Περί αποχώρησης/παραίτησης ιεροψαλτών

ΠΜΧ

...
Εδώ και καιρό σκέφτομαι περί του πότε κάποιος πρέπει να σταματήσει να ψάλλει. Τις τελευταίες ώρες, με τα τεκταινόμενα στην συμπρωτεύουσα, ξαναβγήκαν όλες οι σκέψεις και οι αντίστοιχοι προβληματισμοί στην επιφάνεια.

Ο ιεροψάλτης πρέπει να πεθαίνει πάνω στο αναλόγιο ως πρώτος; Αν όχι, πότε πρέπει να γίνεται η διαδοχή; Αν πρέπει να υπάρξει διαδοχή, αλλά ο ιεροψάλτης δεν το αντιλαμβάνεται ή δεν το επιθυμεί, τί μπορεί να γίνει;

Θα παραθέσω τρία παραδείγματα, στα οποία, για ευνόητους λόγους, έχω αλλάξει ονόματα, χώρο και χρόνο. Παρακαλώ, εμπιστευτείτε τα γραφόμενά μου, δεν είμαι της φαντασίας μου.

ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ
1) ήμουν στο αναλόγιο φίλου μου. Ξαφνικά, ανεβαίνει ένας ηλικιωμένος ψάλτης, ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ φήμης, γνώσεων κλπ κλπ. Όμως, καθώς ο χρόνος δεν χαρίζεται σε κανέναν, η φωνή του είναι εμφανώς καταβεβλημένη. Ο φίλος μου κι εγώ τα χάνουμε και απ' ευθείας κάνουμε άκρη να ανέβει να πρωτοψάλει. Αρνείται, κάθεται παραδίπλα. Ωστόσο, του δίνουμε να πει. Λίγο αργότερα, ανοίγει η πόρτα του ιερού και ο ιερέας μου γνέφει. Πάω μέσα.

- Μην δίνετε σε αυτόν τον γέρο. Ο κόσμος δεν αντέχει.
- Πάτερ μου! Είναι ο Χρήστος! Είναι δυνατόν να μην του δώσουμε να ψάλλει; Είναι από τους κορυφαίους ψάλτες που υπάρχουν. Δεν γίνεται αυτό που λέτε.
- Ναι, αλλά τον κόσμο δεν τον σκέφτεστε, που έχει έρθει να προσευχηθεί; Δεν με νοιάζει, μην του δίνετε να λέει.

ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ
2) Σε καφέ εκτός Αττικής, συζητούσα με έναν από τους νέους ψάλτες, που λογικά θα "αφήσουν εποχή".
- Ρε συ, έλεος πια με τον Κώστα, τί θα γίνει; Είναι φοβερός ψάλτης, τον υπεραγαπω, αλλά πλέον δεν αντέχει, δεν έχει ουσία αυτό που κάνει. Κι ο Σπύρος τα ίδια.
- Πιστέψτε με, επειδή έχω ανέβει στο αναλόγιο του κυρ Σπύρου, κρατείται ακόμα καλά.
- Εντάξει, αυτός πάει στο καλό. Αλλά ο Κώστας έχει διαλυθεί. Γιατί δεν κάνει στην άκρη; Και για τους νεώτερους αλλά και για τον κόσμο.


ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ
3) Φίλος μου αντικατέστησε, πριν πολλά χρόνια, έναν ηλικιωμένο ψάλτη, για μια ημέρα μόνο. Εκ των υστέρων, άτομα της ενορίας μου είπαν ότι ευελπιστούν να είναι μόνιμη η αλλαγή, γιατί, εντάξει, καλός και χρυσός ο παλιός ψάλτης, αλλά η φωνή του δεν αντέχει.

Σημειωτέον, και υφολογικά, και διαστηματικά, και εν γένει μουσικά, ο νέος ψάλτης ήταν (και είναι) πολλά σκαλιά κάτω από τον παλιό.


Υγ. Τον προβληματισμό και τα περιστατικά τα αναφέρω χωρίς καμία διάθεση να θίξω ανθρώπους ή καταστάσεις, πόσο μάλλον τον κ. Ταλιαδώρο, που είναι ένας από τους τελευταίους "μεγάλους".

