Τριώδιο 32. Δευτέρα (Καθαρά) Α΄ Νηστειών (Όρθρος, Ώρες & Εσπερινός)

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σας!

Φίλος μου ιεροψάλτης μου ζήτησε να του ετοιμάσω την ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας (πρωί), γιατί δυσκολευόταν με την... πολυπλοκότητα του Τυπικού της ημέρας αυτής.
Την επισυνάπτω σε 3 μέρη, Όρθρο, Ώρες, Εσπερινό.
 
Last edited:

ΠΜΧ

...
Δὲν προβλέπετε τὸ πρῶτο ἀπὸ τὰ δύο τριῴδια.
Συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω. Σε ποιό πράγμα αναφέρεστε; Στους κανόνες;

Επίσης, θέλω να σας ρωτήσω: τελικά το τυπικό της ΜτΧΕ προβλέπει ή όχι προΰμνιο πριν από κάθε τροπάριο των κανόνων;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τόν ὄρθρο μόνον εἶδα.
Βασιλική ἀκολουθία δέν προβλέπεται, ὁπότε οὔτε μεταξύ δύο κόκκινων παραλλήλων ευθειών οἱ βασιλικοί ψαλμοί.
Ἡ στιχολογία τῶν βιβλικῶν ᾠδῶν ποῦ εἶναι;
Γιά τά προΰμνια σαφῆ τά Δίπτυχα, ἡ ΕΟΠ (ὅπως εἶδα διαδικτυακά), ἀλλά καί τό ΤΜΕ ὑποσημ. 8 τῆς σελ. 327 (ἔκδοση Σαλιβέρου).

Τό μήνυμα τοῦ Μανόλη ὀρθῶς ἔχει ὡς ἐξῆς: Δὲν προβλέπεται τὸ πρῶτο ἀπὸ τὰ δύο τριῴδια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

ΠΜΧ

...
Καταλαβαίνω αυτό που λέτε, χαζοειδώς άφησα μέσα τους βασιλικούς ψαλμούς.
Επειδή, όμως, δεν αντιλαμβάνομαι αυτό που λέτε για το πρώτο από τα δύο Τριώδια, ξαναρωτώ: λέτε για τους κανόνες;
 

ΠΜΧ

...
Τόν ὄρθρο μόνον εἶδα.
Βασιλική ἀκολουθία δέν προβλέπεται, ὁπότε οὔτε μεταξύ δύο κόκκινων παραλλήλων ευθειών οἱ βασιλικοί ψαλμοί.
Ἡ στιχολογία τῶν βιβλικῶν ᾠδῶν ποῦ εἶναι;
Γιά τά προΰμνια σαφῆ τά Δίπτυχα, ἡ ΕΟΠ (ὅπως εἶδα διαδικτυακά), ἀλλά καί τό ΤΜΕ ὑποσημ. 8 τῆς σελ. 327 (ἔκδοση Σαλιβέρου).

Τό μήνυμα τοῦ Μανόλη ὀρθῶς ἔχει ὡς ἐξῆς: Δὲν προβλέπεται τὸ πρῶτο ἀπὸ τὰ δύο τριῴδια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ναί. Στὶς α', η' καὶ θ' ᾠδὲς πρέπει νὰ ψαλλοῦν τοῦ Μηναίου, τὸ α' τριῴδιο καὶ τὸ β' τριῴδιο.
Μάλιστα...
2η ανοησία μου... Για κάποιον ανεξιχνίαστο λόγο τα προσπέρασα...
Ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις π. Μάξιμε και κ. Μανώλη! Σας ευχαριστώ και για τον ενδιαφέρον σας να τα δείτε.

Μια ακόμα ερώτηση: Οι Βιβλικές ωδές (με τη στιχολογία τους) λέγονται στις ενορίες;
 

ΠΜΧ

...
Επισυνάπτω και πάλι τα αρχεία για την ακολουθία τη Καθαράς Δευτέρας, με τις διορθώσεις που μου υπέδειξαν ο π. Μάξιμος κι ο κ. Μανώλης.

Δυστυχώς, ακόμα δεν έχω χρόνο για να ασχοληθώ με τις Βιβλικές Ωδές, οπότε, όποιος σκοπεύει να χρησιμοποιήσει την "φυλλάδα"αυτή, ας το έχει υπ' όψιν του. Αν προλάβω, θα προσπαθήσω να ανανεώσω τα αρχεία.

