Τρόποι αντιμετώπισης έλλειψης βοήθειας τη Μ. Εβδομάδα.

Χαίρεται. Μόλις μου ανακοινώθηκε απ' τον προϊστάμενο του Ναού όπου ψάλλω πως στους τέσσερις πρώτους Όρθρους της Μ. Εβδομάδος (από Κυριακή των Βαϊων βράδυ έως και Μ. Τετάρτη βράδυ) αλλά και τη Μ. Πέμπτη το πρωί δεν θα έχω αριστερό ψάλτη! Αυτό σημαίνει πως σε αυτές τις ακολουθίες θα πρέπει να τα ψάλλω αλλά ίσως και να τα διαβάσω (ένας βοηθός όπου αναγινώσκει έχει περίεργες βάρδιες στην εργασία του) όλα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχετε βγάλει τέτοιες ακολουθίες μόνοι σας; Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να καταπιώ το μικρόφωνο, να μην ψάλλω εις διπλούν ό,τι προβλέπεται (καθίσματα, ειρμοί κανόνων εκτός από τους αίνους) και να τα πω απλά από στήθους χωρίς αναλύσεις και εκτελέσεις πεταστών στον άνω Πα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 

emakris

Μέλος
Καλώς ήλθατε στο club... Σταθερός ρυθμός, σταθερές βάσεις, πλήρης απουσία ψαλτόλυσσας ("αναλύσεις", κορώνες και τα σχετικά) και διπλασιασμών (οι οποίοι δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα όταν ψάλεις μόνος σου) και βγαίνει μια χαρά. Πολύ καλύτερα από το να έχεις "παράσιτα" λόγω π.χ. κακού βοηθού ή φάλτσου ισοκράτη. Ας προσπαθήσει να λέει τουλάχιστον ο ιερέας τους στίχους, για να παίρνετε μια ανάσα μεταξύ των τροπαρίων.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Αγαπητοί φίλοι χαίρετε ! Εύχομαι σε όλους καλή Μεγάλη εβδομάδα , με υγεία να αξιωθούμε και της Αναστάσεως του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Όσον αφορά τον προβληματισμό του συναδέλφου τον καταλαβαίνω απόλυτα διότι και εγώ έχω βγάλει άπειρες ακολουθίες μόνος μου. Πολύ βασικό ρόλο παίζει και η ηλικία . Αν είσαι νεαρός αντέχεις αν όμως καβατζάρεις τα 50- 55 τότε αρχίζεις να κουράζεσαι. Μια Μ Πέμπτη πρωί που ήμουν μόνος μου είχα κουραστεί τόσο πολύ που φώναξα ένα νεαρό από το εκκλησίασμα που ήταν πλησίον μου, τον ρώτησα αν έχει τελειώσει τουλάχιστον Λύκειο και τον έβαλα να διαβάσει. " Μα δεν ξέρω μου λέει να διαβάζω αρχαία , πήγα θετική κατεύθυνση" ," " όπως μπορείς του λέω, ανάγκα και θεοί πείθονται " Έκανε προσπάθεια το παλικάρι δεν μπορώ να πω και πράγματι ήταν μια καλή βοήθεια , μάλιστα φάνηκε πως χάρηκε που διάβασε τα εκκλησιαστικά κείμενα . Μ αυτό τι θέλω να πω ,ότι αν βρεθεί κάποιος να διαβάζει είναι πολύ σημαντική βοήθεια διότι η ανάγνωση είναι περισσότερο κουραστική από το άσμα. Καλή συνέχεια λοιπόν και καλή δύναμη.
 

fchatzig

Μέλος
Αυτό το πρόβλημα (της λειψανδρίας στα αναλόγια δηλαδή) μπορεί να ακούγεται παράξενο στην Ελλάδα και στην Κύπρο αλλα η πραγματικότητα είναι οτι σε πάρα πολλούς ναούς στην Ευρώπη η και αλλού είναι κάτι σύνηθες. Αν και δεν μου έτυχε κάτι παρόμοιο την Μ. Εβδομάδα, εν τούτοις έχω βγάλει πολλές αγρυπνίες μόνος μου στα χρόνια που ήμουν στην Αγγλία. Γι' αυτό και πάντα έλεγα στους ιερείς οτι καλό είναι να κοιτάζουν για ανθρώπους που ψέλνουν, αλλα μέγιστη ανάγκη για εκείνες τις ενορίες είναι να βρουν ανθρώπους που διαβάζουν και ξεκουράζουν τον όποιο ψάλτη.

