Άρχων Πρωτοψάλτης Κυρ Δημήτριος Ιωαννίδης

X

xristos

Guest
Εδώ επισυνάπτωται βιογραφικά στοιχεία,ηχογραφήσεις,φωτογραφίες με τον Άρχοντα
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εδώ επισυνάπτωται βιογραφικά στοιχεία,ηχογραφήσεις,φωτογραφίες με τον Άρχοντα

Εδώ... που ακριβώς; Ξαναστείλε το με το λινκ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εδώ επισυνάπτωται βιογραφικά στοιχεία,ηχογραφήσεις,φωτογραφίες με τον Άρχοντα
Χρήστο θα ανεβάσεις τίποτα? :)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χρήστο θα ανεβάσεις τίποτα? :)

Εκτος απροοπτου , θα εχω εκπομπη για τον Αρχωντα το Σαββατο 11-10-08 με βιογραφικα , υμνους κλπ .
Θα υπαρξει σχετικη ενημερωση .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Από το βιβλίο "Η τελετή της αρτοκλασίας" έκδοσις Ι.Μ.Αγ.Κυπριανού και Ιουστίνης Φυλής Αττικής 1994
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    1.6 MB · Views: 205
  • σάρωση0002.jpg
    1.1 MB · Views: 69
  • σάρωση0003.jpg
    445.8 KB · Views: 182

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
θα παρακαλουσα θερμά τον άρχοντα κ Ιωαννίδη αν έχει την καλωσύνη να ανεβάσει το χερουβικό που ψάλλει με το Στανίτσα (ξέρει αυτός ποιο εννοώ).
Φοβερό...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
θα παρακαλουσα θερμά τον άρχοντα κ Ιωαννίδη αν έχει την καλωσύνη να ανεβάσει το χερουβικό που ψάλλει με το Στανίτσα (ξέρει αυτός ποιο εννοώ).
Φοβερό...

Καλημέρα σε όλους.
Να διευκρινίσω και εγώ Άρχοντα σε κείμενο και ηχητικό αν είναι εύκολο, έτσι ως κέρασμα για τα Ονομαστήριά σου.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Εδώ επισυνάπτωται βιογραφικά στοιχεία,ηχογραφήσεις,φωτογραφίες με τον Άρχοντα

Επειδή μέχρι τώρα, ο Μαθητής μου Χρήστος Πιπέρος δεν κατάφερε να ανεβάσει αυτά που προανήγγειλε, ανεβάζω εγώ ένα Βιογραφικό και μία Φωτογραφία.
 

Attachments

  • Βιογραφικό λιγοσέλιδο .doc
    44 KB · Views: 182
  • Καθήμενος (μεγάλη) .bmp
    2.3 MB · Views: 228

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Το δακτυλιδι που φορα ο Αρχωντας στην φωτο που επισυναπτει , ειναι οικογενειακο κειμηλιο και μεταβιβαζεται απο παλαιωτερο ψαλτη της οικογενειας σε νεωτερο ψαλτη της οικογενειας .
Αρχωντα γραψε μας σχετικα .
Νομιζω οτι οι ψαλτες της Πολης συνηθιζαν να φορανε τετοια δακτυλιδια .
 
  • Like
Reactions: rum

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
να μας πει κ απο ποιον κληρονομησε το συγκεκριμενο δαχτυλιδι... από γνωστό ψάλτη, διάσημο μέλος του οποίου ψάλλουμε μέχρι σήμερα πολύ συχνά (εγώ βέβαια το χω βαρεθεί αλλά αυτό ειναι αλλη υπόθεση)
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι Φιλοι
Το δακτυλιδι που φορα ο Αρχωντας στην φωτο που επισυναπτει , ειναι οικογενειακο κειμηλιο και μεταβιβαζεται απο παλαιωτερο ψαλτη της οικογενειας σε νεωτερο ψαλτη της οικογενειας .
Αρχωντα γραψε μας σχετικα .
Νομιζω οτι οι ψαλτες της Πολης συνηθιζαν να φορανε τετοια δακτυλιδια .

