«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

polykarpos

Polykarpos Polykarpidis
Μία πρόχειρη σκέψη: Οι ετικέτες είναι στα Ελληνικά (εννοώ στον κώδικα); Αν ναι, μπορείτε να δοκιμάσετε να τις μετατρέψετε σε greeklish.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το έλυσα το πρόβλημα, κακώς το άνοιξα εξ' αρχής. Ηθελε απλώς εγκατάσταση κάποιων fonts στο wine.

Δημήτρη, εάν το κρίνεις σκόπιμο, για λόγους δημοσιότητας μπορείς να αναφέρεις στη σελίδα σου ότι η εφαρμογή τρέχει σε wine 5.0 + ubuntu 18.04 + MSOffice 2007. Δεν δοκίμασα τα πάντα, ούτε συνέκρινα τις επιδόσεις της εφαρμογής με αυτές στα windows, πάντως ανοίγει και δείχνει να δουλεύει.
Αν χρειαστείς κάποια τεχνική αναφορά πες μου. Όσο τεχνική μπορώ να την κάνω...δεν είμαι ειδικός στους υπολογιστές.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το έλυσα το πρόβλημα, κακώς το άνοιξα εξ' αρχής. Ηθελε απλώς εγκατάσταση κάποιων fonts στο wine.

Δημήτρη, εάν το κρίνεις σκόπιμο, για λόγους δημοσιότητας μπορείς να αναφέρεις στη σελίδα σου ότι η εφαρμογή τρέχει σε wine 5.0 + ubuntu 18.04 + MSOffice 2007. Δεν δοκίμασα τα πάντα, ούτε συνέκρινα τις επιδόσεις της εφαρμογής με αυτές στα windows, πάντως ανοίγει και δείχνει να δουλεύει.
Αν χρειαστείς κάποια τεχνική αναφορά πες μου. Όσο τεχνική μπορώ να την κάνω...δεν είμαι ειδικός στους υπολογιστές.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, νομίζω ότι θα βοηθήσει αρκετούς χρήστες. Επειδή δεν έχω εγκατεστημένη κάποια έκδοση linux, αν δε σου κάνει κόπο και μπορείς, δοκίμασε το wps αντί του word για να υπάρχει ένα δοκιμασμένο πακέτο δωρεάν προγραμμάτων και λειτουργικού συστήματος.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ήταν η πρώτη μου σκέψη (WPS), απλώς έχω δυσκολίες στην εγκατάσταση του win-wps στο ubuntu, καθώς υπάρχει διαθέσιμη η έκδοση linux-wps, οπότε για ποιο λόγο κάποιος να βάλει στο ubuntu το win-wps??
Αν τα καταφέρω θα ενημερώσω. Δε μπορεί να είναι και πολύ δύσκολο...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το win-wps δουλεύει λίγο προβληματικά στο wine. Και στη κοινότητα (wine-hq) δεν μπορώ να βρω ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Με τα πολλά έτρεξε το MK, αλλά μου βγάζει σφάλμα (επισυνάπτω εικόνα). Το πρόγραμμα είναι κάπως λειτουργικό, αλλά το συγκεκριμένο μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται κάθε φορά που πατιέται κάποιο πλήκτρο.

Η ουσία είναι ότι στο linux το ΜΚ τρέχει (βλ. μήνυμά μου #322).
 

Attachments

  • Screenshot from 2020-05-21 22-39-21.png
    Screenshot from 2020-05-21 22-39-21.png
    202 KB · Views: 69

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Για καποιον λογο παντως η σελιδα του papline.gr δεν ανοιγει, σε εμενα τουλαχιστον βγαζει error....

Αυτήν την στιγμή, η σελίδα αντιμετωπίζει κάποιο τεχνικό πρόβλημα. Όταν επανέλθει, ο κ. Δημήτρης θα ενημερώσει το forum.
 
Χριστός Ανέστη!! Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση το πρόγραμμα λειτουργεί και με το Microsoft office 2013;
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Χριστός Ανέστη!! Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση το πρόγραμμα λειτουργεί και με το Microsoft office 2013;

Αληθώς Ανέστη !!!

Εγώ, προσωπικά, το χρησιμοποιώ στο λάπτοπ έχοντας office 2013 (σε Win 7 Ult), και στο Desktop με Office 2016 (σε Win 10).
Προϋπόθεση, να είναι εγκατεστημένο το office (και όχι portable έκδοση), καθώς επίσης να είναι εγκατεστημένες και οι γραμματοσειρές που περιέχει το ΜΚ.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα συμβατότητας, μεταξύ των παραγόμενων αρχείων, από τις 2 εκδόσεις του Office. Η μόνη διαφορά που έχω δεί, είναι στο μέγεθος του αρχείου. Δηλαδή, γιά το ίδιο ακριβώς κείμενο, η μία έκδοση του office, δίνει μεγαλύτερο (σε μέγεθος) αρχείο.