Αρα σαν συμβουλή θα πρότεινα 100% οτί ειπώθηκε παραπάνω (δλδ εκ στήθους, χαμηλές βάσεις, μονά τροπάρια), συν και την απαραίτητη ανάσα μεταξυ 2 τροπαρίων. Δεν θα γίνει και τίποτα να ξεκουραστείς 5-10 δευτερόλεπτα ακόμα και για να πιεις λίγο νερό. Αν παμε βιαστικά σε ένα 'Και Νυν' αυξάνονται οι πιθανότητες να φτάσουμε στο τέλος χωρίς ανάσα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Χαίρεται. Μόλις μου ανακοινώθηκε απ' τον προϊστάμενο του Ναού όπου ψάλλω πως στους τέσσερις πρώτους Όρθρους της Μ. Εβδομάδος (από Κυριακή των Βαϊων βράδυ έως και Μ. Τετάρτη βράδυ) αλλά και τη Μ. Πέμπτη το πρωί δεν θα έχω αριστερό ψάλτη! Αυτό σημαίνει πως σε αυτές τις ακολουθίες θα πρέπει να τα ψάλλω αλλά ίσως και να τα διαβάσω (ένας βοηθός όπου αναγινώσκει έχει περίεργες βάρδιες στην εργασία του) όλα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχετε βγάλει τέτοιες ακολουθίες μόνοι σας; Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να καταπιώ το μικρόφωνο, να μην ψάλλω εις διπλούν ό,τι προβλέπεται (καθίσματα, ειρμοί κανόνων εκτός από τους αίνους) και να τα πω απλά από στήθους χωρίς αναλύσεις και εκτελέσεις πεταστών στον άνω Πα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Τη μοναξιά την έχω φάει μονοκούκι....(Με εποχιακές εξαιρέσεις)
Ο ιερέας όμως πάντα με βοηθά. Και το κάνει επειδή γνωρίζει από αναλόγιο και τις δυσκολίες του.

Αν, λοιπόν, ο ιερέας είναι διατεθειμένος να σε βοηθήσει, κάνοντας τον αριστερό (και γιατί άλλωστε να μην μπορεί;) έχει καλώς, ειδάλλως τα πράγματα είναι πάαααρα πολύ δύσκολα.... Καλό θα είναι να έρθεις σε μια συνεννόηση.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αν το πρόβλημα θα είναι στους 4 πρώτους ορθρους τρώγεται.

Συνηθέστερο είναι να μείνεις μόνος σε κάποιον από τους τελευταίους, με σχεδόν σίγουρη την ακολουθία της Ανάστασης!

Φεύγουν όλοι οι βοηθοί στα εξοχικά, αλλά και οι έμμισθοι συνήθως τώρα τσακώνονται με τον ιερέα και παραιτούνται ή βρίσκουν καλύτερα λεφτά και την κάνουν. Επιπλέον έχουμε τον κίνδυνο απωλειών λόγω κοβιντ!

Η προαναφερθείσα στρατηγική λοιπόν καλό είναι να ακολουθείται έτσι κι αλλιώς ώστε η Μ. Πέμπτη να σε βρει άθικτο.

Σκεφτείτε ότι ακολουθεί και Άγιος Γεώργιος και πιθανόν κι άλλα πανηγύρια τη διακαινησίμου.

Ακυρωστε κάθε άλλη εργασία από σήμερα και οπωσδήποτε αφωνία κι ένας καλός υπνακος πάντα το μεσημέρι.

Δυστυχώς όταν είσαι τελείως μόνος ακόμα κι αν αντέχεις δεν ακούγεται ωραία να επιδοθείς σε αργά μαθήματα και ερμηνείες.
 
Last edited:
Τη μοναξιά την έχω φάει μονοκούκι....(Με εποχιακές εξαιρέσεις)
Ο ιερέας όμως πάντα με βοηθά. Και το κάνει επειδή γνωρίζει από αναλόγιο και τις δυσκολίες του.

Αν, λοιπόν, ο ιερέας είναι διατεθειμένος να σε βοηθήσει, κάνοντας τον αριστερό (και γιατί άλλωστε να μην μπορεί;) έχει καλώς, ειδάλλως τα πράγματα είναι πάαααρα πολύ δύσκολα.... Καλό θα είναι να έρθεις σε μια συνεννόηση.
Δυστυχώς ο προϊστάμενος του Ναού δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική. Εκφωνεί τα πάντα στον κάτω Δι και δεν μπορεί να ψελίσει ούτε ένα Κύριε Ελέησον. Ο δεύτερος ιερέας είναι μουσικός και βοηθάει πάντα αλλά Μ. Εβδομάδα θα εξυπηρετήσει άλλη ενορία. Τέλος πάντων.... Κάθε μήνα κάνω μόνος μου αγρυπνίες και ακολουθίες αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το συνεχόμενο του πράγματος. Είναι άλλο το μία φορά την εβδομάδα να βγάζεις μόνος σου την ακολουθία και μία φορά το μήνα μία τετράωρη ''Αγρυπνία'' και άλλο κάθε μέρα πρωί βράδυ τις ακολουθίες της Μ. εβδομάδας.
 

