Παρουσίαση: Έντυπος Μουσικός Όρθρος με εύχρηστους Σελιδοδείκτες

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ωραία ιδέα, ειδικά για όσους επιμένουν σε έντυπο βιβλίο. Κατά μία έννοια επιστρέφει στο έντυπο αξιοποιώντας τα διδάγματα του ηλεκτρονικού (καρτέλες, υπερσύνδεσμοι κ.λπ.).

Φαντάζομαι ότι μπορεί ακόμα ευκολότερα να εφαρμοστεί σε βιβλίο Θείας Λειτουργίας λόγω του χωρισμού της ύλης σε 8 ήχους.

Ένα επόμενο βήμα θα ήταν να δει κανείς πώς μπορούν να πλαστικοποιηθούν οι σελιδοδείκτες, γιατί αν κοπούν από την πολυχρησία θα υπάρχει πρόβλημα.

Ή ακόμα καλύτερα, αν μπορούν να προσαρμόζονται εξαρχής πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες, ώστε ούτε να φθείρονται, ούτε να γίνεται ο κόπος να κοπεί το χαρτί, αλλά ακόμα και να αλλάζουν κατά βούληση. Στην περίπτωση αυτή μπορεί ο καθένας να μετατρέψει ένα βιβλίο του στη μορφή αυτή.

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για την ευρεσιτεχνία σας και ευχαριστούμε που μοιράζεστε την ιδέα.
 

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
Φαντάζομαι ότι μπορεί ακόμα ευκολότερα να εφαρμοστεί σε βιβλίο Θείας Λειτουργίας λόγω του χωρισμού της ύλης σε 8 ήχους.

Ένα επόμενο βήμα θα ήταν να δει κανείς πώς μπορούν να πλαστικοποιηθούν οι σελιδοδείκτες, γιατί αν κοπούν από την πολυχρησία θα υπάρχει πρόβλημα.

Ή ακόμα καλύτερα, αν μπορούν να προσαρμόζονται εξαρχής πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες, ώστε ούτε να φθείρονται, ούτε να γίνεται ο κόπος να κοπεί το χαρτί, αλλά ακόμα και να αλλάζουν κατά βούληση. Στην περίπτωση αυτή μπορεί ο καθένας να μετατρέψει ένα βιβλίο του στη μορφή αυτή.

Αγαπητέ Γιώργο και φίλοι,
Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και το ενδιαφέρον.

Αυτή η πρώτη μου προσπάθεια αποσκοπεί και στο να βελτιώσουμε την ιδέα στο μέλλον.
Η ιδέα με τους πλαστικοποιημένους σελ/δείκτες είναι πολύ καλή και θα έλεγα εύκολο να πραγματοποιηθεί. Επίσης, σκληρά εξώφυλλα θα βοηθούσαν πολύ. Κατα τα άλλα οι σελ/δείκτες είναι πολύ πιο ανθεκτικοί από ότι φαντάζουν δεδομένου ότι δεν τραβιούνται αλλά υποσκάπτονται από τον δείκτη ή τον αντίχειρα. Το χρησημοποίησα αρκετά και διαπίστωσα πως σε θέματα αντοχής αλλά και λειτουργικότητας περνάει τα τεστ ακόμα και έτσι στην πρωταρχική του μορφή.
 

tzark

Μέλος
Καλή και δύσκολη η προσπάθεια με πολύ καλή διάταξη αλλά με bookmarks γίνεται εύκολα και είναι ταχύτατο!!! οριζόντια μπορείς να έχεις και την Θεία Λειτουργία όπως και άλλα μουσικά κείμενα στα tabs!!!! Στην εικόνα είναι ο όρθρος που έχω στο tablet .Το ίδιο έχει κάνει και ο κ. Παπαδόπουλος Δημήτριος στο βιβλίο του ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ ΟΡΘΡΟΣ Έκδοση 2η ( https://papline.gr/ )
 

Attachments

  • ΟΡΘΡΟΣ.jpg
    ΟΡΘΡΟΣ.jpg
    135.9 KB · Views: 80
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... αλλά με bookmarks γίνεται εύκολα και είναι ταχύτατο!!! ...
Σε εκτυπωμένο βιβλίο; Γιατί περί αυτού ο λόγος εδώ. Φυσικά σύγκριση με την ευχρηστία των σελιδοδεικτών στο τάμπλετ δεν γίνεται.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν χρησιμοποιήθηκαν εξαρχής πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες, που αντικαθίστανται και εύκολα και δεν χρειάζεται να επέμβει κανείς στο βιβλίο για να κόψει ομοιόμορφα τόσες σελίδες;
 

