Ασκήσεις Μαργαζιώτη (με ηχογραφήσεις του Κ. Κατσούλη)

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ένα σημαντικότατο βοήθημα για τους αρχαρίους: Στην ουσία είναι ένα και μόνο αρχείο με τις μελωδικότατες ασκήσεις του Μαργαζιώτη τις οποίες όχι μόνο τις διαβάζει κανείς αλλά μπορεί και να τις ακούσει πολύ σωστά.
Συγχαρητήρια στον δημιουργό και εμπνευστή της ιδέας (δυστυχώς δεν κατάλαβα ποιος είναι) που κοπίασε αρκετά θεωρώ γι' αυτό το άψογο δημιούργημα και το προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ!!! στης "ακρίβειας τον καιρό"!!!
Νίκος Παπαδημητρίου

Θα το βρείτε εδώ [Σημείωμα συντονιστή: Σύνδεσμος αποσύρθηκε λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων, επικοινωνήστε με ΠΜ με το Νίκο Παπαδημητρίου για πληροφορίες]
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάρα πολύ καλή δουλειά καί πρωτότυπη. Μπράβο τους!
Εἶδα ὅτι τό ἀρχικό site εἶναι ἀπό τήν «Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα τού Κάλγκαρυ Καναδά, πού έχει σάν κέντρο λειτουργίας της τόν Ιερό Ναό τού Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου τού Μυροβλύτου. Μιά Κοινότητα πού ανήκει εκκλησιαστικά στήν δικαιοδοσία τής Ελληνικής Ορθοδόξου Μητροπόλεως Τορόντο, καί η οποία Ιερά Μητρόπολις τελεί υπό τήν αιγίδα τού σεπτού Οικουμενικού μας Πατριαρχείου».
Ἀλλά δέν βρῆκα τό συγκεκριμένο link. Ποῦ τό βρῆκες; Μπράβο σου!
Τελικῶς «ἐκ τῆς ὁμογενείας τά φῶτα» ὅπως ἔχω ξαναγράψει, ὅπως ἀκριβῶς καί τό Ψαλτολόγιον !!!
Πάντως ἔχω πετύχει καί ἄλλη ἱστοσελίδα πού παρέχει δωρεάν διαδικτυακά μαθήματα βυζαντινῆς μουσικῆς.

Σήμερα τά πάντα ὑπάρχουν. Μακάρι νά βρίσκονται νέοι ἄνθρωποι νά τά προσλαμβάνουν καί νά τά ἀξιοποιοῦν γιά τό μέλλον τῆς παραδόσεώς μας, μέ τήν δική μας βέβαια (ἱερέων καί ψαλτῶν) παρότρυνση.
Ἀρκεῖ νά παίρνουν καλά παραδείγματα ἀπό ἐμᾶς καί νά ἀγωνιοῦμε κι ἐμεῖς γιά τό μέλλον καί ὄχι μόνον γιά τό δικό μας βόλεμα καί τή δική μας καλοπέραση.
Μακρυά ἀπό διαπληκτισμούς καί ἀνταγωνισμούς.


 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αν και ο σύνδεσμος που έστειλε ο Νίκος είναι γνωστός στη διαδικτυακή κοινότητα για χρόνια τώρα, τόσο το βιβλίο του Μαργαζιώτη όσο και οι ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Κατσούλη (+1987) κυκλοφορούν στο εμπόριο. Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με πιθανή παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων; Ίσως πρέπει να αποσυρθεί ο σύνδεσμος προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Πληροφορίες για το έργο του Κωνταντίνου Κατσούλη καθώς και λεπτομέρειες αγοράς των διδακτικών του ηχογραφήσεων Αναστασιματαρίου/Ειρμολογίου και ηχογραφημένων μαθημάτων υπάρχουν στο Αναλόγιον (στα Αγγλικά) με παραδείγματα

http://www.analogion.com/Katsoulis.html

ή απευθείας από το γιό του:

Λάμπρος Κατσούλης
Αγίου Γεωργίου 78
Νέο Ψυχικό
15451 Αθήνα
+30 2106710368
labrostms@yahoo.gr

Παρεμπιπτόντως πρόκειται για πολύ αξιόλογη εργασία, χρήσιμη σε κάθε αρχάριο.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πραγματικά εξαιρετική δουλειά. Με αυτό μόνο μπορεί κάποιος να μελετήσει άνευ διδασκάλου μέχρι να μπεί αναστασιματάριο, οπότε μετά θα χρειαστεί βεβαίως δάσκαλος.

