[Ψάχνω] Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού

P

PANROUST

Guest
Ψάχνω τα ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού που τα ψέλνει ο Στανίτσας.Τα έχω αλλά σε κασέτα και αυτά μισά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τα χω κ γω σε κασετα κ ειναι απ τις αγαπημενες μου. Την εχει εκδοσει κ ο Τσιουνης σε καποιο cd αλλα με την επεξεργασια μου φαινεται μαλλον χειροτερο το αποτελεσμα... Στανιτσας -Ταλιαδώρος στη Χρυσοσπηλιώτισσα, των Εισοδιων!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητέ κ. Κουκάκι κ.α.,

Επειδή είναι τα αγαπημένα μου Ανοιξαντάρια (τα λεγόμενα "Πολίτικα"), σας δίνω όλους ένα Πρωτοχρονιάτικο δώρο και επισυνάπτω την σχετική ηχογράφηση των Ανοιξανταρίων με τον Στανίτσα-Ταλιαδώρο στην Χρυσοσπηλιώτισσα. Επήσης, έτσι επειδή με πιάσατε στα καλά μου απόψε, σας δίνω και δεύτερο δώρο, που είναι το μουσικό κείμενο στην κλασσική τους μορφή από το "Πεντηκοστάριον" του Ραιδεστινού, όπου βρίσκονται αυτά.

Ακούγωντας την ηχογράφηση αυτή και ταυτοχρόνως παρακολουθώντας το κείμενο, θα διαπιστώση κανείς ότι, ναι μεν ο Στανίτσας έκανε κάποια επεξεργασία δικιά του στα δεξιά τροπάρια αυτών των Ανοιξανταρίων (και πράγματι, αυτός και ο χορός του τα ψάλλανε από δικό του χειρόγραφο, το οποίο βρίσκεται στο βιβλίο του Τσιούνη), αλλά προσέξτε καλά ότι ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ των είναι από το κλασσικό κείμενο του Ραιδεστινού που επισυνάπτω. Η ερμηνεία του Στανίτσα είναι καθαρώς Πατριαρχική και τελείως σύμφωνα με την παράδοση.

Δεν είναι ανάγκη να σας πω ότι χρειάζεται πολύ μουσική γνώση να τα ψάλλετε αυτά. Οι φθορές, παραχορδές και αλλαγές γένων και ήχων τρέχουν σαν νερό. Αλλά, όταν εκτελούνται σωστά, είναι σκέτη απόλαυση. Όπως θα διαπιστώσετε στην ηχογράφηση. Η ποιότητα δεν είναι και η πιο τέλεια, αλλά είναι αρκετά καλή για να κάνετε την δουλειά σας.

Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία, χαρά, ειρήνη, και κάθε Ευλογία του Χριστού. Ο Θεός να αναπαύη την ψυχή της αδελφούλας μου, Μαρίας, που για την αιωνία μνήμη της προσφέρω το αποψινό δώρο μου στο Ψαλτολόγιον.

Απόστολος
 

Attachments

  • Anoijantaria G Raidesthnou - Stanitsas-Taliadwros- 1968 s.mp3
    3.9 MB · Views: 602
  • Anoixantaria_Paidestivou.pdf
    3.7 MB · Views: 630

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
το μουσικό κείμενο στην κλασσική τους μορφή από το "Πεντηκοστάριον" του Ραιδεστινού, όπου βρίσκονται αυτά.

Παντού υπάρχουν τα τυπογραφικά λάθη...

Στην πρώτη σελίδα, αλλάξτε στην τέταρτη σειρά στην μαρτυρία το "κ" με "Δ" (κάτω Δι ως Πα).
 
P

PANROUST

Guest
Κ.Κομπίστη ευχαριστούμε για την ηχογράφηση δεν την είχα αυτή.Εγώ έχω μία άλη ηχογράφηση του Στανίτσα όπου ψέλνει τα ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού και είναι από το Πατριαρχείο δηλ. ποιο νέος.Ποιό ψηλή βάση.Αν ακούσετε μία ερμηνεία που κάνει θα πάθετε...!!!Τίποτα άλλο.Αλλά τα έχω σε κασέττα και μόνο τα 4 πρώτα τροπάρια του δεξιού.Αυτά ψάχνω.
 