Υγ: π. Μάξιμε και κ. Μανώλη, μήπως θα είχατε το κουράγιο να μου πείτε αν χρειάζεται καμία διόρθωση κι ο Εσπερινός;:)
 

Attachments

  • 1_ORTHROS.pdf
    453.9 KB · Views: 334
  • 2_WRES.pdf
    442 KB · Views: 215
  • 3_ESPERINOS.pdf
    351 KB · Views: 202

ΠΜΧ

...
Χαίρετε, καλησπέρα σας!
Μου ζήτησε ένας φίλος μου αν μπορώ να του φτιάξω πλήρη την ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας.
Έχω τις εξής απορίες, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

1) οι τριαδικοί ύμνοι του Δ' ήχου (που έχουμε φέτος στην Καθαρά Δευτέρα) είναι με ανάποδη σειρά στο Ωρολόγιο σε σχέση με το Τριώδιο. Ποιά η σωστή σειρά;
2) οι βιβλικές ωδές λέγονται για ΚΑΘΕ ωδή;
 

ΠΜΧ

...
1) Τοῦ ὡρολογίου.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, κ. Θεοδωράκη!
Ευχαριστώ που πάντα με βοηθάτε!

Το βιβλίο που επισυνάπτετε, ποιό είναι;

Υγ. Άσχετο με το thread... Είναι κρίμα που το σεμινάριο τυπικού γίνεται Τετάρτη απόγευμα. Δεν μπορώ να έρχομαι... Υπάρχει καμία πιθανότητα να κυκλοφορήσουν οι ομιλίες; Ηχητικό, όχι βίντεο.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Εἶναι ἀπὸ τὸ Σύστημα τυπικοῦ π. Κ. Παπαγιάννη.

Εἶμαι στὰ Χανιά, δὲν συμμετέχω σὲ ὁμιλίες τυπικοῦ.
 

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Χαίρετε, καλησπέρα σας!
Μου ζήτησε ένας φίλος μου αν μπορώ να του φτιάξω πλήρη την ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας.
Έχω τις εξής απορίες, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.
Αδελφέ μου, να σε ρωτήσω, την έφτιαξες αυτήν ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας; Θα μπορούσες να μου την στείλεις με email;
 
Last edited by a moderator:

billion

Active member
Όλα έγιναν με τη βοήθεια του κ. Θεοδωράκη.

Καλή μετάνοια!
 

Attachments

  • Εσπερινός Καθαράς Δευτέρας 2020.docx
    87.6 KB · Views: 100
  • Το Μέγα Απόδειπνο της Καθαράς Δευτέρας.docx
    141.1 KB · Views: 92
  • Όρθρος Καθαράς Δευτέρας 2020.docx
    164.5 KB · Views: 140
  • Ώρες Καθαράς Δευτέρας.docx
    108.3 KB · Views: 83

ΠΜΧ

...
Αδελφέ μου, να σε ρωτήσω, την έφτιαξες αυτήν ακολουθία της Καθαράς Δευτέρας; Θα μπορούσες να μου την στείλεις με email;
Καλησπέρα σας!
Την έχω ετοιμάσει εδώ και καιρό, αλλά με πολλές ατέλειες.
Εν πάσει περιπτώσει, την αναρτώ κι εδώ, σε doc+pdf.
Πρόκειται για τις ακολουθίες που τελούνται το πρωί της Καθαράς Δευτέρας.

**** Συνιστώ ανεπιφύλακτα την ακολουθία που μας ετοίμασε το μέλος "billion", καθώς είναι ελεγμένη από τον κ. Θεοδωράκη. Γενικώς, λίγο που έκατσα να την δω, έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, και με παραπομπές κλπ, συμπεριλαμβάνοντας πραγματικά τα πάντα! Συγχαρητήρια και εύγε!

**** Μία προτροπή προς τους φίλους ιεροψάλτες που θα ψάλλουν εν λευκώ κάποια από τις παραπάνω... Καλό θα ήταν να υπάρξει μία προσυνεννόηση με τον προϊστάμενο του ναού, και μία μελέτη των ακολουθιών, ώστε να μην βρεθεί κανείς πρό εκπλήξεως.

