συνθεση μουσικων μελων

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Εγώ δεν βλέπω καμία "διαλεκτική σχέση", αντίστοιχη τουλάχιστον με τις "ερωταποκρίσεις" ενός κουαρτέτου. Στον ύμνο αυτό, όπως και σε όλους τους άλλους, μέλος και ίσον βρίσκονται σε ομοφωνία και κανένας από τους δύο ούτε ρωτά, ούτε απαντά, ούτε κατευθύνει τον άλλο.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Εγώ δεν βλέπω καμία "διαλεκτική σχέση", αντίστοιχη τουλάχιστον με τις "ερωταποκρίσεις" ενός κουαρτέτου. Στον ύμνο αυτό, όπως και σε όλους τους άλλους, μέλος και ίσον βρίσκονται σε ομοφωνία και κανένας από τους δύο ούτε ρωτά, ούτε απαντά, ούτε κατευθύνει τον άλλο.
Tότε δὲν ἀκοῦμε καθόλου τὸ ἴδιο πρᾶγμα. Ὑπάρχουν σημεῖα ὅπου αὐτὸ συμβαίνει, στὸ`βίντεο, ἀλλοῦ ποὺ παρεμβάλλεται πιὸ ἐμφανῶς τὸ γραπτό, ἡ σύνθεση σαφῶς γιὰ μένα τὸν ἔχει ὁργανώσῃ (τὸν διάλογο). Ἕνας μουσικοκριτικὸς γιὰ τὸ κουαρτέτο εἶχε ἐφεύρῃ τὸν ὁρο - πολυφωνικὴ ὁμοφωνία.
 
Last edited by a moderator:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Δεν ξέρω εσύ τι ακούς αλλά εγώ ακούω έναν ψάλτη να ψάλλει το μέλος και μια χορωδία να ψάλλει ως ίσον την εκάστοτε βάση του μέλους με τρόπο εντελώς ταυτόχρονο για να θεωρηθεί διάλογος ή κάτι τέτοιο.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Δεν ξέρω εσύ τι ακούς αλλά εγώ ακούω έναν ψάλτη να ψάλλει το μέλος και μια χορωδία να ψάλλει ως ίσον την εκάστοτε βάση του μέλους με τρόπο εντελώς ταυτόχρονο για να θεωρηθεί διάλογος ή κάτι τέτοιο.
Mὰ ὁ διάλογος ταὐτόχρονα γίνεται... τὸ θέμα εἶναι ἂν ἐπηρεάζεται τὸ ἡχόχρωμα, τὸ πότε ξεκινᾶνε πότε σταματᾶνε, ἡ εὐκρίνεια, οἱ ἀλλαγὲς στὸ ὕψος, τοῦ ἑνὸς ἀπὸ τὸν ἄλλον.
 
Top