Σελίδες 17-18

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αναλαμβάνω τις δύο πρώτες σελίδες (πιστεύοντας οτι δεν έχουν γίνει ακόμα, μέχρι να μάθω νεώτερα). Θα μου πάρει 2-3 εβδομάδες δεδομένου οτι δεν γνωρίζω να γράφω πολυτονικά και θέλω να μάθω (και αυτή είναι μια καλή ευκαιρία).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
δεν γνωρίζω να γράφω πολυτονικά και θέλω να μάθω (και αυτή είναι μια καλή ευκαιρία).
Εἴθε, στό εὔχομαι. Εἶναι πολύ σπουδαῖο αὐτό.
Εἶναι εὔκολο καί ἁπλό; Γνωρίζεις τίς τεχνικές;
Ἀλλαγή πληκτρολογίου σέ πολυτονικά καί ἐκμάθηση (ἀπ᾿ ἔξω) τῶν πλήκτρων μέ τούς συνδυασμούς τῶν τόνων καί πνευμάτων καί ὑπογεγραμμένης;
Ἔτσι ξέρω ἐγώ καί ἔτσι ἔχω συνηθίσει γιατί δέν ξέρω τίποτε ἄλλο.
Ἔτσι ἐννοεῖς ἤ ξέρεις κάτι ἄλλο;

 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ πάτερ για την ευχή. Σκεφτόμουνα να ακολουθήσω τη μέθοδο και τις οδηγίες που υπάρχουν στο http://www.polytoniko.org, περιέχει και τους κανόνες τονισμού και μαθήματα κτλ. αλλά δεν τα έχω κοιτάξει αναλυτικά ακόμα. Δεν ξέρω δηλαδή εάν είναι το ίδιο με αυτό που κάνεις και εσύ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πολύ ἐνδιαφέρουσα αὐτή ἡ ἱστοσελίδα.
Ἐγώ πρίν τά XP εἶχα ἐγκατεστημένο τόν πολυτονιστή τῆς Magenta.
Τώρα δέν χρειάζεται καί ἀκολουθῶ αὐτά καί αὐτά.

 

chriskont

Παλαιό Μέλος
kat arhin efharistume gia tin dimosiefsi. h dyskolia tou polytonismoy sti hrisi einai mono stin arhi. prepei na po oti diorthono ton polytonismo sta leitourgika keimena sto analogion net edo kai dyomisi hronia ethelontika kai ftano sto telos. idi syn theo diorthosa kai tin paraklitiki kai kano epanelegho. elpizo o patir Leo Schefe na perasei kai to vivlio ton evagelion pou tou eho steilei. ean kapoios thelei kati na rotisei gia ti diorthosi poly efharistos. akomi den mporo na analavo selides alla prosehos mporo na to kano.
kontaxis christos
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πολύ ἐνδιαφέρουσα αὐτή ἡ ἱστοσελίδα.
Ἐγώ πρίν τά XP εἶχα ἐγκατεστημένο τόν πολυτονιστή τῆς Magenta.
Τώρα δέν χρειάζεται καί ἀκολουθῶ αὐτά καί αὐτά.


Πράγματι, αυτή είναι η σωστότερη λύση. Αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και χρόνια, από τα Windows 2000 κ.ε., και δεν έχω πρόβλημα συμβατότητας πουθενά. Παλαιότερα είχα με τα Mac και χρειαζόμουν τον πολυτονιστή της Magenda που κάνει και μετατροπές, αλλά τώρα ούτε με αυτά.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Παλαιότερα είχα με τα Mac και χρειαζόμουν τον πολυτονιστή της Magenda που κάνει και μετατροπές, αλλά τώρα ούτε με αυτά.

Πόσο "παλιότερα";;; Δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρξε θέμα συμβατότητας πολυτονικού συστήματος στα λειτουργικά συστήματα της Apple...
Όλα είναι built-in, ακόμα και το πολυτονικό! :cool:
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πόσο "παλιότερα";;; Δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρξε θέμα συμβατότητας πολυτονικού συστήματος στα λειτουργικά συστήματα της Apple...
Όλα είναι built-in, ακόμα και το πολυτονικό! :cool:

Παλαιότερα είχα πρόβλημα συμβατότητας πολυτονικών PC-Mac. Προσωπικά χρησιμοποιώ PC. Μην μου πείτε ότι δεν υπήρχε. Αφού το υπέστην τόσες φορές.
Ε.Γ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το "παλαιότερα" είναι πολύ σχετική έννοια ανάλογα με την ηλικία του καθενός...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι δύο τρείς εβδομάδες έγιναν 2-3 μήνες αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.. ορίστε.

ΥΓ1. Λόγω αμάθειας στο πολυτονικό, μάλλον θα βρείτε πολλά λάθη. Ελπίζω να τα διορθώσω με τον καιρό αντικαθιστώντας την αρχική επισύναψη αυτού του μηνύματος.

ΥΓ2. Σε κανά δύο μέρη δεν μπορούσα να διακρίνω τί έλεγε (έχω βάλει ερωτηματικό). Άν κάποιος διακρίνει καλύτερα ας πεί. Ευχαριστώ.

ΥΓ3. Ότι άλλα λάθη στην αντιγραφή δείτε, εδώ είμαστε.
 

Attachments

  • boudouris-apomnemoneumata-17-18.doc
    35.5 KB · Views: 36
  • boudouris-apomnemoneumata-17-18.pdf
    64.3 KB · Views: 79
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ανανέωσα τις επισυνάψεις στο προηγούμενο μήνυμά μου με διορθώσεις που μου επισημάνθηκαν (ευχαριστώ).
 
Status
Not open for further replies.
Top