Το Δακτυλίδι αυτό, ήταν του Κυριακού, του επιλεγόμενου "Καλόγηρου", ο οποίος ήταν πρώτος εξάδελφος του Προπάππου μου.'Το πήρε με την προτροπή, ότι θα πρέπει να φοριέται από τους Ψάλτες της Οικογένειας και μάλιστα, ΜΟΝΟ εν ώρα υπηρεσίας ( δηλαδή μονο πάνω στο Αναλόγιο.
Ο Προπάππος μου είχε δύο επιλογές. Τον Γιό του Δημήτρη ( τον γνωστό Τάκη της Πόλης ) και τον Ανηψιό του Νικόλαο ( το γνωστό Μέλος της Πατριαεχικής Επιτροπής ).Προτίμησε να το δώσει στον Νικόλαο ( σαν το συμαντικότερο Μέλος της Οικογένειας). Εκείνος πάλι, έχοντας μόνο δύο κόρες, όταν πλησίαζε το τέλος του, το ξανάδωσε στον Προπάππο μου, ο οποίος με τη σειρά του, το έδωσε στον Παππού μου Δημήτρη.
Εκείνος είχε 4 γιούς, εκ των οποίων οι 3 Ψάλτες. Το έδωσε στον μεγάλο αδελφό του Πατέρα μου και Δάσκαλό του, Ιωάννη. Πέρασε καιρός, πέθαναν όλα τα υπόλοιπα αδέλφια του Γιάννη ( μεταξύ των οποίων και ο Πατέρας μου ), οπότε, το 1993, 2 - 3 μήνες μετά από την Χειροθεσία μου σε Άρχοντα Πρωτοψάλτη, με φώναξε και δίνοντάς το μου, είπε : Αφού ο Πατέρας σου βιάστηκε να πεθάνει πρίν από μένα, και εν τω μεταξύ εσύ μας ξεπέρασες όλους, πάρτο. Σου ανήκει. Κι έτσι ήρθε στα χέρια μου το δακτυλίδι, με την προτροπή να το χρησιμοποιώ, όχι για κοσμικούς σκοπούς, αλλά ΜΟΝΟ πάνω στο Αναλόγιο, πράγμα που τηρώ μετ' ευλαβείας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το Δακτυλίδι αυτό, ήταν του Κυριακού, του επιλεγόμενου "Καλόγηρου", ο οποίος ήταν πρώτος εξάδελφος του Προπάππου μου.'Το πήρε με την προτροπή, ότι θα πρέπει να φοριέται από τους Ψάλτες της Οικογένειας και μάλιστα, ΜΟΝΟ εν ώρα υπηρεσίας ( δηλαδή μονο πάνω στο Αναλόγιο.
Ο Προπάππος μου είχε δύο επιλογές. Τον Γιό του Δημήτρη ( τον γνωστό Τάκη της Πόλης ) και τον Ανηψιό του Νικόλαο ( το γνωστό Μέλος της Πατριαεχικής Επιτροπής ).Προτίμησε να το δώσει στον Νικόλαο ( σαν το συμαντικότερο Μέλος της Οικογένειας). Εκείνος πάλι, έχοντας μόνο δύο κόρες, όταν πλησίαζε το τέλος του, το ξανάδωσε στον Προπάππο μου, ο οποίος με τη σειρά του, το έδωσε στον Παππού μου Δημήτρη.
Εκείνος είχε 4 γιούς, εκ των οποίων οι 3 Ψάλτες. Το έδωσε στον μεγάλο αδελφό του Πατέρα μου και Δάσκαλό του, Ιωάννη. Πέρασε καιρός, πέθαναν όλα τα υπόλοιπα αδέλφια του Γιάννη ( μεταξύ των οποίων και ο Πατέρας μου ), οπότε, το 1993, 2 - 3 μήνες μετά από την Χειροθεσία μου σε Άρχοντα Πρωτοψάλτη, με φώναξε και δίνοντάς το μου, είπε : Αφού ο Πατέρας σου βιάστηκε να πεθάνει πρίν από μένα, και εν τω μεταξύ εσύ μας ξεπέρασες όλους, πάρτο. Σου ανήκει. Κι έτσι ήρθε στα χέρια μου το δακτυλίδι, με την προτροπή να το χρησιμοποιώ, όχι για κοσμικούς σκοπούς, αλλά ΜΟΝΟ πάνω στο Αναλόγιο, πράγμα που τηρώ μετ' ευλαβείας.

Αν και την ξερω την ιστορια , πολλες ευχαριστιες για τις πληροφοριες .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ναί Φίλε Γιώργο. Αυτός είναι ή μάλλον, αυτός ήταν.

Αρχωντα
Πες μας και για την πολυ ωραια δοξολογια (Χουσεϊνί Ασυράν Κε-κε) του Νικολαου Ιωαννιδη . Νομιζω οτι ηταν σαν παληος θειος σου ;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Για τους καλούς Φίλους στο Forum τα ακόλουθα :
 

Attachments

  • Bu geze.mp3
    14.6 MB · Views: 156
  • Bu geze Πλ. Δ΄. 001.jpg
    757.4 KB · Views: 249
  • Bu geze Πλ. Δ΄. 002.jpg
    810.1 KB · Views: 62
  • Bu geze Πλ. Δ΄. 003.jpg
    750.1 KB · Views: 53
  • Bu geze Πλ. Δ΄. 004.jpg
    787.4 KB · Views: 50
  • Bu geze Πλ. Δ΄. 005.jpg
    767.3 KB · Views: 55

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω τον Ύμνο " Ένας είν' ο Κύριος " σε Πλ. του Α΄.
Ενδύκνειται για Εκδηλώσεις και ιδίως με πολυμελή Χορωδία.
Πάντως εγώ όσες φορές το παρουσίασα με τον πάλαι ποτέ " ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΥΜΝΩΔΩΝ " που διηύθυνα, έκανε θραύση.
 

Attachments

  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) - Ιωαννίδης.mp3
    14.2 MB · Views: 158
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 001.jpg
    816 KB · Views: 159
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 002.jpg
    726.8 KB · Views: 67
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 003.jpg
    719.3 KB · Views: 52
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 004.jpg
    805.3 KB · Views: 58
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 005.jpg
    744.8 KB · Views: 50
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 006.jpg
    866.2 KB · Views: 41
  • Ένας είν' ο Κύριος ( Πλ. Α΄. ) 007.jpg
    250.3 KB · Views: 44
Top