Ποιος είναι υπεύθυνος για το ποιος θα ψέλνει στο ψαλτήρι. Ο ιερέας η ο διορισμένος ιεροψαλτης

Υάκινθος B

Well-known member
Δεν επιτρέπεται, όμως, να προβαίνει εκείνη τη στιγμή που έγινε το λάθος να διακόπτει την ακολουθία και να επιπλήττει τον ιεροψάλτη για το τυχόν λάθος του και μάλιστα πολλάκις με απρεπές ύφος
Δυστυχώς ! αυτό που περιγράφει ο συνάδελφος γίνεται και μάλιστα και από επίσκοπο ο οποίος αν και παντελώς άσχετος προβαίνει σε προσβλητικές ενέργειες κατά των ψαλτών. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι ακριβώς επειδή δεν γνωρίζει τίποτα από ψαλτική είναι και παντελώς αδιάφορος για την σωστή εκπαίδευση νέων ιεροψαλτών με αποτέλεσμα σε ολόκληρη τη μητρόπολη- και μιλάμε για μεγάλη μητρόπολη όχι αστεία- να υπάρχουν ένας άντε δύο σωστοί ψάλτες . Ε ! αυτούς τους μισεί περισσότερο.
Περιττό να αναφέρω ότι οι εκκλησίες των ενοριών, όταν δεν έχουν μνημόσυνα είναι άδειες.
Κρίμα γιατί το κακό που προκαλούν οι επίσκοποι, που αδιαφορούν ή και μισούν την ψαλτική- μουσική είναι πενταπλάσιο των ετών που θα ¨ποιμάνουν" την μητρόπολη.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω εάν θα πρέπει να δημοσιοποιήσω την περίπτωσή μου, αλλά θέτω το ερώτημα: Όταν ο λειτουργός κάνει σοβαρά σφάλματα - μάλιστα κατ' επανάληψιν - και όχι μόνο δεν δέχεται κουβέντα, αλλά επιτίθεται (φραστικά) τότε τί μέλλει γενέσθαι;
Να σας πω εγώ!!! Ο ψάλτης φεύγει, και τον αφήνει να κάνει ό,τι και όπως του γουστάρει... δίκιο δεν θα βρει! Θα επανέλθω γιατί από τις 17-7-21 είμαι "αργός και άνευ μέλους"... αυτο-απολύθηκα
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Μπραβοοοο κ.Νικο ετσι μονο θα καταλαβουν το ποσο σημαντικο ειναι το να γινονται οι ακολουθιες ιεροπρεπως!!! Αξιος!!!
 

Theo.arvanites

Θεόφιλος Ἀρβανίτης
Περιττό να αναφέρω ότι οι εκκλησίες των ενοριών, όταν δεν έχουν μνημόσυνα είναι άδειες.
Γι'αυτό και έχουν εκραγεί τα μνημόσυνα τις Κυριακές... Και γεμίζουν τα παγκάρια και στολίζουν πανηγυρικά το ναό για 1 κόλλυβο και 20 τροπάρια που θα ψαλούν. Και τα λεφτά που δίνουν για κάποιο λόγο στο ναό για τα μνημόσυνα, είναι πολλά για τον ελάχιστο κόπο των τροπαρίων που ψέλνουμε...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Διαβάζω για σφάλματα και ασχετοσύνες, ιερέων αλλά και επισκόπων, αυτά πάντα με τα δικά μας, ψαλτικά κριτήρια, τα οποία όμως δεν έχουν κάποια επίσημη αναγνώριση και από όλους τους άλλους αμφισβητούνται, με το επιχείρημα ότι είναι παραδόσεις, όχι δόγματα και μάλιστα εθνικές, δεν υφίστανται σε άλλα μέρη του κόσμου.

"Αυτά τα λένε οι ψάλτες..." θα σχολιάσει ιερέας σε κάτι που του μεταφέρουν οι πιστοί ότι τους είπε ψάλτης. (συνήθως για το αν θα διαβαστεί η θεία μετάληψη ή το αγνή παρθένε αντί κοινωνικού!)

Υπάρχουν βέβαια και ιερείς που θα πουν: "στη δουλειά του ο ψάλτης είναι ο μόνος ειδικός, ακόμα κι αν δε μας αρέσει, δεν μπορούμε να παρέμβουμε, σίγουρα ξέρει πολύ καλά τι κάνει".

Στο ειδικότερο θέμα μας, το γεγονός ότι πριν ανέβει κανείς στο ψαλτήρι πρέπει να πάρει ευλογία και από τον ιερέα (κάποιοι ναοί έχουν και κρεμασμένη πινακίδα με αυτή την οδηγία), δείχνει ότι ο ψάλτης δεν αποφασίζει μόνος του για τη σύνθεση του χορού. Εισηγείται αλλά χρειάζεται και έγκριση.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επανέρχομαι όπως προ είπα...
κυρ Νίκο, τὰ διάβασα.

