Εγκόλπιον του Αναγνώστου (Α. Δ. παλαιό)

vfilip

Μέλος
Υπάρχει πουθενά κανένα εγκόλπιο αναγνώστου σε pdf μορφή . Εψαξα αλλά δεν βρήκα πουθενά .. Μπορείτε να με βοηθήσετε ?
 

vfilip

Μέλος
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έκδοσις του 1992 (πνευματικά δικαιώματα; :confused:).

http://ia301530.us.archive.org/1/items/EgkolpionTouAnagnostou/Egkolpion-tou-anagnostou.djvu

Απ' όσο γνωρίζω (χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος) η έκδοση αυτή έχει αποσυρθεί από την Α.Δ. και πλέον στα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία πωλείται η αναθεωρημένη έκδοση του π. Κ. Παπαγιάννη, οπότε δε νομίζω να συντρέχει κάποιο θέμα. Επισυνάπτω το Εγκόλπιον σε pdf μορφή:
http://www.mediafire.com/download.php?d3y6hms9fs8zrtg
 

live67

Νέο μέλος
Προσπάθησα από ένα παλιό βιβλίο να κάνω το καλύτερο.Αν δεν σας κάνει κόπο ένα "ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ " για το συνταξιούχο πλέον άρρωστο πατέρα μου Ιερέα Γεώργιο
 

Attachments

  • ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ.zip
    20.3 MB · Views: 82,873

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προσπάθησα από ένα παλιό βιβλίο να κάνω το καλύτερο.Αν δεν σας κάνει κόπο ένα "ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ " για το συνταξιούχο πλέον άρρωστο πατέρα μου Ιερέα Γεώργιο
Εὐχαριστοῦμε!
Πολύ καλή ψηφιοποίηση!
Μόνον πού ἔβαλες τό ἐξώφυλλο τῆς νέας ἔκδοσης καί μᾶς τρόμαξες:eek:
Περαστικά στόν πατέρα!

ΥΓ. Μετάφερα τό μήνυμά σου σέ ὑπάρχον θέμα.. Καί μέ τήν εὐκαιρία νά παραπέμψουμε καί στήν ψηφιοποίηση τοῦ EIRYK EMNOSHELE μέ σελιδοδεῖκτες.​
 
Last edited:

live67

Νέο μέλος
Εὐχαριστοῦμε!
Πολύ καλή ψηφιοποίηση!
Μόνον πού ἔβαλες τό ἐξώφυλλο τῆς νέας ἔκδοσης καί μᾶς τρόμαξες:eek:
Περαστικά στόν πατέρα!​

Ευχαριστώ πολύ . Το παλιό εξώφυλλο ήταν χάλια , και σκέφτηκα πως εάν κάποιος θέλει να το εκτυπώσει χρειάζεται εξώφυλλο
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Φίλος μᾶς ἔστειλε τήν ψηφιοποίηση τοῦ live67 μέ σελιδοδεῖκτες. Τήν κατεβάζετε ἀπό ἐδῶ.
Τόν εὐχαριστοῦμε.

 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Τώρα παρατήρησα (αν και έχω και την έντυπη έκδοση του 1992) ότι Αίνοι δεν υπάρχουν παρά μόνο το Πάσα πνοή και το Αινείτε και οι στίχοι.

Πως θα διαβάσεις όμως (χύμα) τους Αίνους όταν θα διαβάσεις και μικρά δοξολογία σε μνήμη μη εορταζομένου Αγίου; (χωρίς να ανατρέξεις στο Μ. Ωρολόγιον ή αλλού)
 
Last edited:

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Τώρα παρατήρησα (αν και έχω και την έντυπη έκδοση του 1992) ότι Αίνοι δεν υπάρχουν παρά μόνο το Πάσα πνοή και το Αινείτε και οι στίχοι.

Πως θα διαβάσεις όμως (χύμα) τους Αίνους όταν θα διαβάσεις και μικρά δοξολογία σε μνήμη μη εορταζομένου Αγίου; (χωρίς να ανατρέξεις στο Μ. Ωρολόγιον ή αλλού)

Νομιζω οτι αυτα ζητας, και καλα κανεις!....ισως μπορει καποιος να τα βαλει μεσα στον ηδη αναρτημενο εγκολπιον--
Οι σελιδες ειναι απο το Συλλειτουργικον (Εγκολπιον) της Μονης Σιμωνος Πετρας--το οποιο θεωρω θησαυρο!
 

Attachments

  • ainoi gia egkolpion.pdf
    852.7 KB · Views: 651

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κίνησή σου, αλλά δεν τα ζητώ, διότι τα έχω και έντυπα το συλλειτουργικόν και τα εγκόλπια (παλαιό και νέο).