Υγ.2. αν θεωρείται εμπρηστικό το μήνυμα, ας αποσυρθεί, δεν υπάρχει θέμα. Θα μου άρεσε όμως να ακούσω αντεπιχειρήματα. Πιστέψτε με, πάντως, δεν έχω καμία διάθεση "εμπρησμού".

Υγ.3. ως Αθηναίος, δεν έχω ιδέα από το background της συμπρωτεύουσας...
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Πείτε επιτέλους τα πράγματα με το όνομα τους .......τα λεφτά είναι πολλά και πρέπει να βολευτούν οι ημέτεροι.....ακολουθούν και άλλοι σε λίγο στην Αθήνα....!!! σιγά μη σεβαστούν τον Μεγάλο Δάσκαλο Χαρίλαο Ταλιαδώρο!!!!
 

ΠΜΧ

...
Πείτε επιτέλους τα πράγματα με το όνομα τους .......τα λεφτά είναι πολλά και πρέπει να βολευτούν οι ημέτεροι.....ακολουθούν και άλλοι σε λίγο στην Αθήνα....!!! σιγά μη σεβαστούν τον Μεγάλο Δάσκαλο Χαρίλαο Ταλιαδώρο!!!!
Ξαναλέω, δεν ξέρω το background για τον άρχοντα.

Στα υπόλοιπα, σίγουρα υπάρχουν πολλές ατέλειες και γίνονται πολλές ατασθαλίες. Δεν το αρνούμαι και δεν προσπαθώ να το κρύψω. Στο προκείμενο, όμως, τα παραπάνω λόγια και επιχειρήματα που άκουσα από απλό κόσμο αλλά και από έναν μεγάλο ψάλτη, εμένα μου χτυπούν καμπανάκια ότι δεν είναι όλα τόσο απλά.

Επίσης, μια προσωπική παρατήρηση. Από όσο διαβάζω, στη συντριπτική πλειοψηφία των μηνυμάτων σας αναφέρεστε στο "κακό ιερατείο". Καταλαβαίνω ότι έχετε σίγουρα ζήσει διαφορά για να εκφράζετε έτσι, αλλά η ισοπέδωση με βρίσκει αντίθετο. Γνώρισα και γνωρίζω εξαιρετικούς χαρακτήρες και στο αναλόγιο και στην ύψιστη διακονία. Δεν είναι όλα χάλια και απαίσια.
 

ΠΜΧ

...
Κάποιος μεγάλος σε ηλικία ψάλτης μου είπε ότι,το δύσκολο δεν είναι το πώς θα ανέβει στο Αναλόγιο αλλά το πώς θα κατέβη από το αναλόγιο.
Μεγάλη αλήθεια...
Θέλει και ταπείνωση και διάκριση.

Χωρίς, προφανώς, αυτό να σημαίνει ότι όποιος δεν θέλει να αποχωρήσει, σφάλλει. Όπως έγραψα και παραπάνω, καταθέτω προβληματισμό. Η προσωπική μου άποψη είναι εντελώς μπλεγμένη, γιατί αναγνωρίζω και στις δύο πλευρές δίκια.
 

tzark

Μέλος
Ξαναλέω, δεν ξέρω το background για τον άρχοντα.

Στα υπόλοιπα, σίγουρα υπάρχουν πολλές ατέλειες και γίνονται πολλές ατασθαλίες. Δεν το αρνούμαι και δεν προσπαθώ να το κρύψω. Στο προκείμενο, όμως, τα παραπάνω λόγια και επιχειρήματα που άκουσα από απλό κόσμο αλλά και από έναν μεγάλο ψάλτη, εμένα μου χτυπούν καμπανάκια ότι δεν είναι όλα τόσο απλά.

