Περί του μηχανήματος ισοκράτη

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι δεν καταλάβατε αγαπητέ??
Τὶ νὰ σὲ πῶ; Ἀπ' ὅσο ἔχω δεῖ στὸ 4Ε μόνο γυναῖκες-μέλη τῆς ἀδελφότητας συνήθως ψάλλουν ἐκεῖ. Τώρα μήοως σε καμιὰ πανήγυρι κάλεσαν ἀνδρικὴ χορωδία; Ἴσως κάνω καὶ λάθος.

Πάντως τὸ θέμα μας δὲν εἶναι τὸ γυναικεῖο ψάλσιμο, ἔχουμε πολλὰ θέματα σχετικὰ, ἄνοιξε κουβέντα ἐκεῖ και τὰ λέμε. Ἔχουν γραφεῖ πολλὰ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Κι ὄταν δὲν ἔχουν ἐπιχειρήματα καταφεύγουν στὸ μπινελίκι, δῆθεν παντοῦ καὶ καλὰ χαμὸς γίνεται καὶ τὶ ἔγινε ἅμα κάνουμε κι μεῖς ὅ,τι γουστάρουμε στὸ ἀναλόγιο;

τα επιχειρήματα έχουν παρουσιαστεί ήδη, δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε...
Ὑπερβολὴ εἶναι ἡ χρήση τοῦ τεχνητοῦ ἱσοκράτη, λὲς καὶ ἔχουμε κανὰ κόλλημα ἄν ἀκουστεῖ βαριὰ ἡ ἀναπνοὴ στὸ δοξαστικό.

Καὶ ἐν τέλει, τὸ ξέρω καὶ τὸ ξέρεις και τὸ ξέρουμε, ὅτι καὶ τὰ ἀρμόνια καὶ οἱ μηχανοψηφιακοὶ ἰσοκράτες γίνονται γιατὶ ἁπλα κάποιοι ἔτσι γουστάρουν.

Κι ὄταν δὲν ἔχουν ἐπιχειρήματα καταφεύγουν στὸ μπινελίκι, δῆθεν παντοῦ καὶ καλὰ χαμὸς γίνεται καὶ τὶ ἔγινε ἅμα κάνουμε κι μεῖς ὅ,τι γουστάρουμε στὸ ἀναλόγιο;

Ἐγὼ συνάδελφε, ἔχω μιὰ ἀκόμη καλύτερη ἰδέα. Νὰ φέρνουν τὸ ἀντίδωρο μὲ drone στὸ σπίτι, ὅπως κάνει ἡ Amazon με τὰ ταχυδρομικὰ πακέτα, καὰ νὰ γλιτώσουμε τὴν ἀναμονὴ στὸ ναό...:rolleyes:

Αὐτὴ κι ἄν εἶναι ἰδέα, ΟΥΑΟΥ!!!!:cool:

ποια πινελίγκια? Δεν ήταν υπερβολικά και εκτός τόπου και χρόνου αυτά που είπες;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
τα επιχειρήματα έχουν παρουσιαστεί ήδη, δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε...


ποια πινελίγκια? Δεν ήταν υπερβολικά και εκτός τόπου και χρόνου αυτά που είπες;
Ἑκτὸς τόπου καὶ χρόνου εἶναι ἡ ἀντικατάσταση τοῦ λαοῦ, ποὺ ἐκπροσωποῦμε στὴν ἀκολουθία, ἀπὸ μηχάνημα, ἁπλὰ γιατὶ ἔτσι μᾶς ἀρέσει. Κι ἀπὸ πάνω τὸ βαφτίζουμε «εὐκολία», ὅπως τὸ κρέας σὲ ... πουρναρόψαρο.
Ἔ ὄχι συνάδελφε, ΔΕΝ εἶναι ἔτσι.