Ήταν ρητορική η ερώτησή μου, διότι βλέπω τους γύρω μου να ξαφνιάζονται όταν αναγινώσκω χύμα τους Αίνους χωρίς να ψάλλω ούτε το Πάσα πνοή, όταν το απαιτεί το τυπικόν.

Να'σαι πάντα καλά!
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κίνησή σου, αλλά δεν τα ζητώ, διότι τα έχω και έντυπα το συλλειτουργικόν και τα εγκόλπια (παλαιό και νέο).

Ήταν ρητορική η ερώτησή μου, διότι βλέπω τους γύρω μου να ξαφνιάζονται όταν αναγινώσκω χύμα τους Αίνους χωρίς να ψάλλω ούτε το Πάσα πνοή, όταν το απαιτεί το τυπικόν.

Να'σαι πάντα καλά!

Εγω βαζω σε πραξη αυτη την κινηση στο τυπικο που και που--το εμαθα στην Μονη Λογγοβαρδας παλια παλια παλια...Νεανισκος!:D Πολλα χρονια μετα σαν μαθητης της Β. Μ. το ανεφερα σε μαθημα του τυπικου---"ναι ναι, και ετσι......."......!
 
Last edited:
Προσπάθησα από ένα παλιό βιβλίο να κάνω το καλύτερο.Αν δεν σας κάνει κόπο ένα "ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ " για το συνταξιούχο πλέον άρρωστο πατέρα μου Ιερέα Γεώργιο

Μπράβο! Ακριβώς αυτό που έψαχνα... Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα..
και ένα «Κύριε Ελέησον», Περαστικά...:(
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ

Φίλος μᾶς ἔστειλε τήν ψηφιοποίηση τοῦ live67 μέ σελιδοδεῖκτες. Τήν κατεβάζετε ἀπό ἐδῶ.
Τόν εὐχαριστοῦμε.


Επειδή το λίνκ δεν λειτουργεί, έφτιαξα ξανά bookmarks στην ψηφιοποίηση τοῦ "live67" και το ανεβάζω...
Πρόσθεσα στο pdf και την στιχολογία των Αίνων (από το Συλλειτουργικόν της Σιμωνόπετρας που ανέβασε ο "parianos" εδώ, ώστε να είναι πιό ολοκληρωμένο.
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Επειδή το λίνκ δεν λειτουργεί, έφτιαξα ξανά bookmarks στην ψηφιοποίηση τοῦ "live67" και το ανεβάζω...
Πρόσθεσα στο pdf και την στιχολογία των Αίνων (από το Συλλειτουργικόν της Σιμωνόπετρας που ανέβασε ο "parianos" εδώ, ώστε να είναι πιό ολοκληρωμένο.

Δεν πρόσεξα ότι το pdf ηταν μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο, με αποτέλεσμα να μην το ανεβάσει. Το έκανα zip και το ανεβάζω ξανά...

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο στο #25
 
Last edited by a moderator:

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Λείπουν οι σελίδες 5, 6 του βιβλίου;

Σε μένα τις δείχνει όλες με το Foxit Reader! Το αρχικό αρχείο είχε 214 σελίδες και το δικό μου έχει 217, καθότι πρόσθεσα τις 3 σελίδες με την στιχολογία των Αίνων.
Ωστόσο, και στο αρχικό αρχείο και στο δικό μου, οι σελίδες 5 & 6 υπάρχουν κανονικά. Στην σελίδα 5 συνεχίζει ο Προοιμιακός από το "δράκων ούτως..".
Δες το αν μπορείς (ή όποιος άλλος μπορεί) και με άλλον viewer και αν δεν τις δείχνει, το ξανανεβάζω.
 

Attachments

  • 5 & 6.jpg
    5 & 6.jpg
    360.3 KB · Views: 156

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
!!!
adobe 11 pro

Σε μένα και με το Foxit PhantomPDF Business (κάτι αντίστοιχο με το PRO της Adobe) δείχνουν σωστά.... :D
Στις ανεβάζω και με την PRO εκδοση που έχεις, μπορείς να τις προσθέσεις.... :)
Αν δεν μπορέσεις να τις ενσωματώσεις, θα ξανανεβάσω ολόκληρο το αρχείο.
 

Attachments

  • Εγκόλπιον Αναγνώστου - Απ Διακονία - 1996 (Clr-Clear) με bookamrks_Page5.jpg
    140.6 KB · Views: 332
  • Εγκόλπιον Αναγνώστου - Απ Διακονία - 1996 (Clr-Clear) με bookamrks_Page6.jpg
    116.6 KB · Views: 238
Top