1967-02-19 Κυριακή Τελώνου και Φαρισαίου, ήχος πλάγιος του πρώτου - Εωθινό Ε' (Άγ. Δημήτρ. Αμπελοκ.)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω την ηχογράφηση αυτή από το αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη.

Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

-Στην ηχογράφηση, που μας πληροφορεί ο Πετρίδης στα περιεχόμενα του καρουλιού ότι είναι από τον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων, ακούμε αποσπασματικά ένα "Πολυχρόνιον". Άρα είχαμε ακόμη βασιλεία. Επομένως, η ηχογράφηση τοποθετείται μεταξύ της 1/1/1966 που ο Άρχων διορίζεται Πρωτοψάλτης στον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων και του Απρίλη του 1967 που έγινε το πραξικόπημα. Με δεδομένο, λοιπόν, πως ο ήχος είναι πλ. α' και το Εξαποστειλάριο που λέει είναι το Ε΄Αναστάσιμο, η ημερομηνία πρέπει να είναι 19-2-1967.

-Ο Λαμπαδάριος στα Εξαποστειλάρια κάνει κατάληξη και, αφού ο ήχος είναι πλ. β' ειρμολογικός, η κατάληξη γίνεται στο Βου. Και στον Πατριαρχικό Ναό η ίδια τάξη ακολουθείται, να γίνεται κατάληξη στο τελευταίο Εξαποστειλάριο.

-Στους Αίνους ψάλλει για στχηρά του Τελώνου και Φαρισαίου μόνο τα ιδιόμελα σε ήχο α' από δύο φορές το καθένα, ενώ δεν ψάλλει καθόλου τα του ήχου γ', παρότι τα γράφει και στο Τριώδιό του.

-Το Χερουβικό και το Κοινωνικό χαρακτηρίζονταν στα περιεχόμενα σαν α'. Εγώ τα έγραψα σαν πλ. α', αφού αυτός είναι ο ήχος της Κυριακής και οι γραμμές τους συναντώνται και στον πλ. α'. Αν το έκανα εσφαλμένα, πείτε μου, σας παρακαλώ, να τα αλλάξω και να τα ξανα-ανεβάσω διορθωμένα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄν ὄντως εἶναι τό 1967 νά διορθώσεις μόνον τό "μᾶλλον".
Πάσχα 1966: 10 Ἀπριλίου
Πάσχα 1967: 30 Ἀπριλίου
Κυριακή Τελώνου καί Φαρισαίου: 19 Φεβρουαρίου 1967. Ἦχος πλ. α΄. Ἑωθινόν Ε΄.​
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Τα λόγια δεν αρκούν για να εκφράσουν ευχαριστίες για τόσες και τέτοιες προσφορές στο Ψαλτολόγιο.

Συμπληρώσεις επί των παρατηρήσεων :

-Ο προσδιορισμός της χρονολογίας είναι ακριβής. Η εκτέλεση του Άρχοντα καθαυτή προδίδει δεύτερο ήμισυ της δεκαετίας του '60 (οπωσδήποτε προ του 1970).

-Κατάληξη στον Βου, και δη μακροσκελής και ιδιότυπη, είθισται κατά την πολίτικη παράδοση. Αν δε το εξαποστειλάριο τύχει σε άλλον ήχο, γίνεται η συνήθης κατ´ήχον τελική κατάληξη. Εν πάση περιπτώσει, το Πάσα πνοή σηματοδοτεί μια νέα μουσική ενότητα.

-Το Χερουβικό και το Κοινωνικό ορθά, κατ´εμέ, αποδίδονταν στον Α´ ήχο. Η συγγένεια του Α´ ήχου με τον πλάγιό του καθιστά ομολογουμένως την διάκρισή τους συχνά δυσέφικτη (αδέλφια, ενίοτε δίδυμα).
Εν προκειμένω, ο Άρχων εκτελεί καθαρό Α´ ήχο στο Χερουβικό. Είναι η πρώτη φορά που τον ακούω να εκτελεί γραμμή βαρέως διατονικού (Ζω φυσικό) σε εισαγωγή Χερουβικού Α´ ήχου (πρβλ. εισαγωγή Αινείτε σε Α´ του Ιωάννου). Συνήθως κάνει ατζέμ, πλ.Β´ ή/και σαμπάχ.
Το ότι ο Άρχων εκτελεί καθαρό Α´ ήχο σε Κυριακή πλ. Α´ δε θα πρέπει να μας ξενίζει. Έχει συμβεί και το αντίστροφο ! Τα όρια μεταξύ των ήχων αυτών είναι δυσδιάκριτα και ο αλληλοδανεισμός κατά (αρχοντική) βούληση...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
-Κατάληξη στον Βου, και δη μακροσκελής και ιδιότυπη, είθισται κατά την πολίτικη παράδοση. Αν δε το εξαποστειλάριο τύχει σε άλλον ήχο, γίνεται η συνήθης κατ´ήχον τελική κατάληξη. Εν πάση περιπτώσει, το Πάσα πνοή σηματοδοτεί μια νέα μουσική ενότητα.

http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=1555
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το έβαλα να ανεβαίνει. Σε καμια ώρα θα το βρείτε με διορθωμένους τους τίτλους του Χερουβικού και του Κοινωνικού σε ηχο Α' στο ίδιο link. Την επικεφαλίδα δεν μπορώ να αλλάξω εγώ την επικεφαλίδα για να σβήσω τις παρενθέσεις και το "μάλλον" και να αφήσω την ημερομηνία. Παρακαλώ κάποιον από τους διαχειριστές να το κάνει.