Επίσης, μια προσωπική παρατήρηση. Από όσο διαβάζω, στη συντριπτική πλειοψηφία των μηνυμάτων σας αναφέρεστε στο "κακό ιερατείο". Καταλαβαίνω ότι έχετε σίγουρα ζήσει διαφορά για να εκφράζετε έτσι, αλλά η ισοπέδωση με βρίσκει αντίθετο. Γνώρισα και γνωρίζω εξαιρετικούς χαρακτήρες και στο αναλόγιο και στην ύψιστη διακονία. Δεν είναι όλα χάλια και απαίσια.

Συμφωνώ μαζί σας αλλά όπως στην Ελλάδα έτσι και στην Ιεραρχία όλα γίνονται όπως θέλουν οι μέτριοι.!!!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ξαναλέω, δεν ξέρω το background για τον άρχοντα.

Στα υπόλοιπα, σίγουρα υπάρχουν πολλές ατέλειες και γίνονται πολλές ατασθαλίες. Δεν το αρνούμαι και δεν προσπαθώ να το κρύψω. Στο προκείμενο, όμως, τα παραπάνω λόγια και επιχειρήματα που άκουσα από απλό κόσμο αλλά και από έναν μεγάλο ψάλτη, εμένα μου χτυπούν καμπανάκια ότι δεν είναι όλα τόσο απλά.

Επίσης, μια προσωπική παρατήρηση. Από όσο διαβάζω, στη συντριπτική πλειοψηφία των μηνυμάτων σας αναφέρεστε στο "κακό ιερατείο". Καταλαβαίνω ότι έχετε σίγουρα ζήσει διαφορά για να εκφράζετε έτσι, αλλά η ισοπέδωση με βρίσκει αντίθετο. Γνώρισα και γνωρίζω εξαιρετικούς χαρακτήρες και στο αναλόγιο και στην ύψιστη διακονία. Δεν είναι όλα χάλια και απαίσια.

Κι ὅμως ΟΛΑ εἶναι καὶ ΧΑΛΙΑ καὶ ΑΠΑΙΣΙΑ καὶ ΔΥΣΩΔΗ καὶ ΒΡΩΜΕΡΑ καὶ ΠΡΟΣΤΥΧΑ καὶ ΑΝΗΘΙΚΑ.

Οἱ ἐξαιρέσεις ἁπλὰ ἐπιβεβαιώνουν τὸν παραπάνω ΚΑΝΟΝΑ καὶ μαζὶ μὲ τὴν πίστη μας στὴν ΑΛΗΘΙΝΗ κεφαλὴ τῆς Ἐκκλησίας, τὸν Χριστό μας, μᾶς κρατοῦν ἀπὸ τὸ νὰ γίνουμε ... σιντοϊστὲς.
 

ΠΜΧ

...
Κι ὅμως ΟΛΑ εἶναι καὶ ΧΑΛΙΑ καὶ ΑΠΑΙΣΙΑ καὶ ΔΥΣΩΔΗ καὶ ΒΡΩΜΕΡΑ καὶ ΠΡΟΣΤΥΧΑ καὶ ΑΝΗΘΙΚΑ.

Οἱ ἐξαιρέσεις ἁπλὰ ἐπιβεβαιώνουν τὸν παραπάνω ΚΑΝΟΝΑ καὶ μαζὶ μὲ τὴν πίστη μας στὴν ΑΛΗΘΙΝΗ κεφαλὴ τῆς Ἐκκλησίας, τὸν Χριστό μας, μᾶς κρατοῦν ἀπὸ τὸ νὰ γίνουμε ... σιντοϊστὲς.
Αγαπητέ κ. Δομέστικε,

Θα διαφωνήσω. Δεν μπορώ να πω μαθηματικώς ότι "οι καθαροί είναι τόσο τοις εκατό κι οι άλλοι τόσο". Σίγουρα, όμως, δεν είναι τόσο μα τόσο δυσεύρετοι όσο περιγράφετε. Έχω γνωρίσει πολλούς και εξαιρετικούς διακόνους και του αναλογίου και του Αγίου Βήματος.

Βέβαια, είναι ανάλογα τις παραστάσεις που έχει ο καθένας. Δυστυχώς, σε κάποιες μητροπόλεις τα πράγματα είναι κάπως μπερδεμένα.
 