Last edited:
Καλή χρονιά! Έχω την εντύπωση ότι στο Πατριαρχείον δεν ψάλλονται ποτέ ανοιξαντάρια. Αυτά που έχετε πρέπει να είναι από τον ι. ναό της Παναγίας των Εισοδίων στο Πέραν.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κ.Κομπίστη ευχαριστούμε για την ηχογράφηση δεν την είχα αυτή.Εγώ έχω μία άλη ηχογράφηση του Στανίτσα όπου ψέλνει τα ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού και είναι από το Πατριαρχείο δηλ. ποιο νέος.Ποιό ψηλή βάση.Αν ακούσετε μία ερμηνεία που κάνει θα πάθετε...!!!Τίποτα άλλο.Αλλά τα έχω σε κασέττα και μόνο τα 4 πρώτα τροπάρια του δεξιού.Αυτά ψάχνω.

Να Σας πώ εγώ τι είχε γίνει τότε και ο Αείμνηστος Στανίτσας, έψαλλε σε τέτοια βάση , τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού. Είναι διήγηση του ίδιου του Στανίτσα.
Ο Φίλος μου ο Κωνσταντίνος Λάμπρου, έχει δίκιο, Είναι από το Πέραν, όπου ήταν να χοροστατήσει ο Πατριάρχης Αθηναγόρας. Σημειώνω, ότι όταν χοροστατεί ο Πατριάρχης ( σε οποιονδήποτε Ναό στην Πόλη, ακολουθείται από όλο το " Πατριαρχικό Επιτελείο". Δηλαδή εκτός από τους σχετικούς Κληρικούς και από τον Πρωτοψάλτη των Πατριαρχικών Χορών.
Επειδή λοιπόν όταν έφθασε η ώρα του Εσπερινού, ο Αθηναγόρας είχε κάποιο πρόβλημα υγείας, έστειλε τον Στανίτσα, για να μην καταποντιστεί εντελώς το Πανηγύρι. Οι Ψάλτες όμως στην Πόλη, έμαθαν ότι θα απουσίαζε ο Πατριάρχης και αποφάσισαν να ξετινάξουν τον Στανίτσα, πηγαίνοντας να βοηθήσουν ΟΛΟΙ τον Λαμπαδάριο, αφήνοντας μόνο του τον Πρωτοψάλτη, τον οποίον δεν χώνευαν ( ίσως γιατί δεν μπορούσαν να τον φτάσουν σε γνώσεις και απόδοση , πράγμα που συμβαίνει ακόμα και σήμερα. Ο Περίανδρος , έλεγε επ' αυτού, ότι " Κολούειν τα κρείττονα " ). Αυτό όμως, το έμαθε ο Στανίτσας και ήταν προετοιμασμένος.
Μου είπε λοιπόν : Μπήκα στην Εκκλησία, πήρα το κεράκι μου, το άναψα, προσκύνησα και έρριξα μια ματιά στο Αριστερό Αναλόγιο, όπου είδα ότι είχε μαζευτεί, όλο το σκυλολόϊ της Πόλης και κατάλαβα, ότι οι πληροφορίες μου, ήταν σωστές.
Προχώρησα λοιπόν, μπήκα στο Ιερό, έβαλα το Ρασάκι μου, ανέβηκα στο Αναλόγιο και άρχισα τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού από Fa.
Στο " Αντανελείς ", ζορίστηκαν λιγάκι, αλλά το έψαλλαν.
Στο " Ήτω η δόξα Κυρίου ", είχαν μείνει οι μισοί.
Στο " Άσω τω Κυρίω ", ο Λαμπαδάριος του Ναού, είχε μείνει μόνος του.
Το ωραίο ήταν, ότι όλοι αυτοί που πήραν δρόμο λόγω της ψηλής βάσης, ήρθαν στο τέλος και μου έδωσαν συγχαρητήρια. Όταν τους ρώτησα, γιατί δεν έμειναν πάνω στο Αναλόγιο, προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους, έβαλαν το κεφάλι κάτω, ζήτησαν συγγνώμη και έφυγαν. Με λίγα λόγια, αυτή είναι η Ιστορία της ψηλής βάσης των Ανοιξανταρίων
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άρχοντα, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Αν και πολύ καταθλιπτική αυτή η ιστορία, έχει την ιστορική της αξία ως μαρτυρία και σας ευχαριστούμε!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και μια μικρη γευση απο ''Μακαριος Ανηρ'' (Πλ.Δος) .
Καλη Χρονια .
 

