Τριώδιο 32. Δευτέρα (Καθαρά) Α΄ Νηστειών (Όρθρος, Ώρες & Εσπερινός)

ΠΜΧ

...
Ευχαριστώ για τις επισυνάψεις, πάτερ.
Τα έχω ξαναδεί και τα ξαναείδα.
Τα έχω γράψει κι εγώ σε αυτή την μορφή.

Το πρόβλημα που έχω είναι το πως θα μπουν ενδιάμεσα των κανόνων.
Το άλλο είναι προφανές, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, και δεν με ενδιαφέρει.
Αλλά με ενδιαφέρει η τάξη όπως την περιγράφει ο κ. Μανώλης.

Στην ακολουθία ΔΕΝ τις έχω βάλει, γιατί, δεν ξέρω ποιά είναι η ορθότερη πρακτική (για ενορία - αν υπάρχει ορθότερη).
Από κει και έπειτα, ΔΕΝ θέλω να βάζω στις ακολουθίες που συντάσσω ωδές κλπ, χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος ότι είναι ορθή η τοποθέτησή τους.

Υγ. Δεν ταιριάζει να κάνω παρατηρήσεις σε ιερωμένο, λαϊκός ων, αλλά θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφετε τόσο φορτισμένα και απόλυτα (για να είμαι ειλικρινής, θα έγραφα "χοντρά"). Νομίζω είναι σαφές πως δεν διεκδικώ να "φανώ", να "πουλήσω" ή ό,τι άλλο μέσα από την εργασία αυτή. Το μόνο που επιδιώκω είναι να βοηθήσω λίγο. Και δεν ισχυρίζομαι ότι το κάνω ορθά, ίσα ίσα που αναφέρω ότι είμαι άσχετος κι ότι γηράσκω αεί διδασκόμενος. Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι πάντα δεκτή με χαρά από την πλευρά μου, αλλά αν είναι ευγενικώς τοποθετημένη μού είναι πιό εύκολο να την δεχτώ. Όλοι αγωνιζόμαστε να διορθωνόμαστε. Να με συγχωρείτε αν παρεξηγώ τα γραφόμενά σας.

Εύχεσθε!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το πρόβλημα που έχω είναι το πως θα μπουν ενδιάμεσα των κανόνων.
Το άλλο είναι προφανές, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, και δεν με ενδιαφέρει.
Αλλά με ενδιαφέρει η τάξη όπως την περιγράφει ο κ. Μανώλης.
Σηκώνω τά χέρια ψηλά! :D
Γιά μιά συντεταγμένη φυλλάδα γιά ἐνορίες καί γιά βοήθεια ἀκολουθῶ ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή" , ὅπως προέγραψα.
Κι αὐτό νόμιζα ἤθελες! Αὐτό σοῦ ἔδειξε καί ὁ Μανόλης ἀπό τό ΣΤ.
Συγγνώμη!!!

Υγ. Δεν ταιριάζει να κάνω παρατηρήσεις σε ιερωμένο, λαϊκός ων, αλλά θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφετε τόσο φορτισμένα και απόλυτα (για να είμαι ειλικρινής, θα έγραφα "χοντρά"). Νομίζω είναι σαφές πως δεν διεκδικώ να "φανώ", να "πουλήσω" ή ό,τι άλλο μέσα από την εργασία αυτή. Το μόνο που επιδιώκω είναι να βοηθήσω λίγο. Και δεν ισχυρίζομαι ότι το κάνω ορθά, ίσα ίσα που αναφέρω ότι είμαι άσχετος κι ότι γηράσκω αεί διδασκόμενος. Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι πάντα δεκτή με χαρά από την πλευρά μου, αλλά αν είναι ευγενικώς τοποθετημένη μού είναι πιό εύκολο να την δεχτώ. Όλοι αγωνιζόμαστε να διορθωνόμαστε.

Εύχεσθε!
Τά φαινόμενα ἀπατοῦν... :cool::confused:
Το μόνο που επιδιώκω είναι να βοηθήσω λίγο. Κι αὐτό ἀναγνωρίζεται...

Τίποτε ἄλλο!
Πεῖτέ τα ὅπως θέλετε!
Ἐγώ πάντως θά ἐπισημαίνω (γιά βοήθεια) τίς "λοξοτιμονιές" :p!

Καλή Σαρακοστή!
 
Last edited:

ΠΜΧ

...
Σηκώνω τά χέρια ψηλά! :D
Γιά μιά συντεταγμένη φυλλάδα γιά ἐνορίες καί γιά βοήθεια ἀκολουθῶ ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή" , ὅπως προέγραψα.
Κι αὐτό νόμιζα ἤθελες! Αὐτό σοῦ ἔδειξε καί ὁ Μανόλης ἀπό τό ΣΤ.
Συγγνώμη!!!


