παπα-Βασίλης (Σκήτη Κολιτσούς)

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Για τον παπα-Βασίλη τον μακαριστό γέροντα από τη σκήτη της Κολυτσούς πρέπει να ανοικτεί ένα νέο θέμα. Όποιος έχει στοιχεία ή και ηχητικά ντοκουμέντα, ας τα ανεβάσει. Τον άκουσα το 1997 σε μια αγρυπνία στο Βατοπέδι. Τον έγραψα τότε, αλλά που είναι η κασσέτα αυτή, Κύριος οίδε. Ήταν η εποχή της μουσικής μου άγνοιας και δεν έδωσα σημασία, όπως επίσης και η εποχή της αναλογικής καταγραφής οπότε δεν ψηφιοποίησα τον ήχο για να τον αρχειοθετήσω. Αν βρω κάτι θα το ανεβάσω. Ο Κωνσταντίνος Αγγελίδης έβαλε κάποια μέλη και τμήμα από συνέντευξη που του πήρε σε μία εκπομπή πριν από μία πενταετία περίπου, στο τρίτο πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Όποιος έχει πρόσβαση ας το βρει. Ο γέροντας, από ταπείνωση κινούμενος, σύμφωνα με μαρτυρία του κ. Αγγελίδη, παρακάλεσε τον ίδιο να μην δώσει την ηχογράφηση και έτσι, δυστυχώς, ενώ έχω πάρει πάρα πολλά από τον κ. Αγγελίδη σε ηχογραφήσεις από το Όρος, αυτή η συγκεκριμμένη είναι αδύνατο προς το παρόν να "πέσει" στα χέρια μου.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Θὰ ἐκδοθοῦν ἀπὸ τὴν Μονὴ Βατοπαιδίου

(Ἀδελφέ εὐλόγησον, ἡ Κολιτσοῦ γράφεται μὲ " ι " )
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μπράβο Διάκο με πρόλαβες. Την έχω αυτή την κασσέτα και ψηφιοποιημένη, αλλά έμαθα για την έκδοση καιρό τώρα και δεν την ανέβαζα. Αλλιώς ο παππούς "ζωγραφίζει"...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Μπράβο Διάκο με πρόλαβες. Την έχω αυτή την κασσέτα και ψηφιοποιημένη, αλλά έμαθα για την έκδοση καιρό τώρα και δεν την ανέβαζα. Αλλιώς ο παππούς "ζωγραφίζει"...


Ααααα, δὲν ξέρω ἄν αὐτὴ ἀκριβῶς ἡ ἠχογράφηση εἶναι ἡ πρὸς ἔκδοσιν
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτή πρέπει να είναι. Κι αν ακόμα δεν είναι, την ανεβάζουμε μετά την έκδοση.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Λέει το "Τας μυστικάς σήμερον..." ; (των Αγ.Πατέρων) στο δικό σου;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Νομίζω καιρός να ακούσουμε και κάποιο ηχητικό υλικό από τον παπά-Βασίλη. Η ηχογράφηση έγινε στο Βατοπέδι το 1999. Ο στίχος είναι πριν από το "Πάντα εν Σοφία" γι αυτό και δεν είναι όλος. Κρίμα τότε δεν ήξερα και δεν τον στρίμωξα για να τον ηχογραφήσω περισσότερο.:(:(. Πάλι καλά που βρήκα και αυτό!!!!!
 

Attachments

  • Ως εμεγαλύνθει τα έργα σου_π. Βασίλης.mp3
    2 MB · Views: 225

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μηπως εχουμε τιποτα αλλο απο παπα Βασιλη;
Επισης νομιζω πρεπει να μεταφερθει στους Σκητιωτες.
Κλασικο Καρεωτικο υφος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστίες, πολύ ωραίο και συγκινητικό. Τον άκουσα ζωντανά σε αγρυπνία στο Όρος παλιά. Όλοι εν σιγή για να ακούσουν τα ιδιαίτερα "γυρίσματα" του γέροντα.
 
Top