Καραμάνης - Νεραντζής : Εσπερινός Υπαπαντής (Αίγιο, 1-2-1974)

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ζωντανή ηχογράφηση από Αίγιο εσπερινός Υπαπαντής στις 2-2-1974..(μάλλον στη 1η του μηνός αφού πρόκειται για τον εσπερινό...)..
δεξί αναλόγιο Αθ.Καραμάνης....αριστερό αναλόγιο Δημ.Νεραντζής . απολαύστε του δύο γίγαντες σ΄αυτό το μικρό δείγμα....(δεν είχα που να τους βάλω γι αυτό άνοιξα το θεμα.) Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚ.αργό Α΄ΗΧ..MP3
    4.8 MB · Views: 452
  • ΛΕΓΕ ΣΥΜΕΩΝ..Α΄ΗΧ.ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ.MP3
    1.9 MB · Views: 345
  • ΚΑΤΕΥΘ. αργό Α΄ΗΧ..MP3
    3.2 MB · Views: 309
  • ΛΕΓΕ ΣΥΜΕΩΝ..λειπει λίγοΑ΄ΗΧ.ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    1.3 MB · Views: 266
  • ΔΕΧΟΥ ΣΥΜΕΩΝ..Α΄ΗΧ.ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ.MP3
    1.7 MB · Views: 295
  • ΔΕΧΟΥ ΣΥΜΕΩΝ..Α΄ΗΧ. ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    1.8 MB · Views: 289
  • ΔΕΥΤΕ..Α΄ΗΧ.ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ.MP3
    1.7 MB · Views: 264
  • ΔΕΥΤΕ ..Α΄ΗΧ. ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    1.8 MB · Views: 253

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
παναγιωτης;25910 said:
Ζωντανή ηχογράφηση από Αίγιο εσπερινός Υπαπαντής στις 2-2-1974..(μάλλον στη 1η του μηνός αφού πρόκειται για τον εσπερινό...)..
δεξί αναλόγιο Αθ.Καραμάνης....αριστερό αναλόγιο Δημ.Νεραντζής . απολαύστε του δύο γίγαντες σ΄αυτό το μικρό δείγμα....(δεν είχα που να τους βάλω γι αυτό άνοιξα το θεμα.) Καλή ακρόαση.

Αγαπητε Παναγιωτη
Ετοιμαζα την παραπανω ηχογραφηση για εκπομπη το Σαββατο 31-1-2009 .
Με προλαβες κατα το ημισυ , γιατι η ηχογραφηση εχει και συνεχεια με 5-6
κρατηματα απο τον Μπερεκετη . Και στην αρχη υπαρχουν και ανοιξανταρια . Δεν ξερω αν τα εχεις στην δικη σου ηχογραφηση . Θα τα εχω εγω στην εκπομπη ουτως ή αλλως .
Ευχαριστιες για ολα τα μεχρι τωρα προσφερωμενα .
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητε Παναγιωτη
Ετοιμαζα την παραπανω ηχογραφηση για εκπομπη το Σαββατο 31-1-2009 .
Με προλαβες κατα το ημισυ , γιατι η ηχογραφηση εχει και συνεχεια με 5-6
κρατηματα απο τον Μπερεκετη . Και στην αρχη υπαρχουν και ανοιξανταρια . Δεν ξερω αν τα εχεις στην δικη σου ηχογραφηση . Θα τα εχω εγω στην εκπομπη ουτως ή αλλως .
Ευχαριστιες για ολα τα μεχρι τωρα προσφερωμενα .

και... Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού (;) αν θυμάμαι καλά, αλλά και το απολυτίκιο από τον Καραμάνη όπου μάλλον φαίνεται μια κόπωση- σε ταχύ ρυθμό..

Τα λέω καλά,Νικόλαε (ξέρει αυτός...;;

Δ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Παναγιώτη σε ευχαριστώ ολόθερμα για αυτήν την ηχογράφηση.Μάλιστα προχθές σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον δάσκαλο Νεραντζή μου ανέφερε αυτή την ηχογράφηση καθώς και κάποια στον Αγιο Ανδρέα λέγοντάς μου :" Δέν μπορείς να φανταστείς Αντώνη με τι ταπείνωση έψαλλα απέναντι στον Καραμάνη".Τώρα που άκουσα κατάλαβα απόλυτα.....
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητε Παναγιωτη
... Και στην αρχη υπαρχουν και ανοιξανταρια . Δεν ξερω αν τα εχεις στην δικη σου ηχογραφηση . Θα τα εχω εγω στην εκπομπη ουτως ή αλλως .
Ευχαριστιες για ολα τα μεχρι τωρα προσφερωμενα .