Attachments

  • 4'16''=Μακαριος Ανηρ 10.mp3
    1,002.9 KB · Views: 255
  • 1'53''=Κυριε τι επληθυνθησαν Πλ.Αος.mp3
    444.4 KB · Views: 190
P

PANROUST

Guest
Να Σας πώ εγώ τι είχε γίνει τότε και ο Αείμνηστος Στανίτσας, έψαλλε σε τέτοια βάση , τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού. Είναι διήγηση του ίδιου του Στανίτσα.
Ο Φίλος μου ο Κωνσταντίνος Λάμπρου, έχει δίκιο, Είναι από το Πέραν, όπου ήταν να χοροστατήσει ο Πατριάρχης Αθηναγόρας. Σημειώνω, ότι όταν χοροστατεί ο Πατριάρχης ( σε οποιονδήποτε Ναό στην Πόλη, ακολουθείται από όλο το " Πατριαρχικό Επιτελείο". Δηλαδή εκτός από τους σχετικούς Κληρικούς και από τον Πρωτοψάλτη των Πατριαρχικών Χορών.
Επειδή λοιπόν όταν έφθασε η ώρα του Εσπερινού, ο Αθηναγόρας είχε κάποιο πρόβλημα υγείας, έστειλε τον Στανίτσα, για να μην καταποντιστεί εντελώς το Πανηγύρι. Οι Ψάλτες όμως στην Πόλη, έμαθαν ότι θα απουσίαζε ο Πατριάρχης και αποφάσισαν να ξετινάξουν τον Στανίτσα, πηγαίνοντας να βοηθήσουν ΟΛΟΙ τον Λαμπαδάριο, αφήνοντας μόνο του τον Πρωτοψάλτη, τον οποίον δεν χώνευαν ( ίσως γιατί δεν μπορούσαν να τον φτάσουν σε γνώσεις και απόδοση , πράγμα που συμβαίνει ακόμα και σήμερα. Ο Περίανδρος , έλεγε επ' αυτού, ότι " Κολούειν τα κρείττονα " ). Αυτό όμως, το έμαθε ο Στανίτσας και ήταν προετοιμασμένος.
Μου είπε λοιπόν : Μπήκα στην Εκκλησία, πήρα το κεράκι μου, το άναψα, προσκύνησα και έρριξα μια ματιά στο Αριστερό Αναλόγιο, όπου είδα ότι είχε μαζευτεί, όλο το σκυλολόϊ της Πόλης και κατάλαβα, ότι οι πληροφορίες μου, ήταν σωστές.
Προχώρησα λοιπόν, μπήκα στο Ιερό, έβαλα το Ρασάκι μου, ανέβηκα στο Αναλόγιο και άρχισα τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού από Fa.
Στο " Αντανελείς ", ζορίστηκαν λιγάκι, αλλά το έψαλλαν.
Στο " Ήτω η δόξα Κυρίου ", είχαν μείνει οι μισοί.
Στο " Άσω τω Κυρίω ", ο Λαμπαδάριος του Ναού, είχε μείνει μόνος του.
Το ωραίο ήταν, ότι όλοι αυτοί που πήραν δρόμο λόγω της ψηλής βάσης, ήρθαν στο τέλος και μου έδωσαν συγχαρητήρια. Όταν τους ρώτησα, γιατί δεν έμειναν πάνω στο Αναλόγιο, προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους, έβαλαν το κεφάλι κάτω, ζήτησαν συγγνώμη και έφυγαν. Με λίγα λόγια, αυτή είναι η Ιστορία της ψηλής βάσης των Ανοιξανταρίων
Χρόνια Πολλά δάσκαλε και από μένα!Αυτήν την ηχογράφηση που έχω και μιλάμε,ακούγονται και παιδικές φωνές μαζί με τον Στανίτσα.Μηπως μιλάμε για άλλη περίπτωση?
 
