Κ. Πρίγγος , Αθ. Καραμάνης , Χρ. Θεοδοσόπουλος , Α. Δεβρελής.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Well-known member
27 Ιουλίου 1954. Προαύλιο Μητροπολητικού Ναού Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης. Διακρίνονται: Στο μέσο (με την μαύρη γραβάτα) ο Άρχων Πρωτ. της Μ.Χ.Ε Κ.Πρίγγος , δεξιά του ο Αθαν. Καραμάνης , αριστερά ο Χρ. Θεοδοσόπουλος και στην άκρη δεξιά ( με το άσπρο πουκάμισο ) ο δάσκαλος Α.Δεβρελής.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=693626562044650&id=100041919382032&sfnsn=mo
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
27 Ιουλίου 1954. Προαύλιο Μητροπολητικού Ναού Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης. Διακρίνονται: Στο μέσο (με την μαύρη γραβάτα) ο Άρχων Πρωτ. της Μ.Χ.Ε Κ.Πρίγγος , δεξιά του ο Αθαν. Καραμάνης , αριστερά ο Χρ. Θεοδοσόπουλος και στην άκρη δεξιά ( με το άσπρο πουκάμισο ) ο δάσκαλος Α.Δεβρελής.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=693626562044650&id=100041919382032&sfnsn=mo
Ευχαριστούμε γι' αυτήν "την ιστορική ψαλτοφωτογραφία συνάντησης γιγάντων της Ε.Β.Μ"!
Απουσιάζει, όμως, ο καλλίτερος μαθητής του μακαριστού Άρχοντα Πρωτ. της Μ.Χ.Ε Κ. Πρίγγου!
 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Well-known member
Ευχαριστούμε γι' αυτήν "την ιστορική ψαλτοφωτογραφία συνάντησης γιγάντων της Ε.Β.Μ"!
Απουσιάζει, όμως, ο καλλίτερος μαθητής του μακαριστού Άρχοντα Πρωτ. της Μ.Χ.Ε Κ. Πρίγγου!
Ναι βέβαια . Δεν ξέρω που ήταν ο Χαρίλαος😃 Πρέπει να ρωτήσομε τον δάσκαλο ο οποίος είναι ο μόνος εν ζωή τώρα.😉
 

L.M

Μέλος
Η φωτογραφία αυτή δεν είναι ολόκληρη.
Αριστερά του Χρυσανθου(όπως βλέπουμε τη φωτογραφία) υπάρχουν άλλα δυο προσωπα.
Ο ένας είναι ο δάσκαλος μου αείμνηστος Αθανάσιος Μπάρμπας ανηψιός του Καραμανη πρωην πρωταψαλτης του Ιερου Ναου Τιμίου Σταυρου Σερρων.
Αν υπάρχει ολόκληρη η φωτογραφία σας παρακαλω ανεβάστε την γιατί την είχα και την έχω χάσει.
 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Well-known member
Η φωτογραφία αυτή δεν είναι ολόκληρη.
Αριστερά του Χρυσανθου(όπως βλέπουμε τη φωτογραφία) υπάρχουν άλλα δυο προσωπα.
Ο ένας είναι ο δάσκαλος μου αείμνηστος Αθανάσιος Μπάρμπας ανηψιός του Καραμανη πρωην πρωταψαλτης του Ιερου Ναου Τιμίου Σταυρου Σερρων.
Αν υπάρχει ολόκληρη η φωτογραφία σας παρακαλω ανεβάστε την γιατί την είχα και την έχω χάσει.
Ναι έχετε δίκαιο. Δυστυχώς όταν την έκανα μεγέθυνση με ειδικό πρόγραμμα δεν πρόσεξα ότι χάθηκαν κάποια άλλα πρόσωπα. Όταν πάω σπίτι θα την ξαναανεβάσω. Συγνώμη.
 

L.M

Μέλος
Ναι έχετε δίκαιο. Δυστυχώς όταν την έκανα μεγέθυνση με ειδικό πρόγραμμα δεν πρόσεξα ότι χάθηκαν κάποια άλλα πρόσωπα. Όταν πάω σπίτι θα την ξαναανεβάσω. Συγνώμη.
Εντάξει συμβαίνουν αυτά.
Δεν πειραζει.
Αναμένω και ευχαριστώ!!!!!
 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Well-known member
Εντάξει συμβαίνουν αυτά.
Δεν πειραζει.
Αναμένω και ευχαριστώ!!!!!
Ο δάσκαλος σας νομίζω δίδασκε στην Πυλαία στην Σχολή μετά τον Πασχαλίδη. Σωστά; Ο Πασχαλίδης νομίζω απεβίωσε και αυτός;
 