Ἤ ψάλλουμε μὲ τὴ φωνή μας ἤ τίποτε. Σ' ὅποιον ἀρέσουν τὰ αρμόνια καὶ πάσης φύσεως keyboard, καλὰ κάνει, ἀλλὰ ἑκτὸς ἐκκλησίας.

Ξέρω βέβαια πὼς στὴν πράξη δὲν βγαίνει κάτι, παρὰ μόνο ἄν ἡ ἐκκλησιαστικὴ ἀποφασίσει νὰ ΕΠΙΒΑΛΕΙ τὴν τάξη. Τουλάχιστον ὅμως δὲν μᾶς πουλᾶνε φύκια γιὰ μεταξωτὲς κορδέλες. Οὕτε τρῶμε κουτόχορτο γιὰ νὰ μὴν ξέρουμε τὸ περιθώριο κέρδους τῶν κατασκευαστῶν. ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τὶ συμβαίνει, τὸ γιατὶ καὶ τὸ πῶς. Ἴσως ἀναλύοντάς τα ἐδῶ μέσα εὐθαρσῶς, συγκινηθεῖ κανὰ νέος συνάδελφος καὶ μείνει μακριὰ ἀπὸ τὸ κακὸ παράδειγμα πλείστων -δυστυχῶς- συναδέλφων. O tempora o mores.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Φαντάζομαι τι άλλο θα γράφατε στην παράγραφο (6) αν δεν ήσασταν και Πρωτοψάλτης......!!! υποθέτω και με άριστα στο πτυχίο.....ΕΛΕΟΣ!!!
Όσο για όσους πωλούν αυτά τα μηχανάκια ........τα λεφτά είναι πολλά.........!!!!!!!
Συνάδελφε, μην ανησυχείς, ευτυχώς δεν έχω το μικρόβιο της ψαλτόλυσσας, ούτε άριστα στο πτυχίο μου.
Ο Θεός είναι παντού, ή Τον έχεις μέσα σου ή δεν Τον έχεις και στην εκκλησία προσερχόμαστε για να προσευχηθούμε απερίσπαστα σ'Αυτόν.

Όσον αφορά τα προηγούμενα μηνύματα, διακρίνω από τους πολέμιους του ισοκράτη ένα δογματισμό με πρόσχημα τις αποφάσεις της Ιεράς Συνόδου και τις δυνητικές περιττές ευκολίες και προοπτικές της τεχνολογίας σε ένα φουτουριστικό σκηνικό του ιεροψαλτικού αναλογίου.
Η Ιερά Σύνοδος νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να βρει τρόπους και κίνητρα για την προσέλκυση νέων ιεροψαλτών στα αναλόγια και μετά να αφορίσει τον ισοκράτη ως δαιμονικό στοιχείο και ξένο προς την καθεστηκυία εκκλησιαστική παράδοση. Ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...Εδώ δεν υπάρχουνε βοηθοί στα αναλόγια, δεν υπάρχουνε πιτσιρίκια για παπαδάκια, δεν υπάρχουν νεωκόροι, οι επίτροποι που ορίζονται πατάνε 5 φορές το χρόνο, τα παγκάρια είναι γεμάτα μπακίρια και εμάς μας χάλασε ο ισοκράτης που τον πληρώσαμε από την τσέπη μας δίνοντας ένα χιλιάρικο για καλλωπίσουμε αυτό που κληθήκαμε να υπηρετήσουμε.Ό,τι πείτε...

Υ.Γ. Δε βλέπω κάτι το μεμπτό στην γυναικεία χορωδία που ψάλλει τους χαιρετισμούς. Άψογη απόδοση του κανόνα, πολύ καλύτερη από κάποιους άνδρες συναδέλφους. Ή μήπως θα πρέπει να αφορίσουμε και την προσέλευση των γυναικών στα αναλόγια ως νεωτεριστικό στοιχείο και να καταργήσουμε τις γυναικείες χορωδίες υιοθετώντας ισλαμικές πρακτικές;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εγώ από την άλλη διακρίνω στους (περισσότερους) υπέρμαχους του ισοκράτη μια υπερβάλλουσα "καλλιτεχνικότητα" η οποία ξεπερνάει κατά πολύ την "ιεροψαλτικότητα".