P

PANROUST

Guest
Να Σας πώ εγώ τι είχε γίνει τότε και ο Αείμνηστος Στανίτσας, έψαλλε σε τέτοια βάση , τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού. Είναι διήγηση του ίδιου του Στανίτσα.
Ο Φίλος μου ο Κωνσταντίνος Λάμπρου, έχει δίκιο, Είναι από το Πέραν, όπου ήταν να χοροστατήσει ο Πατριάρχης Αθηναγόρας. Σημειώνω, ότι όταν χοροστατεί ο Πατριάρχης ( σε οποιονδήποτε Ναό στην Πόλη, ακολουθείται από όλο το " Πατριαρχικό Επιτελείο". Δηλαδή εκτός από τους σχετικούς Κληρικούς και από τον Πρωτοψάλτη των Πατριαρχικών Χορών.
Επειδή λοιπόν όταν έφθασε η ώρα του Εσπερινού, ο Αθηναγόρας είχε κάποιο πρόβλημα υγείας, έστειλε τον Στανίτσα, για να μην καταποντιστεί εντελώς το Πανηγύρι. Οι Ψάλτες όμως στην Πόλη, έμαθαν ότι θα απουσίαζε ο Πατριάρχης και αποφάσισαν να ξετινάξουν τον Στανίτσα, πηγαίνοντας να βοηθήσουν ΟΛΟΙ τον Λαμπαδάριο, αφήνοντας μόνο του τον Πρωτοψάλτη, τον οποίον δεν χώνευαν ( ίσως γιατί δεν μπορούσαν να τον φτάσουν σε γνώσεις και απόδοση , πράγμα που συμβαίνει ακόμα και σήμερα. Ο Περίανδρος , έλεγε επ' αυτού, ότι " Κολούειν τα κρείττονα " ). Αυτό όμως, το έμαθε ο Στανίτσας και ήταν προετοιμασμένος.
Μου είπε λοιπόν : Μπήκα στην Εκκλησία, πήρα το κεράκι μου, το άναψα, προσκύνησα και έρριξα μια ματιά στο Αριστερό Αναλόγιο, όπου είδα ότι είχε μαζευτεί, όλο το σκυλολόϊ της Πόλης και κατάλαβα, ότι οι πληροφορίες μου, ήταν σωστές.
Προχώρησα λοιπόν, μπήκα στο Ιερό, έβαλα το Ρασάκι μου, ανέβηκα στο Αναλόγιο και άρχισα τα Ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού από Fa.
Στο " Αντανελείς ", ζορίστηκαν λιγάκι, αλλά το έψαλλαν.
Στο " Ήτω η δόξα Κυρίου ", είχαν μείνει οι μισοί.
Στο " Άσω τω Κυρίω ", ο Λαμπαδάριος του Ναού, είχε μείνει μόνος του.
Το ωραίο ήταν, ότι όλοι αυτοί που πήραν δρόμο λόγω της ψηλής βάσης, ήρθαν στο τέλος και μου έδωσαν συγχαρητήρια. Όταν τους ρώτησα, γιατί δεν έμειναν πάνω στο Αναλόγιο, προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους, έβαλαν το κεφάλι κάτω, ζήτησαν συγγνώμη και έφυγαν. Με λίγα λόγια, αυτή είναι η Ιστορία της ψηλής βάσης των Ανοιξανταρίων
Μήπως είναι αυτή η ηχογράφηση;
 

Attachments

  • ΑΝΟΙΞΑΝΤΑΡΙΑ Ραιδεστηνού Θρ.Στανίτσας.WAV
    18.2 MB · Views: 445
Top