Πάρα πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Αν και ο σύνδεσμος που έστειλε ο Νίκος είναι γνωστός στη διαδικτυακή κοινότητα για χρόνια τώρα, τόσο το βιβλίο του Μαργαζιώτη όσο και οι ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Κατσούλη (+1987) κυκλοφορούν στο εμπόριο. Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με πιθανή παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων; Ίσως πρέπει να αποσυρθεί ο σύνδεσμος προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Πληροφορίες για το έργο του Κωνταντίνου Κατσούλη καθώς και λεπτομέρειες αγοράς των διδακτικών του ηχογραφήσεων Αναστασιματαρίου/Ειρμολογίου και ηχογραφημένων μαθημάτων υπάρχουν στο Αναλόγιον (στα Αγγλικά) με παραδείγματα

http://www.analogion.com/Katsoulis.html

ή απευθείας από το γιό του:

Λάμπρος Κατσούλης
Αγίου Γεωργίου 78
Νέο Ψυχικό
15451 Αθήνα
+30 2106710368
labrostms@yahoo.gr

Παρεμπιπτόντως πρόκειται για πολύ αξιόλογη εργασία, χρήσιμη σε κάθε αρχάριο.

Δεν γνωρίζω το περί πνευματικών δικαιωμάτων ζήτημα, που είναι πολύ σοβαρό βέβαια, αλλά αν αναλογιστεί κανείς τι έχουμε ανεβάσει και μόνο στο Ψαλτολόγιον, νομίζω πως πανεύκολα χάνει η μάνα το παιδί.... πλέον στο Διαδίκτυο! Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω Δημήτρη, έτσι;
Ξέρεις ποιός έχει φτιάξει αυτό το αρχείο Δημήτρη παρεμπιπτόντως;
Ήχο σε αρχείο pdf δεν είχα ξαναδεί.
Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
τελικα απο που το κατεβαζει καποιος;

υπαρχει καπου;

το στελνει καποιος σε pm?
 

Toniiskorg

Νέο μέλος
οντως παιδια πως θα μποροθσα να το αποκτησω και εγω αυτο το υλικο?
ευχαριστω.
 

JOHNSERGR

Νέο μέλος
Πάρα πολύ καλή δουλειά καί πρωτότυπη. Μπράβο τους!
Εἶδα ὅτι τό ἀρχικό site εἶναι ἀπό τήν «Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα τού Κάλγκαρυ Καναδά, πού έχει σάν κέντρο λειτουργίας της τόν Ιερό Ναό τού Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου τού Μυροβλύτου. Μιά Κοινότητα πού ανήκει εκκλησιαστικά στήν δικαιοδοσία τής Ελληνικής Ορθοδόξου Μητροπόλεως Τορόντο, καί η οποία Ιερά Μητρόπολις τελεί υπό τήν αιγίδα τού σεπτού Οικουμενικού μας Πατριαρχείου».
Ἀλλά δέν βρῆκα τό συγκεκριμένο link. Ποῦ τό βρῆκες; Μπράβο σου!
Τελικῶς «ἐκ τῆς ὁμογενείας τά φῶτα» ὅπως ἔχω ξαναγράψει, ὅπως ἀκριβῶς καί τό Ψαλτολόγιον !!!
Πάντως ἔχω πετύχει καί ἄλλη ἱστοσελίδα πού παρέχει δωρεάν διαδικτυακά μαθήματα βυζαντινῆς μουσικῆς.

