[Ψάχνω] Δοξολογία: Hχος Γ' του Σκρέκου

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτή την δοξολογία την έχει κανείς;

Είστε σίγουρος ότι υπάρχει δοξολογία του Γ. Σκρέκου; Εγώ λόγους να ενδιαφέρομαι, όπως μπορείτε να καταλάβετε. Στα ευρέως κυκλοφορούντα έντυπα δεν υπάρχει κάτι (αναφέρομαι στο Ταμείον Ανθολογίας του Ρηγόπουλου, και στα βιβλία του Κυριαζίδου, αλλά και σε τόμους της Ζωής που περιέχουν συνθέσεις του Σκρέκου.

Δ.
 
Το ψαλλει ο γεροντας Παναρετος απο την Ι.Μ. Φιλοθεου σε μια κασσετα αλλα δεν εχω το κειμενο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το ψαλλει ο γεροντας Παναρετος απο την Ι.Μ. Φιλοθεου σε μια κασσετα αλλα δεν εχω το κειμενο.

Μπορείτε να ανεβάσετε ηχητικά αυτή τη δοξολογία; Μήπως είναι άλλου συνθέτη, και εκ παραδρομής επεγράφη Σκρέκου; Μια δοξολογία που έχει ως επιδιορθωθείσα ως προς τον ρυθμό ο Χαρ. Παπανικολάου σε γ ήχο στην Ανθοδέσμη, την έχω βρει σε χφ να αποδίδεται σε άλλο συνθέτη...

Δ.
 
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να την ανεβασω γιατι ειναι κασσετα και δεν ειμαι και 100% που την εχω. Μηπως υπαρχει μια παρομοια δοξολογια;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να την ανεβασω γιατι ειναι κασσετα και δεν ειμαι και 100% που την εχω. Μηπως υπαρχει μια παρομοια δοξολογια;


Παρόμοια με τί; Δοξολογίες σε όλους τους ήχους υπάρχουν, φυσικά και σε γ ήχο...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπορειτε να ανεβασετε την Δοξολογια του Χαρ. Παπανικολάου;

Μπόρεσα να βρω ψηφιακά τμήμα της δοξολογίας στην οποία αναφέρθηκα. Τελικώς επιγράφεται ως Α. (= μάλλον Ανθίμου;) Ιεροδιακόνου. Μοιάζει το μέλος της με αυτό που ψάλλει ο γέροντας; Μήπως είναι η ίδια δοξολογία και στις δύο περιπτώσεις;

Δ
 

Attachments

  • doxologia g epex. Papanikolaou.pdf
    30.2 KB · Views: 405
Top