ΥΓ: Τώρα που κάνω τη διόρθωση, έχει ήδη ανεβεί.
 
Last edited:
Επειδή ακούγεται ο Πολυχρονισμός των Βασιλέων, δεν έπεται ότι η ηχογράφηση είναι προ της 21ης Απριλίου 1967. Η βασιλική οικογένεια απεχώρησε από την Ελλάδα στις 14 Δεκεμβρίου 1967, μετά την αποτυχία του βασιλικού αντικινήματος, αλλά το δημοψήφισμα για την κατάργηση της βασιλείας (επί επταετίας, διότι έγινε και άλλο μετά την μεταπολίτευση) έγινε τον Ιούλιο του 1973. Μέχρι τότε ο Βασιλεύς εθεωρείτο "αδικαιολογήτως απέχων των καθηκόντων του" και ο πολυχρονισμός εψάλλετο κανονικά. Οπότε η ηχογράφηση είναι προ του Ιουλίου του 1973 σίγουρα. Μπορεί, φυσικά, να είναι και της 19ης Φεβρ. 1967.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επομένως θα μπορούσε να είναι στις 18-2-1973, τη μόνη άλλη ημερομηνία που συμπέφτει Τελώνου και Φαρισαίου με ήχο πλ. α' και Εωθινό Ε' εκείνα τα χρόνια. Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει κάτι πιο σίγουρο, ή τουλάχιστον βρίσκει σχετικές ενδείξεις μέσα στην ηχογράφηση, όπως αυτά που επισημαίνει παραπάνω ο κ. Ζαγκανάς πως είναι σίγουρος ότι είναι προ του 1970, να μας το πει. Πάντως, στα καρούλια του Πετρίδη ήταν κοντά και με την ίδια ποιότητα ήχου με ηχογραφήσεις του 1967. Νομίζω πως μικρό είναι το ερωτηματικό για την ημερομηνία.
 
Εμένα η φωνή μου φαίνεται λιγότερο "φρέσκια", ώστε η ηχογράφηση να είναι του έτους 1967. Εξάλλου σε αρκετές περιπτώσεις ακούγονται να συμψάλλουν κι άλλοι με τον Στανίτσα, πράγμα που, νομίζω, ο Άρχων άρχισε να αποδέχεται σταδιακά, όχι από τα πρώτα χρόνια. Επίσης το Δοξαστικόν ψάλλεται σχεδόν απαραλλάκτως το ίδιο με αυτό που υπάρχει στο Τριώδιον του Στανίτσα, το οποίο εξεδόθη το 1969. Οπότε...

Υ.Γ. Όπως και να 'χει, εννοείται ότι ευχαριστούμε τον κ. Μπουλπουτζή για την προσφορά αυτής της πολύ ωραίας ηχογραφήσεως.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Ανεβάζω την ηχογράφηση αυτή από το αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη.

Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

-Στην ηχογράφηση, που μας πληροφορεί ο Πετρίδης στα περιεχόμενα του καρουλιού ότι είναι από τον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων, ακούμε αποσπασματικά ένα "Πολυχρόνιον". Άρα είχαμε ακόμη βασιλεία. Επομένως, η ηχογράφηση τοποθετείται μεταξύ της 1/1/1966 που ο Άρχων διορίζεται Πρωτοψάλτης στον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων και του Απρίλη του 1967 που έγινε το πραξικόπημα. Με δεδομένο, λοιπόν, πως ο ήχος είναι πλ. α' και το Εξαποστειλάριο που λέει είναι το Ε΄Αναστάσιμο, η ημερομηνία πρέπει να είναι 19-2-1967.

-Ο Λαμπαδάριος στα Εξαποστειλάρια κάνει κατάληξη και, αφού ο ήχος είναι πλ. β' ειρμολογικός, η κατάληξη γίνεται στο Βου. Και στον Πατριαρχικό Ναό η ίδια τάξη ακολουθείται, να γίνεται κατάληξη στο τελευταίο Εξαποστειλάριο.

-Στους Αίνους ψάλλει για στχηρά του Τελώνου και Φαρισαίου μόνο τα ιδιόμελα σε ήχο α' από δύο φορές το καθένα, ενώ δεν ψάλλει καθόλου τα του ήχου γ', παρότι τα γράφει και στο Τριώδιό του.

-Το Χερουβικό και το Κοινωνικό χαρακτηρίζονταν στα περιεχόμενα σαν α'. Εγώ τα έγραψα σαν πλ. α', αφού αυτός είναι ο ήχος της Κυριακής και οι γραμμές τους συναντώνται και στον πλ. α'. Αν το έκανα εσφαλμένα, πείτε μου, σας παρακαλώ, να τα αλλάξω και να τα ξανα-ανεβάσω διορθωμένα.
Είσαι ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ατυχής ἐκφραση, ατυχές και το thanks.

Φιλικά
Κ.Ε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ατυχής ἐκφραση, ατυχές και το thanks.

Φιλικά
Κ.Ε.
Το "Thanks" μόνο για την ευχαριστία στο πρόσωπό μου. Μην είμαστε κι αχάριστοι! Όχι ότι το πιστέψαμε κιόλας!!! Είδαμε τι έπαθε και ο Ηρώδης ο Αγρίππας όταν το πίστεψε... σκωληκόβρωτος...
 
Top