Δύναμις, Ήχος Β΄, Γιάννη (Ιωάννου) Βαλάση (Παλάση)

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νίκος Κουβελάς;24350 said:
Ένα δωράκι από εμένα:

Αρχεία τύπου zip δεν μπορώ να τα κατεβάσω. Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι με το κράτημα στο Αθάνατος παρμένο από το "Αναστάσεως ημέρα" το σωστό όνομα του δημιουργού είναι Ιωάννης Παλάσης.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αρχεία τύπου zip δεν μπορώ να τα κατεβάσω. Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι με το κράτημα παρμένο από το "Αναστάσεως ημέρα" το σωστό όνομα του δημιουργού είναι Ιωάννης Παλάσης.

Δάσκαλε, από τη Λειτουργία του Σουρλαντζή είναι το Δύναμις του Παλάση σε Β ήχο με το κράτημα (επιγράφεται εκεί ως Γ. Βαλάση), όπως και το Φεραχνάκ σε προηγούμενο μήνυμα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δάσκαλε, από τη Λειτουργία του Σουρλαντζή είναι το Δύναμις του Παλάση σε Β ήχο με το κράτημα (επιγράφεται εκεί ως Γ. Βαλάση), όπως και το Φεραχνάκ σε προηγούμενο μήνυμα.

Ευχαριστώ για την ... προσφώνηση, όμως αυτή αποδίδεται σ΄ αυτούς που έχουν μαθητές ή διδάσκουν με οποιοδήποτε τρόπο. Εγώ είμαι απλά ο Νίκος Γιάννου, ή καλύτερα ο φίλος Ν.Γ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;24697 said:
Ευχαριστώ για την ... προσφώνηση, όμως αυτή αποδίδεται σ΄ αυτούς που έχουν μαθητές ή διδάσκουν με οποιοδήποτε τρόπο. Εγώ είμαι απλά ο Νίκος Γιάννου, ή καλύτερα ο φίλος Ν.Γ.

Τον επιμελητή έκδοσης ενός από τα πιο δύσκολα βιβλία Μουσικής που έχουν τυπωθεί ( θεώρησις και επιμέλεια), τον παρά τους πόδας του Μεγίστου Άρχοντος δομέστικο για πολλά χρόνια, δεινό εκτελεστή και συνθέτη της Μουσικής πώς να μην αποκαλεί κάποιος το λιγότερο δάσκαλο, κατά την παράδοση προσφωνήσεως ιεροψαλτών, φίλτατε ΝΓ, ακόμη κι αν δεν τον γνωρίζει προσωπικά;

Δ.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτό από όσο ξέρω από τους παλιούς, είναι του Ιωάννη Παλάση. Μάλλον τον γράφουν και Γιάννη Μπαλάση και Γ. Βαλάση. Λόγω και της τουρκικής γραφής και προφοράς το επώνυμο είναι εκδοχές του ίδιου.

ΧΣ

Αντέγραψα το δύναμις με το κράτημα από το χειρόγραφο του Άρχοντος Θρασ. Στανίτσα, όπου έγραφε: Δύναμις Ιωάννου Παλάση.
Το "Μπαλάσης" προέκυψε μάλλον από την πολίτικη προφορά της αιτιατικής...
Πήγαινε και άκουγε τονΠαλάση ... Διές "τονΠαλάση" πως το γράφει....
Και μια αυτήκοος μαρτυρία: Στην κηδεία του Θρ. Στ. ήταν και η κόρη του Παλάση, που δυσαρεστήθηκε κάπως από τις νεκρολογίες λέγοντας: Για "τονΠαλάση" δεν είπαν τίποτε!
Σημείωση: δεν χώρισα το άρθρο από το επίθετο για να ειπωθεί σαν μια λέξη...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κ.Νικο, μπορειτε να ανεβασετε το Δυναμις του Παλαση σε β' οπως το εχετε αντιγραψει;

Ερωτηση κρισεως παλι: Ολοι αυτοι οι Παλασης, Βαλασης, Μπαλασης και Βαλασιος ειχαν το ιδιο επωνυμο; Συγγνωμη που ρωταω συνεχεια, ο λογος ειναι ωστε να αποκατασταθει επιτελους μετα απο τοσες δεκαετιες (αιωνες;) μια ταξη και τα λαθη των παλαιωτερων.
 

George

Ιεροψάλτης
Ναι αλλά δεν το βρήκα κάπου έτσι όπως το λέει ο π. Νικόδημος, παντού όπου το βρήκα είναι διαφορετικό.
 

christos.kolovos

Ιεροψάλτης
γεια σας
μήπως υπάρχει κάποιος πού να το έχει σε pdf ?
θα σας ήμουν ευγνώμον
 
Top