Βίντεο - Πανήγυρις Αγ. Δημητρίου 26/10/1998

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόκειται για βίντεο που αναρτήθηκε στο κανάλι ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ και αποτελεί την πρώτη χοροστασία του μακαριστού Χριστοδούλου ως Αρχιεπισκόπου στην Πανήγυρη του Αγ. Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη. Στην Ακολουθία έψαλλε ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος.

 
Last edited by a moderator:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στο αρχείο του αειμνήστου Παρασκευά Βασιλειάδη ευρέθη κασέτα με την ακολουθία της εορτής του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη το έτος 1998.
Η ηχογράφηση είναι καθαρή.
 

Attachments

  • 01 καταβασίες - τιμιωτέρα, λέγετος.mp3
    2 MB · Views: 37
  • 02 εξαποστειλάριο Αγίου Δημητρίου.mp3
    1.7 MB · Views: 27
  • 03 πάσα πνοή (πλ-α΄) - τον δεσπότην και αρχιερέα (βαρύς).mp3
    6.6 MB · Views: 41
  • 04 προσόμοιο & δοξαστικό αίνων Αγίου Δημητρίου.mp3
    6.5 MB · Views: 39
  • 05 αργή δοξολογία Λαμπαδαρίου, λέγετος.mp3
    7.4 MB · Views: 36
  • 06 μέγαν εύρατο - Κύριε, Κύριε επίβλεψον.mp3
    2.8 MB · Views: 29
  • 07 δύναμις φεραχνάκ.mp3
    3.2 MB · Views: 30
  • 08 τροπάρια αρχιερατικής θείας λειτουργίας.mp3
    1.7 MB · Views: 23
  • 09 απόστολος Αγίου Δημητρίου.mp3
    2.5 MB · Views: 27
  • 10 εις πολλά έτη.mp3
    1,018.4 KB · Views: 23

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ιδού και τα υπόλοιπα μέλη της θείας λειτουργίας.
Ο Παρασκευάς Βασιλειάδης είχε ηχογραφήσει μόνο τον δεξιό χορό υπό τον άρχοντα Χαρίλαο Ταλιαδώρο.
Υπόψιν ότι το χερουβικό διαρκεί 12 λεπτά.
 

Attachments

  • 11 χερουβικό πλ-α΄ ήχου.mp3
    11.1 MB · Views: 38
  • 12 αγαπήσω Σε (αργό, ήχος β΄).mp3
    3 MB · Views: 33
  • 13 λειτουργικά πλ-α΄, πατριαρχικά.mp3
    6.6 MB · Views: 32
Στο αρχείο του αειμνήστου Παρασκευά Βασιλειάδη ευρέθη κασέτα με την ακολουθία της εορτής του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη το έτος 1998.
Η ηχογράφηση είναι καθαρή.
Αγαπητέ Λεωνίδα ευχαριστούμε για τα ακούσματα!!! Ο Αείμνηστος Παρασκευάς Βασιλειάδης πρέπει να έχει μεγάλο και αξιόλογο αρχείο ηχογραφήσεων του Άρχοντα. Κάλο θα ήταν τέτοιες ηχογραφήσεις να ανεβαίνουν εδώ στο Forum, πρώτον για μαθητεία και δεύτερον για να μην χαθούν αυτά τα πολύτιμα αρχεία.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Λεωνίδα, μήπως πρόκειται για το αρχείο που σου είχα δώσει εγώ προ δεκαετίας για ψηφιοποίηση (με τον όρο να μην δημοσιευτεί) και έκτοτε εξαφανίστηκε;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λεωνίδα, μήπως πρόκειται για το αρχείο που σου είχα δώσει εγώ προ δεκαετίας για ψηφιοποίηση (με τον όρο να μην δημοσιευτεί) και έκτοτε εξαφανίστηκε;

Ματθ. ζ, 6.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Λεωνίδα, μήπως πρόκειται για το αρχείο που σου είχα δώσει εγώ προ δεκαετίας για ψηφιοποίηση (με τον όρο να μην δημοσιευτεί) και έκτοτε εξαφανίστηκε;
Γιάννη, το αρχείο σου βρίσκεται στο σπίτι μου. Φυσικά και δεν έχει δημοσιευθεί κάτι.
Αυτές οι κασσέτες ήταν στο σπίτι του Παρασκευά Βασιλειάδη, από εκεί τις πήρα και τις ψηφιοποίησα.
Πότε θα έρθεις στο Αγρίνιο να τα πούμε από κοντά;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιάννη, το αρχείο σου βρίσκεται στο σπίτι μου. Φυσικά και δεν έχει δημοσιευθεί κάτι.
Αυτές οι κασσέτες ήταν στο σπίτι του Παρασκευά Βασιλειάδη, από εκεί τις πήρα και τις ψηφιοποίησα.
Πότε θα έρθεις στο Αγρίνιο να τα πούμε από κοντά;

Ματθ. ζ, 7-8.
 
Top