ὅσον ἀφορᾶ τὰ «κοψίματα» καὶ τὴν «ταχύτητα», πλέον δὲν δίνω σημασία, ὅ,τι θέλει ... τελειώνουμε καὶ γρηγορότερα καὶ πάω γιὰ ἐσπρεσάκι καὶ μπουγάτσα. Καὶ μόνο τὴν Λειτουργία νὰ 'κανε, χωρὶς τίποτε ἄλλο, δὲν μὲ νοιάζει καθόλου. Νὰ 'ναι καλὰ ὁ μισθός ... καὶ νὰ 'χω τὴν ἠσυχία μου.

Τὰ ὑπόλοιπα, καλὰ ἔκανες καὶ ἔφυγες, τοῦ συγχωρεμένου τοῦ Ταλιαδώρου τὰ τερτίπια θὰ σοῦ 'κανε, εἰδικὰ στὸ θέμα τῆς ἡλικίας.

Ἐσὺ νὰ 'σαι καλὰ καὶ νὰ 'χεις τὴν ὑγειά σου, χρόνους πολλοὺς νὰ ψάλλεις!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
κυρ Νίκο, τὰ διάβασα.

ὅσον ἀφορᾶ τὰ «κοψίματα» καὶ τὴν «ταχύτητα», πλέον δὲν δίνω σημασία, ὅ,τι θέλει ... τελειώνουμε καὶ γρηγορότερα καὶ πάω γιὰ ἐσπρεσάκι καὶ μπουγάτσα. Καὶ μόνο τὴν Λειτουργία νὰ 'κανε, χωρὶς τίποτε ἄλλο, δὲν μὲ νοιάζει καθόλου. Νὰ 'ναι καλὰ ὁ μισθός ... καὶ νὰ 'χω τὴν ἠσυχία μου.

Τὰ ὑπόλοιπα, καλὰ ἔκανες καὶ ἔφυγες, τοῦ συγχωρεμένου τοῦ Ταλιαδώρου τὰ τερτίπια θὰ σοῦ 'κανε, εἰδικὰ στὸ θέμα τῆς ἡλικίας.

Ἐσὺ νὰ 'σαι καλὰ καὶ νὰ 'χεις τὴν ὑγειά σου, χρόνους πολλοὺς νὰ ψάλλεις!

Α νάχεις την υγειά σου! Το ιδιο και εγώ. Επαυξάνω και ας πούνε ότι θέλουν. Τωρα στα 62 μου και γρήγορα κάνω και αργά κανω και *ως δόξει τω προεστώτι*. Καλά δεν τόγραψα ή εχω ορθογραφικό;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σκεφτείτε όμως ότι αυτό το παρουσιάζετε και στα παιδιά σας ως εκκλησία.
Αυτή είναι η πραγματική πραγματικότητα όμως ... και στα παιδιά μου το κρέας είναι κρέας και το ψάρι ψάρι, όχι ... πουρναρόψαρο ...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Νίκο νά βρείς σύντομα εκκλησία για να υμνείς το Όνομα του Κυρίου, όχι με βιασύνη όπως σε ανάγκαζαν, αλλά από καρδίας και μεγαλοπρεπώς ως πρέπει.
Δυστυχώς από ότι κατάλαβα πρόκειται για μαγαζάκι που ο προιστάμενος είναι άσχετος με το επάγγελμα, ενδιαφέρεται περισσότερο για το μισθό και το αραλίκι, οι δε υποχρεώσεις προς το λαό και τη μητρόπολη είναι δευτερευούσης σημασίας.
Στοίχημα ότι και στον εσπερινό εκκλησιάζονται 2-3 γριές. Μού χει τύχει κι εμένα παλαιότερα παπατρέχας κι έκοψα για πολλά χρόνια τους εσπερινούς. Πού να βρεθούν έτσι νέοι ψάλτες και πώς να μάθουνε;
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Αφου ο οικείος μητροπολιτης αδιαφορει για το ποιοι ειναι οι συνεργατες των ναων του και για τα πεπραγμενα των προισταμενων που εχει ορισει, αναποφευκτα συμβαινουν τετοιες καταστασεις. Οταν ο καθε προισταμενος κανει ο,τι του καπνισει, διωχνει ψαλτες, νεωκορους και καθαριστριες απλα γιατι μπορει και κανείς δεν τον ελεγχει, γιατι να μην συνεχισει να το κανει;;
Ας φροντισει ο μητροπολιτης να θεσει καποιους κανονες προκειμενου να μην καταστρατηγούνται εννοιες οπως η αξιοπρεπεια, οι σχεσεις εργασιας, η τηρηση των τυπικων κανονων των ακολουθιων κλπ. Να δινει λογο ο καθε προισταμενος γιατι εδιωξε καποιον, να δινει λογο ο ψαλτης γιατι επιθυμει να αποχωρησει...
(Αλλα ο μητροπολιτης συνηθως ενδιαφερεται μονο για το "εις πολλα ετη"...)
Δεν ξερω αν ειναι αστειο ή τραγικο να σημειωνονται τετοια φαινομενα σε εναν χωρο που υποτίθεται προωθεί την αγαπη... Αν ο προισταμενος δεν μπορει να τα βρει με τον ψαλτη του και τους συνεργατες του, τοτε κατι ειναι πολυ σαπιο σε αυτον τον χωρο, και τετοια φαινομενα δυστυχως ειναι παρα πολλα, οχι μεμονωμενα...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Βέβαια, αν ο δεσπότης αποφασίσει να θέσει κανόνες, δεν είμαστε σίγουροι ότι θα είναι αυτοί που εύχεσαι και ότι αντί για ηρεμία, δε θα επιβληθεί ένα καθολικό ανακάτεμα μέχρι την τελευταία γωνία της μητρόπολης.

