30. Μουσικὰ Τριῶν Ἱεραρχῶν

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω κατά τα γνωστά τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την 30/01/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Κιαμηλίδης Βασίλειος
 

Attachments

  • 30-01-2014 Όρθρος.pdf
    4.3 MB · Views: 667
  • 30-01-2014.mel
    266.7 KB · Views: 69

parianos

Νίκος Γαβαλάς
του Γ. Συρκα....

Περιμενα να δω αν καποιος θα παρατηρουσε την αλαγη που εκανε ο Δασκαλος Συρκας στην κλιμακα αλλα περασε ασχολιαστη.
Ξερει κανεις για ποιο λογο εβαλε Ο Συρκας την πρωτη Ωδη της Θ'ς στην μαλακιά κλιμακα; Μηπως το πηρε απο τον πατερα του ετσι; Περιεργο :confused:μου φανηκε και γι'αυτο το ανεβασα.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Ξερει κανεις για ποιο λογο εβαλε Ο Συρκας την πρωτη Ωδη της Θ'ς στην μαλακιά κλιμακα; ....

Δεν άλλαξε απλώς την κλίμακα. Τον ήχο άλλαξε, από β΄σε πλ.β΄(και στην τιμιωτέρα). Και στον β΄κανόνα γράφει ήχος πλ.β΄, ενώ είναι β΄. Αυτό που καταγράφει όμως είναι β΄ήχος.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Δεν άλλαξε απλώς την κλίμακα. Τον ήχο άλλαξε, από β΄σε πλ.β΄(και στην τιμιωτέρα). Και στον β΄κανόνα γράφει ήχος πλ.β΄, ενώ είναι β΄. Αυτό που καταγράφει όμως είναι β΄ήχος.

....χρησιμοποιησα την λεξη κλιμακα "μαλακιά και σκληρή" για να αποφυγω τo αντιθετo στοιχειο του "ειρμολογικου κλπ"...Δεν χρειαζομαι διευκρινηση στη μουσικη ορολογια.
Παντως ακριβως οπως τα λετε ειναι και η απορια μου ειναι γιατι. Μιλαμε για πολυ εμπειρο Διδασκαλο που αφησε πισω ονομα μεγαλο. Σιγουρα θα ηξερε οτι ο ειρμος αυτος ψαλλεται στον Β' ειρμομολογικο....αρα ηθελε να το αλλαξει...με αποτελεσμα τι; Μηπως το ελεγε ετσι Ο εκ Κων/πολης πατερας του;
 
Last edited:

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Εαν και είναι πλάγιος του δευτέρου ο ήχος, απο τί θυμάμαι όταν τον είχα ρωτήσει, η σύνθεση αυτή ήτο του Νηλέα την οποία έψαλλε ο Γερο Σύρκας στις πανηγύρεις των Τριών Ιεραρχών (όταν τον καλούσαν εκτώς του Αγίου Κωνσταντίνου).

***Πρέπει να διευκρινιστεί πως στο χειρόγραφο του μακαρίτη (Γεωργίου) το οποίο ήταν η βάση για την τυπομένη ακολουθία, αυτή η εκδοχή ακολουθεί την λέξη ΕΤΕΡΑ (λεζάντα). Στο χειρόγραφο υπάρχει ΠΡΩΤΑ η κλασσική εκδοχή του πρώτου κανόνα. Απο τι γνωρίζω, τεχνικό πρόβλημα στον εκδοτικό οίκο άφησε έξω την κλασσική εκδοχή και έμεινε η σειρά όπως υπάρχει στον τόμο του Ιανουαρίου. Τα βιβλία εκδόθηκαν και ήταν πλέον αργά (και ακριβα!) για διορθωτική επανέκδοση.

ΝΓ
 

giannis m.

