Ἀθωνικὴ Ψηφιακὴ Κιβωτός - www.mountathos.org

nektar

νεοαρχάριος
Ἀθωνικὴ Ψηφιακὴ Κιβωτός
https://www.mountathos.org

Ἀναρτᾶται ἐδῶ ὡς σύνδεσμος στὰ ὑμνολογικὰ τοῦ ὑμνογράφου τῆς ΜτΧΕ Ἀθανασίου ἱερομονάχου Σιμωνοπετρίτου.

Πέραν αὐτῶν, πλῆθος μέγα θησαυρῶν: ἀποθετήριο μὲ βιβλία (πνευματικά, προσκυνητάρια, μονοπάτια, ἱστορικά, περιοδικὰ κλπ), ὀπτικὸν-ἀκουστικὸν ἀρχεῖον, βιντεοθήκη, νέα-ἀνακοινώσεις.

(ἐκ τῆς περιγραφῆς τοῦ ἔργου): Κεντρικό πυρήνα στο σχεδιασμό και ανάπτυξη του παρόντος έργου αποτέλεσε η διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης ψηφιακής κιβωτού γνώσης και πολιτισμού, περιλαμβάνοντας το σύνολο των εκφάνσεων του πολιτιστικού αποθέματος των συμμετεχουσών Ιερών Μονών του Αγίου Όρους, η οποία θα είναι ψηφιακά διαθέσιμη και ηλεκτρονικά προσβάσιμη μέσω του διαδικτύου, με σεβασμό στον πνευματικό και ησυχαστικό χαρακτήρα του Αγίου όρους, από το σύνολο της παγκόσμιας κοινότητας.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Κατεβαίνουν;


Ναί.
Αν και δεν έχουν όλες οι εικόνες των χειρογράφων καλή ανάλυση. Στο ίδιο χειρόγραφο μπορεί κάποιες εικόνες να είναι καλές και κάποιες όχι.
Για να κατέβουν πρέπει να χρησιμοποιήσετε οποιονδήποτε Download Manager στον οποίο θα πρέπει να βάλετε την διεύθυνση μίας από τις εικόνες κάποιου χφ.

Πχ. Στο πρώτο χφ (219) από τον σύνδεσμο που έδωσε παραπάνω ο κ. Λευκόπουλος ο σύνδεσμος που θα πρέπει να βάλουμε είναι ο:
https://www.mountathos.org/fcgi-bin...fcgi-bin/Images/11/01/11_01_0219//11_01_0219-[0001:0458].tif&WID=1116&CVT=JPEG

Με τα έντονα γράμματα έχω σημειώσει την αλλαγή που πρέπει να γίνει για να κατέβουν όλες οι σελίδες από την 1η έως την 458η.
 

polykarpos

Polykarpos Polykarpidis
Αν και δεν έχουν όλες οι εικόνες των χειρογράφων καλή ανάλυση. Στο ίδιο χειρόγραφο μπορεί κάποιες εικόνες να είναι καλές και κάποιες όχι.
Πράγματι. Προφανώς και η προσπάθεια αξίζει συγχαρητήρια. Όμως, θεωρώ ότι είναι ιδιαιτέρως χαμηλή η ποιότητα πολλών φωτογραφιών.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος

Diogenes

Νέο μέλος
Και σε μένα μού βγάζει αυτά:
2020-02-26 150033.jpg2020-02-26 145708.jpg

Πώς είναι το σωστό link π.χ. για την εικόνα 0001.tif ;
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Και σε μένα μού βγάζει αυτά:


Πώς είναι το σωστό link π.χ. για την εικόνα 0001.tif ;


Συγγνώμη, δεν ανέφερα πως το συγκεκριμένο χφ έχει διαφορετική κατάληξη στη διεύθυνση των 3 πρώτων σελίδων.
Τα υπόλοιπα δεν φαίνεται να έχουν αυτό το πρόβλημα.

Όσο για το πώς βρίσκουμε την διεύθυνση έφτιαξα ένα βιντεάκι με οδηγίες γιατί θα ήταν πολύπλοκο να το εξηγήσω με λόγια εδώ.
Θα το ανεβάσω στο WeTransfer γιατί δεν νομίζω να ανεβαίνει εδώ λόγω μεγέθους. Συνεπώς για τις επόμενες 7 ημέρες θα είναι διαθέσιμο.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Πολλὲς εὐχαριστίες!