**** Τα κείμενα τα αντέγραψα, σε πολύ μεγάλο βαθμό, από την ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας, αλλά και από την ιστοσελίδα http://glt.goarch.org/

*** EDIT: Η φυλλάδα βρίσκεται στο μήνυμα #23 του παρόντος Thread. Έλαβα υπ' όψιν τις διάφορες διορθώσεις που αναφέρει παρακάτω ο π. Μάξιμος και προέβην και σε μικροδιορθώσεις, καλλωπιστικές.
 
Last edited:

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Καλησπέρα σας!
Την έχω ετοιμάσει εδώ και καιρό, αλλά με πολλές ατέλειες.
Εν πάσει περιπτώσει, την αναρτώ κι εδώ, σε doc+pdf.
Πρόκειται για τις ακολουθίες που τελούνται το πρωί της Καθαράς Δευτέρας.

**** Συνιστώ ανεπιφύλακτα την ακολουθία που μας ετοίμασε το μέλος "billion", καθώς είναι ελεγμένη από τον κ. Θεοδωράκη. Γενικώς, λίγο που έκατσα να την δω, έχει κάνει εξαιρετική δουλειά, και με παραπομπές κλπ, συμπεριλαμβάνοντας πραγματικά τα πάντα! Συγχαρητήρια και εύγε!

**** Τί ΔΕΝ περιλαμβάνει η δική μου εργασία (και τα περιλαμβάνει, ορθότατα, η προαναφερθείσα); Τα του ιερέως, Τα καθίσματα του Ψαλτηρίου, Τις βιβλικές Ωδές (γιατί, παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες του εκλεκτού κ. Μανώλη, αν κάποιος είναι άσχετος με το τυπικό, πρέπει να ξεκινήσει από το μηδέν).

**** Τί ΔΕΝ περιλαμβάνει η εργασία του "billion"; Τίποτα (όσο είδα):):p

**** Μία προτροπή προς τους φίλους ιεροψάλτες που θα ψάλλουν εν λευκώ κάποια από τις παραπάνω... Καλό θα ήταν να υπάρξει μία προσυνεννόηση με τον προϊστάμενο του ναού, και μία μελέτη των ακολουθιών, ώστε να μην βρεθεί κανείς πρό εκπλήξεως.

**** Τα κείμενα τα αντέγραψα, σε πολύ μεγάλο βαθμό, από την ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας, αλλά και από την ιστοσελίδα http://glt.goarch.org/

Εύχεσθε

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου... Καλή και ευλογημένη Μ. Τεσσαρακοστή... Καλόν αγώνα... Καλή μετάνοια... Να εύχεσθε...
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
**** Συνιστώ ανεπιφύλακτα την ακολουθία που μας ετοίμασε το μέλος "billion", ...
Ἐγώ δέν τήν συνιστῶ καθόλου γιά ἐνορίες (οὔτε γιά μοναστήρια κάποια...). Καλές οἱ μελέτες τοῦ Μανόλη, νά γνωρίζουμε καί κάποιες ἀρχαῖες διατάξεις, ἀλλά γιά τίς ἐνορίες ἔχουμε τό ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ κ. ἄ.. Ἔχουμε ἐπίσης (καί βασικά) τίς ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή" Ἀ. Δ., Ρηγόπουλου κ. ἄ..
Στό Ψ πάρα πολύ σημαντική ἐργασία τοῦ Γ. Καραγιαννάκη.
Δέν ξέρω ἄν ὁ π. Βασίλειος τά τηρήσει αὐτά στήν ἐνορία του, παρακάμπτοντας ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή".
Δέν προβλέπεται ἔτσι τό Μ. Ἀπόδειπνο σύμφωνα μέ ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ.

