Προσόμοια "Ποίοις ευφημιών..." Ιακώβου πρωτοψάλτου

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπορεί κάποιος να παραπέμψει ή να ανεβάσει ηχογράφηση από τα προσόμοια "Ποίοις ευφημιών..." σε μέλος Ιακώβου πρωτοψάλτου;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπορεί κάποιος να παραπέμψει ή να ανεβάσει ηχογράφηση από τα προσόμοια "Ποίοις ευφημιών..." σε μέλος Ιακώβου πρωτοψάλτου;

Τέτοιες ερωτἠσεις συνηθίζεις εσύ να τις απαντάς...όχι να τις θέτεις, κ. συντονιστά!

δ.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
https://www.youtube.com/watch?v=VofPmq2Vy_k

Τό δευτερον τροπάριον Ποίοις ὑμνῳδιῶν κάλλεσιν - Καρακαλλινοί
Πανήγυρις Αγίων Αποστόλων Πέτρου & Παύλου. Ιερά Μονή Καρακάλλου Άγιον Όρος.

Τοῦ Ἰακώβου Πρωτοψάλτου - Δοξαστάριον - Τόμος Β΄ σελ. 39







.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Από την φετινή πανήγυρη του Πολιούχου Αθηνών 3/10/2016, τρία προσόμοια κατά το "Ποίοις ευφημιών" του Ιακώβου. Πρωτοψάλτης ο Γ. Δεμελής (ψάλλει το β'), εμού ασθενούντος και κατά παράκλησιν τελευταίας στιγμής, αριστερά ο Κ. Πολίτης (ψάλλει το α' και το γ')...
Είχα επιμεληθεί τα κείμενα και επισυνάπτω τα συγκεκριμένα.
Η ηχογράφηση είναι μέσω ραδιοφώνου και ο ήχος μετριότατος.
 

Attachments

  • 2016-10-02 Προσόμοια Ποίοις ευφημιών Ιακώβου.mp3
    12.1 MB · Views: 94
  • Αγ Διονυσίου Προσόμοια Β Ιακώβου.pdf
    207.8 KB · Views: 114
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ήθελα να ακούσω τις γραμμές (από το α΄ή τις αντίστοιχες των άλλων) «Τον μεν ως των αποστόλων ...κοπιάσαντα» και την συνέχεια με κατάληξη στον Πα διατονικά και την επαναφορά στην χρωματική με το «Χριστός ο Θεός ημών...».

Οι μεν Καρακαλλίνοί έχουν αλλάξει τελείως τη γραμμή και το λένε κατά τον τρόπο των Θεσαλονικέων, που μου είναι μεν πιο οικείος, αλλά δεν είναι αυτό που γράφει ο Ιάκωβος.
Ο Κ. Πολίτης και η χορωδία του Η. Παπαδόπουλου λένε το ίδιο (διαστηματικά), αυτό που περίμενα να ακούσω, ενώ ο Γ. Δεμελής διαφοροποιεί το «Χριστός ο Θεός ημών...», που μου φαίνεται όμως λάθος.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ήθελα να ακούσω τις γραμμές (από το α΄ή τις αντίστοιχες των άλλων) «Τον μεν ως των αποστόλων ...κοπιάσαντα» και την συνέχεια με κατάληξη στον Πα διατονικά και την επαναφορά στην χρωματική με το «Χριστός ο Θεός ημών...».

Οι μεν Καρακαλλίνοί έχουν αλλάξει τελείως τη γραμμή και το λένε κατά τον τρόπο των Θεσαλονικέων, που μου είναι μεν πιο οικείος, αλλά δεν είναι αυτό που γράφει ο Ιάκωβος.
Ο Κ. Πολίτης και η χορωδία του Η. Παπαδόπουλου λένε το ίδιο (διαστηματικά), αυτό που περίμενα να ακούσω, ενώ ο Γ. Δεμελής διαφοροποιεί το «Χριστός ο Θεός ημών...», που μου φαίνεται όμως λάθος.

Συμφωνῶ ἀπολύτως.
Θά μποροῦσα νά προσθέσω καί μίαν ἀβεβαιότητα στό ψάλσιμο τῶν μεταθέσεων. Βεβαίως εἶναι δύσκολον μέλος.
Προσεπάθησα νά τό βάλω στόν ...μῦλο τοῦ BZQ διἀ νά δῶ πῶς εἶναι ἡ ἀκριβής μετάθεσις καί παραθέτω τό ἀποτέλεσμα.
Ἒχω βάλει μαζί μέ τήν ἀνθρωπίνην φωνήν καί Cello ὣστε νά ἒχει μεγαλυτέραν σταθερότητα.

View attachment ΠΟΙΟΙΣ ΕΥΦΗΜΙΩΝ, ΙΑΚΩΒΟΥ_Q7_CELLO5_Is7_R0_Y4_0%.mp3

(Διά τούς χρῆστες τοῦ BZQ, ἀνήρτησα τήν κωδικοποίησιν bzq εἰς τό https://bzquality.wordpress.com/examples/ )
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σας επισυνάπτω την δική μου εκδοχή.
Την εξήγηση μου για το πως παραλλάσεται-κινείται ο μέσος β με τον πάγιο β έχω δώσει στον κ. Παναγιώτη Τζανάκο ο οποίος την δημοσίευσε στο blog του ΟΦΕΛΠ εδώ (σχετικό θέμα στο φόρουμ μας εδώ)
 

Attachments

  • poiois_Jacob.mp3
    18.3 MB · Views: 115
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Θέλω πάντως να εκφράσω την απογοήτευσή μου γιατί διαπιστώνω ότι μετά από 10 σχεδόν χρόνια συζητήσεων όλων αυτών των θεμάτων από τους ενεργούς χρήστες του φόρουμ ελάχιστοι έως κανένας έχουν πάρει μυρωδιά από όλα αυτά.
 

Τό δευτερον τροπάριον Ποίοις ὑμνῳδιῶν κάλλεσιν - Καρακαλλινοί
Πανήγυρις Αγίων Αποστόλων Πέτρου & Παύλου. Ιερά Μονή Καρακάλλου Άγιον Όρος.

Τοῦ Ἰακώβου Πρωτοψάλτου - Δοξαστάριον - Τόμος Β΄ σελ. 39







.
γίνεται να το ξαναβρούμε;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Top