Μάριος

Μέλος
Ο άνθρωπος πρέπει να έχει αυτογνωσία και να ξέρει πότε να κάνει στην άκρη και να αποσύρεται.
Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί τις συνέπειες τουτέστιν, την απαξίωση.
Το ουδείς αναντικατάστατος ισχύει πάντα.
Οι πάντες και τα πάντα ακμάζουν και παρακμάζουν. Δεν μπορεί κάποιος να θέλει να επιβάλει την παρακμή του και την ακαταλληλότητα του σε όλους τους άλλους μόνο και μόνο γιατί κάποτε ήκμασε. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ανεχτεί κάτι τέτοιο.
Αυτός είναι και ο λόγος που γίνονται εκδηλώσεις τιμής και μνήμης. Θυμόμαστε, τιμούμε και βραβεύουμε την προσφορά ανθρώπων σε διάφορους τομείς ώστε να μην γινόμαστε αχάριστοι και αμνήμονες.
Από εκεί και πέρα είναι αφύσικο και παράλογο να απαιτεί κάποιος να παραμένει σε θέση που δεν μπορεί να υπηρετήσει αξιοπρεπώς. Σε αυτή την περίπτωση η απομάκρυνση αν μη τι άλλο, είναι προστασία της τιμής και της υστεροφημίας του ανθρώπου.
Χάρη στο YouTube βλέπουμε διάφορα βίντεο όπου άτομα πρότερης μεγάλης ικανότητας και φήμης αυτοεξευτελίζομαι γιατί επιλέγουν να αγνοήσουν το γεγονός ότι παρήκμασαν
Εν προκειμένω, στον τομέα της φωνητικής, πολλοί καλλιτέχνες διεθνούς φήμης σαν την Μαρία Κάλλας γιουχαρίστηκαν επί σκηνής γιατί δεν είχαν την απλότητα και ταπεινότητα να παραδεχτούν ότι έπρεπε να έχουν αποσυρθεί προ ετών.
Φοβερό πράγμα η ματαιοδοξία.
Για να μην παρεξηγηθώ, θα ήθελα να προσθέσω ότι αυτά δεν τα λέω μόνο για τον κ.Ταλιαδώρο και τον κάθε παππού ψάλτη που ανεβαίνει στο αναλόγιο.
Πολύ περισσότερο πιστεύω ότι ισχύουν για άτομα σε υψηλότερες και σημαντικότερες θέσεις. Μην ξεχνάμε ποιος είναι μητροπολίτης στην περί ης ο λόγος, Θεσσαλονίκη. Η γεροντική άνοια που τον κατατρέχει έχει προξενήσει τεράστιο κακό στην πόλη, τους πιστούς και την εικόνα της ίδιας της εκκλησίας. Μεγάλη αρετή η αυτογνωσία και δυσεύρετη....
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το θέμα δεν είναι αν στεκόταν επάξια ο Ταλιαδώρος και αν θα έπρεπε να αντικατασταθεί αλλά ο τρόπος που αυτό έγινε. Υπάρχει μια φημολογία ότι έγινε με κάκιστο και εξυβριστικό τρόπο. Δεν ήμουν μπροστά, και δεν ξέρω τι(αν) είχε προηγηθεί. Όμως, τι ωραία να γινόταν διαφορετικά. Θα μπορούσε να εισαχθεί προοδευτικά ο....αντικαταστάτης ως δομέστιχος για λίγο καιρό, υπό τις διαταγές του Ταλιαδώρου (και εν γνώσει του φυσικά), να ακολουθήσει ένα ιωβηλαίο, μια τιμητική εκδήλωση ευχαριστίας-ευγνωμοσύνης, κάτι τέλος πάντων.

Είχαμε παρακολουθήσει από εδώ (ψαλτολόγιον) μια αντίστοιχη περίπτωση αντικατάστασης παλαιού πρωτοψάλτη στο μητροπολιτικό ναό της....ΤΑΔΕ μητροπόλεως όπου έγινε πολύ ωραία - συγκινητικά. Ο ιεράρχης που ιερουργούσε έβγαλε κήρυγμα για τον παλιό ψάλτη, εν μέσω συγκίνισης αυτός έβγαλε το ράσο και το φόρεσε στον νέο, αγκαλιές-φιλιά-κτλ, έτσι μάλιστα!

