[Ψάχνω] Πρόγραμματα

papline

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα κύριε Παπαδόπουλε δοκίμασα την νέα έκδοση και έχω κάποια προβλήματα δεν μπορώ να γράψω ποιητικό κείμενο και τους ήχους.

Σας παρουσιάζεται κάποιο σφάλμα (μήνυμα λάθους) ή δεν γνωρίζετε τον τρόπο για να γράψετε το ποιητικό κείμενο και τις Αρκτικές Μαρτυρίες; Αν δε γνωρίζετε τον τρόπο δείτε τα βοηθητικά videos που υπάρχουν στη σελίδα μου. Επίσης καλό είναι να διαβάσετε και τις οδηγίες χρήσης.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Πατάω ήχος και γράφει στον κειμενογραφό το κατώθι: ` και αλλα τετοια

Για να λειτουργήσει το πρόγραμμα πρέπει να γίνει εγκατάσταση των γραμματοσειρών. Επιλέξτε την εγκαταστάσιμη έκδοση για να γίνει αυτόματα η εγκατάσταση τους.
 

kmironakis

π. Ευστάθιος
Στό Libre Office, πῶς καταφέρνετε μέσα σέ ἓνα κελλί, νά προσαρμόσετε π.χ. μία ὓφεσι ἐκεῖ πού πρέπει ἀριστερά δεξιά ἂνω κάτω;


.

Δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα πρόβλημα, αν χρειαστεί θα βάλω μόνο ένα φθόγγο στο κελί, αν είναι σύμπλεγμα, θα βάλω μια γραμμή από πάνω ή από κάτω.

Μέχρι στιγμής δεν κατάφερα να δουλέψω το ΜΚ σε suse Leap 42.1

Ο κειμενογράφος όμως WPS Writer δουλεύει καλά στο suse 42.1 και διαβάζει τα αρχεία docx, κάποιες γραμματοσειρές μόνο δεν αναγνωρίζει ακόμα.

π. Ευστάθιος
 
Last edited:

psalt

Νέο μέλος
Έχω στον υπολογιστή μου το Microsoft Word και το WPS Writer και επιθυμώ να γράφω μουσική με το «Μουσικά Κείμενα» στο WPS Writer. Πώς θα το κάνω όμως να γράφει στο WPS και όχι στο Word;
 

papline

Παλαιό Μέλος
Έχω στον υπολογιστή μου το Microsoft Word και το WPS Writer και επιθυμώ να γράφω μουσική με το «Μουσικά Κείμενα» στο WPS Writer. Πώς θα το κάνω όμως να γράφει στο WPS και όχι στο Word;

Ανοίξτε πρώτα το WPS και δημιουργήστε ένα κενό έγγραφο, μετά ανοίξτε το ΜΚ και θα γράφεται στο έγγραφο WPS που έχετε ανοιχτό.
 

psalt

Νέο μέλος
ΕΥχαριστώ!
Το πρόβλημα ήταν ότι είχα το πρόγραμμα μέσα στα ProgramFiles(x86) και έβγαζε διάφορα προβλήματα όπως ότι δεν έβρισκε το αρχεί MK.ini. Αλλά και με δικαιώματα διαχειριστή πάλι έβγαζε προβλήμα ότι δεν έβρισκε interface.
Τώρα μετέφερα το πρόγαμμα στο C:// αν και θα το προτιμούσα στο ProgramFiles.
 
Εγώ τώρα τι να πω; πολύ καλό και άξιος τελικά το MK του κυρίου Papline μπράβο σας να είστε καλά για την υπέροχη δουλειά σας. Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό
swsw.png


Παρόλα αυτά δεν με πολύ πείραξε έγραψα ένα κομμάτι του κύριε εκέκραξα του ήχου πρώτου απο το αναστασιματάριο του Ιωάννου από των Κωσταντίνου με εκδοσεις της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου. Παρθέτω δειγματάκι
dwdw.png


Γενικά πολύ καλό πρόγραμμα και πλέον ΔΩΡΕΑΝ απλός θέλει λίγο ψάξιμο με τα κουμπιά. Εύγε!!!!
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Πρώτα ανοίγουμε το wps ή το Word και μετά το πρόγραμμα.
Γι' αυτό σας αναφέρει στο πληκτρολόγιο "δεν υπάρχει ενεργό έγγραφο".
Προτιμήστε την εγκαταστάσιμη έκδοση που έχει και τις γραμματοσειρές.
Η τελευταία έκδοση 5.11 που βγήκε χθες, πάει σφαίρα.
Πιό γρήγορα γράφει με το Word απ' ότι στο WPS, μικρή διαφορά αλλά εμφανής.
Το πρόγραμμα είναι ελαφρύ και το τρέχει άνετα οποιοσδήποτε υπολογιστής.
 
Το σημερινό Δεν νομίζω να έχω κατεβάσει εγώ μιλάω για τους τίτλους εκεί που έλεγε κατάβαση και η ανάβαση και λοιπά και δεν τα λέει τώρα. Όσον για το κενό έγγραφο έχω υπόψη μου με αυτό δεν έχω πρόβλημα
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το σημερινό Δεν νομίζω να έχω κατεβάσει εγώ μιλάω για τους τίτλους εκεί που έλεγε κατάβαση και η ανάβαση και λοιπά και δεν τα λέει τώρα. Όσον για το κενό έγγραφο έχω υπόψη μου με αυτό δεν έχω πρόβλημα

Το πρόβλημα με την εμφάνιση των Ελληνικών παρουσιάζεται μετά το update των windows 10 στην έκδοση 1703. Στην έκδοση 5.11 του ΜΚ το πρόβλημα έχει λυθεί.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Πρώτα ανοίγουμε το wps ή το Word και μετά το πρόγραμμα.
Γι' αυτό σας αναφέρει στο πληκτρολόγιο "δεν υπάρχει ενεργό έγγραφο".
...

