(ακριβεστέρα τάξις 5 αναστάσιμα και 3 της εορτής)

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Θα έχετε προσέξει όσοι σας χορηγήθηκε ένα μικρό ετήσιο τυπικό τσέπης αυτό το σχόλιο. Ενδιαφέρον έχει να λέγεται ένας ακόμα αίνος αντί να επαναλαμβάνεται κάποιος άλλος αλλά από πού προέρχεται η τάξις αυτή και γιατί παρουσιάζεται ως ακριβέστερη;
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Στο βιβλίο αυτό (δεν ξέρω για άλλα) δεν υπάρχει ποικιλομορφία περιπτώσεων. Κάθε Κυριακή που έχει και μηναίο, προβλέπει τα γνωστά 4 + 4 του ΤΜΕ και μετά σε παρένθεση το κατά τον εκδότη ορθότερο 5+3.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀφοῦ συντάσσεται κατά ΤΜΕ γράφει ἀπ᾿ ἔξω :)
Παλαιές διατάξεις βλέπουμε στά λειτουργικά μας βιβλία, πού ἐπαναλαμβάνω ὅτι αὐτά (τά λειτουργικά μας βιβλία) μᾶς παρέχουν τό ὑλικό κι ἐμεῖς τελοῦμε τίς ἀκολουθίες σύμφωνα μέ τό ἰσχῦον τυπικό!
Τί θά πεῖ «ἀκριβεστέρα» ;
Δεῖτε πάντως (στά λειτουργικά μας βιβλία) Κυριακή Ἁγίων Πάντων, ΟΧΙ Κυριακή Τελώνου καί Φαρισαίου, Κυριακές Ἀσώτου, Ἀπόκρεω, Τυροφάγου, Ὀρθοδοξίας, Β΄ Νηστειῶν, ΟΧΙ Σταυροπροσκυνήσεως.
 
Στο βιβλίο αυτό (δεν ξέρω για άλλα) δεν υπάρχει ποικιλομορφία περιπτώσεων. Κάθε Κυριακή που έχει και μηναίο, προβλέπει τα γνωστά 4 + 4 του ΤΜΕ και μετά σε παρένθεση το κατά τον εκδότη ορθότερο 5+3.

Αν και έχω πολλά χρόνια να το ξεφυλλίσω, αν κατάλαβα καλά βέβαια για ποιο ετήσιο βοήθημα Τυπικού πρόκειται, είχα σχηματίσει τη γνώμη ότι τοποθετούσε την παραπάνω σημείωση όταν η ακολουθία της Κυριακής συνδυάζεται με ακολουθία μη εορτάσιμη , ψαλλομένη δηλαδή άνευ Μεγάλης Δοξολογίας, όπως οι μεθέορτες καθημερινές Δεσποτικών ή Θεομητορικών Εορτών και οι ακολουθίες Αγίων με στιχηρά Αίνων αλλά χωρίς Μεγάλη Δοξολογία.
Σε περίπτωση συνδυασμού της αναστασίμου ακολουθίας με εορτάσιμη , ψαλλομένη δηλαδή μετά Μεγάλης Δοξολογίας, δεν υπήρχε η σημείωση και προβλεπόταν το 4+4.
Όλα αυτά, αν βέβαια κατάλαβα και θυμούμαι καλά.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Την επόμενη Κυριακή θα εξετάσω αν κάνει τέτοια διάκριση, η οποία όμως και πάλι, από ποια πηγή τυπικού προκύπτει; Διότι αν την προέβλεπε ο Βιολάκης στο ΤΜΕ, δε θα την έβαζε σε παρένθεση.
 

Theo.arvanites

Θεόφιλος Ἀρβανίτης
Έχω την εντύπωση ότι το 5+3 ήταν χτες επειδή κεντρική εορτή είναι η Ανάσταση της Κυριακής. Στην προηγούμενη που ήταν η κατ' εξοχήν εορτή της Κοιμήσεως έπρεπε να είναι 4+4. Δεν ξέρω αν έχω δίκηο, είναι μια απλή σκέψη.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Θα το ελέγξω κι αυτό για την προηγούμενη Κυριακή.

Το ερώτημα όμως είναι από πού προκύπτει αυτό το κριτήριο, αν όχι από το ΤΜΕ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν και έχω πολλά χρόνια να το ξεφυλλίσω, αν κατάλαβα καλά βέβαια για ποιο ετήσιο βοήθημα Τυπικού πρόκειται, είχα σχηματίσει τη γνώμη ότι τοποθετούσε την παραπάνω σημείωση όταν η ακολουθία της Κυριακής συνδυάζεται με ακολουθία μη εορτάσιμη , ψαλλομένη δηλαδή άνευ Μεγάλης Δοξολογίας, όπως οι μεθέορτες καθημερινές Δεσποτικών ή Θεομητορικών Εορτών και οι ακολουθίες Αγίων με στιχηρά Αίνων αλλά χωρίς Μεγάλη Δοξολογία.
Σε περίπτωση συνδυασμού της αναστασίμου ακολουθίας με εορτάσιμη , ψαλλομένη δηλαδή μετά Μεγάλης Δοξολογίας, δεν υπήρχε η σημείωση και προβλεπόταν το 4+4.
Όλα αυτά, αν βέβαια κατάλαβα και θυμούμαι καλά.
Κοίταξε, λίγο ξεφύλλισα, καί ἔχει τήν παρένθεση στήν μεθέορτο Κυριακή τῆς Μεταμορφώσεως (8/8/2021) καί σέ αὐτή τῆς Κοιμήσεως (22/8/2021) καί σέ καμμία ἄλλη Ἰουλίου, Αὐγούστου καί Σεπτεμβρίου.
ΕΚΤΟΣ τῆς Κυριακῆς μετά τήν Ὕψωσιν (18/9/2021) ὅπου ἡ πρόβλεψη εἶναι μία !!! ἄνευ παρενθέσεως, 5 + 3 !!!. :cool:
 
Το ερώτημα όμως είναι από πού προκύπτει αυτό το κριτήριο, αν όχι από το ΤΜΕ.
Σαφώς, δεν νομίζω ότι προκύπτει από κάπου, γιατί:
Δὲν ὑπάρχει γενικὸς κανόνας, ἀλλὰ εἰδικὲς διατάξεις, κατὰ περίπτωση.
Ίσως , επειδή μαρτυρείται και η τάξη του 5+3:
Δεῖτε πάντως (στά λειτουργικά μας βιβλία) Κυριακή Ἁγίων Πάντων, ΟΧΙ Κυριακή Τελώνου καί Φαρισαίου, Κυριακές Ἀσώτου, Ἀπόκρεω, Τυροφάγου, Ὀρθοδοξίας, Β΄ Νηστειῶν, ΟΧΙ Σταυροπροσκυνήσεως.
να έγινε με το σκεπτικό ότι το 4+4 ταιριάζει στις Εορτές , ενώ το 5+3 στις άλλες περιπτώσεις, για να διακρίνονται και να μην εφαρμόζεται το 4+4 ή 5+3 εική και ως έτυχε, εφ' όσον βέβαια ισχύει η ερμηνεία του προηγουμένου μηνύματος μου.
 
Η περίπτωση του 5+3 χωρίς παρένθεση είναι σύμφωνη με το ΤΜΕ; Διότι από όσο έχω διαβάσει και καταλάβει μόνο το 4+4 υπάρχει εκεί.

Το 5+3 συναντάται στο ΤΜΕ στις τέσσερεις πρώτες Κυριακές του Τριωδίου.
 
Top