Σήμερα τά πάντα ὑπάρχουν. Μακάρι νά βρίσκονται νέοι ἄνθρωποι νά τά προσλαμβάνουν καί νά τά ἀξιοποιοῦν γιά τό μέλλον τῆς παραδόσεώς μας, μέ τήν δική μας βέβαια (ἱερέων καί ψαλτῶν) παρότρυνση.
Ἀρκεῖ νά παίρνουν καλά παραδείγματα ἀπό ἐμᾶς καί νά ἀγωνιοῦμε κι ἐμεῖς γιά τό μέλλον καί ὄχι μόνον γιά τό δικό μας βόλεμα καί τή δική μας καλοπέραση.
Μακρυά ἀπό διαπληκτισμούς καί ἀνταγωνισμούς.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !
 

antonis80

Νέο μέλος
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΨΕΛΝΩ. ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΨΑΧΝΩ ΜΑΝΙΟΔΩΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΜΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΗΧΟ (ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ,ΜΑΡΓΑΖΙΩΤΗ - ΚΑΤΣΟΥΛΗ, ΠΟΥ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ). ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ. ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΥΩ ΨΑΛΜΩΔΙΕΣ. ΠΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΞΕΡΩ ΑΠΕΞΩ ΤΕΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΒΟΥΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΣΕ 10-20 ΧΡΟΝΙΑ :).
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΥΛΙΚΟ(ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ) ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΕ (PDF) KAI HXO ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ?
ΕΣΤΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟ.
ΟΣΟ ΚΥΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΟΤΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.
 

antonis80

Νέο μέλος
ευχαριστω πάρα πολυ κύριε Χάρη.
θα τις μελετήσω και θα σου πω πώς τις βρήκα.
Εντωμεταξύ μόνο το pdf βρήκα και κατέβασα. μήπως υπάρχει και ηχητικό για τα συγκεκριμένα?
 

ANDREAS PROTOPAPAS

Νέο μέλος
ευχαριστώ πολύ για αυτά τα μαθήματα .Είναι αριστουργήματα .Υπάρχει μήπως κάπου και η συνέχεια.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
ΜΕΛΩΔΙΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ Δ. ΜΑΡΓΑΖΙΩΤΗ

Αγαπητέ Δανιήλ,

τι μου θύμισες...

Κάπως έτσι ξεκινούσα πριν χρόνια δειλά δειλά τα πρώτα βήματά μου στη Βυζ. Μουσική με Μαργαζιώτη.

Αυτές τις μέρες αγαπητός φίλος, που επιθυμεί να μάθει να ψάλλει με παρασημαντική, με παρακάλεσε να τον εξοπλίσω με κατάλληλο υλικό.
Οπότε τόσο οι ασκήσεις όσο και τα μουσικά ακούσματα που ανέβασες, έρχονται πάνω στην κατάλληλη στιγμή.

Τυγχάνει μήπως να έχεις και το θεωρητικό του Μαργαζιώτη σε pdf;


Θερμές ευχαριστίες για τον κόπο σου.

Νικόλαος
εκ Μονάχου

ΥΓ1: Από τα λίαν εκλεκτά μέλη του Χορού Ιεροψαλτών Μονάχου του Ελληνικού Μουσικού Συλλόγου είναι και ο Martin Penev. Ορμώμενος εκ Βουλγαρίας, σπούδασε Ορθόδοξη Θεολογία στα Πανεπιστήμια Αθηνών και Μονάχου, ομιλεί απταίστως τα ελληνικά και "διαβάζει" καλύτερα :eek: από εμάς τα ψαλτικά μέλη. Τυγχάνει μήπως να τον γνωρίζεις;

ΥΓ2: Για τις ανάγκες του φίλου, μπήκα το περασμένο σαββατοκύριακο στον κόπο να ψηφιοποίησω και να "να κόψω και να ράψω" όλο το Αναστασιματάριο, από τις οκτώ σκονισμένες κασσέτες του Φώτη Κετσετζή. Για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων δεν ανεβάζω τις ηχογραφήσεις (κάθε ύμνος και track, 330 στον αριθμό!!! :D), αν όμως κάποιο μέλος αναζητά κάτι συγκεκριμένο, ας επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

Daniel

Νέο μέλος
Αγαπητέ Δανιήλ,

τι μου θύμισες...

Κάπως έτσι ξεκινούσα πριν χρόνια δειλά δειλά τα πρώτα βήματά μου στη Βυζ. Μουσική με Μαργαζιώτη.

Αυτές τις μέρες αγαπητός φίλος, που επιθυμεί να μάθει να ψάλλει με παρασημαντική, με παρακάλεσε να τον εξοπλίσω με κατάλληλο υλικό.
Οπότε τόσο οι ασκήσεις όσο και τα μουσικά ακούσματα που ανέβασες, έρχονται πάνω στην κατάλληλη στιγμή.