Μέλος
Μηκως μπορει καποιος να ανεβασει τον εσπερινο των τρειων ιεραρχων του Γεωργιου Κακουλιδη; Ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Η Θ΄Ωδή των τριών Ιεραρχών υπό Ηλία Παπαδόπουλου, Λαμπαδαρίου του Ι.Ν. Αγίων Θεοδώρων Λαρίσης και Διευθυντού της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ι.Μ. Λαρίσης και Τυρνάβου, όπως μου παρεδόθη υπό του ιδίου, προς κοινήν ωφέλειαν.
 

Attachments

  • Θ΄ Ωδή Τριών Ιεραρχών, υπό Η. Παπαδόπουλου.pdf
    186.4 KB · Views: 221

agskepi

Μέλος
Υπερπλήρης η ακολουθία των Τριών Ιεραρχών από το Μουσικόν Μηνολόγιον [Ιανουάριος], Θεσσαλονίκη 2007, του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη. Κλασικές θέσεις με λίγες προσωπικές πινελιές, καλύπτει μουσικά σχεδόν όλη την ακολουθία.

σε συνέχεια της ανάρτησης του domesticus,τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο του, τροποίησα το αρχικό FILE. κάθε σελίδα του νέου file αντιστοιχεί σε μια σελίδασ του φωτοτυπημένου βιβλίου. έτσι είναι πιό ευανάγνωστο και πιό εύχρηστο για το ψαλτήρι
 

Attachments

  • akolouthia 3 Ierarxes p. K. Papagiannis single page A4 correct one.pdf
    17.8 MB · Views: 249

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Υπερπλήρης η ακολουθία των Τριών Ιεραρχών από το Μουσικόν Μηνολόγιον [Ιανουάριος], Θεσσαλονίκη 2007, του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη. Κλασικές θέσεις με λίγες προσωπικές πινελιές, καλύπτει μουσικά σχεδόν όλη την ακολουθία.

σε συνέχεια της ανάρτησης του domesticus,τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο του, τροποίησα το αρχικό FILE. κάθε σελίδα του νέου file αντιστοιχεί σε μια σελίδασ του φωτοτυπημένου βιβλίου. έτσι είναι πιό ευανάγνωστο και πιό εύχρηστο για το ψαλτήρι

Από καιρό ήθελα να το καθαρίσω αυτό το αρχείο και η ανάρτηση του μέλους agskepi μου έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν. Συνημμένο το αποτέλεσμα (μόνο 1,39ΜΒ!) με ευχαριστίες και στον αναρτήσαντα και στον ωθήσαντα!

ΥΓ. Ιδανικά, θα μπορούσε κανείς να "ξεδιπλώσει" όλες τις σελίδες, ώστε να μην υπάρχει αυτή η κύρτωση που προέκυψε κατά τη φωτογράφηση, αλλά αυτό θα ήταν πολύ χρονοβόρο (όσοι έχουν δουλέψει με το Scan Tailor ξέρουν!). Το έκανα μόνο στην 2η σελίδα, δεν είχα όμως το κουράγιο να το κάνω και στις υπόλοιπες. Ελπίζω ότι και έτσι διαβάζεται καλά ...
 

Attachments

  • Τριών Ιεραρχών - Ακολουθία - π Κωνσταντίνου Παπαγιάννη.pdf
    1.4 MB · Views: 258

agskepi

Μέλος
Από καιρό ήθελα να το καθαρίσω αυτό το αρχείο και η ανάρτηση του μέλους agskepi μου έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν. Συνημμένο το αποτέλεσμα (μόνο 1,39ΜΒ!) με ευχαριστίες και στον αναρτήσαντα και στον ωθήσαντα!

ΥΓ. Ιδανικά, θα μπορούσε κανείς να "ξεδιπλώσει" όλες τις σελίδες, ώστε να μην υπάρχει αυτή η κύρτωση που προέκυψε κατά τη φωτογράφηση, αλλά αυτό θα ήταν πολύ χρονοβόρο (όσοι έχουν δουλέψει με το Scan Tailor ξέρουν!). Το έκανα μόνο στην 2η σελίδα, δεν είχα όμως το κουράγιο να το κάνω και στις υπόλοιπες. Ελπίζω ότι και έτσι διαβάζεται καλά ...

