Οδηγίες προς αρχάριο ιεροψάλτη - Κ. Κισκηρέα

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐνδιαφέροντα καί χρήσιμα!
(Κάθε ἔργο βέβαια μπορεῖ νά ἐπιφέρει ἀντιρρήσεις, χωρίς αὐτό νά μειώνει τήν ἀξία του)

Μέ μόνιμες ἀνακατευθύνσεις σέ διάφορές ὑποενότητες κατέληξε ἐδῶ.
 
Προσωπικά εντυπωσιάστηκα σε μεγάλο βαθμό!

@π.Μάξιμος Προφανώς και αντιρρήσεις πάντα θα υπάρχουν! Αυτό είναι και το νόημα σε κάθε εργασία. Όμως, λόγου χάρη, αυτό με διευκολύνει σε κπ βαθμό αναφορικά με κάποια άλλα πρότζεκτ που είχα στο μυαλό μου αυτή την περίοδο... (προτού μας προλάβει ο COVID...)

Καλή δύναμη σε όλους και ευχαριστείες για το έργο που επιτελείτε άπαντες !!
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Από τά καλύτερα που έχω διαβάσει. Εξαιρετική εργασία!Ευχαριστούμε πολύ τόν πονήσαντα κ. Κυριάκο Κισκηρέα.
Έβαλα σελιδοδείκτες καί τό παραθέτω. Επίσης διόρθωσα καί τόν προσανατολισμό τών σελίδων 14 καί 15.
 

Attachments

  • ΜΑΘΕ ΨΑΛΛΕΙΝ (με σελιδοδείκτες).pdf
    2 MB · Views: 603

Ναυπακτιώτης

Ι. Βασιλόπουλος
Ευχαριστώ για την ανάρτηση της εργασίας μου. Ελπίζω να φανεί χρήσιμη
Θαυμάσια εργασία! Το έργο αυτό πιστεύω είναι κάτι που θα είναι χρήσιμο όχι μόνο για αρχάριους, αλλά και για πολλούς που δεν έχουν επίσημη εκπαίδευση στην Βυζαντινή μουσική, αλλά ψέλνουν πρακτικά.

Με την αλλαγή του συνάδελφου κ. Λιάκου των σελίδων 14-15 (αριθμημένες ως 13-14 στις σελίδες καθαυτού), καλό θα ήταν οι αριθμοί των σελίδων να μεταφερθούν στο «νέο» φάρδος (δηλαδή στην οριζόντια λειτουργία των σελίδων αυτών, αντί εκεί που είναι τώρα), διότι οι σελίδες δείχνουν ότι έχουν περιστραφεί σε αντίθεση με τη σκόπιμη τοποθέτηση σε οριζόντια λειτουργία. Και φυσικά να διατηρηθούν επίσης οι σελιδοδείκτες (δεν μπορώ να σας πω προσωπικά πόσο χρήσιμες τις βρίσκω προπαντώς στα βιβλία με μουσικά κείμενα όταν είμαι στο αναλόγιο με το τάμπλετ, και έκτακτος χρειάζομαι να βρω κάποιο κείμενο)

Πάλι, ευχαριστώ και ιδιαίτερα συγχαρητήρια δια την προσφορά σας και τον κόπο σας!
 

ILIASSAMOS

New member
Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστίες κ.Κισκηρέα ! Πάρα πολύ βοηθητικό! Μου έδωσε κουράγιο να ξεκινήσω να ασχοληθώ με την δύσκολη - κατ'εμέ τέχνη της ψαλτικής. Θερμές ευχαριστίες και σε όλους εσάς που συντηρείτε αυτό το ιστολόγιο! Να είστε όλοι καλά!
 
Top