Ξαναλέω, δε ξέρω τι/πως προηγήθηκε με τον Ταλιαδώρο, απλώς πληροφορήθηκα ότι έγινε άσχημα η όλη...φάση.
 

emakris

Μέλος
Είχαμε παρακολουθήσει από εδώ (ψαλτολόγιον) μια αντίστοιχη περίπτωση αντικατάστασης παλαιού πρωτοψάλτη στο μητροπολιτικό ναό της....ΤΑΔΕ μητροπόλεως όπου έγινε πολύ ωραία - συγκινητικά. Ο ιεράρχης που ιερουργούσε έβγαλε κήρυγμα για τον παλιό ψάλτη, εν μέσω συγκίνισης αυτός έβγαλε το ράσο και το φόρεσε στον νέο, αγκαλιές-φιλιά-κτλ, έτσι μάλιστα!
Όντως, έτσι ακριβώς πρέπει να γίνεται. Αλλά είναι σπάνιο.
 

ΠΜΧ

...
Το θέμα δεν είναι αν στεκόταν επάξια ο Ταλιαδώρος και αν θα έπρεπε να αντικατασταθεί αλλά ο τρόπος που αυτό έγινε. Υπάρχει μια φημολογία ότι έγινε με κάκιστο και εξυβριστικό τρόπο. Δεν ήμουν μπροστά, και δεν ξέρω τι(αν) είχε προηγηθεί. Όμως, τι ωραία να γινόταν διαφορετικά. Θα μπορούσε να εισαχθεί προοδευτικά ο....αντικαταστάτης ως δομέστιχος για λίγο καιρό, υπό τις διαταγές του Ταλιαδώρου (και εν γνώσει του φυσικά), να ακολουθήσει ένα ιωβηλαίο, μια τιμητική εκδήλωση ευχαριστίας-ευγνωμοσύνης, κάτι τέλος πάντων.

Είχαμε παρακολουθήσει από εδώ (ψαλτολόγιον) μια αντίστοιχη περίπτωση αντικατάστασης παλαιού πρωτοψάλτη στο μητροπολιτικό ναό της....ΤΑΔΕ μητροπόλεως όπου έγινε πολύ ωραία - συγκινητικά. Ο ιεράρχης που ιερουργούσε έβγαλε κήρυγμα για τον παλιό ψάλτη, εν μέσω συγκίνισης αυτός έβγαλε το ράσο και το φόρεσε στον νέο, αγκαλιές-φιλιά-κτλ, έτσι μάλιστα!

Ξαναλέω, δε ξέρω τι/πως προηγήθηκε με τον Ταλιαδώρο, απλώς πληροφορήθηκα ότι έγινε άσχημα η όλη...φάση.
Όντως υπέροχος ο τρόπος που περιγράφετε και μακάρι να εφαρμοζόταν παντού!

Ωστόσο, μια μικρή ένσταση: από όσο μπορείτε να δείτε και στο οικείο θέμα, υπάρχουν ενστάσεις όχι μόνο στον τρόπο της απομάκρυνσης αλλά ΚΑΙ στην απομάκρυνση. Για αυτό, εξ' άλλου, εξωτερίκευσα και την σκέψη μου αυτή, για το αν πρέπει τελικώς ένας ψάλτης να αποσύρεται από το αναλόγιο ή όχι.
 

