Τραγούδια - Στανίτσας Θρασύβουλος

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
καλησπέρα!
Θα εκδοθεί?
Πολύ καλή σκέψη...
Ευχαριστούμε
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα επισημάνω οτι η εκτέλεση του Στανίτσα στο "Θωμαή μ'...", είναι για το γούστο μου, κλάσεις ανώτερη από του Κλωναρίδη (ο οποίος παρεμπιπτόντως μου αρέσει γενικά πάρα πολύ). Βρε παιδιά έχει ένα χρόνο ο Στανίτσας και ένα "ευθύ" και παλληκαρίσιο ύφος όταν λέει τα δημοτικά... Από ψάλτη δεν έχω ακούσει τέτοια ομορφιά, εκτός ίσως από τον Τσαμκιράνη. Τώρα αν πάμε στους δημοτικούς, εκεί έχει "τέρατα" όπως ο Παπασιδέρης, ο Αραπάκης, ο Σωφρονίου και ο Καρύπης που βγάζουν άλλα πράγματα...
ΝΑ και δυο ακόμα "διαμάντια" από ομηγύρεις που τραγούδησε ο Άρχοντας καθώς και ένα έντεχνο ψαλτοτράγουδο. Εγώ παιδιά, συγκινούμαι πολύ όταν τ' ακούω αυτά κι ας είναι και χιουμοριστικά κάποια.
 

Attachments

  • OStanitsasOGiegies.mp3
    1.1 MB · Views: 364
  • EnasAitos_Stan.mp3
    1.1 MB · Views: 387
  • GiaInsafi_Stan.mp3
    1.7 MB · Views: 320

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
ΝΑ και δυο ακόμα "διαμάντια" από ομηγύρεις που τραγούδησε ο Άρχοντας καθώς και ένα έντεχνο ψαλτοτράγουδο. Εγώ παιδιά, συγκινούμαι πολύ όταν τ' ακούω αυτά κι ας είναι και χιουμοριστικά κάποια.

Να που ο Στανιτσας ακουγε και Βαγγελακη Περπινιαδη :D Παντως το λεει πολυ καλυτερα απο το αυθεντικο. Βλεπεις το Πατριαρχικο υφος :p

http://www.youtube.com/watch?v=HpSZ53yId14
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Σε μια παλαια κασεττα βρηκα τις δυο ηχογραφησεις Του Στανιτσα (Κων-λη )που επισυναπτω . Γραφω οτι αναφερεται στην κασεττα .
Οι ως ανω ηχογραφησεις αφιερωνονται φυσικα σε ολους τους φιλους και ιδιαιτερα στον φιλο Πρωτοψαλτη Βασιλη Κιαμηλιδη .

Το Τραγούδι " Τα μελιτζανιά" , το τραγουδάει ο Καραμάνης
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Θα επισημάνω οτι η εκτέλεση του Στανίτσα στο "Θωμαή μ'...", είναι για το γούστο μου, κλάσεις ανώτερη από του Κλωναρίδη (ο οποίος παρεμπιπτόντως μου αρέσει γενικά πάρα πολύ). Βρε παιδιά έχει ένα χρόνο ο Στανίτσας και ένα "ευθύ" και παλληκαρίσιο ύφος όταν λέει τα δημοτικά... Από ψάλτη δεν έχω ακούσει τέτοια ομορφιά, εκτός ίσως από τον Τσαμκιράνη. Τώρα αν πάμε στους δημοτικούς, εκεί έχει "τέρατα" όπως ο Παπασιδέρης, ο Αραπάκης, ο Σωφρονίου και ο Καρύπης που βγάζουν άλλα πράγματα...
ΝΑ και δυο ακόμα "διαμάντια" από ομηγύρεις που τραγούδησε ο Άρχοντας καθώς και ένα έντεχνο ψαλτοτράγουδο. Εγώ παιδιά, συγκινούμαι πολύ όταν τ' ακούω αυτά κι ας είναι και χιουμοριστικά κάποια.

Το "Ένας αητός" το τραγουδάει ο Χρήστος ο Σερέτης μαζί με άλλους,( ήμουν κι εγώ εκεί και τραγουδούσα μαζί ) και το " Πιά ινσάφι κάμε ντέφι" , είναι από τις πρόβες που κάναμε για τον Δίσκο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το "Ένας αητός" το τραγουδάει ο Χρήστος ο Σερέτης μαζί με άλλους,( ήμουν κι εγώ εκεί και τραγουδούσα μαζί ) και το " Πιά ινσάφι κάμε ντέφι" , είναι από τις πρόβες που κάναμε για τον Δίσκο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου

Άρχων, πολλές ευχαριστίες για τις διευκρινήσεις.

Για "Τα μελιτζανιά" ας πούμε ήταν εμφανώς του Καραμάνη, αλλά για το "Ένας αητός" παρ' ότι από το άκουσμα μπορεί να είχα κάποιες αμφιβολίες (γιατί για Στανίτσα μου την έχουν δώσει την κασέτα), όμως η δική σας προσωπική μαρτυρία είναι αναμφισβήτητη και ανεκτίμητη. Ωραίος ο Σερέτης!
Για το "Πια ινσάφι κάνε νέφι" επίσης είναι ανεκτίμητη η μαρτυρία σας οτι είναι από πρόβα, γιατί τελικά περιελήφθη, ως κανονική ηχογράφηση στο Δίσκο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.