Attachments

  • comix-aytokollhtoi-selidodeiktes-6-fwsforoyxa-xrwmata-5x44x10mm.jpg
    comix-aytokollhtoi-selidodeiktes-6-fwsforoyxa-xrwmata-5x44x10mm.jpg
    10.6 KB · Views: 20

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
Πρωταρχικὸ μέλημά μου ἦταν ἡ ἀναδιάταξη τῆς ὕλης κατὰ τὸ βολικότερο γιὰ μένα (ὄντας ἄπειρος, ἐν πολλοῖς ἄσχετος μὲ το Τυπικό καὶ χωρίς βοήθεια στὸ ἀναλόγιο) καὶ ἀπώτερος σκοπός μου ὁ περιορισμὸς τοῦ tablet “ἐπὶ σκηνῆς”.

Στὸ βιβλίο ποὺ προέκυψε οἱ πλαστικοποιημένοι σελιδοδεῖκτες δὲ θὰ βοηθοῦσαν διότι θὰ ἦταν πάρα πολλοὶ καὶ πολύχρωμοι.

Ἡ λύση ποὺ ἐπέλεξα, στὴν πράξη, εἶναι ἰδιαίτερα εὔχρηστη,ἀνθεκτική καὶ γρήγορη.

Ἄν ἦταν νὰ κρατήσω ἕνα ἀπὸ τὰ δύο (Διάταξη ἤ Σελιδοδεῖκτες) θὰ κρατοῦσα τὴ Διάταξη ποὺ τὴ βρίσκω βολικὴ γιὰ μαθητευόμενους καὶ ἀρχάριους. Οἱ σελιδοδεῖκτες εἶναι, ἄς ποῦμε, “προσωπικό θέμα” ποὺ ὅμως βοηθάει κάπως στὸν περιορισμὸ κινήσεων στὸ ἀναλόγιο καὶ προσφέρει ταχύτητα κατὰ τὴ μελέτη.

Στὴν ἐποχή μας καλὸ θὰ ἦταν νὰ βρίσκονται λύσεις οἱ ὁποῖες θὰ συμβιβάζουν τὴν παράδοση (ἔντυπο) μὲ τὴν τεχνολογία (tablet).

Κάποιοι συνάδελφοι, πρακτικοί, μοῦ εἶπαν πὼς θὰ τοὺς βοηθοῦσε πολύ κάτι ἀνάλογο μὲ μόνο τὸ κείμενο.

Ἐπὶ τῇ εὐκαιρία νὰ ἀνακοινώσω πὼς εἶναι ἕτοιμη καὶ ἡ δεύτερη ἔκδοση μὲ κείμενα ἀπὸ τὶς συντεταγμένες ἀκολουθίες στὴ σελίδα, καὶ πάλι, τοῦ Σάββα Παπαδόπουλου.

Τὸ νέο ἐδῶ εἶναι πὼς ὑπάρχουν καὶ ὅλα τὰ μέρη τοῦ Ἱερέως καθὼς καὶ πληροφορίες περὶ τυπικοῦ καὶ ἄλλες, χρήσιμες. Ἀκολουθεῖ δεῖγμα.

Εὐχαριστῶ!
 

Attachments

  • ΕΞΑΨΑΛΜΟΣ.pdf
    133.2 KB · Views: 34
  • 02 MERGED ΘΕΟΣ ΚΥΡΙΟΣ.pdf
    666.5 KB · Views: 36

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
Καλή και δύσκολη η προσπάθεια με πολύ καλή διάταξη αλλά με bookmarks γίνεται εύκολα και είναι ταχύτατο!!! οριζόντια μπορείς να έχεις και την Θεία Λειτουργία όπως και άλλα μουσικά κείμενα στα tabs!!!! Στην εικόνα είναι ο όρθρος που έχω στο tablet .Το ίδιο έχει κάνει και ο κ. Παπαδόπουλος Δημήτριος στο βιβλίο του ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ ΟΡΘΡΟΣ Έκδοση 2η ( https://papline.gr/ )
Χαίρωμαι ποὺ ἐγκρίνεις τὴ τὴ διάταξη! Καὶ τὸ δικό σου πόνημα εἶναι ἐξαιρετικό, ὅπως φαίνεται στὴ φωτογραφία. Συγχαρητήρια!
 