Συνήθως (όχι πάντα ευτυχώς!) πάει κοστουμάκι το πράγμα: ηλεκτρονικός ισοκράτης + σούπερ μικρόφωνο + τάμπλετ (μη δεν έχω παρασημαντική μπροστά μου να πω ένα στίχο) + τραγουδιάρικη φωνή + άφθονο συναίσθημα + Χατζημάρκος :D + κορώνα στη στρατόσφαιρα + την καραμέλα "Άμα έχεις το Θεό μέσα σου...".

Όλα αυτά φυσικά για να ακουγόμαστε καλύτερα και να συγκινείται ο κόσμος, σωστά;

ΥΓ. ΤΖΟΝΝΥ δεν θέλω να σε στοχοποιήσω με την αναφορά της φράσης περί Θεού μέσα σου, ούτε να σε εντάξω απαραίτητα στην παραπάνω κατηγορία ψαλτών, την οποία θεωρώ ΚΑΚΗ κατηγορία, και, κυρίως, δεν θέλω να κρίνω πρόσωπα, μόνο καταστάσεις-πραγματικότητες, απλά πήρα αφορμή.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ἑκτὸς τόπου καὶ χρόνου εἶναι ἡ ἀντικατάσταση τοῦ λαοῦ, ποὺ ἐκπροσωποῦμε στὴν ἀκολουθία, ἀπὸ μηχάνημα, ἁπλὰ γιατὶ ἔτσι μᾶς ἀρέσει.

ποιος λαός έρχεται και σου κρατάει το ίσο και εσύ τον αντικαθιστάς;
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Συνήθως (όχι πάντα ευτυχώς!) πάει κοστουμάκι το πράγμα: ηλεκτρονικός ισοκράτης + σούπερ μικρόφωνο + τάμπλετ (μη δεν έχω παρασημαντική μπροστά μου να πω ένα στίχο) + τραγουδιάρικη φωνή + άφθονο συναίσθημα + Χατζημάρκος :D + κορώνα στη στρατόσφαιρα + την καραμέλα "Άμα έχεις το Θεό μέσα σου...".
.

Γιατί ο Χατζημάρκος; Ο καημένος δεν είχε ισοκράτη
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ε, επειδή δεν είχε εφευρεθεί ακόμα (όσο ο Χατζημάρκος ήταν στην ενεργό δράση τουλάχιστον)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο «αγώνας» των μεν και των δε δεν έχει προοπτικές νίκης: ούτε όσοι χρησιμοποιούν τον μηχανικό ισοκράτη θα τον καταργήσουν ως άθλιο, ούτε όσοι απορρίπτουν τη χρήση του πρόκειται να αλλάξουν νοοτροπία, θεωρώντας τον αναβάθμιση, όπως διατείνονται ένθεν κακείθεν όλοι όσοι γράφουν και εδώ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο «αγώνας» των μεν και των δε δεν έχει προοπτικές νίκης: ούτε όσοι χρησιμοποιούν τον μηχανικό ισοκράτη θα τον καταργήσουν ως άθλιο, ούτε όσοι απορρίπτουν τη χρήση του πρόκειται να αλλάξουν νοοτροπία, θεωρώντας τον αναβάθμιση, όπως διατείνονται ένθεν κακείθεν όλοι όσοι γράφουν και εδώ...

Tὸ θέμα δὲν εἶναι ἡ νίκη, φευ!