Τα σέβη μου!
Χαραλάμπης
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Τωρα προσεξα οτι στην κασεττα που αναφερω , αναφερετε και το ονομα του
Αρχωντα Πρωτοψαλτη Αθανασιου Καραμανη . Μηπως ειναι αυτος ; Τι λετε ;

Σίγουρα Βαγγέλη, είναι ο Καραμάνης και το τραγούδι όπως ακούς, ΔΕΝ είναι το "Γεμενί"
 
Στη ιστόσελίδα του κ. χούπα γράφει ότι το τραγούδι "΄Ενας αϊτός καθ΄τανε"είναι εκτέλεση των αδελφών Οικονόμου. και μια ερώτηση. Ποια είναι τα λόγια του τραγυδιού;κάπου καταλαβαίνω τι λέει.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Μερικά τραγούδια, από τα " Άσωτα " γλέντια που κάναμε με τον αλησμόνητο Στανίτσα και τα τραγούδια του Γρηγορίου.
Το τελευταίο ( το Τούρκικο ), το τργούδησε ο Στανίτσας, αλλά η ηχογράφηση ήταν τόσο χάλια, οπότε κάθησα το μετέφερα στην Βυζαντινή Μουσική όπως και όλα τ' άλλα και το ακούτε από την ταπεινότητά μου.
 

Attachments

  • Έλπιζα και πάλι ελπίζω.mp3
    4.4 MB · Views: 287
  • Μαύρος καπνός - Στανίτσας.mp3
    8.8 MB · Views: 348
  • Το κορίτσι το δικό μου - Στανίτσας.mp3
    5.5 MB · Views: 382
  • Ο ουρανός κι η θάλασσα - Στανίτσας.mp3
    8.6 MB · Views: 334
  • Η ομήγυρις.mp3
    3.1 MB · Views: 241
  • Έχεις φώς μου.mp3
    5.2 MB · Views: 269
  • Καλμπιμντέ - Ιωαννίδης.mp3
    7 MB · Views: 235

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το γλεντι του Ασωτου εν Αθηναις το 1968 αν δεν κανω λαθος .
Πρωτοστατει , ως συνηθως , ο Αρχωντας κυρ Δημητριος Ιωαννιδης , ο οποιος και παρακαλειται να μας πληροφορησει για τα σχετικα (που , ποιοι και τι τραγουδουν κλπ κλπ) .
 

Attachments

  • ΓΛΕΝΤΙ ΑΣΩΤΟΥ.mp3
    16.7 MB · Views: 366

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε, ευχαριστούμε!!!! :)
Μα καλά, γιατί δεν έχει σ'αυτό το μήνυμα του Αρχοντα 50 thanks ήδη????:eek:
Τα ακούσατε τα άσματα συμφορουμίστες?
ΔΙΑΜΑΝΤΙΑΑΑΑ!!!
ΧΣ
 
Το κομμάτι που ακούτε είναι από την κοπή της πίτας του συλλόγου κωσταντινουπολιτών το 1979! Ακούστε τον Άρχοντα τι όμορφα λέει το τραγούδι.
 

Attachments

  • ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.MP3
    2.2 MB · Views: 372

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μερικά τραγούδια, από τα " Άσωτα " γλέντια που κάναμε με τον αλησμόνητο Στανίτσα και τα τραγούδια του Γρηγορίου.

"Περιποιήθηκα" λίγο αυτή την μοναδική εκτέλεση από τον Άρχοντα
 

Attachments

  • MavrosKapnos_Stan1.mp3
    8.8 MB · Views: 300

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω το γλεντι του Ασωτου εν Αθηναις το 1968 αν δεν κανω λαθος .
Πρωτοστατει , ως συνηθως , ο Αρχωντας κυρ Δημητριος Ιωαννιδης , ο οποιος και παρακαλειται να μας πληροφορησει για τα σχετικα (που , ποιοι και τι τραγουδουν κλπ κλπ) .

Α) Ο θόρυβος που έκανε το κασετόφωνό μου, ελαφρό κρρρρρρρρρρρρρ:D (Απορία: Βαγγέλη πόθεν έσχες; Το πρωτότυπο είναι στο συρτάρι μου! Κάποιος ζήτησε και πήρε αντίγραφο! Και το γλέντι έγινε στην Πεντέλη το 1979 στην ταβέρνα του Καραφωτιά που δεν υπάρχει πλέον).
Ακούγονται με τη σειρά: Χρ. Σερέτης, Δημ. Ιωαννίδης, Σερέτης, Παπα-Θανάσης Τσούμαρης, Κούλης Κρέστας, Σερέτης, Κρέστας, Παπα-Θανάσης, Κρέστας, Σερέτης, Στανίτσας (γιεγιες) Σερέτης, Παπα-Θανάσης, Στανίτσας (το κορίτσι το δικό μου), Παπα-Θανάσης, Στανίτσας, Γιάννου-Στανίτσας (Έχεις φώς μου κάλλος νούρι, και Πια ινσάφι) Είπα και το νησιώτικο "Ωραία πού 'ναι την αυγή" μα κάποια ... τραγουδοκρισία μ' έκοψε..:D:D:D, ενώ ο Στανίτσας φωνάζει Σιωπή! για το δυνατό ... κοπανιαμέντο που μού 'κανε ο Σερέτης....
Είπα και το "Μέσα στα μαύρα πέλαγα σουλτάνα ταξιδεύει" μα μέ 'κοψε η κασέττα που τελείωσε... :D:D:D και δεν την άλλαξα έγκαιρα...
Βέβαια το γλέντι δεν είναι όλο... Με τον Στανίτσα τραγουδάμε και το "Άπονη ζωή", αλλά πάνω στο κέφι και στην παραζάλη ... ξεχάσαμε τα λόγια και λέμε την ίδια στροφή δυο φορές...:D:D:D
 
Top