Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία - Ηχογραφήσεις

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αη Ωδη κανωνων Γεννεσιου Της Θεοτοκου . Ψαλλει η Ε.Β.Χ. υπο την διευθυνση του Αρχωντα Πρ-λτη Λυκουργου Αγγελοπουλου .
...την δεκαετία του '80, να συμπληρώσω εγώ.

Ακούστε και μια πιο πρόσφατη ηχογράφηση (Συνέδριο Μουσικολογίας 16-10-2003) αναλόγου κομματιού (κανόνος).

Και μια ακόμη (κανόνος πάλι-μην αλλάξουμε είδος-αλλά με την στιχολογία των ωδών) από το ίδιο συνέδριο πάλι.
 

Attachments

  • Η Α’ και Θ’ ωδή του Αναστάσιμου κανόνος του Β’ Ήχου.mp3
    6.1 MB · Views: 349

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μοῦ ἔκαναν δῶρο σήμερα τόν ψηφιακό δίσκο «Ὕμνοι Χριστουγέννων» τῆς Ἑλληνικῆς Βυζαντινῆς Χορῳδίας, πού περιέχει 15 θέματα/ἐκτελέσεις μελῶν τά περισσότερα παλαιῶν μελοποιῶν. Στό 2ο θέμα ὑπάρχουν καί οἱ Καταβασίες τῆς Κυριακῆς πρό τῶν Χριστουγέννων (α΄, ε΄ καί θ΄ ᾠδές) γιά τίς ὁποῖες ὑπῆρξε ἐνδιαφέρον.
Ἀκουστικά δείγματα τῶν περιεχομένων μπορεῖτε νά λάβετε ἐδῶ.
Ἕνα πολύ ὡραῖο δῶρο γιά τόν ἑαυτό σας ἤ γιά ἀγαπημένα σας πρόσωπα.

 
Last edited:

Vasilis Marneris

Νέο μέλος
Κράτημα της ΕΛΒΥΧ απο την συναυλία στην Πολωνία το 1999 δεν είμαι σίγουρος για την ημερομηνία
 

Attachments

  • Κράτημα Ηχος Α Κουκουζέλη.mp3
    16.3 MB · Views: 109
Η α΄σταση των τυπικών οπως ψαλλονται στο Αγιον Ορος(καταγραφή του Λυκούργου)
http://www.youtube.com/watch?v=6pPyZREgJnc&feature=related
QUIZ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ : Ποιός μαθητής του Αγγελόπουλου είχε πάρε δώσε με σιμωνοπετρίτες τους "έμαθε" να ψάλλουν , βγάλανε cd μαζί ώστε μετά να μπορούν να λένε ότι ΝΑ ΕΤΣΙ ΨΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;;;; :cool:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
QUIZ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ : Ποιός μαθητής του Αγγελόπουλου είχε πάρε δώσε με σιμωνοπετρίτες τους "έμαθε" να ψάλλουν , βγάλανε cd μαζί ώστε μετά να μπορούν να λένε ότι ΝΑ ΕΤΣΙ ΨΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;;;; :cool:

Αν δεν είναι μαθητής του Αγγελόπουλου, ποιός θα χάσει (στο quiz);

δ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
QUIZ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ : Ποιός μαθητής του Αγγελόπουλου είχε πάρε δώσε με σιμωνοπετρίτες τους "έμαθε" να ψάλλουν , βγάλανε cd μαζί ώστε μετά να μπορούν να λένε ότι ΝΑ ΕΤΣΙ ΨΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;;;; :cool:

Τωρα εδω που τα λεμε...για να ειμαστε και δικαιοι...αυτα ειναι γνωστα τα θεματα...και νομιζω εχουν συζητηθει.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
QUIZ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ : Ποιός μαθητής του Αγγελόπουλου είχε πάρε δώσε με σιμωνοπετρίτες τους "έμαθε" να ψάλλουν , βγάλανε cd μαζί ώστε μετά να μπορούν να λένε ότι ΝΑ ΕΤΣΙ ΨΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;;;; :cool:

Ναι! Ναι! Νομίζω βγάλανε μαζί το "Αγνή Παρθένε" !!! :eek::D:eek::D:eek::D:rolleyes:
 
S

Sotres

Guest
Δεν υπήρξε μαθητής του Αγγελόπουλου που να ασχολήθηκε με τέτοιες καταστάσεις και τέτοιους σκοπούς με τη Σιμωνόπετρα. Δημοσίως λοιπόν προκαλώ τον κ. Παπαγεωργίου να μας αναφέρει το όνομα για να αποδείξω ότι δεν ξέρει τι του γίνεται. Ανακριβές το γεγονός. Πάντως από την όλη υπόθεση ο Αντώνης έβγαλε ανέκδοτο! Από τη μία ο Παπαγεωργίου, από την άλλη ο βουλευτής που αποκάλυψε δραστηριότητές του στην Αθήνα...μας έκαναν και γελάσαμε...Να είστε καλά βρε παιδιά. :D
ΥΓ Από το όνομα και μόνο θα αποκαλυφθούν πολλά...διότι το πρόσωπο στο οποίο αναφέρεστε, το οποίο έβγαλε ψηφιακούς δίσκους με το συγκεκριμένο μοναστήρι, είναι συνάδελφός μου στο μουσικό λύκειο που εργάζομαι, δεν υπήρξε μαθητής του Αγγελόπουλου αλλά του καθηγητού κ. Στάθη. Πόσο μάλλον να έχει αυτούς τους σκοπούς που αναφέρεις. Κύριοι αυτό συμβαίνει στην πατρίδα μας. Κάποιοι ελαφρά τη καρδία γράφουν για να γράφουν πατώντας προσωπικότητες. Πάντως ο συγκεκριμένος κύριος αγωνίζεται για τη μουσική μας πληρώνοντας από την τσέπη του και εργαζόμενος μέρα και νύχτα μας προσφέρει αυτά που μας προσφέρει...
 
