Προβλήματα μετά την αναβάθμιση του φόρουμ

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ανοίγω αυτό το θέμα για να καταγραφούν προβλήματα που ανέκυψαν μετά την αναβάθμιση του Ψ το Μάρτιο του 2018.

Δεν υπόσχομαι οτι γνωρίζω ή οτι θα βρω χρόνο να επιλύσω όλα τα προβλήματα αλλά είναι σημαντικό να τα έχουμε όλοι υπόψην τουλάχιστον.

Έχω ήδη λάβει ειδοποιήσεις για τα παρακάτω:

1. Η αναζήτηση δεν δουλεύει σωστά (δεν βρίσκει όλα τα σχετικά μηνύματα)
2. Ο μετρητής μηνυμάτων του μέλους στο προφίλ δείχνει άλλο αριθμό μηνυμάτων από αυτά που εμφανίζονται στη λίστα μηνυμάτων στο προφίλ του μέλους
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1. Η αναζήτηση δεν δουλεύει σωστά (δεν βρίσκει όλα τα σχετικά μηνύματα)
Τό θέμα τῆς ἀναζήτησης δέν εἶναι ἁπλό οὔτε καί μέσω Google ἐπί παραδείγματι. Χρειάζεται κάποια τεχνογνωσία, πού σαφῶς δέν διαθέτουμε. Ὑπάρχει ἕνα παλαιό θέμα Πως κάνουμε αναζήτηση στο forum, πού ἀφορᾶ βέβαια στήν προηγούμενη ἔκδοση, πού ἐκεῖ ἦταν ὑποτυπώδης ἐν σχέσει μέ τή νέα ἔκδοση, ἀπό τήν ἀναζήτηση τῆς ὁποίας μπορῶ νά πῶ πώς εἶμαι εὐχαριστημένος —ἔχει ἐπιλογή γιά ἀναζήτηση σέ μηνύματα ἤ τίτλους θεμάτων ἤ σέ μηνύματα μελῶν πού ἐνδεχομένως θυμόμαστε.
Στό θέμα πού παρέπεμψα ὑπάρχουν κάποια σχόλια, ἀλλά καί ἡ ὁδηγία τοῦ despotis.n γιά Chrome πού χρησιμοποιοῦσα καί πρίν καί τώρα.
Ὅποιες ἄλλες ὑποδείξεις ἀπό εἰδικούς εὐπρόσδεκτες.

2. Ο μετρητής μηνυμάτων του μέλους στο προφίλ δείχνει άλλο αριθμό μηνυμάτων από αυτά που εμφανίζονται στη λίστα μηνυμάτων στο προφίλ του μέλους
Δέν καταλαβαίνω σέ ποιά διαφορετικά πεδία γίνεται ἀναφορά. Σέ μένα παντοῦ φαίνεται ἴδιος ἀριθμός.
Ἄς ὑπάρξει διευκρινιστική εἰδοποίηση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο προφίλ μέλους εκεί που λέει Μηνύματα: <αριθμός> εάν πατήσεις στον αριθμό σου δείχνει λίστα μηνυμάτων σου η οποία είναι ελιπής.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στο προφίλ μέλους εκεί που λέει Μηνύματα: <αριθμός> εάν πατήσεις στον αριθμό σου δείχνει λίστα μηνυμάτων σου η οποία είναι ελιπής.
Κοίταγα τώρα καί ἔχω μείνει ἔκπληκτος πού μετά ἀπό 200 γράφει View older results καί μετά ἀπό πολλά 200άρια μέ πῆγε μέχρι τόν Μάιο τοῦ 2008 πού γράφτηκα!!!
Τό παλιό Ψ μέχρι 500 ἐμφάνιζε.
Πάντως γιά μέλη ἴσως ὁ ἀριθμός νά εἶναι ἀκριβής καί στή λίστα νά μήν ἐμφανίζονται ἀπεσυρμένα.
Νομίζω ὅτι ἔχει πολλές περισσότερες δυνατότητες ἡ νέα ἔκδοση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εμένα δεν μου δείχνει πάνω από 11 σελίδες..μέχρι το 2011 το παλαιότερο. Επεξεργασία: Λάθος, όλα τα δείχνει απλά οι σελίδες αρχίζουν πάλι από το 1.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Κοίταγα τώρα καί ἔχω μείνει ἔκπληκτος πού μετά ἀπό 200 γράφει View older results καί μετά ἀπό πολλά 200άρια μέ πῆγε μέχρι τόν Μάιο τοῦ 2008 πού γράφτηκα!!!
Τό παλιό Ψ μέχρι 500 ἐμφάνιζε.
Πάντως γιά μέλη ἴσως ὁ ἀριθμός νά εἶναι ἀκριβής καί στή λίστα νά μήν ἐμφανίζονται ἀπεσυρμένα.
Νομίζω ὅτι ἔχει πολλές περισσότερες δυνατότητες ἡ νέα ἔκδοση.

Χριστός ανέστη!