Τά φαινόμενα ἀπατοῦν... :cool::confused:
Το μόνο που επιδιώκω είναι να βοηθήσω λίγο. Κι αὐτό ἀναγνωρίζεται...

Τίποτε ἄλλο!
Πεῖτέ τα ὅπως θέλετε!
Ἐγώ πάντως θά ἐπισημαίνω (γιά βοήθεια) τίς "λοξοτιμονιές" :p!

Καλή Σαρακοστή!
Με συγχωρείτε πολύ που σας παρεξήγησα!
Σας εξηγώ, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω το πώς και γιατί πρέπει να εφαρμοστεί ο ένας ή ο άλλος τρόπος. Για παράδειγμα, θυμάμαι που είχε γίνει παλιότερα αυτή η συζήτηση εδώ, και είχε παρατεθεί ηχογράφηση από την Αγία Ειρήνη Αιόλου. Ε, δεν ξέρω τελικά ποιο και γιατί είναι ορθό. Βασικά, στη πραγματικότητα, δεν έχει και ουσία, καθώς στις δεκάδες εκκλησίες που έχω πάει, ποτέ δεν είχαν βάλει οι ψάλτες βιβλικές ωδές.

Έτσι, αν απλά το ορθό είναι η ανάγνωση προ των κανόνων, αυτό γίνεται πολύ εύκολα, και να το προσθέσω μπροστά. Αν όμως παρεμβάλλεται και προκύπτει το... χάος που μας υποδεικνύει ο κ. Μανώλης, απλά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς γίνεται. Δεν είναι του παρόντος θέματος, αν βρω χρόνο θα εξηγήσω σε άλλο θέμα τί με έχει μπερδέψει.

Χαίρομαι πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις σας! Μαακάρι να μας υποδεικνύετε τα λάθη μας, καθώς έχετε εξαιρετικές γνώσεις επί του τυπικού! Έχω μάθει πάρα πολλά κι από εσάς και εν γένει από το Ψαλτολόγιο. Απλώς εξέφρασα την απορία μου, γιατί γράφετε με τέτοιο τρόπο (συγγνώμη και πάλι που σας παρεξήγησα, μου φάνηκε πολύ επιθετικός ο τρόπος σας).

Καλή Σαρακοστή, εύχεσθε!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητέ,
Μᾶς ἔγραψες ὄτι Μου ζήτησε ένας φίλος μου αν μπορώ να του φτιάξω πλήρη την ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας.
Δέν μᾶς ἔγραψες ὅτι δέν θά τήν συντάξεις σύμφωνα μέ τά ΔΕΕ ἤ ΕΟΠ ἤ ΤΜΕ ...
Γι᾿αὐτό καί ὁ κ. Θεοδωράκης στήν ἐρώτηση 2) οι βιβλικές ωδές λέγονται για ΚΑΘΕ ωδή;
σοῦ ἐπισύναψε σελίδες ἀπό ΣΤ (πού προβλέπει τίς διατάξεις τοῦ ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ).

Ποῦ νά φανταστῶ ἐγώ τί σκέπτεσαι ἐσύ καί δέν μᾶς τό λές... o_O:rolleyes: :)

Μέ ἀδίκησες... , ἀλλά χαίρομαι πού τό κατάλαβες!

(Νά προσπαθοῦμε νά εἴμαστε ὅσο τό δυνατόν πιό σαφεῖς σ᾿ αὐτό πού θέλουμε. Δυστυχῶς αὐτό εἶναι ἕνα μεγάλο πρόβλημα!)
 

ΠΜΧ

...
Με τις πολύτιμες παρατηρήσεις του π. Μαξίμου, έκανα ορισμένες διορθώσεις στην φυλλάδα της ακολουθίας.
Επισυνάπτεται η Ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας (πρωί), όπως προβλέπεται από τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος.

*** Οι βιβλικές Ωδές τοποθετήθηκαν βάσει των λεγομένων του π. Μάξιμου (στυγνή αντιγραφή του αρχείου word που ανέβασε:) ). Κοινώς, πρό των Κανόνων, όπως αναφέρεται στα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος.

*** ΔΕΝ έχω συμπεριλάβει ανάγνωση Ψαλτηρίου.

Από εκεί και πέρα, αν εντοπιστούν άλλα λάθη, ευχαρίστως να μου τα υποδείξετε και, εφ' όσον προλάβω, μέχρι το Σαββατοκύριακο, θα τα διορθώσω.

Υγ. Πάτερ, την ευχή σας. Και πάλι χίλια συγγνώμη που σας παρεξήγησα - αδίκησα. Καλό σας βράδυ! Ευχαριστώ για όλα!