Τα έχω και τα υπόλοιπα κυρ.Βαγγέλη, απλώς ανέβασα τα της Υπαπαντής τα οποία θα τα βάλω και γω στην εκπομπή μου μαζί με άλλα επίκαιρα στις 2-2ου...ευχαριστώ να είστε καλά.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητέ Παναγιώτη σε ευχαριστώ ολόθερμα για αυτήν την ηχογράφηση.Μάλιστα προχθές σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον δάσκαλο Νεραντζή μου ανέφερε αυτή την ηχογράφηση καθώς και κάποια στον Αγιο Ανδρέα λέγοντάς μου :" Δέν μπορείς να φανταστείς Αντώνη με τι ταπείνωση έψαλλα απέναντι στον Καραμάνη".Τώρα που άκουσα κατάλαβα απόλυτα.....

Οταν εκανα την ψηφιοποίηση παρατήρησα αυτό ακριβώς που λες ...το πως περίμενε ο Νεραντζής να τελειώσει και την ανάσα του ακόμη ο Καραμάνης για να μπει στο κομμάτι του ....με μεγάλο σεβασμό....παρόλο που είχε και τη δυνατότητα να "κοκορεύετε" άμα ήθελε.
Οι άνθρωποι σέβονταν την ιεραρχία...τώρα όλα ίσωμα...

Έχεις απ΄ότι βλέπω επικοινωνία με τον δάσκαλο.....ξέρεις αν συνεχίζει τα σεμινάρια και που...(παλιά έκανε στον Αι.Δημήτρη Αμπελοκήπων) γιατί ξέρω πως την άνοιξη φεύγει για τα μελίσσια.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
παναγιωτης;25967 said:
Οταν εκανα την ψηφιοποίηση παρατήρησα αυτό ακριβώς που λες ...το πως περίμενε ο Νεραντζής να τελειώσει και την ανάσα του ακόμη ο Καραμάνης για να μπει στο κομμάτι του ....με μεγάλο σεβασμό....παρόλο που είχε και τη δυνατότητα να "κοκορεύετε" άμα ήθελε.
Οι άνθρωποι σέβονταν την ιεραρχία...τώρα όλα ίσωμα...

Έχεις απ΄ότι βλέπω επικοινωνία με τον δάσκαλο.....ξέρεις αν συνεχίζει τα σεμινάρια και που...(παλιά έκανε στον Αι.Δημήτρη Αμπελοκήπων) γιατί ξέρω πως την άνοιξη φεύγει για τα μελίσσια.

Φ'ιλε Παναγιώτη ο δάσκαλος δεν κάνει συστηματικά σεμινάρια παρά μόνο εφόσον κληθεί.Το καλοκαίρι σχεδιάζουμε ένα εδώ στο Ρέθυμνο .Αν θα γίνει θα ενημερώσω γιατί είναι και μια ευκαιρία να συνδυαστούν διακοπές με μάθηση
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Χαίρετε.

Ανεβάζω τους υπόλοιπους ύμνους από τον πανηγυρικό εσπερινό της Υπαπαντής του 1974. Είναι από εκπομπή του κυρίου Βαγγέλη Λιναρδάκη.
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού.mp3
    6.1 MB · Views: 231
  • Καραμάνης - Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    2.2 MB · Views: 160
  • Νερατζής - Χαίρε Κεχαριτωμένη.mp3
    2 MB · Views: 141
  • Καραμάνης - Μαρία ο Κύριος μετά σου.mp3
    1.7 MB · Views: 114
  • Νερατζής - Ευλογημένη συ εν γυναιξί.mp3
    2.3 MB · Views: 142
  • Καραμάνης - Και ευλογημένος.mp3
    2.5 MB · Views: 138
  • Νερατζής - Ο καρπός της κοιλίας σου.mp3
    2.5 MB · Views: 151
και βέβαια μάλλον εκ παραδρομής γράφτηκε για τα ανοιξαντάρια ότι είναι του Ραιδεστηνού αφού είναι του Φωκαέα .
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Χαίρετε.

Ανεβάζω τους υπόλοιπους ύμνους από τον πανηγυρικό εσπερινό της Υπαπαντής του 1974. Είναι από εκπομπή του κυρίου Βαγγέλη Λιναρδάκη.

Αργησες ΔΥΟ χρόνια αλλά τι πειράζει... Σαν νά ταν χτες! Πάντως σ' ευχαριστούμε.
 
Top