Βύρων Πιπερίγκος

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Της οικογενείας Πιπερίγκου

ΑΙΝΟΙ ΠΛ Β' (1968)


Δόξα αίνων Σταυρού-ΠΡΙΓΓΟΥ

Είναι ο παππούς των υιών μου

Συγκλονιστική ερμηνεία μιάς άλλης εποχής

Υπόσχομαι μιά ανάρηση συσχετίζουσα Τους Βύρωνα Πιπερίγκο - Παναγιωτίδη -Ταλιαδώρο (μουσικολογικά )
 
Last edited by a moderator:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Της οικογενείας Πιπερίγκου

ΑΙΝΟΙ ΠΛ Β' (1968)


Δόξα αίνων Σταυρού-ΠΡΙΓΓΟΥ


Πλησιάζοντας η μεγάλη εορτή του Τιμίου Σταυρού θέλω να φέρω στην επικαιρότητα μια καταπληκτική εκτέλεση του Δοξαστικου των αίνων από τον Βύρωνα Πιπερίγκου ,τον και παππού των γιων μου.

Είναι μια ερμηνεία που επαληθεύει την επίδραση του Αθανασίου Παναγιωτίδη στην ψαλτογενειά του Βύρωνος Πιπερίγκου.
Και άλλη φορά έχω γράψει ότι ο Αθανάσιος Παναγιωτίδης υπήρξε ο δάσκαλος των δασκάλων μας.

Ο Βύρων Πιπερίγκου γεννήθηκε το 1926 στο Αγρίνιο.
Ο Πατέρας του θεολόγος καθηγητής και αργότερα ιερέας ( στον Άγιο Νικόλαο Πευκακίων) υπήρξε και ο δάσκαλος της Ψαλτικής στο Αγρίνιο μέχρι το1938 οπότε και μετωκησαν οικογενειακώς στην Αθήνα .
Οι δύο γιοί του ο Γιάννης και ο Βύρων από μικροί έμαθαν Ψαλτική και ερχόμενοι στην Αθήνα το συγγενές άκουσμα που ανακάλυψαν ήταν αυτό του βιρτουόζου Παναγιωτίδη.

Ο Βύρων συνεδέθη με τον Παναγιωτίδη και ως μαθητής του και ως γιατρός του και ως φίλος του.

Μου ιστορούσε την επική συνάντηση των Παναγιωτίδη και Στανίτσα στη Μητρόπολη Αθηνών.

Εγνώρισε τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο και είχαν κοινή θητεία στην Μεραρχία Σερρών.
Εντυπωσιάσθηκε και του είπε ότι ψάλλει όπως ο Παναγιωτίδης.
Έγιναν πολύ καλοί φίλοι.

Ο Γιάννης και ο Βύρων Πιπερίγκος, ο κουμπάρος του Κώστας Λαντίκας (αυτός και κουμπάρος του Καραμάνη ), ο Βιγκάκης, ο Πάτροκλος, ο γιατρός Μάγγος ,ο Στέλιος Ιωάννου ( πιο πολλούς γνωρίζουν ο Δημήτρης Νεραντζής ) ήσαν αυτοί οι οποίοι υπεδέχθησαν τον Παναγιωτίδη στην Αθήνα, έφεραν τον Καραμάνη στον Πύργο και που ακόμη και με προσωπικές τους δαπάνες έφερναν τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη και αργότερα μόνο τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο στα πανηγύρια στην Νότιο Ελλάδα.

Στον Βύρωνα Πιπερίγκο απευθύνθηκε ο Θρασύβουλος Στανίτσας και ζητησε την γνώμη του και συμβουλή του για τον τελικό προορισμό του: Στην Τήνο η στην Αθήνα;

Και φυσικά ο Βύρων του εγγυήθηκε την έλευση του στην Αθήνα.

Οι φιλόμουσοι οι οποίοι επηρέασαν την εξέλιξη της ψαλτικής στην Ελλάδα δεν ήσαν μουσικολόγοι.

Κάνεις μας σήμερα δεν ψάλλει με τον απαράμιλλο τρόπο του Ιακώβου Ναυπλιώτου και του Παναγιωτίδη.

Ο Βύρων Πιπερίγκος μέχρι τα βαθειά του γηρατειά και άκουγε και έψαλλε αλλά και μέχρι τα εβδομήντα πέντε του ηχογραφούσε τις ψαλμωδίες του.
Υπάρχουν κάποιες καταπληκτικές ηχογραφήσεις του!!!

Για την ιστορία θέλω να σας πω ότι στην ηχογράφηση του Δοξαστικου ισοκρατει ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος ο οποίος και εδέχθη κάποια σύσταση και παρατήρηση από τον Βύρωνα την Μεγάλη Εβδομάδα του 1986. Και την απεδέχθη αδιαμαρτύρητα!
Αιώνια τους η μνήμη.
 
Top