«Κύριε Ελέησον» & «Παράσχου Κύριε» αργά Α' ήχου Θ. Φωκαέως και στον Γ' ήχο Ονουφρίου Βυζαντίου

mv_ns

Member
Με ενδιαφέρει να ανακαλύψω τι είναι αυτή η συγκεκριμένη αναφορά:


Βλέπω ότι είναι στο pl a, και ότι είναι χάβρα (όπου η αναφορά και η απάντηση "συνδυάζονται σε ένα"), αλλά δεν είμαι σίγουρος ποια είναι, ακριβώς.

Ευχαριστώ πολύ για όσους μπορούν να βοηθήσουν!

Τα καλύτερα,
Μάρκο
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χαίρετε!

Με την ελπίδα να βρω αυτό το κείμενο, έχω συναντήσει ένα άλλο παράδειγμα:


Ευχαριστώ πολύ όλους!

Τα καλύτερα,
Μάρκο
Αυτό που ακούς είναι του Α' ήχου του Θ. Φωκ.. Συνηθίζεται, ειδικά στα πανηγύρια να γίνεται και στον Γ' ήχο με του Ουνουφρίου. Δεν λέω ότι είναι σωστό να ψέλνουμε την ώρα που λέγονται οι αιτήσεις--απλώς λέω ότι συνηθίζεται. Ημαρτον και εγώ ;) . Μπορείς να κάνεις δοκιμή αν το θέλουν οι ιερείς, και διάκονοι. Αν σταματήσουν και σε περιμένουν να τελειώσεις, μάλλον πρέπει να πείς κάτι πιο απλό και σύντομο! Καλά ψαλσίματα
 

Attachments

  • kyrie eleison parasjou kyrie fvkvevs kai ounoufriou argo.pdf
    847.5 KB · Views: 134

mv_ns

Member
Αυτό που ακούς είναι του Α' ήχου του Θ. Φωκ.. Συνηθίζεται, ειδικά στα πανηγύρια να γίνεται και στον Γ' ήχο με του Ουνουφρίου. Δεν λέω ότι είναι σωστό να ψέλνουμε την ώρα που λέγονται οι αιτήσεις--απλώς λέω ότι συνηθίζεται. Ημαρτον και εγώ ;) . Μπορείς να κάνεις δοκιμή αν το θέλουν οι ιερείς, και διάκονοι. Αν σταματήσουν και σε περιμένουν να τελειώσεις, μάλλον πρέπει να πείς κάτι πιο απλό και σύντομο! Καλά ψαλσίματα

Ευχαριστώ πολύ! Είμαι ο μόνος ψαλτής στη σερβική εκκλησία στην Αμερική, οπότε ο ιερέας μου είναι ανοιχτός σε οτιδήποτε θέλω να δοκιμάσω... ;)
 
Top