  • Like
Reactions: L.M

L.M

Μέλος
Ο δάσκαλος σας νομίζω δίδασκε στην Πυλαία στην Σχολή μετά τον Πασχαλίδη. Σωστά; Ο Πασχαλίδης νομίζω απεβίωσε και αυτός;
Ο δάσκαλος μου δεν γνωρίζω αν έχει διδάξει εκτός Σερρών.
Ο Πασχαλίδης ναι.
Εχει αποβιώσει.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Τρομερή φωτογραφία εύγε!!!
Όντως απορίας άξιον που λείπει ο Χαρίλαος... :confused:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω ανεβάσει τη φωτογραφία αυτή στην ομάδα του Πρίγγου στο fb από βιβλίο του κ. Δεβρελή κάνοντας tag στα ονόματα που θυμόταν ο δάσκαλος. Νομίζω πως ήταν μέσα σε αυτά και το όνομα του τότε πρωτοψάλτη της Αναλήψεως, του Παναγιώτη Ανδριώτη αν θυμάμαι καλά, καθώς και ενός μαθητή του Καραμάνη από την Πελοπόννησο που ήταν σταλμένος στη Θεσσαλονίκη από το Μητροπολίτη της περιοχής του για να μάθει μουσικά. Τώρα βλέπω ότι το fb μου διέγραψε όλα τα tags. Το ίδιο και σε άλλες φωτογραφίες με το χορό του Πρίγγου στην Πόλη με ονόματα που αναγνώρισε ο Άρχων κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος. Έχω τσαντιστεί απίστευτα. Υπάρχει τρόπος να τα ανακτήσουμε; Δε νομίζω να έχω συγκρατήσει κάπου αλλού τις σχετικές πληροφορίες...
Το στιγμιότυπο απαθανατίστηκε μετά από Θ. Λειτουργία στον Άγ. Γρηγόριο τον Παλαμά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε γι' αυτήν "την ιστορική ψαλτοφωτογραφία συνάντησης γιγάντων της Ε.Β.Μ"!
Απουσιάζει, όμως, ο καλλίτερος μαθητής του μακαριστού Άρχοντα Πρωτ. της Μ.Χ.Ε Κ. Πρίγγου!
Αυτές είναι φιλοφρονήσεις που έλεγε σε πολλούς. Θα 'χετε δει/ακούσει κι άλλα σχετικά αποσπάσματα.
Ανάμεσα στους Καραμάνη και Δεβρελή νομίζω είναι ο Πασχαλίδης.
Ναι, αυτός είναι.
Απουσιάζει επίσης (αν δεν κάνω λάθος) ίσως ο πιο στενός συνεργάτης του Πρίγγου.
Με πολλούς συνεργάστηκε. Με τον Ευθυμιάδη (κυρίως) και τον Χρύσανθο για την εκτύπωση των βιβλίων του. Με τον Βασίλειο Νικολαΐδη στην Πόλη, όμως, πολύ στενότερα, αφού εκείνος του τα κατέγραψε.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ωραία, ιστορική φωτογραφία αυτών των Τιτάνων της ψαλτικής. Στιβαρές προσωπικότητες μιας άλλης εποχής . Νοιώθω ευτυχής που κάποιους απ αυτούς τους είχα δασκάλους όταν πλέον βρίσκονταν σε ώριμη ηλικία. Κάτι τέτοιες φωτογραφίες βλέπω και δικαιώνω τον Χ Ταλιαδώρο που έλεγε " μετά από μας ρε θα έρθει το χάος" τότε που ήμουν παιδί μου φαινόταν αλαζονικό αυτό που έλεγε, σήμερα όμως αντιλαμβάνομαι τον προφητικό του λόγο.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
....................................... Κάτι τέτοιες φωτογραφίες βλέπω και δικαιώνω τον Χ Ταλιαδώρο που έλεγε " μετά από μας ρε θα έρθει το χάος" τότε που ήμουν παιδί μου φαινόταν αλαζονικό αυτό που έλεγε, σήμερα όμως αντιλαμβάνομαι τον προφητικό του λόγο.
Τουναντίον!
Παρατηρείται "άνθηση στην Ε.Β.Μ.", για την οποία (άνθηση) έχει συμβάλλει θετικά, με το έργο του, που "μας αφήνει ως παρακαταθήκη," ο αείμνηστος Άρχοντας!
 
Top