Τὸ θέμα εἶναι ἡ ἔκθεση, προκειμένου νὰ γνωρίζουμε τὶ συμβαίνει ... Καὶ δόξα τῷ Θεῷ, ἐκτιθέμεθα κατὰ βούληση καὶ βγαίνουν τὰ ... γούστα ...
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
ποιος λαός έρχεται και σου κρατάει το ίσο και εσύ τον αντικαθιστάς;
Eίναι, δυστυχώς, αρκετά συνηθισμένη η εικόνα "πρωτοψάλτου" πλαισιωμένου από 2,3,4,5,6,... μαθητές-βοηθούς, ο οποίος έχει κολλημένο το μικρόφωνο-παγωτό στο στόμα του, παιδεύεται ο ίδιος να πατήσει τα κουμπιά στον ισοκράτη, κουνάει δεξιά-αριστερά τα χέρια του για να διευθύνει (ποιον;....) και τα ντεσιμπέλ βαράνε κόκκινο. Στις περιπτώσεις αυτές δεν μιλάμε για λειψανδρία σε κάποιο χωριουδάκι που δεν πατάει ψυχή στο αναλόγιο και την οποία έρχεται να "σώσει" ο ηλεκτρονικός ισοκράτης αλλά για πολυπληθείς ενορίες στην Αθήνα και άλλες μεγαλουπόλεις και για το κακόγουστο σκηνικό που στήνουν εξ-αιρετικοί σολίστες της του θείου Δαμασκηνού Τέχνης, την οποία μάλιστα θεωρούν ότι θεραπεύουν με τον καλύτερο τρόπο, πλην όμως, πλήττουν βάναυσα και δυσφημούν.
Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε.
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Από παλαιότερο μήνυμα
Ἡ Ἱερά Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος σέ Ἐγκύκλιον Σημείωμα (ὑπ᾿ ἀριθμ. 1630/726/11 Μαΐου 1992) Πρός τήν Ἱεράν Ἀρχιεπισκοπήν Ἀθηνῶν καί τάς Ἱεράς Μητροπόλεις τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος «...καταδικάζει τήν ἐν τοῖς Ἱεροῖς Ναοῖς καινοφανῆ χρῆσιν "μηχανικοῦ ἱσοκράτου" ὡς μή συνάδουσαν πρός τε τήν ζῶσαν λατρείαν τοῦ Θεοῦ καί τήν ἔκπαλαι καθεστηκυΐαν ἐκκλησιαστικήν παράδοσιν καί τάξιν καί ὡς ὀλισθηράν ἀπαρχήν εἰσαγωγῆς ὀργάνων ἐν ταῖς ἱεραῖς τῆς Ἐκκλησίας ἀκολουθίαις.-»

Αφού υπάρχει εκγύκλιος της Ιεράς Συνόδου γιατί δεν εφαρμόζεται;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Περὶ τῆς αἰσθητικῆς τοῦ πράγματος, προφανῶς κυριαρχεῖ ἡ ὑποκειμενικότητα. Δὲν θὰ πάρω μέρος, ἡ δική μου αἴσθηση δὲν ἀφορᾶ οὔτε τοὺς συζητητές, οὔτε τοὺς ἀναγνῶστες. Ὅμως αὐτό:
Όσον αφορά τα προηγούμενα μηνύματα, διακρίνω από τους πολέμιους του ισοκράτη ένα δογματισμό με πρόσχημα τις αποφάσεις της Ιεράς Συνόδου και τις δυνητικές περιττές ευκολίες...
πιστεύω ὅτι δημιουργεῖ πολὺ κακὸ ὑπόβαθρο γιὰ ὁποιαδήποτε συζήτηση μεταξὺ ψαλτῶν, πολλῷ δὲ μᾶλλον ὅταν συζητήσεις ὅπως ἡ παροῦσα διαβάζονται ἀπὸ μὴ ψάλτες ἢ συνανθρώπους μας ποὺ ἐκκλησιάζονται Χριστούγεννα καὶ Πάσχα.

