Τάξη Δοξολογίας Εθνικής Εορτής 25ης Μαρτίου

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνύματος και δημιουργία νέου θέματος από εδώ.

Αδελφοί χαίρετε! Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την εορτή του Ευαγγελισμου της Θεοτόκου και την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, παραθέτω - στην αγάπη σας - ένα ελάχιστο πόνημά μου - την Τάξη της Δοξολογίας όπως καταγράφεται στο σχετικό Βιβλίο της Απ. Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, ευχόμενος έτη πολλά και πάντα Λεύτεροι !!!
Έρρωσθε!

Σύνδεσμος από Google Drive: https://drive.google.com/file/d/1fHCOMJfZJ8ic5xEiD6Eg13G94d-tZvCK/view?usp=sharing
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητέ Θεόδωρε,
Χρόνια πολλά κι εὐχαριστοῦμε!
Αὐτό ἄς μένει γιά τά ἑπόμενα χρόνια, νά εἴμαστε καλά!
Φέτος ὅμως γιά την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 δές τὸ κείμενον τῆς ἐπετειακῆς δοξολογίας ἐπὶ τῇ διακοσιοστῇ ἐπετείῳ τῆς ἐξεγέρσεως τῶν Ἑλλήνων διὰ τὴν ἐλευθερίαν τῆς πατρίδος, πού θά ψαλεῖ στούς Καθεδρικούς Ναούς τῆς Ἑλλάδος (καί ὄχι μόνον) καί δῶσε μας νέο ἐμπλουτισμένο πόνημα!!!
 
Ἀγαπητέ Θεόδωρε,
Χρόνια πολλά κι εὐχαριστοῦμε!
Αὐτό ἄς μένει γιά τά ἑπόμενα χρόνια, νά εἴμαστε καλά!
Φέτος ὅμως γιά την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 δές τὸ κείμενον τῆς ἐπετειακῆς δοξολογίας ἐπὶ τῇ διακοσιοστῇ ἐπετείῳ τῆς ἐξεγέρσεως τῶν Ἑλλήνων διὰ τὴν ἐλευθερίαν τῆς πατρίδος, πού θά ψαλεῖ στούς Καθεδρικούς Ναούς τῆς Ἑλλάδος (καί ὄχι μόνον) καί δῶσε μας νέο ἐμπλουτισμένο πόνημα!!!

Πατερα Μαξιμε, ετη πολλα και ευλογημένα! Καλή ιεροσύνη και Καλή Σαρακοστή!
Μου είχε διαφυγει ΤΕΛΕΙΩΣ το συγκεκριμένο πόνημα και ειλικρινα θεωρούσα ότι θα δημοσιευθεί σήμερα/αύριο!
Πωπω ...
Δυστυχώς δεν νομιζω να προλαβω εγκαιρως. ειδικα σήμερα. Ήδη ετοίμασα όμως το σχετικόν μουσικόν παράρτημα!! Θα τα πληκτρολογήσω και θα αναρτηθούν νωρίς τ απόγευμα.
ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ για την υπόδειξη [ και παρότρυνση ] !!!
 
Αδελφοί μου, μετά από την ευγενική υπόδειξη και παρότρυνση του @π. Μάξιμος, τον οποίο ευχαριστώ εκ μέσης καρδίας, σας παραθέτω ένα Μουσικό Παράρτημα περιέχον τη σχετική υμνολογία, το οποίο κατήρτησα εν ελαφρα σπουδή, λόγω διαφόρων υποχρεώσεων!
Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη στο έργο μου πατέρα Μάξιμε!
Αδελφοί μου,εύχεσθε και προσεύχεσθε!
 

Attachments

  • ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗΣ Δοξολογίας 200χρόνων από την Επανάσταση - Θεοδ. Γ. Τσατσαρώνη.pdf
    1.2 MB · Views: 327
Μας συγκινείς με την ευγένειά σου βρε Θοδωρή. Να σ' έχει ο Θεός καλά και Χρόνια σου Πολλά για προχθές !

Χαρά μου να μπορώ να βοηθώ και ευλογία να μπορώ να προσφέρω στη μουσική μας, αδελφέ!
Καλόν ιεροψαλτικό αγώνα να χουμε!
Εγκάρδιες ευχαριστείες!
 
Top