Πατώ στην εικόνα και στα μηνύματα που λέει 355. Μου δείχνει 3 20άρια, και 7 μηνύματα (στην 4η σελίδα). Μετά μου βγάζει View older results, το πατώ, και μου βγάζει No results found. Δηλαδή μου δείχνει μόνο 67 μηνύματα από τα 355.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει εγώ μετά την αναβάθμιση είναι ότι όταν κάνω κλικ (ή και δεξί κλικ) πάνω στα συνημμένα αρχεία κάποιου θέματος τις περισσότερες φορές δεν μου κατεβάζει το συνημμένο αλλά ένα αρχειάκι με όνομα index.php. Να διευκρινίσω πως μπαίνω με πλοηγητή Safari από Mac (εάν μπω με Firefox δεν έχω θέμα). Προφανώς ο Safari δεν θα έχει δοκιμαστεί και δεν είναι εντελώς συμβατός από τον δημιουργό της πλατφόρμας.
 

AchilleasG

Ἀχιλλέας Γαντζός
1) Πρέπει νὰ ἔχουν χαθεῖ κάποια ἀπὸ τὰ παλιὰ Προσωπικὰ Μηνύματα.

2) Μερικὲς φορὲς ὅταν κάνω «κλὶκ» σὲ ἀρχεῖα (π.χ. pdf) μοῦ ἀνοίγει μία καρτέλα μὲ ἕνα κατεβατὸ κώδικα( ;;; ) καὶ μόνο αὐτό.

3) Σὲ μένα συγκεκριμένα ἀλλὰ σίγουρα καὶ σὲ ἄλλους -πιθανὸν μὲ ἑλληνικὸ ὄνομα χρήστη μόνο- πρόσθεσε τὸ σύστημα τὸ «1» στὸ τέλος τοῦ ὀνόματος. Γιὰ ὅποιον δὲ θυμᾶται τὸ email μὲ τὸ ὁποῖο ἐγγράφηκε ἴσως εἶναι δύσκολο νὰ συνδεθεῖ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χριστός ανέστη!

Πατώ στην εικόνα και στα μηνύματα που λέει 355. Μου δείχνει 3 20άρια, και 7 μηνύματα (στην 4η σελίδα). Μετά μου βγάζει View older results, το πατώ, και μου βγάζει No results found. Δηλαδή μου δείχνει μόνο 67 μηνύματα από τα 355.
Ἀληθῶς Ἀνέστη!
Ἔχεις δίκιο. Ἁπλά ἐγώ βλέπω 70, δηλ. 3 παραπάνω γιατί 2 ἔχεις διαγράψει ἐσύ πρόσφατα καί 1 ἀνήκει σέ ἀπεσυρμένο θέμα.
Ἀναφορικά καί μέ μένα, στά 10.000 καί πλέον, δέν νομίζω ὅτι πέρασα 50 200άρια.
Μέτρησα τώρα 6×200 καί 8×20 = 1360 o_O
Τί νά πῶ; Πάντως δέν τό βρίσκω καί πρόβλημα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση μέλους. Στο παλιό Ψ νομίζω ότι μπορούσα να αναζητήσω άλλα μέλη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στήν ἀρχική σελίδα δίπλα ἀπό What's new ἔχω Members. Αὐτό δέν νομίζω νά εἶναι τῶν Συντονιστῶν. Πρέπει γιά ὅλους. Ἔχει στατιστικά στοιχεῖα μελῶν, γενέθλια καί ἄλλα, καθώς καί ἀναζήτηση μελῶν. Νά τό δεῖ ὁ Διαχειριστής.

Members.jpg
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω αν πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος χρόνος μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα ρύθμιση, αλλά δεν φαίνεται ακόμα η επιλογή αυτή.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ένα πρόβλημα σημαντικό είναι ο περιορισμός στο μέγεθος των επισυάψεων, που είναι διαφορετικός από την παλιά version του forum. Συγκεκριμένα, δοκίμασα να ξανανεβάσω τα mp3 των μαθημάτων του Θρασυβούλου Παπανικολάου, αλλά έβγαλε σφάλμα σε πολλά. Πρέπει το νέο όριο να είναι γύρω στα 30 MB. Υπάρχει δυνατότητα να ανεβεί στα 50, όπως παλιά; Είναι σημαντικό, γιατί μεγάλο μέρος της σημασίας και της προσφοράς του forum αφορά στις ηχογραφήσεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ένα πρόβλημα σημαντικό είναι ο περιορισμός στο μέγεθος των επισυάψεων, που είναι διαφορετικός από την παλιά version του forum. Συγκεκριμένα, δοκίμασα να ξανανεβάσω τα mp3 των μαθημάτων του Θρασυβούλου Παπανικολάου, αλλά έβγαλε σφάλμα σε πολλά. Πρέπει το νέο όριο να είναι γύρω στα 30 MB. Υπάρχει δυνατότητα να ανεβεί στα 50, όπως παλιά; Είναι σημαντικό, γιατί μεγάλο μέρος της σημασίας και της προσφοράς του forum αφορά στις ηχογραφήσεις.
http://analogion.com/forum/index.php?threads/Λέγε-Πάλιν-Ψαλτολόγιον.39556/page-3#post-224851
 
Top