Ν' Ψαλμός - Ήχος Πλάγιος Α' & Πλάγιος Β'

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως μπορεί ν' ανεβάσει κάποιος τον Ν' Ψαλμό σε ήχο Πλ. Α' & Πλ. Β'; Ξέρω ότι υπάρχουν του Κουντιάδου και του Μανούση. Τα έχει κάποιος πρόχειρα; Ευχαριστώ πολύ.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Του Βινάκη ξεκινά από το Δόξα. Δεν πειράζει όμως. Αν έχει κάποιος κάτι άλλο και μπορεί ας το ανεβάσει. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • Ο Ν΄Ψαλμός σε ήχο πλ.Α΄του Αθ. Καποράλη.pdf
    1.5 MB · Views: 1,080

anastasasm

New member
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ το βιβλίο του κυρίου Νεγρη απαντά του ν ψαλμου;
 
Περιέχει τον Ν’ Ψαλμό και σε ήχο Γ´ του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου κ. Κυριαζή Νικολέρη
https://analogion.com/forum/index.php?threads/Όρθρος-Κυριακών-ανά-ήχο.43616/post-242699

Καλημέρα σας, γνωρίζετε εάν ο κ. Νικολέρης έχει γράψει τον 50ο Ψαλμό σε ήχο πλάγιο του πρώτου; Εάν έχετε διαθέσιμο το μουσικό κείμενο μπορείτε να το αναρτήσετε;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Υάκινθος B

Well-known member
Καλημέρα και καλό μήνα ! Ο Ν΄ψαλμός αγαπητοί μου κατά παράδοση λέγεται πάντοτε σε ήχο Β΄ ή βαρύ . Μάλιστα κάποτε σε σεμινάριο είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χ. Ταλιαδώρο για το γεγονός ότι κάποιοι ψάλτες λένε σε διάφορους ήχους όχι μόνο τον ν΄ψαλμό αλλά και "ταις πρεσβείες" το "είδομεν το φώς¨ και το "Ει το όνομα " Αν Θυμάμαι καλά ήταν κατηγορηματικός : είχε απαντήσει ότι όλα αυτά λέγονται μόνο σε Β΄ήχο, ο ν΄ψαλμός λέγεται σε Β΄ήχο ή βαρύ αλλά εγώ κάνοντας μια "παρατυπία" τον έχω γράψει και σε πλ δ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και στις παλαιές μουσικές εκδόσεις ο ν΄ψαλμός δεν συναντάται σε άλλους ήχους εκτός Β΄και βαρύ. Βέβαια τους ψαλμούς μπορεί κάποιος να τους γράψει σε όποιον ήχο θέλει αλλά στη λατρεία υπάρχει και η τάξη αλλά και η παράδοση που νομίζω ότι καλό είναι στους ισοπεδωτικούς καιρούς μας να τα διαφυλάττουμε , όσο μπορούμε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα και καλό μήνα ! Ο Ν΄ψαλμός αγαπητοί μου κατά παράδοση λέγεται πάντοτε σε ήχο Β΄ ή βαρύ . Μάλιστα κάποτε σε σεμινάριο είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χ. Ταλιαδώρο για το γεγονός ότι κάποιοι ψάλτες λένε σε διάφορους ήχους όχι μόνο τον ν΄ψαλμό αλλά και "ταις πρεσβείες" το "είδομεν το φώς¨ και το "Ει το όνομα " Αν Θυμάμαι καλά ήταν κατηγορηματικός : είχε απαντήσει ότι όλα αυτά λέγονται μόνο σε Β΄ήχο, ο ν΄ψαλμός λέγεται σε Β΄ήχο ή βαρύ αλλά εγώ κάνοντας μια "παρατυπία" τον έχω γράψει και σε πλ δ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και στις παλαιές μουσικές εκδόσεις ο ν΄ψαλμός δεν συναντάται σε άλλους ήχους εκτός Β΄και βαρύ. Βέβαια τους ψαλμούς μπορεί κάποιος να τους γράψει σε όποιον ήχο θέλει αλλά στη λατρεία υπάρχει και η τάξη αλλά και η παράδοση που νομίζω ότι καλό είναι στους ισοπεδωτικούς καιρούς μας να τα διαφυλάττουμε , όσο μπορούμε.
[Σημείωμα συντονιστή]
Καλημέρα και καλό μήνα !
Είστε εκτός θέματος !
Αυτά συζητιόνται σε άλλη υποενότητα, όπως
https://analogion.com/forum/index.php?threads/Ο-πεντηκοστός-ψαλμός-ψάλλεται-σε-β-ήχο.20626/
Εδώ είναι μουσικά κείμενα και ό τι ζητείται αναρτάται.
Ευχαριστώ
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλημέρα σας, γνωρίζετε εάν ο κ. Νικολέρης έχει γράψει τον 50ο Ψαλμό σε ήχο πλάγιο του πρώτου; Εάν έχετε διαθέσιμο το μουσικό κείμενο μπορείτε να το αναρτήσετε;
Σας ευχαριστώ πολύ!

Με την άδεια του Άρχοντα προς ωφέλειαν των μελών του Ψ
 

Attachments

  • Ψαλμός Ν΄ ήχος πλ.Α΄ εναρμόνιος Κυριαζή Νικολέρη.pdf
    411.5 KB · Views: 126
Top