Μάριος

Μέλος
Το θέμα δεν είναι αν στεκόταν επάξια ο Ταλιαδώρος και αν θα έπρεπε να αντικατασταθεί αλλά ο τρόπος που αυτό έγινε. Υπάρχει μια φημολογία ότι έγινε με κάκιστο και εξυβριστικό τρόπο.
Εδώ πραγματικά δηλώνω πλήρη άγνοια. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω την επίσημη εκδοχή που θα βγει σε κάποια στιγμή στο μέλλον.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν κάποιος δεν αποσύρεται οικειοθελώς, είναι δύσκολο να υπάρχει μια καλή και ευτυχής κατάληξη και το λέω έχοντας σχετική εμπειρία. Δεν μπορεί να περιμένεις να φτάσει μια κατάσταση στο αμήν. Θέλει διάκριση και εδώ μπαίνει η αυτογνωσία στο παιχνίδι. Αν είχε αποφασίσει μόνος του να αποσυρθεί προ δεκαετίας θα του είχε πει κανείς τίποτα? Θα είχαν προκληθεί προβλήματα? 1+1=2
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σίγουρα αν είχε φύγει προ 10ετίας δεν θα είχε γίνει αυτό, μάλιστα θα του έλεγαν "γιατί φεύγεις...", άσχετα αν θα το έλεγαν ειλικρινά η όχι.
Αυτό που λες είναι σωστό (περί ηλικιωμένων ψαλτών), και εγώ προσεύχομαι να φύγω πριν με σουτάρουν όταν (αν) γεράσω. Ωστόσο για τον Ταλιαδώρο ποτέ δεν άκουσα από κανέναν ότι είναι πια ανεπαρκής.Το αντίθετο, όλοι είχανε να λένε για το φαινόμενο Ταλιαδώρος που φωνητικά είναι εξαιρετικός. Το διαπιστώνει κανείς εξ' άλλου και από αναμεταδόσεις ακολουθιών στα μέσα.
Μάλιστα έχω υπόψη μου και ορισμένους μουσικούς, άσχετους με βυζαντινή μουσική που όταν έλεγαν "πάω να ακούσω κανένα ψάλτη" πήγαιναν πάντα στον Ταλιαδώρο.

Δηλαδή ο Ταλια δεν είναι η κλασική περίπτωση ηλικιωμένου ψάλτη που δεν μπορούσε πια αλλά δεν έφευγε κιόλας. Μπορούσε και παραμπορούσε!
Αν τώρα μου θέσεις άλλα επιχειρήματα του στυλ "να φάει και κανένα νέο παιδί"....αλλάζει το πράγμα.

ΥΓ. Παΐσιε, με το μυαλό που έχω τώρα (και την ηλικία) λέω ναι, πρέπει να αποσύρεται ένας ηλικιωμένος...αλλα Στανίτσα: "ουπς...διαπιστώνω μερική κάμψη στη φωνή/μυαλά μου; Έφυγα! Για την υστεροφημία".

Φυσικά δεν είναι απλό αυτό. Αν δε φτάνει η σύνταξη....
 

ΠΜΧ

...
Αγαπητέ κ. Μιχάλη,

Η αλήθεια είναι ότι βάζετε και μια παράμετρο που δεν την είχα σκεφτεί καθόλου. Το αν συντηρείται κάποιος μέσω του αναλογίου, ώστε, να μην μπορεί να ζήσει χωρίς αυτό (ειδικά αν πληρώνεται μαύρα. Και κανονικά, δηλαδή, μέχρι να έρθει η σύνταξη...).
Όντως, σε τέτοια περίπτωση αλλάζει το πράγμα.

Πάντως, και εγώ, με τα μυαλά που έχω τώρα (ομολογώ ότι λόγω του μικρού της ηλικίας μου δεν μπορώ να μπω στην θέση των ηλικιωμένων), είμαι της άποψης ότι όταν η κατάσταση εκπίπτει, είναι καλό να υπάρχει αντικατάσταση, ΠΡΟΦΑΝΩΣ με τον πολύ ωραίο τρόπο που περιγράφηκε.

