'59''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Πλ.Αος Θεος Κυριος-Καθισματα-Ευλογηταρια(αργα)-Αναβαθμοι_new.mp3
    3.6 MB · Views: 195
  • 6'37''=ΜΗΤΡΟΣ Δημητριος=Ευλογηταρια(αργα) εκ του ΚΕ_new.mp3
    2.7 MB · Views: 203

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ξαναδοκίμασα μόλις τώρα. Το pdf που δίνεις έχει σύντομα ευλογητάρια εκ του Κε. Εγώ ωα κλασικά αργά ξέρω του Πέτρου εκ του Πα (Αναστασιματάριο Ιωάννου,αυτά που ανέβασε ο κ. Λιναρδάκης από τον Στανίτσα*) και εκ του Κε (Ειρμολόγιο Πέτρου). Δεν ξέρω τι συμβαίνει και μόνο σε εμένα κάτι βγαίνει στραβά. Πάντως αυτά που διαβάζω από σένα είναι του σύντομου ειρμολογικού μέλους εκ του Κε (αυτά που συνήθως λέμε σύντομα απ' έξω)

*μήπως πρέπει να τα λέμε αργά ειρμολογικά εκ του Πα κ. Λιναρδάκη; Νομίζω πως είναι αργό μέλος στη βάση των (λίγων αλήθεια) εορμολογικών του πλ. α΄ εκ του Πα (Ζω ύφεση) όπως η στιχολογία του εσπερινού, το χαίροις ασκητικών, το Χριστός ανέστη κ.τ.λ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τα αναστάσιμα ευλογητάρια, για όποιον είναι αδύνατον να πει τα αργά 07:10 - 07:20 το πρωΐ :).

Ξαναδοκίμασα μόλις τώρα. Το pdf που δίνεις έχει σύντομα ευλογητάρια εκ του Κε. Εγώ τα κλασικά αργά ξέρω ...
...και μόνο σε εμένα κάτι βγαίνει στραβά. Πάντως αυτά που διαβάζω από σένα είναι του σύντομου ειρμολογικού μέλους εκ του Κε (αυτά που συνήθως λέμε σύντομα απ' έξω)

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά κ. Σωτήρη, όπως βλέπετε στο αρχικό μήνυμα του Χρήστου για σύντομα Ευλογητάρια τα ανέβασε ("για όποιον είναι αδύνατον να πει τα αργά..."), άρα ορθώς βλέπετε τα συνηθισμένα σύντομα. Γι αυτό και δεν καταλαβαίνει τι εννοείτε και ο Χρήστος.
ΧΣ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μιας και ο λογος για τα ''Ευλογηταρια''
Επισυναπτω :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : Αποσπασμα ορθρου Κυριακης Τυφλου (1973) και Πλ του Αου . Ακουγωνται τα αργα ευλογηταρια (στιχηραρικα) .
2ον : ΜΗΤΡΟΥ Δημητριος : Αργα ευλογηταρια εκ του ΚΕ (ειρμολογικα) και μαλιστα συνοδεια κιθαρας (προφανως εκτος εκκλησιας) .
Καλη Ακροαση
Ευάγγελε!!!! σε ευχαριστώ για μία ακόμι φορά για όλα τα μοναδικά καλά μας ανεβάζεις.
Άκουσα πως ο Μήτρου έπαιζε βιολί, και τώρα ακούω πως ισοκρατεί κάποιος με Λαούτο, και μου άρεσεν πολύ. Βαγγέλι μήπως εσύ πρόσθεσες τον ''λαουτοβασταχτήν''??:D:D:D:D
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
1000 συγγνώμη που σας μπέρδεψα με τη βιασύνη μου. Ήμαρτον!
 
Top