chryslago

Member
Προσωπικά, θα πρότεινα στις βραδινές ακολουθίες να τα πείτε απλά, σύντομα και από μια φορά το καθένα, στις δε πρωινές, κατόπιν συνεννόησης με τον ιερέα φυσικά, να πείτε 4 εσπέρια αντί 6 ή 10. Και βεβαίως χαμηλή βάση, χωρίς λαρυγγισμους. Επίσης καλό θα ήταν να βρεθεί κάποιος ή κάποια που να ξέρει να διαβάζει αξιοπρεπώς. Νομίζω κάθε ενορία έχει φιλακόλουθες κυρίες που με χαρά θα διάβαζαν κάποια κείμενα. Καλή Ανάσταση!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χαίρεται. Μόλις μου ανακοινώθηκε απ' τον προϊστάμενο του Ναού όπου ψάλλω πως στους τέσσερις πρώτους Όρθρους της Μ. Εβδομάδος (από Κυριακή των Βαϊων βράδυ έως και Μ. Τετάρτη βράδυ) αλλά και τη Μ. Πέμπτη το πρωί δεν θα έχω αριστερό ψάλτη! Αυτό σημαίνει πως σε αυτές τις ακολουθίες θα πρέπει να τα ψάλλω αλλά ίσως και να τα διαβάσω (ένας βοηθός όπου αναγινώσκει έχει περίεργες βάρδιες στην εργασία του) όλα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχετε βγάλει τέτοιες ακολουθίες μόνοι σας; Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να καταπιώ το μικρόφωνο, να μην ψάλλω εις διπλούν ό,τι προβλέπεται (καθίσματα, ειρμοί κανόνων εκτός από τους αίνους) και να τα πω απλά από στήθους χωρίς αναλύσεις και εκτελέσεις πεταστών στον άνω Πα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Διαβάζεις τὰ Ἐπακοῦσαι, τὸν ἐξάψαλμο, δύο φορὲς τὸ ἀλληλουϊάριο, ἀπολυτίκιο μία, ἀπὸ μία τα καθίσματα συντόμως, ἀνάγνωση οἱ κανόνες (ἀναπνοὴ στὸ τελευταίο τροπάριο καὶ ψάλλεις σύντομα τὴν καταβασία), μία τὸ ἐξαποστειλάριο, εἱρμολογικό πασαπνοάριο, εἱρμολογικὰ ἀπ' ἔξω οἱ αἶνοι ἀπὸ μία, στιχηραρικὸ ἀπὸ Πέτρο Λ. τὸ δοξαστικό, και νὺν εἱρμολογικό, εἰρμολογικὰ τὰ ἀπόστιχα, στιχηραρικὸ τοῦ Πέτρου τὸ δοξαστικό, εἱρμολογικὸ τὸ καὶ νῦν. Κασσιανή εἱρμολογική ἀπ'ἔξω ὁπωσδήποτε. Τὴν Μ. Τετάρτη ἐσπέρας, τὰ ἴδια, μόνο τὸν κανόνα διάβασέ τον ὅλο χωρὶς ψαλτὴ καταβασία. Στὸ τέλος τῆς η΄ώδῆς ψάλλε καταβασία, διάβασε θ΄, ψάλλε καταβασία.
Τὴ Μ. Πέμπτη πρωί, εἱρμολογικὸ κεκραγάριο χωρίς θοῦ κύριε, πέντε στιχηρὰ εἱρμολογικὰ ἀπ'έξω, στιχηραρικὸ δοξαστικό (ἄν βαστᾶς, διαφορετικὰ εἱρμολογικό), λειτουργικὰ σε ἐμμελὴ ἀπαγγελία, ὁ ἱερεάς ἄς διαβάσει εὐχὲς φωναχτά, ἄν πεῖς τὰ κανονικὰ λειτουργικὰ θὰ ψοφήσεις).

Θὰ κοιμᾶσαι νωρίς τὸ βράδυ, πρὶν κοιμηθεῖς φάε μιὰ καραμέλα strepfen. Στὸ ἀναλόγιο κράτα μπουκαλάκι μὲ νερό καὶ πίνε. Ἄν ἔχεις οἰκογένεια ἀπέφυγε τὶς φωνές γενικά. Μὲ τὰ τσάγια μὴν τὸ παρακάνεις καὶ μὴν πίνεις καθόλου ἀναψυκτικά. Ἄν μπορεῖς κοιμήσου μίσή μὲ μία ὥρα τὸ μεσημέρι.