Τυγχάνει μήπως να έχεις και το θεωρητικό του Μαργαζιώτη σε pdf;


Θερμές ευχαριστίες για τον κόπο σου.

Νικόλαος
εκ Μονάχου

ΥΓ1: Από τα λίαν εκλεκτά μέλη του Χορού Ιεροψαλτών Μονάχου του Ελληνικού Μουσικού Συλλόγου είναι και ο Martin Penev. Ορμώμενος εκ Βουλγαρίας, σπούδασε Ορθόδοξη Θεολογία στα Πανεπιστήμια Αθηνών και Μονάχου, ομιλεί απταίστως τα ελληνικά και "διαβάζει" καλύτερα :eek: από εμάς τα ψαλτικά μέλη. Τυγχάνει μήπως να τον γνωρίζεις;

ΥΓ2: Για τις ανάγκες του φίλου, μπήκα το περασμένο σαββατοκύριακο στον κόπο να ψηφιοποίησω και να "να κόψω και να ράψω" όλο το Αναστασιματάριο, από τις οκτώ σκονισμένες κασσέτες του Φώτη Κετσετζή. Για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων δεν ανεβάζω τις ηχογραφήσεις (κάθε ύμνος και track, 330 στον αριθμό!!! :D), αν όμως κάποιο μέλος αναζητά κάτι συγκεκριμένο, ας επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστω για τα λογια σου Νικολαε
Αυτο μου ανιγει την ορεξη για να ειμαι πιο δραστικος σε αυτο το χρισιμο φορουμ.Και εμενα μου θύμιζουν τα περασμενα μου χρονια στην Χαλκιδα στο ωδειο του κ. Σ. Σιμιτση οπου νοτα νοτα ενισχισα τησ γνοσεις στη βυζαντινη.
Μακαρη να ειχα της σκονισμενες σου κασετες του αναστασιματαριου θα τοις εκανα ολες ψηφιακα. Εαν μπορεις να μου της στηλεις η να τοις κανεις ψηφιακα θα τοις ανεβασω στη δικια μου υστοσελιδα. Οταν βλεπω το ΙΣΛΑΜ να προπαγανδιζεται στα βαλκανια και δυναμονει, κανενα πνευματικο δικεομα δεν με αφορα. Ας γεμισει η Εκκλισια με καλους ψαλτες και πνευματικους ιερευς.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μην ξεχνάτε ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει κανείς είναι...


...το ωδείο...

Κατά 90% περίπου δεν είναι και ότι καλύτερο, μάλλον το ανάποδο.

...το ψαλτήρι...

100% σωστό, εκτός και αν πέσεις σε καμιά περίπτωση που και εκεί παίζει... πιάνο :D

...και η χορωδία.

Μη παίρνεις και όρκο...

Ανάλογα με την χορωδία, την εμπειρία της, τις βάσεις της σε πολλά επίπεδα κλπ κλπ.

Ο καλύτερος τρόπος σήμερα είναι να ξεσκονήσεις καμιά 20αριά δασκάλους και να βρεις τον καλύτερο.

...από τους άλλους "φεύγε γλήγορα" που λέει σε ένα χειρόγραφο...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο καλύτερος τρόπος σήμερα είναι να ξεσκονήσεις καμιά 20αριά δασκάλους και να βρεις τον καλύτερο.

...από τους άλλους "φεύγε γλήγορα" που λέει σε ένα χειρόγραφο...

Καλά τα όσα γράφεις αλλά μην ξεχνάς ότι ο φίλος μας Δανιήλ γράφει από Βουλγαρία και εκεί η διδασκαλία και η μελέτη της ψαλτικής δεν είναι τόσο εύκολη, όπως έχω γράψει αναλυτικά σε παλαιότερα μηνύματά μου.
 
Μήπως κάποιος "μερακλής" έχει τον χρόνο να κόψει σε ακούσματα ανά άσκηση τα μαθήματα; Ή μήπως κάποιος τα έχει έτοιμα κομμένα; Θα μου (και, πιστεύω, μας) έκανε πάρα πάρα πολύ μεγάλη χάρη.
 
Top