Ὁ Google Chrome 80.0.3987.122 ποὺ ἔχω δὲν ἔχει γραμμὴ μενού.

Μήπως θὰ ἦταν εὔκολο νὰ εἴχαμε τὶς πολύτιμες αὐτὲς ὁδηγίες γιὰ τὸν Ἑλληνικὸ Mozilla Firefox;
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Πολλὲς εὐχαριστίες!

Ὁ Google Chrome 80.0.3987.122 ποὺ ἔχω δὲν ἔχει γραμμὴ ἐργαλείων.

Μήπως θὰ ἦταν εὔκολο νὰ εἴχαμε τὶς πολύτιμες αὐτὲς ὁδηγίες γιὰ τὸν Ἑλληνικὸ Mozilla Firefox;


Δεν νομίζω ο Chrome που αναφέρετε να μην έχει αυτή την δυνατότητα. Δεν θα την έχει στο μενού View που είναι στο δικό μου σύστημα, αλλά κάπου αλλού θα υπάρχει. Νομίζω πως ο Chrome ήταν ο πρώτος browser που ενσωμάτωσε αυτά τα εργαλεία και μετά ακολούθησαν οι άλλοι.
Και ο Firefox έχει τέτοια δυνατότητα. Στο δικό μου σύστημα έχει μενού που το ονομάζει Tools -> Web Developer.
Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω για το κάθε σύστημα και την κάθε έκδοση πού βρίσκονται τα εργαλεία καθότι εγώ χρησιμοποιώ υπολογιστή Mac και προγράμματα πάντα στα Αγγλικά.
Αυτό πάντως που είναι σίγουρο είναι ότι και ο Firefox έχει αυτή την δυνατότητα (καθώς και ο Safari για όσους έχουν Mac).
Ελπίζω κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα να μπορεί να σας δώσει και συγκεκριμένη απάντηση.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Πολλὲς εὐχαριστίες!

Ὁ Google Chrome 80.0.3987.122 ποὺ ἔχω δὲν ἔχει γραμμὴ ἐργαλείων.

Μήπως θὰ ἦταν εὔκολο νὰ εἴχαμε τὶς πολύτιμες αὐτὲς ὁδηγίες γιὰ τὸν Ἑλληνικὸ Mozilla Firefox;
Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω πως κατεβαίνουν οι εικόνες με το firefox. Αν ξέρει κάποιος, παρακαλώ, να μάς πει. Ίσως χρειάζεται ένα browser-plugin / app / tool. Δεν ξέρω.

Στο Google Chrome 80.0.3987.122 έχει τρεις τελίτσες πάνω δεξιά.
Δείτε στις εξής φωτογραφίες που βρίσκονται τα εργαλεία:
2020-02-26 150034.jpg


2020-02-26 150035.jpg


2020-02-26 150036.jpg
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω πως κατεβαίνουν οι εικόνες με το firefox. Αν ξέρει κάποιος, παρακαλώ, να μάς πει. Ίσως χρειάζεται ένα browser-plugin / app / tool. Δεν ξέρω.



Επειδή θέλετε και κάποιες οδηγίες για το Firefox έκανα και ένα δεύτερο βιντεάκι.
Φυσικά και αυτό είναι με βάση την πλατφόρμα του Mac, αλλά αντίστοιχα πράγματα ισχύουν και για τα Windows.
Το μενου Tools που δείχνω στο βίντεο, στα Windows θα βρίσκεται κάπου...«χωμένο» όπως και στο Chrome. Πίσω από τελίτσες, παυλίτσες, δεν ξέρω και γω τί άλλο έχει σκεφτεί ο Bill Gates!!! Εσείς θα το βρείτε.
Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι λίγο πιο...ψαγμένη από αυτή του Chrome.

https://we.tl/t-rzbB9lDbjZ

Καλή επιτυχία.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Επειδή θέλετε και κάποιες οδηγίες για το Firefox έκανα και ένα δεύτερο βιντεάκι.
Φυσικά και αυτό είναι με βάση την πλατφόρμα του Mac, αλλά αντίστοιχα πράγματα ισχύουν και για τα Windows.
Το μενου Tools που δείχνω στο βίντεο, στα Windows θα βρίσκεται κάπου...«χωμένο» όπως και στο Chrome. Πίσω από τελίτσες, παυλίτσες, δεν ξέρω και γω τί άλλο έχει σκεφτεί ο Bill Gates!!! Εσείς θα το βρείτε.
Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι λίγο πιο...ψαγμένη από αυτή του Chrome.

https://we.tl/t-rzbB9lDbjZ

Καλή επιτυχία.