Ἀπὸ τὸ βράδυ τῆς Μ. Πέμπτης ἀπέφυγε τὶς ψηλὲς θέσεις, ψάλλε στρωτὰ Πέτρο Λ. καὶ ἄφηνε ἄλλον νὰ διαβάζει.

Στὸ σπίτι μὴν ψάλλεις καθόλου γιὰ μελέτη.

Στὸν ἐφημέριο μὴ λές τίποτε. Ἄν δὲν τοῦ ἀρέσει, ἄς μάθει ψαλτικὴ κι ἄς βγεῖ νὰ βοηθήσει.
 
Last edited:

Υάκινθος B

Well-known member
Διαβάζω αυτά που γράφουν οι συνάδελφοι ψάλτες και πραγματικά λυπάμαι και ταυτόχρονα εξοργίζομαι. Πρέπει επιτέλους να σοβαρευτούμε ! με τα τσάγια ,τις καραμέλες και τις ασκήσεις αναπνοής δεν γίνεται τίποτα . Η έλλειψη ψαλτών ειδικά τις εορτάσιμες ημέρες ,είναι ένα ζήτημα που πρέπει να προβληματίσει κυρίως τους κατά τόπους επισκόπους και τους ιερείς , που οι περισσότεροι δυστυχώς είναι προκλητικά αδιάφοροι έως εχθρικοί θα έλεγα για την ψαλτική. Είναι ντροπή αυτό το πράγμα που βιώνουν οι ψάλτες τις μέρες της Μ εβδομάδας και όχι μόνο και ο κρυφός φόβος μήπως αρρωστήσει ή φύγει ο άλλος ψάλτης και μείνει μόνος του.
Απ την άλλη βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, έχουμε μεγάλη ευθύνη και μεις, οι ψάλτες διότι αντί να συναγωνιζόμαστε στη μουσική συναγωνιζόμαστε στις φιλοφρονήσεις και στις κολακείες προς τους προϊσταμένους μας κατά το κοινώς λεγόμενο ,γλείψιμο και έχουμε εξελιχθεί σε πρωταγωνιστές του είδους και προκειμένου να πιάσουμε ένα καλό αναλόγιο δεν διστάζουμε να μεταχειριστούμε οιοδήποτε ανήθικο μέσο για να πετύχουμε το σκοπό μας. Υπάρχει αγαπητοί μου μεγάλη παρακμή στο χώρο και αυτό οφείλεται κυρίως σ εμάς ψάλτες και ιερωμένους. Όσο λοιπόν επιμένουμε στην αλαζονία , τη μικροπρέπεια,την αμάθεια , το φθόνο,την πονηρία και την κολακεία θα υφιστάμεθα τα επίχειρα των πράξεων μας και το θύμα της όλης ιστορίας θα είναι αυτό που λέμε ότι αγαπάμε και υπηρετούμε, η Μουσική και η ψαλτική. Υπάρχει βέβαια και η άλλη εναλλακτική όταν μένεις μόνος σου να ψάλλεις μόνο τα μέρη σου.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
ντάξει, μερικές προτάσεις είναι τόσο ακραίες που ίσως καλύτερα να ακυρωθούν ολόκληρες ακολουθίες ή να μην παρίσταται καθόλου ψάλτης!

στην ακολουθία των παθών πάντως ο ΠΛ δεν είναι ξεκούραστη ιδέα. είναι πιο αργός κι από το σύνηθες. εκεί έτσι κι αλλιώς συνηθίζεται ένα ψευδοστιχηραρικό - ειρμολογικό μέλος που για όλους είναι καλύτερο (ψάλτες, πιστούς)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ντάξει, μερικές προτάσεις είναι τόσο ακραίες που ίσως καλύτερα να ακυρωθούν ολόκληρες ακολουθίες ή να μην παρίσταται καθόλου ψάλτης!