Άσε που δεν αξίζει να έχεις προϊστάμενο κάποιον που δε σε διάλεξε ο ίδιος αλλά του επιβάλλει άλλος να σε κρατάει.

Γενικά τα πολλά προβλήματα υπάρχουν εκεί που διακυβεύονται συμφέροντα. Οπότε τα θέλεις και λίγο αυτά που βρίσκεις...
 
Last edited:

χερουβιμ

Active member
Νίκο νά βρείς σύντομα εκκλησία για να υμνείς το Όνομα του Κυρίου, όχι με βιασύνη όπως σε ανάγκαζαν, αλλά από καρδίας και μεγαλοπρεπώς ως πρέπει.
Δυστυχώς από ότι κατάλαβα πρόκειται για μαγαζάκι που ο προιστάμενος είναι άσχετος με το επάγγελμα, ενδιαφέρεται περισσότερο για το μισθό και το αραλίκι, οι δε υποχρεώσεις προς το λαό και τη μητρόπολη είναι δευτερευούσης σημασίας.
Στοίχημα ότι και στον εσπερινό εκκλησιάζονται 2-3 γριές. Μού χει τύχει κι εμένα παλαιότερα παπατρέχας κι έκοψα για πολλά χρόνια τους εσπερινούς. Πού να βρεθούν έτσι νέοι ψάλτες και πώς να μάθουνε;
αυτο που λεει ο φιλος ειναι μια πραγματικοτητα.αλλα εμεις πρεπει να κοιταμε να τα ψαλουμε οπως αρμοζει κ να αφησουμε τον ιερεα να εκτειθεται.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Αφου ο οικείος μητροπολιτης αδιαφορει για το ποιοι ειναι οι συνεργατες των ναων του και για τα πεπραγμενα των προισταμενων που εχει ορισει, αναποφευκτα συμβαινουν τετοιες καταστασεις.
Αγαπητοί συνάδελφοι ο επίσκοπος συνήθως θα υποστηρίξει το ρασοφόρο και όχι τον λαϊκό. Ειδικά αν ο ρασοφόρος είναι τυπικός απέναντι στο δεσπότη................. ! τότε δεν τον κουνάει τίποτα κάνει ότι θέλει. ( έχω τύχει τέτοιον παπά και μιλάω εκ πείρας)
Είναι ντροπή για την Ορθόδοξη Εκκλησία να υπάρχουν τέτοιοι λειτουργοί που η ιεροσύνη τούς έχει γίνει ρουτίνα και συμπεριφέρονται με αισχρότητα .
Ο συνάδελφος έκανε πολύ καλά που έφυγε και μάλλον πολύ τον ανέχτηκε. Πρέπει να προσέχουμε διότι τέτοιες συμπεριφορές παπάδων έχουν αρρωστήσει- σκοτώσει ψάλτες. Κάποτε που συζητούσα με ένα σπουδαίο μουσικό που έπαιζε βιολί , μου έλεγε ότι "όταν δημιουργηθεί γκρίνια με το αφεντικό στο μαγαζί που παίζω παίρνω το βιολί μου και φεύγω. γιατί μέρα με τη μέρα η γκρίνια αυτή σε αρρωσταίνει." Αυτό το έχω κάνει και εγώ πράξη στο αναλόγιο γιατί καλύτερα στο σπίτι σου και υγιής παρά στο αναλόγιο άρρωστος. Τον Καραμάνη ο παπάς + Δεσπότη τον έδιωξαν σε ηλικία 70 ετών ,ποιόν τον Καραμάνη που όλοι γνωρίζουμε το έργο του και είχε να δώσει ακόμα τουλάχιστον μια δεκαετία. Οπότε τι μπορεί να πει κανείς σ΄αυτές τις περιπτώσεις ; λυπάται και οργίζεται ταυτόχρονα για τους θύτες.
 
Top