**** EDIT:
Μετά και τις τελευταίες διορθώσεις που μου αναφέρατε, επισυνάπτω την ακολουθία, ανανεωμένη, στο μήνυμα #23.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με τις πολύτιμες παρατηρήσεις του π. Μαξίμου, έκανα ορισμένες διορθώσεις στην φυλλάδα της ακολουθίας.
Επισυνάπτεται η Ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας (πρωί), όπως προβλέπεται από τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Πολύ ὡραῖα! Ὅλα καλά! Μόνον ἀπό τά προηγούμενα σοῦ ἔμεινε ἐσφαλμένος ὁ ἦχος τῆς Τιμιωτέρας, πού τώρα εἶναι ὁ Β΄.

*** Μπορεί κανείς να δει πως "παρεμβάλλονται" οι βιβλικές ωδές στους κανόνες στην φυλλάδα του μηνύματος #6.
Ὄχι!!! Εἶναι λάθος!!! Κανείς νά μή λάβει ὑπόψη του αὐτόν τόν τρόπο. Ὅσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τά λάθη. Ὅσοι δέν γνωρίζουν, ὑπάρχουν οἱ πηγές νά μάθουν. Ἀλλά αὐτά δέν εἶναι γιά τίς ἐνορίες καί γιά τούς σκοπούς τοῦ φόρουμ, ὅπως τό φαντάζεται ὁ Διαχειριστής, πού θέλει τήν πραγματική βοήθεια τῶν πάρα πολλῶν μελῶν, ἐπισκεπτῶν, ἀναγνωστῶν.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἀνεβάζω ξανὰ τὰ ἀρχεῖα, στὰ ὁποῖα φαίνεται ἡ ἀρχικὴ μοναστικὴ τάξη.
 

Attachments

  • Όρθρος Καθαρᾶς Δευτέρας 2020.docx
    156.2 KB · Views: 56
  • Ὧρες Καθαρᾶς Δευτέρας.docx
    106.8 KB · Views: 26
  • Ἑσπερινὸς Καθαρᾶς Δευτέρας 2020.docx
    80.8 KB · Views: 28
  • Μέγα απόδειπνο.docx
    92.4 KB · Views: 38

ΠΜΧ

...
Ὄχι!!! Εἶναι λάθος!!! Κανείς νά μή λάβει ὑπόψη του αὐτόν τόν τρόπο. Ὅσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τά λάθη. Ὅσοι δέν γνωρίζουν, ὑπάρχουν οἱ πηγές νά μάθουν. Ἀλλά αὐτά δέν εἶναι γιά τίς ἐνορίες καί γιά τούς σκοπούς τοῦ φόρουμ, ὅπως τό φαντάζεται ὁ Διαχειριστής, πού θέλει τήν πραγματική βοήθεια τῶν πάρα πολλῶν μελῶν, ἐπισκεπτῶν, ἀναγνωστῶν.
Εντάξει! Διορθώνω το παραπάνω μήνυμα, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Μόνον ἀπό τά προηγούμενα σοῦ ἔμεινε ἐσφαλμένος ὁ ἦχος τῆς Τιμιωτέρας, πού τώρα εἶναι ὁ Β΄.
Έχετε δίκιο! Βέβαια, για να το είχα γράψει, προφανώς κάπου το είχα δει. Το αυτό και για την Θ΄ Ωδή.

Έκατσα και το ξαναέψαξα και το εντόπισα στο Εγκόλπιον του Αναγνώστου, ΑΔ, 2005, σελ. 102, Όρθρος Κυριακών: "Καὶ στιχολογεῖται ὡς ἀκολούθως ἡ ᾠδὴ τῆς Θεοτόκου [κανονικῶς μὲν εἰς τὸν ἦχον τοῦ α΄ κανόνος, ἐὰν πρόκηται νὰ ψαλοῦν τὰ τροπάρια τῆς Θ΄ ᾠδῆς, συνήθως δὲ] εὶς τὸν ἦχον τῶν καταβασιῶν."

Μετά την Τιμιωτέρα, σελ. 103, αναφέρει: "Καὶ ψάλλεται [ἡ Θ΄ ᾠδή τῶν κανόνων καὶ] ἡ καταβασία τῆς Θ΄ ᾠδῆς". Το επαναλαμβάνει στην σελ. 113 (Όρθρος Εορτών), στην σελ. 120 (Όρθρος Καθημερινών), στην σελ. 144 (Όρθρος καθημερινών Μ.Τ.). Ίσως εννοεί κάτι άλλο και το παρεξήγησα; Δεν ξέρω. Από όσο καταλαβαίνω, πάντως, υποστηρίζει την εξής τάξη: Κανόνες έως την Η΄. Αινούμεν ευλογούμεν. Την Θεοτόκον. Τιμιωτέρα (στον ήχο του Α΄ κανόνα). Θ΄ ωδή. Ειρμός. Άξιον εστίν.