στην ακολουθία των παθών πάντως ο ΠΛ δεν είναι ξεκούραστη ιδέα. είναι πιο αργός κι από το σύνηθες. εκεί έτσι κι αλλιώς συνηθίζεται ένα ψευδοστιχηραρικό - ειρμολογικό μέλος που για όλους είναι καλύτερο (ψάλτες, πιστούς)

Ποιὲς εἶναι ἀκραῖες;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διαβάζω αυτά που γράφουν οι συνάδελφοι ψάλτες και πραγματικά λυπάμαι και ταυτόχρονα εξοργίζομαι. Πρέπει επιτέλους να σοβαρευτούμε ! με τα τσάγια ,τις καραμέλες και τις ασκήσεις αναπνοής δεν γίνεται τίποτα . Η έλλειψη ψαλτών ειδικά τις εορτάσιμες ημέρες ,είναι ένα ζήτημα που πρέπει να προβληματίσει κυρίως τους κατά τόπους επισκόπους και τους ιερείς , που οι περισσότεροι δυστυχώς είναι προκλητικά αδιάφοροι έως εχθρικοί θα έλεγα για την ψαλτική. Είναι ντροπή αυτό το πράγμα που βιώνουν οι ψάλτες τις μέρες της Μ εβδομάδας και όχι μόνο και ο κρυφός φόβος μήπως αρρωστήσει ή φύγει ο άλλος ψάλτης και μείνει μόνος του.
Απ την άλλη βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, έχουμε μεγάλη ευθύνη και μεις, οι ψάλτες διότι αντί να συναγωνιζόμαστε στη μουσική συναγωνιζόμαστε στις φιλοφρονήσεις και στις κολακείες προς τους προϊσταμένους μας κατά το κοινώς λεγόμενο ,γλείψιμο και έχουμε εξελιχθεί σε πρωταγωνιστές του είδους και προκειμένου να πιάσουμε ένα καλό αναλόγιο δεν διστάζουμε να μεταχειριστούμε οιοδήποτε ανήθικο μέσο για να πετύχουμε το σκοπό μας. Υπάρχει αγαπητοί μου μεγάλη παρακμή στο χώρο και αυτό οφείλεται κυρίως σ εμάς ψάλτες και ιερωμένους. Όσο λοιπόν επιμένουμε στην αλαζονία , τη μικροπρέπεια,την αμάθεια , το φθόνο,την πονηρία και την κολακεία θα υφιστάμεθα τα επίχειρα των πράξεων μας και το θύμα της όλης ιστορίας θα είναι αυτό που λέμε ότι αγαπάμε και υπηρετούμε, η Μουσική και η ψαλτική. Υπάρχει βέβαια και η άλλη εναλλακτική όταν μένεις μόνος σου να ψάλλεις μόνο τα μέρη σου.

Καλὰ τὰ λές κι ὅλα καλά.

Ὁ συνάδελφος ὅμως ἔχει πρόβλημα καὶ χρειάζεται λύσεις καὶ ψαλτικὲς καὶ φωνητικές. Ἀπὸ τὴν ἐμπειρία μου τοῦ προσέφερα ἐφαρμοσμένες λύσεις νὰ βγάλει τὴν ἀκολουθία καὶ νὰ μπορέσει νὰ συνεχίσει μέχρι τοῦ ἁγίου Γεωργίου. Σἰγουρα θὰ κουραστεῖ ἀλλὰ μέ προσοχή θὰ ἀνταπεξέλθει.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Καλὰ τὰ λές κι ὅλα καλά.