Ιδανικά , αν ήμουν καλός στην Τέχνη θα το έφτιαχνα καλύτερα. Τέλως πάντων. έφτιαξα την κύρτωση στις σελίδες με το πρόγρμμα scan Tailor. συγχωρέστε με για το αποτέλεσμα.δεν τα κατάφερνα καλύτερα. Ευχαριστώ πάρα πολύ τον lagoudaskis για την βοήθεια και τις συμβουλές του, και τον domsticus για την αρχική ανάρτηση. χρόνια πολλά!
 

Attachments

  • deskewd trion ierarxon_pdfill.pdf
    819.2 KB · Views: 171
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel κατά τα γνωστά τα μουσικά κείμενα του όρθρου
της 30/01/2017
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.​
 

Attachments

  • 30-01-2017 Όρθρος Τριών Ιεραρχών.pdf
    4.9 MB · Views: 451
  • 30-01-2017 Όρθρος Τριών Ιεραρχών .mel
    214.7 KB · Views: 28

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel κατά τα γνωστά τα μουσικά κείμενα
και του εσπερινού της 30/01/2017
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.​
 

Attachments

  • 30-01-2017 Μέγας Εσπερινός τριών Ιεραρχών.pdf
    3.8 MB · Views: 147
  • 30-01-2017 Εσπερινός Τριών Ιεραρχών .mel
    181.6 KB · Views: 9

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω κατά τα γνωστά τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του όρθρου για την
30/01/2019 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
 

Attachments

  • 30-01-2019 Εσπερινός Τριών Ιεραρχών.pdf
    3.5 MB · Views: 59
  • 30-01-2019 Όρθρος Τριών Ιεραρχών.pdf
    5.1 MB · Views: 121
  • 30-01-2019 Εσπερινός Τριών Ιεραρχών .mel
    174.9 KB · Views: 3
  • 30-01-2019 Όρθρος Τριών Ιεραρχών .mel
    223.5 KB · Views: 10

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
της 30-01-2020 Εσπερινός και Όρθρος Τριών Ιεραρχών
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • 30-01-2020 Εσπερινός Τριών Ιεραρχών.pdf
    3.5 MB · Views: 61
  • 30-01-2020 Όρθρος Τριών Ιεραρχών.pdf
    5.1 MB · Views: 159
  • 30-01-2020 Εσπερινός Τριών Ιεραρχών .mel
    174.9 KB · Views: 4
  • 30-01-2020 Όρθρος Τριών Ιεραρχών .mel
    223.4 KB · Views: 6

petrosg

Petros Gonatas
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
της 30-01-2020 Εσπερινός και Όρθρος Τριών Ιεραρχών
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Καλησπέρα σας.

Διαπίστωσα ότι από την μουσικήν ακολουθία του Όρθρου, απουσιάζει το 5ο τροπάριο του 1ου Κανόνα της Ενάτης Ωδής (Ἐν τῇ γαστρί σου σκηνώσας...).

Αν δύνασθε, παρακαλώ προσθέστε το.

Ευχαριστώ Πολύ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σας.
Διαπίστωσα ότι από την μουσικήν ακολουθία του Όρθρου, απουσιάζει το 5ο τροπάριο του 1ου Κανόνα της Ενάτης Ωδής (Ἐν τῇ γαστρί σου σκηνώσας...).
Αν δύνασθε, παρακαλώ προσθέστε το.
Ευχαριστώ Πολύ.
Τά τροπάρια ψάλλονται ἀνά δ΄ (ΤΜΕ σ. 166), ὁπότε εἶναι πολύ σωστά!

(Σημ. Ἀπό τά προσφερόμενα λαμβάνουμε δωρεάν ὅ,τι δίδεται δωρεάν!)
 
Top