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
Σε εκτυπωμένο βιβλίο; Γιατί περί αυτού ο λόγος εδώ. Φυσικά σύγκριση με την ευχρηστία των σελιδοδεικτών στο τάμπλετ δεν γίνεται.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν χρησιμοποιήθηκαν εξαρχής πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες, που αντικαθίστανται και εύκολα και δεν χρειάζεται να επέμβει κανείς στο βιβλίο για να κόψει ομοιόμορφα τόσες σελίδες;
Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴ συνολική μου ἀπάντηση: “Στὸ βιβλίο ποὺ προέκυψε οἱ πλαστικοποιημένοι σελιδοδεῖκτες δὲ θὰ βοηθοῦσαν διότι θὰ ἦταν πάρα πολλοὶ καὶ πολύχρωμοι”.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴ συνολική μου ἀπάντηση: “Στὸ βιβλίο ποὺ προέκυψε οἱ πλαστικοποιημένοι σελιδοδεῖκτες δὲ θὰ βοηθοῦσαν διότι θὰ ἦταν πάρα πολλοὶ καὶ πολύχρωμοι”.
Δεν θέλω να επιμείνω, μια που είναι κάτι που δεν χρησιμοποιώ, αλλά οι πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες θα ήταν ακριβώς ίδιοι σε αριθμό με την προτεινόμενη λύση. Θα υπήρχαν σελιδοδείκτες και επάνω και δεξιά. Όσο για το πολύχρωμο θέαμα, μια που που αυτή είναι κυρίαρχη εικόνα που έχουμε από τους πλαστικοποιημένους σελιδοδείκτες, θα μπορούσε κανείς να επιλέξει συγκεκριμένα χρώματα, ή και μόνο άσπρους.
 

tzark

Μέλος
Χαίρωμαι ποὺ ἐγκρίνεις τὴ τὴ διάταξη! Καὶ τὸ δικό σου πόνημα εἶναι ἐξαιρετικό, ὅπως φαίνεται στὴ φωτογραφία. Συγχαρητήρια!
Βλέποντας τα αρχεία pdf που μας έδωσες νομίζω ότι τα " ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΟΡΘΡΟΥ " θα είναι κάτι πρωτοποριακό στο αναλόγιο για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν με tablet.
Περιμένουμε την συνέχεια....καλή δύναμη!
 

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
αλλά οι πλαστικοποιημένοι σελιδοδείκτες θα ήταν ακριβώς ίδιοι σε αριθμό με την προτεινόμενη λύση.
Τὸ εἶχα ὑπ' ὄψιν αὐτὸ. Συγκεκριμένα στὴ 2η ἔκδοση εἶναι 109 !!!

Ἡ διαφορὰ εἶναι πὼς οἱ αὐτοκόλλητοι σελιδοδεῖκτες θὰ ἦταν μόνιμα ἐμφανεῖς καὶ γιὰ αὐτὸ τὸ λόγο εἶναι πάρα πολλοί. Τὸ δὲ ἀποτέλεσμα καθόλου διακριτικὸ καὶ τόσο ἀστεῖο ποὺ θὰ καθιστοῦσε τὴν ἀποκλειστικὴ χρήση τοῦ tablet πιὸ εὐπρεπὴς λύση.

Ἀντίθετα, ἡ ἐπιλογή μου εἶναι πολὺ διακριτικὴ μιᾶς καὶ ὁρατοὶ σελιδοδεῖκτες, καὶ χωρὶς νὰ ξεφεύγουν ἀπὸ τὰ ὅρια τῶν σελίδων, εἶναι μόνον οἱ λίγοι ἀπαραίτητοι κάθε φορὰ. Ἐπιπλέον, οἱ αὐτοκόλλητοι ξεκολλᾶνε καὶ κόβονται, ὄχι δύσκολα, ἐνῶ οἱ μόνιμοι ἐπὶ τοῦ βιβλίου εἶναι... μόνιμοι.
 
Top