Ὁ συνάδελφος ὅμως ἔχει πρόβλημα καὶ χρειάζεται λύσεις καὶ ψαλτικὲς καὶ φωνητικές. Ἀπὸ τὴν ἐμπειρία μου τοῦ προσέφερα ἐφαρμοσμένες λύσεις νὰ βγάλει τὴν ἀκολουθία καὶ νὰ μπορέσει νὰ συνεχίσει μέχρι τοῦ ἁγίου Γεωργίου. Σἰγουρα θὰ κουραστεῖ ἀλλὰ μέ προσοχή θὰ ἀνταπεξέλθει.
Αδερφέ το εξοργίστηκα δεν ήταν για το σχόλιό σου αλλά γενικά για την κατάσταση που επικρατεί . Εσύ όπως και κάποιοι άλλοι πολύ καλά κάνατε και συστήσατε κάποια πράγματα για πιο ανώδυνη ψαλμώδιση κατά τη Μ Εβδομάδα στο συνάδελφο. Το θέμα όμως είναι ότι τα προβλήματα παραμένουν και συν το χρόνο τα αντιμετωπίζουμε όλο και σε μεγαλύτερο βαθμό και πολύ φοβάμαι ότι μελλοντικά θα γίνει αυτό που είπε κάποιος Δεσπότης στους κληρικούς της Μητροπόλεως του " Τι τους θέλετε( τους Ψάλτες) δώστε εκατό ευρώ το μήνα σε κάποιον να τα διαβάζει και τελείωσε." Άκουσον άκουσον τι λέει εν ενεργεία Δεσπότης .Εμείς καταβάλλουμε προσπάθεια να μεταλαμπαδεύσουμε στα παιδιά την ιερή υμνωδία που άνθησε μέσα στους αιώνες σε τρομερά αντίξοες συνθήκες και δεν δοξολογεί μόνο τον θεό αλλά δημιουργεί και πολιτισμό κι ο Επίσκοπος λέει να τα ρημάξουμε όλα ,να τα ισοπεδώσουμε και να τα καταργήσουμε. Δηλδ Βάλαμε το Λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Ο Δεσπότης αυτός μάλιστα επισκοπεί μεγάλη νευραλγική μητρόπολη της Ελλάδος. Ύστερα περιμένεις προκοπή ; Εμένα προσωπικά εδώ που τα λέμε, δεν με αγγίζει ιδιαίτερα το θέμα διότι ηλικιακά είμαι στη μέση της ψαλτικής μου πορείας. Το πρόβλημα έρχεται για τα μικρά παιδιά που ξεκινούν τώρα και η αμοιβή για τους κόπους που κατέβαλαν να μάθουν την ψαλτική και την αγάπη τους για την Εκκλησιαστική μουσική, θα είναι αδιαφορία , ασέβεια και απόρριψη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αδερφέ το εξοργίστηκα δεν ήταν για το σχόλιό σου αλλά γενικά για την κατάσταση που επικρατεί . Εσύ όπως και κάποιοι άλλοι πολύ καλά κάνατε και συστήσατε κάποια πράγματα για πιο ανώδυνη ψαλμώδιση κατά τη Μ Εβδομάδα στο συνάδελφο. Το θέμα όμως είναι ότι τα προβλήματα παραμένουν και συν το χρόνο τα αντιμετωπίζουμε όλο και σε μεγαλύτερο βαθμό και πολύ φοβάμαι ότι μελλοντικά θα γίνει αυτό που είπε κάποιος Δεσπότης στους κληρικούς της Μητροπόλεως του " Τι τους θέλετε( τους Ψάλτες) δώστε εκατό ευρώ το μήνα σε κάποιον να τα διαβάζει και τελείωσε." Άκουσον άκουσον τι λέει εν ενεργεία Δεσπότης .Εμείς καταβάλλουμε προσπάθεια να μεταλαμπαδεύσουμε στα παιδιά την ιερή υμνωδία που άνθησε μέσα στους αιώνες σε τρομερά αντίξοες συνθήκες και δεν δοξολογεί μόνο τον θεό αλλά δημιουργεί και πολιτισμό κι ο Επίσκοπος λέει να τα ρημάξουμε όλα ,να τα ισοπεδώσουμε και να τα καταργήσουμε. Δηλδ Βάλαμε το Λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Ο Δεσπότης αυτός μάλιστα επισκοπεί μεγάλη νευραλγική μητρόπολη της Ελλάδος. Ύστερα περιμένεις προκοπή ; Εμένα προσωπικά εδώ που τα λέμε, δεν με αγγίζει ιδιαίτερα το θέμα διότι ηλικιακά είμαι στη μέση της ψαλτικής μου πορείας. Το πρόβλημα έρχεται για τα μικρά παιδιά που ξεκινούν τώρα και η αμοιβή για τους κόπους που κατέβαλαν να μάθουν την ψαλτική και την αγάπη τους για την Εκκλησιαστική μουσική, θα είναι αδιαφορία , ασέβεια και απόρριψη.

Κύττα, οἱ ἀμοιβές εἶναι χαμηλές. Στὶς πόλεις ὑπάρχει διαγκωνισμὸς γιὰ ἀναλόγιο. Τώρα μὲ τὸ ἄνοιγμα καὶ στὸ γυναικεῖο φύλο θὰ χειροτερέψουν τὰ πράγματα. Μεγαλύτερη προσφορά.
Στὴν ἐπαρχία μπορεῖ νὰ βρεῖς καὶ κανὰ κεφαλοχώρι νὰ πάρεις σχετικὰ καλὸ μισθό καὶ ὑπάρχει καὶ ἔλλειψη. Ἐπίσης στὴν ἐπαρχία ἔχει καὶ λιγότερες ὑποχρεώσεις.

Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα ἡ διοικοῦσα ἐκκλησία βρίσκεται σὲ μεγάλη παρακμή. Οἱ λόγοι συγκεκριμένοι, δὲν θὰ τοὺς θίξω ἐδῶ. Ἕναν ἀπ' αὐτοὺς τὸν περιγράφεις. Πάντως ὅπως καὶ μὲ τοὺς πολιτικοὺς ἡγέτες, ἔχουμε τοὺς ἐκκλησιαστικοὺς ἡγέτες ποὺ μᾶς ἀξίζουν. Τέτοιοι εἴμαστε τέτοιους ἔχουμε.