Last edited:
όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Τελοσπάντων δε θα σταθώ ποιον είχε Δάσκαλο. Τις ίδιες καταλήξεις-πλυντήριο που κουράζουν κάνει κ αυτός τις ίδιες έλξεις. Ίδιες αλλοιώσεις της μουσικής που μας παρέδοσαν οι αείμνηστοι μεγάλοι Δάσκαλοι. (διτή έννοια αυτό που γράφω αλλά όποιος κατάλαβε κατάλαβε χααχ) Και οι Αγγελοπουλικοί χρησιμοποιούν τη Σιμωνόπετρα για να πουν ότι έτσι ψάλλουν και στο Όρος :cool:
 
S

Sotres

Guest
όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Τελοσπάντων δε θα σταθώ ποιον είχε Δάσκαλο. Τις ίδιες καταλήξεις-πλυντήριο που κουράζουν κάνει κ αυτός τις ίδιες έλξεις. Ίδιες αλλοιώσεις της μουσικής που μας παρέδοσαν οι αείμνηστοι μεγάλοι Δάσκαλοι. (διτή έννοια αυτό που γράφω αλλά όποιος κατάλαβε κατάλαβε χααχ) Και οι Αγγελοπουλικοί χρησιμοποιούν τη Σιμωνόπετρα για να πουν ότι έτσι ψάλλουν και στο Όρος :cool:

Καταλαβαίνετε ότι γράφετε ανακρίβειες; η λασπολογία έχει και όρια. Δεν συνεχίζω. Έχετε ΠΜ από εμένα που μου ζήτησε να σας στείλω ο κ. Μανούσης, επειδή δεν διατηρεί λογαριασμό στο αναλόγιον. Ένα είναι πάντως το σίγουρο. Δεν έχετε ακριβής πληροφορίες και οι θέσεις σας αλλάζουν μέσα σε λίγα λεπτά. Χαίρε:D
Ποιος αγγελοπουλικός χρησιμοποίησε τη Σιμωνόπετρα; Βρες ένα παράδειγμα και ανάφερέ το. Δημόσια λοιπόν αναφέρω το θέμα στους Διαχειριστές ως δείγμα λασπολογίας και κακο-ήθιας.
 
Last edited:
Δεν έχω τίποτα να πω με τον Κύριο Μανούση δε τον γνωρίζω καν ούτε τον ανέφερα κάπου. :cool: τα θέματα αυτά είναι γνωστά και έχουν ξανασυζητηθεί όπως είπαν και παλιά μέλη εδώ . Εγώ απλώς τα υπενθυμίζω γιατί οι παλιοί ένας-ένας αποδημούν προς Κύριον και οι νέοι που βγαίνουν έχουν παντελή άγνοια. :)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Εγώ απλώς τα υπενθυμίζω γιατί οι παλιοί ένας-ένας αποδημούν προς Κύριον και οι νέοι που βγαίνουν έχουν παντελή άγνοια. :)

Και γι' αυτό χρειάζονται παιδονόμο, για να τους έχει από κοντά και να τους προφυλάσσει από "κακοτοπιές";!
Απ' όλους όσους μάχονται για κάτι, υποπτεύομαι και φοβάμαι αυτούς που ισχυρίζονται ότι το κάνουν για το καλό των άλλων.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Για μια ακόμη φορά μπαίνει κάποιος κ γράφει ό,τι θέλει κ γίνεται χαμός...

Εύγε...
Αγαπητέ Δικαιο-κρίτα, γράψατε κατι που με παραξένεψε...
για θέματα που έχουν ξανασυζητηθεί εδώ μέσα...
ήσαστε κ παλιότερα μέλος κ τα ξέρετε ή απλός αναγνώστης;;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ηχογραφήσεις από το musicale.gr
Ἀναστάσεως ἡμέρα, καὶ λαμπρυνθῶμεν τῇ πανηγύρει, καὶ ἀλλήλους περιπτυξώμεθα. Εἴπωμεν ἀδελφοί, καὶ τοῖς μισοῦσιν ἡμᾶς· Συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει, καὶ οὕτω βοήσωμεν· Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν, θανάτῳ θάνατον πατήσας, καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι, ζωὴν χαρισάμενος.

Υ.Γ.: εις μνήμη του μακαριστού ιδρυτή, χοράρχη της & ερευνητή Άρχ. Λ. Αγγελόπουλου.
 
Last edited by a moderator:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος

Η Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία μέσα σε τριάντα (30) και πλέον, χρόνια έδωσε περισσότερες από 1.200 συναυλίες σε 31 κράτη σε Ευρώπη, Ασία, Αφρική, Αμερική και Μέση Ανατολή.

Υ.Γ.: Εις μνήμη του ιδρυτή της αειμνήστου Λ. Αγγελόπουλου.
 
Last edited by a moderator:
Top