Υ.Σ. Όπως είδες, έχω γράψει με κόκκινο την έκδοση των Windows. Το έκανα για τον εξής λόγο. Αν έχεις 10άρια Win, θα πρέπει να δείς πρώτα, κατά πόσο είναι συμβατό το Office 2013 με τα 10άρια, και μετά να ασχοληθείς με το ΜΚ. Το ανάποδο, δεν σε απασχολεί, καθότι το Office 2016 λειτουργεί τέλεια στα Win7.
Εγώ αναφέρωμαι σε 64μπιτες εκδόσεις όλων των παραπάνω προγραμμάτων, αλλά δεν έχει σημασία αν έχεις 32μπιτη κάποια έκδοση, καθότι το ΜΚ λειτουργεί και στις 2 πλατφόρμες.
 
Αληθώς Ανέστη !!!

Εγώ, προσωπικά, το χρησιμοποιώ στο λάπτοπ έχοντας office 2013 (σε Win 7 Ult), και στο Desktop με Office 2016 (σε Win 10).
Προϋπόθεση, να είναι εγκατεστημένο το office (και όχι portable έκδοση), καθώς επίσης να είναι εγκατεστημένες και οι γραμματοσειρές που περιέχει το ΜΚ.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα συμβατότητας, μεταξύ των παραγόμενων αρχείων, από τις 2 εκδόσεις του Office. Η μόνη διαφορά που έχω δεί, είναι στο μέγεθος του αρχείου. Δηλαδή, γιά το ίδιο ακριβώς κείμενο, η μία έκδοση του office, δίνει μεγαλύτερο (σε μέγεθος) αρχείο.

Υ.Σ. Όπως είδες, έχω γράψει με κόκκινο την έκδοση των Windows. Το έκανα για τον εξής λόγο. Αν έχεις 10άρια Win, θα πρέπει να δείς πρώτα, κατά πόσο είναι συμβατό το Office 2013 με τα 10άρια, και μετά να ασχοληθείς με το ΜΚ. Το ανάποδο, δεν σε απασχολεί, καθότι το Office 2016 λειτουργεί τέλεια στα Win7.
Εγώ αναφέρωμαι σε 64μπιτες εκδόσεις όλων των παραπάνω προγραμμάτων, αλλά δεν έχει σημασία αν έχεις 32μπιτη κάποια έκδοση, καθότι το ΜΚ λειτουργεί και στις 2 πλατφόρμες.

Σας ευχαριστώ πολύ γέροντα!! Έχω win10 απλά έχω το office το 2013 θα το δοκιμάσω. Σας ευχαριστώ πολύ!!
 
Καλημέρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω γράψει μια εργασία με τα μουσικά κείμενα, ενώ στο word μου λέει τον αριθμό των σελίδων που εχω γράψει όταν το μετατρέπω σε pdf μου έχει μετακινήσει το μουσικό κείμενο και είναι άλλος ο αριθμός των σελίδων που αναγράφει το word π.χ. στο word λέει 263 σελίδες ενώ ενώ στην μετατροπή μου βγάζει 264 και έχουν μετακινηθεί κάποιες σειρές. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Καλημέρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω γράψει μια εργασία με τα μουσικά κείμενα, ενώ στο word μου λέει τον αριθμό των σελίδων που εχω γράψει όταν το μετατρέπω σε pdf μου έχει μετακινήσει το μουσικό κείμενο και είναι άλλος ο αριθμός των σελίδων που αναγράφει το word π.χ. στο word λέει 263 σελίδες ενώ ενώ στην μετατροπή μου βγάζει 264 και έχουν μετακινηθεί κάποιες σειρές. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χριστός Ανέστη...

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις, δεν έχει να κάνει με το ΜΚ, αλλά με το πως αντιλαμβάνεται η κάθε έκδοση του Office την εκτύπωση σε pdf.
Θυμάμαι πως και σε μένα το έκανε αυτό παλαιότερα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιά έκδοση χρησιμοποιούσα τότε. Τώρα, παρόλο που έχω στο τάμπλετ την έκδοση 2013, ωστόσο τα αρχεία τα μετατρέπουμε (οι του team) σε pdf με τις έκδοσεις 2016 και 2019 και πάντα μέσα από το Word, με την επιλογή "export".

1) Δοκίμασε λοιπόν, να εκτυπώσεις το αρχείο μέσα από το word (αν δεν το έχεις κάνει - δεν θυμάμαι αν στο 2013 έχει επιλογή export. Αν δεν έχει, δοκίμασε το print σε "εικονικό" εκτυπωτή pdf).
2) Αν κάνεις την μετατροπή, μέσα απο το Adobe pro (writer), δοκίμασε να "παίξεις" με τα περιθώρια της εκτύπωσης.
3) Άλλον έναν σημαντικό ρόλο στην εκτύπωση, παίζουν και τα περιθώρια που έχεις δώσει στην σελίδα του κειμένου σου. Κάνε δοκιμές, αλλάζοντας λίγο τα περιθώρια (το πάνω & κάτω).
4) Ενδεχομένως, κάποιος χαρακτηρας μορφοποίησης ή κάποιου άλλου είδους μορφοποίηση (page break κ.λπ) να έχει εσαχθεί, είτε από σένα, είτε κατά λάθος, και να προκαλεί τη μετακίνηση των γραμμών σε άλλη σελίδα, οπότε πρέπει να τον εντοπίσεις και να τον αφαιρέσεις (είναι λίγο δύσκολο αυτό).
5) Τέλος, κάνε εισαγωγή (εξώφυλλου) στο έγγραφό σου (Insert => Cover Page => προσθήκη ενός από τα υπάρχοντα) και δοκίμασε πάλι να κάνεις εκτύπωση και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα. (Το εξώφυλλο, μπορείς πάντα να το αφαιρέσεις, πηγαίνοντας στο "Insert => Cover Page => Remove Cover").