Πέραν αὐτοῦ προσπαθοῦμε νὰ πορευτοῦμε μέσα στὸν ἐκκλησιαστικὸ συστημικὸ περίγυρο. Γι' αὺτὸ γελάω ὅταν ἀκούω συναδέλφους νὰ μιλᾶνε γιὰ ἀκραῖες καταστάσεις, λὲς καὶ ζοῦνε σὲ γυάλα. Πολλοὶ ἀπὸ μᾶς ζοῦνε ἤ βλέπουνε ἐδῶ καὶ καιρὸ ἀκραῖες καταστάσεις. Ο κορωνοϊὸς ἁπλὰ ἀποκάλυψε ἐντονότερα τὴν γύμνια τοῦ συστήματος, τὴν ἐκκκλησιαστικὴ ἔνδεια, τὴν ποιμαντικὴ ἀδιαφορία, τὴν ξύλινη γλῶσσα τῆς ἀνεπάρκειας, τὴν κομπλεξικὴ ὑστεροβουλία παρακοιμωμένων, τὴν καμαρίλα στὶς σχέσεις «ἐκκλησιαστικῶν» ἀνθρώπων, τὸν ὁπαδισμὸ τῆς εἰδωλοποίησης μικροψύχων κληρικών, τὴν γεροντίστικη ἐξουσιολαγνεία, τὴν λύσσαν τῆς φιλαργυρίας.
Σ' αὐτὸ τὸ ἀρρωστημένο πλαίσιο, κάνουμε τὸ σταυρό μας, παίρνουμε καμιά strepfen, ἀναζητοῦμε φιλικὴ συμβουλὴ συμπαράστασης καὶ κατανόησης στὸ Ψαλτολόγιο, ψάλλουμε κανὰ μεράκι μετὰ τὸ ἀντίδωρο (ἅμα λάχει) καὶ μετὰ τὴν κάνουμε τινάζοντας τὴν ... κόνιν τῶν ὑποδημάτων μας.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Μου έχει τύχει πολλές φορές να βγάζω Μ Εβδομάδες μόνος μου όπως και άλλες πολλές ακολουθίες.
Λοιπόν, τι κάνουμε..
1. Βάσεις στη φωνή σου (όχι χαμηλά ούτε ψηλά)
2. Προσοχή στην ένταση της φωνής (ούτε ψιθυριστά ούτε και "φωναχτά")
και 3. Νερό (να έχεις δίπλα σου πάντα ένα μπουκαλάκι και να πίνεις συχνά από μια δυο γουλιές)
Βοηθάει μια τσίχλα στο στόμα (ή μισή τσίχλα χωρίς ζάχαρη φυσικά)
 

mythos

Νέο μέλος
Διαβάζω αυτά που γράφουν οι συνάδελφοι ψάλτες και πραγματικά λυπάμαι και ταυτόχρονα εξοργίζομαι. Πρέπει επιτέλους να σοβαρευτούμε ! με τα τσάγια ,τις καραμέλες και τις ασκήσεις αναπνοής δεν γίνεται τίποτα . Η έλλειψη ψαλτών ειδικά τις εορτάσιμες ημέρες ,είναι ένα ζήτημα που πρέπει να προβληματίσει κυρίως τους κατά τόπους επισκόπους και τους ιερείς , που οι περισσότεροι δυστυχώς είναι προκλητικά αδιάφοροι έως εχθρικοί θα έλεγα για την ψαλτική. Είναι ντροπή αυτό το πράγμα που βιώνουν οι ψάλτες τις μέρες της Μ εβδομάδας και όχι μόνο και ο κρυφός φόβος μήπως αρρωστήσει ή φύγει ο άλλος ψάλτης και μείνει μόνος του.
Απ την άλλη βέβαια, για να λέμε και την αλήθεια, έχουμε μεγάλη ευθύνη και μεις, οι ψάλτες διότι αντί να συναγωνιζόμαστε στη μουσική συναγωνιζόμαστε στις φιλοφρονήσεις και στις κολακείες προς τους προϊσταμένους μας κατά το κοινώς λεγόμενο ,γλείψιμο και έχουμε εξελιχθεί σε πρωταγωνιστές του είδους και προκειμένου να πιάσουμε ένα καλό αναλόγιο δεν διστάζουμε να μεταχειριστούμε οιοδήποτε ανήθικο μέσο για να πετύχουμε το σκοπό μας. Υπάρχει αγαπητοί μου μεγάλη παρακμή στο χώρο και αυτό οφείλεται κυρίως σ εμάς ψάλτες και ιερωμένους. Όσο λοιπόν επιμένουμε στην αλαζονία , τη μικροπρέπεια,την αμάθεια , το φθόνο,την πονηρία και την κολακεία θα υφιστάμεθα τα επίχειρα των πράξεων μας και το θύμα της όλης ιστορίας θα είναι αυτό που λέμε ότι αγαπάμε και υπηρετούμε, η Μουσική και η ψαλτική. Υπάρχει βέβαια και η άλλη εναλλακτική όταν μένεις μόνος σου να ψάλλεις μόνο τα μέρη σου.