Υγ: όσο για τον άρχοντα Χαρίλαο, μην είστε τόσο σίγουρος ότι όλοι έλεγαν πως κρατιέται... Το λέω εξ' ιδίας πείρας.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἐάν μοῦ ἐπιτρέπετε νά καταθέσω τήν ἰδικήν μου ἐμπειρία στήν ἡλικία τῶν 76.5 ἐτῶν:
Καλύτερα ἐάν μπορεῖτε, νά ἒχετε κάποιο ἂλλο ἐπάγγελμα διά νά ζήσετε.
Στήν ἐκκλησία νά μή ζητᾶτε τίποτε.
Ἒτσι, καί θά βοηθήσετε τήν ἐκκλησία,
καί δέν θά ἒχετε κάποιους ἀνάγκη ἀλλά θά ἒχουν ἀνάγκη ἐσᾶς.
Ὀλίγοι καταφέρνουν οἰκονομικῶς νά ζήσουν μόνον μέ τήν ψαλτικήν καί τότε χωρίς ἀπογοητεύσεις.
 

tzark

Μέλος
Ἐάν μοῦ ἐπιτρέπετε νά καταθέσω τήν ἰδικήν μου ἐμπειρία στήν ἡλικία τῶν 76.5 ἐτῶν:
Καλύτερα ἐάν μπορεῖτε, νά ἒχετε κάποιο ἂλλο ἐπάγγελμα διά νά ζήσετε.
Στήν ἐκκλησία νά μή ζητᾶτε τίποτε.
Ἒτσι, καί θά βοηθήσετε τήν ἐκκλησία,
καί δέν θά ἒχετε κάποιους ἀνάγκη ἀλλά θά ἒχουν ἀνάγκη ἐσᾶς.
Ὀλίγοι καταφέρνουν οἰκονομικῶς νά ζήσουν μόνον μέ τήν ψαλτικήν καί τότε χωρίς ἀπογοητεύσεις.
Σήμερα μου έλεγε φίλος μου ότι ετοιμάζεται ( είναι στα σκαριά ) σύλλογος Ιεροψαλτών με εισόδημα από διάφορες πηγές των οποίων στόχος θα είναι να προτείνουν να αναλάβουν αναλόγια χωρίς αμοιβή. Έτσι θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα στην Εκκλησία.
 
Σήμερα μου έλεγε φίλος μου ότι ετοιμάζεται ( είναι στα σκαριά ) σύλλογος Ιεροψαλτών με εισόδημα από διάφορες πηγές των οποίων στόχος θα είναι να προτείνουν να αναλάβουν αναλόγια χωρίς αμοιβή. Έτσι θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα στην Εκκλησία.
Ισως το χειρότερο πραγμα που ακουσα τελευταία.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ισως το χειρότερο πραγμα που ακουσα τελευταία.
Χειρότερο για ποιον;
Αν κάποιος μας έλεγε ότι ετοιμάζεται σύλλογος μηχανικών αυτοκινήτων πυ θα επισκευάζει αυτοκίνητα χωρίς αμοιβή, αυτό θα ήταν καλό ή κακό;
Κι αν υποθέσουμε ότι υπήρχε τέτοιος σύλλογος (μηχανικών) εσύ θα πήγαινες το αυτοκίνητό σου εκεί, επειδή θα ήταν δωρεάν, ή θα ενδιαφερόσουν και για το ποιόν των επαγγελματιών και για το τελικό αποτέλεσμα;
Ποιος ενδιαφέρεται τελικά (εάν υπάρχει κάποιος) για την ποιότητα της ψαλτικής στην Ελλάδα;
Αυτό είναι το πραγματικό θέμνα/πρόβλημα και τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι μάλλον δυσοίωνα.
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Εδώ δεν ενδιαφέρονται για δογματικά θέματα οι Μητρπολίτες που είναι το Α και το Ω, μόνο ελάχιστοι κόπτονται, θα ενδιαφερόντουσαν για την μουσική? Λοιπόν πρέπει να υπάρχει κατανόηση ότι οι Χειροτονίες κληρικών και μητροπολιτών δεν είναι άρπα κόλα όπως κάνουν τώρα και κοιτάν να έχουν ένα μεταπτυχιακό για να γίνουν μητροπολίτες. Δεν έχουν καταλάβει ότι σε λίγο δεν θα υπάρχει εκκλησίασμα, αλλά ποίος
νοιάζεται ει μη μόνον οι αγαπώντες Τον Κύριον!!
 
Top