Ἲσως θά ἒπρεπε ὁ φἰλτατος κ. Παπαδόπουλος νά δώσῃ "φαῒ μασημένο"σέ ἐμᾶς τούς ἀρχαρίους ἢ βιαστικούς χρῆστες τοῦ καλοῦ προγράμματος ΜΚ,
δηλαδή τό ἀνωτέρω μήνυμα θά βοηθοῦσε περισσότερο ἐἀν ἦτο π.χ.
"Άνοιξε πρῶτα τό Word ἢ τό WPS (καἰ ἐπανάλαβε)"

Δηλαδή τά μηνύματα λάθους ὂχι ἁπλῶς νά περιγράφουν τό πρόβλημα
αλλά νά μᾶς ὁδηγοῦν τί νά κἀνωμε ἢ ἒστω ποῦ/τί λεπτομερεῖς ὁδηγίες νά διαβάσωμε.

Γράφω τά ἀνωτέρω χωρίς νά εἶμαι σἰγουρος ὃτι καί τά μηνύματά μου στό BZQ εἶναι τέλεια!
 
Last edited:

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ἲσως θά ἒπρεπε ὁ φἰλτατος κ. Παπαδόπουλος νά δώσῃ "φαῒ μασημένο"σέ ἐμᾶς τούς ἀρχαρίους ἢ βιαστικούς χρῆστες τοῦ καλοῦ προγράμματος ΜΚ,
δηλαδή τό ἀνωτέρω μήνυμα θά βοηθοῦσε περισσότερο ἐἀν ἦτο π.χ.
"Άνοιξε πρῶτα τό Word ἢ τό WPS (καἰ ἐπανάλαβε)"

Δηλαδή τά μηνύματα λάθους ὂχι ἁπλῶς νά περιγράφουν τό πρόβλημα
αλλά νά μᾶς ὁδηγοῦν τί νά κἀνωμε ἢ ἒστω ποῦ/τί λεπτομερεῖς ὁδηγίες νά διαβάσωμε.

Γράφω τά ἀνωτέρω χωρίς νά εἶμαι σἰγουρος ὃτι καί τά μηνύματά μου στό BZQ εἶναι τέλεια!
Υπάρχει βίντεο στην σελίδα του papline που είναι ένα καλό tutorial.
 
Εγώ πάντως ανοίγω το MK και είμαι έτοιμο δεν χρειάζεται να το ανοίξω σε σχέση με των πανδουρι άστα να πάνε. άλλα δεν έχω δοκιμάσει. όταν λέω εγώ δοκιμάσει εννοω να γράψω ένα κείμενο επιτυχώς
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάντως ανοίγω το MK και είμαι έτοιμο δεν χρειάζεται να το ανοίξω σε σχέση με των πανδουρι άστα να πάνε. άλλα δεν έχω δοκιμάσει. όταν λέω εγώ δοκιμάσει εννοω να γράψω ένα κείμενο επιτυχώς
Θέλει υπομονή, το πρόγραμμα έχει πολλά πράγματα και δυνατότητες, αλλά θέλει ψάξιμο. Σιγά-σιγά, μη σε αγχώσει, δες και το βίντεο.
 
Γιατί στην προεπισκόπηση εκτύπωσης δεν έχει χρώμα το γοργό και άλλα σημεία που είναι κοκκινά στο wps?
Υ.Γ. Όχι όλα μερικά είναι σωστά.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Γιατί στην προεπισκόπηση εκτύπωσης δεν έχει χρώμα το γοργό και άλλα σημεία που είναι κοκκινά στο wps?
Υ.Γ. Όχι όλα μερικά είναι σωστά.

Θα έλεγα μήπως ο εκτυπωτής που έχεις εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου είναι μονόχρωμος; Αλλά είναι περίεργο που δεν είναι όλα μαύρα.
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
και εμένα το wps με πουλάει στην εκτύπωση. Ο native εκτυπωτής του για pdf άλλες φορές μου δείχνει μόνο τα μουσικά. Σήμερα, μου έφαγε και τον τίτλο του κειμένου.

(στο example 1 το κείμενο το είχα γράψει στο office 2010 και μετά το άνοιξα με το wps και προσπάθησα να το διορθώσω. Είχε πρόβλημα στο να τοποθετήσω τους χαρακτήρες. Όταν μετά ήθελα να διορθώσω στα λόγια, το πρόγραμμα με πήγαινε από την αρχή του εγγραφου και μετά το διόρθωνε)

στο example2, όλα είναι κατεβασμένα από το papline. Λείπει ο τίτλος του κειμένου, έκανα reset όλες τις ρυθμίσεις του wps για τους τίτλους αλλά τίποτα). επίσης λειπει το κείμενο του Άξιον εστι)

υπερβολικές ευχαριστίες στον κ. Παπαδόπουλο για την υποστήριξη που μάς προσφέρει
 

Attachments

  • example 1.pdf
    119 KB · Views: 22
  • example 2.pdf
    123.9 KB · Views: 24
Top