Κάθε βοήθεια, για τυχόν ξεμπέρδεμα, είναι ευπρόσδεκτη!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχετε δίκιο! Βέβαια, για να το είχα γράψει, προφανώς κάπου το είχα δει.
...
Κάθε βοήθεια, για τυχόν ξεμπέρδεμα, είναι ευπρόσδεκτη!!!
Τότε εἶχες τήν θ΄ ᾠδή τῶν κανόνων μετά τήν Τιμιωτέρα καί ὁ ἦχος τῆς Τιμιωτέρας πρέπει νά εἶναι τοῦ α΄ κανόνος, ἤτοι ὁ Δ΄.
Ὅταν σοῦ εἶπα (σύμφωνα μέ ΤΜΕ καί ΔΕΕ καί ΕΟΠ):
Ἡ θ΄ ᾠδή τῶν κανόνων ψάλλεται ἤ ἀναγινώσκεται πρίν ἀπό τό «Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν» καὶ τὸν εἱρμὸ τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ β΄ τριῳδίου,
μετά ἡ ἐκφώνηση «Τὴν Θεοτόκον καὶ μητέρα» καὶ στιχολογοῦμεν «Τὴν τιμιωτέραν»·
εἶτα ὁ εἱρμὸς τῆς θ΄ ᾠδῆς τοῦ β΄ τριῳδίου καὶ τὸ «῎Αξιον ἐστίν».
Ὁ ἦχος τῆς Τιμιωτέρας εἶναι ὁ ἦχος τοῦ εἱρμοῦ τῆς θ΄ ᾠδῆς τοῦ β΄ τριῳδίου, ἤτοι ὁ Β΄ («Τήν ὑπερφυῶς σαρκί...»)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όλα έγιναν με τη βοήθεια του κ. Θεοδωράκη.

Καλή μετάνοια!
Πάτερ,
Ἐπανέφερα τό μήνυμά σας.
Ὄντως αὐτά τά ἀρχεῖα εἶναι σημαντικά ὅπως εἶχα γράψει, ἀλλά δέν ἀνταποκρίνονται στό σκοπό αὐτοῦ τοῦ θέματος, ἤτοι μιᾶς φυλλάδας "τυφλοσύρτη" γιά τήν ἐνοριακή πράξη καί σύμφωνα μέ τό ἰσχῦον Τυπικό καί τά Ἐτήσια Βοηθήματα..
Ὅπως διευκρινίζει καί ὁ κ. Θεοδωράκης, σέ αὐτά «φαίνεται ἡ ἀρχικὴ μοναστικὴ τάξη».
Ἴσως θά ἔπρεπε αὐτά τά ἀρχεῖα νά ἀποτελέσουν χωριστό θέμα, γιά λόγους μαθησιακούς καί ἔρευνας, γιά μιά ἀναδίφηση σέ ἀρχαῖες μορφές λατρείας.
Καλή Σαρακοστή!
 

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σας!
Με τις τελευταίες διορθώσεις από τον π. Μάξιμο και το μέλος billion, επισυνάπτω εκ νέου την ακολουθία για το πρωί της Καθαράς Δευτέρας.
Οι διορθώσεις που έγιναν: Ήχος Τιμιωτέρας, αφαίρεση ρμδ΄ ψαλμού (δεν λέγεται την Δευτέρα Α΄ Νηστειών, σύμφωνα με τα ΔΕΕ).

Να με συγχωρείτε για τα πολλά λάθη μου και τις διαρκείς ανανεώσεις.

Καλή Σαρακοστή!
 

Attachments

  • kathara deutera 02 Martiou 2020.docx
    161.6 KB · Views: 44
  • kathara deutera 02 Martiou 2020.pdf
    660.7 KB · Views: 102
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
'Επισυνάπτονται σε pdf & docx τα αρχεία ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΑ
της 27-02-2023 Ορθρος Ωρες & Εσπερινός Καθαράς Δευτέρας
προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf Κυριακών ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΑ Φεβρουαρίου Μαρτίου & Απριλίου 2023 έχουν αναρτηθεί και
Εδώ
 

Attachments

  • 27-02-2023 Ορθρος Καθαράς Δευτέρας Ηχος Δ΄ .pdf
    822.7 KB · Views: 71
  • 27-02-2023 Ορθρος Καθαράς Δευτέρας Ηχος Δ΄ .docx
    149.1 KB · Views: 23
Top