Κάνε δοκιμες τα παραπάνω και τα ξαναλέμε, αν δεν βρεις κάποια άκρη. (!!! ΠΡΟΣΟΧΗ. Μην κάνεις τις δοκιμές στο αρχείο που έχεις γράψει. Κάνε ένα αντιγραφο πρώτα και χρησιμοποίησε εκείνο, αφού αποθηκεύσεις το αρχικό αρχείο σε άλλον φάκελο - επειδή είναι πολύ εύκολο να γίνει κάποιο λάθος και να χάσεις την δουλειά σου).
 
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Όταν γράφω ένα μάθημα με το πρόγραμμα και πάω να βάλω το ποιητικό κείμενο μετακινούνται οι μουσικοί χαρακτήρες π.χ γράφω το κλάσμα κάτω από την πεταστή ή την διπλή και μόλις βάζω το ποιητικό κείμενο μετακινείται από το κέντρο που τοποθετείται και πηγαίνει στο δεξιό μέρος του χαρακτήρα που τίθεται. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι κάποιες ρυθμίσεις;
 

papline

Παλαιό Μέλος
Για να λειτουργήσει η εφαρμογή δε χρειάζεται να κάνετε κάποιες ρυθμίσεις. Επειδή όμως δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στα κείμενα που γράφετε, αν θέλετε ανεβάστε κάποιο screen shot για να δω το αποτέλεσμα.
Χρησιμοποιείτε την portable έκδοση ή την εγκαταστάσιμη; Σε ποιο πρόγραμμα (word ή wps) και σε ποια έκδοση γράφετε;
 
Καλησπέρα κ. Παπαδόπουλε έχω την εγκατάστασιμη έκδοση την 6.5 την τελευταία. Γράφω με το office 2013. Θα σας στείλω κάποια στιγμή σε προσωπικό μήνυμα να δείτε την εικόνα. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, κ. Παπαδόπουλε! Είναι πολύ εύκολο να γράφουμε μουσικά κείμενα με το πρόγραμμά σας!
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Μπορούμε να γράφουμε μουσικά κείμενα και στα Αγγλικά με το πρόγραμμα ΜΚ; Έχω μάθει να τα γράψω στα Ελληνικά, αλλά οι προσπάθειές μου να τα γράψω στα Αγγλικά δεν ήταν επιτυχείς.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Δεν έχω δοκιμάσει να γράψω στα Αγγλικά. Θεωρητικά γίνεται χωρίς πρόβλημα αρκεί να αποεπιλέξετε την επιλογή "Χρήση χαρακτήρων" που φαίνεται στην εικόνα όταν γράφετε το ποιητικό κείμενο.

1652382686859.png
 

Θωμάς Carroll

Θωμάς Κάρρολλ
Δεν έχω δοκιμάσει να γράψω στα Αγγλικά. Θεωρητικά γίνεται χωρίς πρόβλημα αρκεί να αποεπιλέξετε την επιλογή "Χρήση χαρακτήρων" που φαίνεται στην εικόνα όταν γράφετε το ποιητικό κείμενο.

View attachment 113752

Ευχαριστώ πολύ, κ. Παπαδόπουλε!

Έτσι έκανα, αλλ' ακόμα υπάρχουν προβλήματα. Στην αρχή κανένα γράμμα Αγγλικό δεν μπόρεσα να δω πλην το αρχίγραμμα. Έχω μάθει ότι, αν δεν βάλλω αρχίγραμμα, μπορώ να δω τα άλλα γράμματα Αγγλικά, αλλά και τα γράμματα και οι ψαλτικοί χαρακτήρες γίνουν μπερδευμένα -- γίνουν πολύ κοντά το ένα στο άλλο (αλλά και πολλάκις το ένα επάνω στο άλλο).

Αύριο θα σας κάνω στιγμιότυπο οθόνης (μόνο για να καταλάβετε τι γίνεται, όχι για να απαιτώ 《tech support》). Θα ρωτήσω στο Αγγλικό φόρουμ μήπως κάποιος εκεί χρησιμοποιεί το προγράμμά σας για κείμενα Αγγλικά.

Πάλι σας ευχαριστώ πολύ που κάνατε δωρεάν τόσο ωραίο πρόγραμμα. Μ' αυτό τό πρόγραμμα είναι πάρα πολύ εύκολο να γράψω κείμενα Ελληνικά, και τα κείμενα είναι πολύ ωραία και καθαρά.
 
Top