**** Τί ΔΕΝ περιλαμβάνει η δική μου εργασία ...Τις βιβλικές Ωδές (γιατί, παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες του εκλεκτού κ. Μανώλη, αν κάποιος είναι άσχετος με το τυπικό, πρέπει να ξεκινήσει από το μηδέν).
Για τίς ᾨδές σοῦ ἔγραψα καί πἐρσι. Ποῦ εἶναι τό δύσκολο νά προαναγνωσθοῦν σύμφωνα μέ ὁδηγίες ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή";
Ἡ θ΄ ᾠδή τῶν κανόνων ψάλλεται ἤ ἀναγινώσκεται πρίν ἀπό τό «Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν» καὶ τὸν εἱρμὸ τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ β΄ τριῳδίου, μετά «Τὴν Θεοτόκον καὶ μητέρα» καὶ στιχολογοῦμεν «Τὴν τιμιωτέραν»· εἶτα ὁ εἱρμὸς τῆς θ΄ ᾠδῆς τοῦ β΄ τριῳδίου καὶ τὸ «῎Αξιον ἐστίν».
Οἱ Ὧρες εὐθὺς ἐπισυνάπτονται, ἀρχόμεναι πᾶσαι μετὰ τοῦ «Δεῦτε προσκυνήσωμεν» γ΄.
Διάβασε ΔΕΕ καί ΕΟΠ!
 

ΠΜΧ

...
Π. Μάξιμε, την ευχή σας!
Ἐγώ δέν τήν συνιστῶ καθόλου γιά ἐνορίες (οὔτε γιά μοναστήρια κάποια...). Καλές οἱ μελέτες τοῦ Μανόλη, νά γνωρίζουμε καί κάποιες ἀρχαῖες διατάξεις, ἀλλά γιά τίς ἐνορίες ἔχουμε τό ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ κ. ἄ.. Ἔχουμε ἐπίσης (καί βασικά) τίς ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή" Ἀ. Δ., Ρηγόπουλου κ. ἄ..
Στό Ψ πάρα πολύ σημαντική ἐργασία τοῦ Γ. Καραγιαννάκη.
Δέν ξέρω ἄν ὁ π. Βασίλειος τά τηρήσει αὐτά στήν ἐνορία του, παρακάμπτοντας ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή".
Δέν προβλέπεται ἔτσι τό Μ. Ἀπόδειπνο σύμφωνα μέ ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ.
Συμφωνώ σε αυτά που γράφετε ότι τα παραπάνω είναι... too much για ενορία. Το "ανεπιφύλακτα" πηγαίνει όσον αφορά στην ορθή τυπική διάταξη (σωστή σειρά ψαλλομένων κλπ). Από εκεί και πέρα χρειάζεται φιλτράρισμα. Εξ' ου και η προτελευταία σημείωσή μου:
**** Μία προτροπή προς τους φίλους ιεροψάλτες που θα ψάλλουν εν λευκώ κάποια από τις παραπάνω... Καλό θα ήταν να υπάρξει μία προσυνεννόηση με τον προϊστάμενο του ναού, και μία μελέτη των ακολουθιών, ώστε να μην βρεθεί κανείς πρό εκπλήξεως.

Όσον αφορά στο άλλο σκέλος της απάντησής σας, αν θέλετε, θα επιθυμούσα να μιλήσουμε μέσω ΠΜ, γιατί το θέμα των Βιβλικών Ωδών με έχει μπερδέψει ΠΑΡΑ πολύ, ίσως χωρίς λόγο. Και, αν και διάβασα κάποια πράγματα, ακόμα δεν νιώθω καθόλου σίγουρος. Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη, θα μπορούσατε να με ξεμπερδέψετε;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...το θέμα των Βιβλικών Ωδών με έχει μπερδέψει ΠΑΡΑ πολύ, ίσως χωρίς λόγο. Και, αν και διάβασα κάποια πράγματα, ακόμα δεν νιώθω καθόλου σίγουρος. Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη, θα μπορούσατε να με ξεμπερδέψετε;
Μᾶλλον δέν (ξέρεις νά) διαβάζεις...

Ποῦ εἶναι τό δύσκολο νά προαναγνωσθοῦν σύμφωνα μέ ὁδηγίες ΤΜΕ, ΔΕΕ, ΕΟΠ καί ἐκδόσεις "Μ. Τεσσαρακοστή";

Πρίν ἀπό τούς κανόνες, ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ στό συνημμένο (ὄχι τά κόκκινα :) ). Εἶναι τόσο δύσκολο νά κάνεις ἀνάγνωση, ὅπως τά βλέπεις (ὅπως τούς ψαλμούς κ.λπ.); Πόσο πιό ἁπλᾶ καί κατανοητά πρέπει νά τά γράψουμε;
 

Attachments

  • Στιχολογία Ωδών Δευτέρας.docx
    24.3 KB · Views: 40
  • Στιχολογία Ωδών Δευτέρας.pdf
    114.3 KB · Views: 52
Top