Ὅταν ἀνέλαβα τὸ 2001 τὸ ἀναλόγιο ποὺ βρίσκομαι ἐλέῳ Θεοῦ μέχρι σήμερα, ὁ προϊστάμενος ἱερέας μοῦ πρότεινε νὰ κάνουμε χρήση τοῦ ἐν λόγῳ μηχανήματος. Τὸν ρώτησα ἂν ἡ Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας Κρήτης εἶχε ἀποφανθεῖ ἐπ’ αὐτοῦ, καὶ μὲ πληροφόρησε ὅτι πρὶν μερικὰ χρόνια τὸ θέμα τοῦ ἰσοκράτη ἀπασχόλησε τὴν Ἱερὰ Σύνοδο, ἡ ὁποῖα κοινοποίησε τὴν ἀρνητική της ἀπάντηση μὲ ἐγκυκλίους πρὸς τοὺς Ναοὺς τῆς ἐπικράτειας. Ἔκτοτε τὸ θέμα δὲν συζητήθηκε μεταξύ μας ξανά.

Οἱ ἀποφάσεις τῶν Συνόδων στὶς ὁποῖες ἀνήκουμε δὲν ἀποτελοῦν προσχήματα, ἀλλὰ ἐκκλησιαστικοὺς νόμους. Διαφέρει. Ἂν θέλουμε νὰ θεωροῦμε ἑαυτοὺς μέλη τῆς τοπικῆς μας Ἐκκλησίας ἁπλῶς κάνουμε ὑπακοὴ (πρώτοι ἑμεῖς, ὁ κλῆρος). Ἂν ὑπῆρχε ἔστω καὶ μία ἀμιγῶς ἐκκλησιαστικὴ ἀνάγκη ὑπάρξεως τοῦ ἰσοκράτη στὶς Ἱερὲς ἀκολουθίες, ἕνα τέτοιο ἐπιχείρημα πιστεύω θὰ ἀκουγόταν σίγουρα μὲ σεβασμὸ ἀπὸ τὶς Συνόδους ἢ ἔστω ἀνεπίσημα θὰ γραφόταν ἐδῶ. Ἂς εἴμαστε ὅμως μεταξύ μας εἰλικρινεῖς, δὲν ὑφίσταται τουλάχιστον στὴν μέχρι τώρα συζήτηση κάτι τέτοιο. Μπορεῖ ὅ καθένας νὰ ὑποστηρίζει τὴν θέση του χρησιμοποιῶντας τὰ ἐπιχειρήματά του, ἀλλὰ καλὸ εἶναι νὰ μὴν τὸ κάνουμε ὑποβαθμίζοντας τὸν ρόλο τῶν ἐπισήμων ἐκκλησιαστικῶν ὀργάνων, ὅταν (καὶ ὅσα) μάλιστα ἔχουν πάρει σαφῆ θέση ἐπὶ τοῦ θέματος.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Tὸ θέμα δὲν εἶναι ἡ νίκη, φευ!

Τὸ θέμα εἶναι ἡ ἔκθεση, προκειμένου νὰ γνωρίζουμε τὶ συμβαίνει ... Καὶ δόξα τῷ Θεῷ, ἐκτιθέμεθα κατὰ βούληση καὶ βγαίνουν τὰ ... γούστα ...

Νίκη= Πειθώ= γούστα κτό για τους συντριπτικά περισσότερους ενθάδε...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νίκη= Πειθώ= γούστα κτό για τους συντριπτικά περισσότερους ενθάδε...

Ἐνθάδε ΟΚ.
Ἀλλαχοῦ ὅμως οἱ ψηφιακὲς πωλήσεις καλὰ κρατοῦν ...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
τώρα πάμε αλλού, αλλά μη μου πείτε ότι τα 10 ευρώ μιας εφαρμογής είναι προκλητικότερα από τριψήφια και τετραψήφια εγκαταστάσεων και μονάδων και και και θου κύριε
 
Top