Ας έχουμε και στο μυαλό μας οτι για κάποια άδεια αναλόγια φταίνε και οι συμπεριφορές/νοοτροπίες αυτών που τα στελεχώνουν.....
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Οι ακραίες θέσεις:
Το να φας στίχους από το "εκ νυκτός...
Το να πεις ανάγνωση τον κανόνα και ειρμολογικα τα στιχηρά.

Τα υπόλοιπα οκ και μπορεί να περάσουν απαρατήρητα αλλά αυτά είναι τόσο γνωστά και εμβληματικά που δεν μπορείς (κατά τη γνώμη μου) να τα πεις έτσι. Καλύτερα να μην αναλάβεις καθόλου.

Σχετικά με την έλλειψη ψαλτών τη μεγάλη εβδομάδα φταίει και το γεγονός ότι πολλοί ναοί θα ανοίξουν μόνο τώρα, καθιστώντας τη δουλειά κατά κάποιο τρόπο εποχιακή.

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει στις περισσότερες δουλειές αυτές τις μέρες. Όλων των ειδικοτήτων οι επαγγελματίες πνίγονται στη δουλειά και υπάρχει φοβερή υπερκόπωση και είναι εξίσου δυσεύρετοι.

Και επειδή ο ψάλτης συνήθως έχει και ένα κοσμικό επάγγελμα έχει να αντιμετωπίσει την υπερκόπωση και από αυτό αλλά και τη σύγκρουση των ωραρίων που και οι δύο δραστηριότητες του ξαφνικά γίνονται απαιτητικοτερες ταυτόχρονα.

Εμένα προσωπικά κυρίως αυτό με αγχωνει.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αδερφέ το εξοργίστηκα δεν ήταν για το σχόλιό σου αλλά γενικά για την κατάσταση που επικρατεί . Εσύ όπως και κάποιοι άλλοι πολύ καλά κάνατε και συστήσατε κάποια πράγματα για πιο ανώδυνη ψαλμώδιση κατά τη Μ Εβδομάδα στο συνάδελφο. Το θέμα όμως είναι ότι τα προβλήματα παραμένουν και συν το χρόνο τα αντιμετωπίζουμε όλο και σε μεγαλύτερο βαθμό και πολύ φοβάμαι ότι μελλοντικά θα γίνει αυτό που είπε κάποιος Δεσπότης στους κληρικούς της Μητροπόλεως του " Τι τους θέλετε( τους Ψάλτες) δώστε εκατό ευρώ το μήνα σε κάποιον να τα διαβάζει και τελείωσε." Άκουσον άκουσον τι λέει εν ενεργεία Δεσπότης .Εμείς καταβάλλουμε προσπάθεια να μεταλαμπαδεύσουμε στα παιδιά την ιερή υμνωδία που άνθησε μέσα στους αιώνες σε τρομερά αντίξοες συνθήκες και δεν δοξολογεί μόνο τον θεό αλλά δημιουργεί και πολιτισμό κι ο Επίσκοπος λέει να τα ρημάξουμε όλα ,να τα ισοπεδώσουμε και να τα καταργήσουμε. Δηλδ Βάλαμε το Λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Ο Δεσπότης αυτός μάλιστα επισκοπεί μεγάλη νευραλγική μητρόπολη της Ελλάδος. Ύστερα περιμένεις προκοπή ; Εμένα προσωπικά εδώ που τα λέμε, δεν με αγγίζει ιδιαίτερα το θέμα διότι ηλικιακά είμαι στη μέση της ψαλτικής μου πορείας. Το πρόβλημα έρχεται για τα μικρά παιδιά που ξεκινούν τώρα και η αμοιβή για τους κόπους που κατέβαλαν να μάθουν την ψαλτική και την αγάπη τους για την Εκκλησιαστική μουσική, θα είναι αδιαφορία , ασέβεια και απόρριψη.
Εχετε απόλυτο δίκιο, αλλά αποπροσανατολίζετε τη συζήτηση αυτή τη στιγμή και ο συνάδελφος χρειάζεται βοήθεια άμεσα σε ζητήματα πρακτικά.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό.
 
Last edited:
Top