Εμφάνιση του μενού στον Firefox...
Κάνουμε "δεξί κλικ" στην άδεια περιοχή, δεξιά από τo/α Tab/s, και στο μενού που θα ανοίξει, τσεκάρουμε την επιλογή "Menu Bar".

Firefox-1.jpg

Αμέσως θα εμφανιστεί η μπάρα με τα pull-down menu

Firefox-2.jpg

Τότε πατάμε στο μενού "Tools => Web Developer => Toggle Tools" και μετά ακολουθούμε τα βήματα που περιγράφονται στο βίντεο του Νεκτάριου.

Firefox-3.jpg
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Μὲ συγχωρεῖτε ποὺ ἐπανέρχομαι.

Ἔχω τὸν Mozilla Firefox 73.0.1 (×64 el) καὶ τὸ μενού Ἐργαλεῖα Προγραμματιστὴ ὁδηγεῖ στὸ ἑξῆς ὑπομενού:



Ἀπενεργοποίηση ἐργαλείων

Ἐπιθεώρηση

Κονσόλα ἱστοῦ

Ἀποσφαλμάτωση

Δίκτυο

Ἐπεξεργασία στὺλ

Ἐπιδόσεις

Ἐπιθεώρηση ἀποθήκευσης

Προσβασιμότητα

Ἀπομακρυσμένη ἀποσφαλμάτωση

Κονσόλα προγ. περιήγησης

Λειτουργία ἀνταποκρίσιμου σχεδιασμοῦ

Σταγονόμετρο

Κώδικας σελίδας

Λάβετε περισσότερα ἐργαλεῖα





Ποιό ἐπιλέγω;
 

Diogenes

Νέο μέλος
Επιλέγετε το «(απ)ενεργοποίηση εργαλείων».
Δηλ.: "Εργαλεία -> Εργαλεία προγραμμματιστή -> (απ)ενεργοποίηση εργαλείων".
Στο video ανοίγει δεξιά η πλαϊνή στήλη. Η στήλη μπορεί σε άλλον υπολογιστή να ανοίξει είτε αριστερά είτε κάτω είτε σε ξεχωριστό παράθυρο. Το σημείο στο οποίο θα ανοίξει η στήλη ρυθμίζεται στις τρεις τελίτσες:
1582759563078.jpeg
Ύστερα επιλέγετε "Δίκτυο -> Εικόνες" και για την ταξινόμηση των εικόνων "Μέγεθος1582761434156.jpeg" με το βελάκι/τριγονάκι να δείχνει προς τα κάτω.


Σημ.: Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κύριο Κόντη για τον κόπο του στα δύο video!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για τα 9 περίπου εκατομμύρια ευρώ που κόστισε το έργο, απαράδεκτη η ανάλυση των εικόνων...

Η ανάλυση των εικόνων δεν σχετίζεται με το υψηλό ή μη κόστος, αλλά με τη νοοτροπία που κανείς δεν ξέρει από πού ακριβώς εκπορεύεται.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐκπορεύεται ἀπὸ τὴν κάμψιν τῆς ... ὀσφύος ἔναντι τῶν μεγάλων ... ἰδιοκτητῶν.
Κοινῶς πρέπει νὰ πᾶς νὰ «προσκυνήσεις», νὰ ἀνεχθεῖς ταπείνωση ὡς μὴ ὄφειλες καὶ μετὰ νὰ σοῦ δοθεῖ ἡ ... ἄδεια.

Τὰ 9.000.000 € βέβαια, παραμένουν 9.000.000 €.

Εἰδικὰ στὰ ἔγγραφα, δὲν διαβάζονται. Μόνη ὠφέλεια νὰ μάθεις ὅτι ὑπάρχουν καὶ νὰ πᾶς ἐκεῖ ἀκολουθῶντας τὸ «γνωστό» σύστημα τοῦ Ὄρους.
 
Last edited:
Top