Δωδεκαήμερο - Ταλιαδώρος Χαρίλαος

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Το 2004 ένας αγαπητός φίλος που σπούδαζε στη Θεσσαλονίκη και κάθε Κυριακή ήταν στο αναλόγιο του Άρχοντα πρωτοψάλτη κ. Χαριλάου Ταλιαδώρου με προμήθευσε μία πλήρη σειρά κασσετών που καλύπτουν όλο το Άγιο Δωδεκαήμερο, με την παράκληση να τις περάσω σε ψηφιακούς δίσκους, όπως είχαν, χωρίς δηλαδή να κόψω τον αριστερό [Κώστα Λιολιόπουλο] ή τους ιερείς. Φυσικά, κατά κύριο λόγο στις κασσέτες ήταν ηχογραφημένοι οι ψάλτες.Αυτή, λοιπόν, την σειρά σας παρουσιάζω, αγαπητοί φίλοι του "Ψαλτολογίου".

Ξεκινάμε με την Κυριακή των Προπατόρων, 17 Δεκεμβρίου 1989, ιερός ναός της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης.
 

Attachments

  • 01 Τον δεσπότην [ήχος βαρύς].mp3
    2.7 MB · Views: 451
  • 02 αίνοι πρώτου ήχου.mp3
    3.4 MB · Views: 480
  • 03 προσόμοια Προπατόρων.mp3
    960 KB · Views: 334
  • 04 Δόξα...Δεύτε άπαντες.mp3
    4.1 MB · Views: 381
  • 05 δοξολογία βαρέως.mp3
    6.4 MB · Views: 327
  • 06 Του λίθου σφραγισθέντος.mp3
    1.4 MB · Views: 321
  • 07 τρισάγιο, Δύναμις Καμαράδου [πλ.δ'].mp3
    4.9 MB · Views: 405
  • 08 Όταν ο Χριστός φανερωθεί (Κολασσαείς).mp3
    2.4 MB · Views: 339
  • 09 Εις πολλά έτη.mp3
    878 KB · Views: 228
  • 10 χερουβικό, ήχος πρώτος.mp3
    4.3 MB · Views: 378
  • 11 λειτουργικά, ήχος πρώτος.mp3
    7.1 MB · Views: 375
  • 12 Σε υμνούμεν. Άξιον εστί [ήχος α'].mp3
    4.3 MB · Views: 320
  • 13 Αινείτε [κοινωνικό, ήχος α'].mp3
    5.8 MB · Views: 309
  • 14 Τεριρέμ [κράτημα, ήχος πρώτος].mp3
    2.7 MB · Views: 304
  • 15 Τον δεσπότην [ήχος δεύτερος].mp3
    852 KB · Views: 230
  • 16 Χριστός γεννάται [αργή καταβασία].mp3
    1.2 MB · Views: 337

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πραγματικά, ο χρόνος φαίνεται σαν να μη μπορεί να τον αγγίξει! Ειδικά το δοξαστικό είναι υπέροχο, και ως μάθημα και ως ερμηνεία.
Ευχαριστούμε πολύ κι εσένα και τον φίλο σου.

(Μια ερώτηση: υπάρχει μικρή επεξεργασία στο βάθος ή έτσι είναι η ακουστική της Αγίας Σοφίας;)

ΥΓ Έχω παρατηρήσει κάτι που συνεχώς επιβεβαιώνεται: οι μεγάλοι ψάλτες και δάσκαλοι αποδίδουν καλύτερα στο αναλόγιο παρά σε τεχνητές συνθήκες ψαλμωδίας.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πραγματικά, ο χρόνος φαίνεται σαν να μη μπορεί να τον αγγίξει! Ειδικά το δοξαστικό είναι υπέροχο, και ως μάθημα και ως ερμηνεία. (Μια ερώτηση: υπάρχει μικρή επεξεργασία στο βάθος ή έτσι είναι η ακουστική της Αγίας Σοφίας;) ΥΓ Έχω παρατηρήσει κάτι που συνεχώς επιβεβαιώνεται: οι μεγάλοι ψάλτες και δάσκαλοι αποδίδουν καλύτερα στο αναλόγιο παρά σε τεχνητές συνθήκες ψαλμωδίας.

Είναι καταπληκτική όλη αυτή η σειρά για το Άγιο Δωδεκαήμερο. Σιγά-σιγά θα τα βάλω όλα.
Επεξεργασία δεν έχω κάνει, απ' όσο θυμάμαι. Ίσως έχω κόψει κάπως το φύσημα... Κάτι άλλο δεν θυμούμαι.
Για την τελευταία παρατήρηση, φίλε Γιώργο, κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, όπως και με τον κυρ-Βαγγέλη. Χίλες φορές ακούγονται καλύτερα στο αναλόγιο οι μεγάλοι ψάλτες και δάσκαλοι. Μα εκεί είναι ο φυσικός χώρος και χρόνος ψαλμώδησης των ύμνων, όχι τα studio's.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συνεχίζουμε την παράθεση των ηχητικών αποσπασμάτων από το Άγιο Δωδεκαήμερο σε ζωντανή ηχογράφηση από τον ιερό ναό της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης.
Βρισκόμαστε στο πρωινό της Κυριακής προ Χριστού γεννήσεως, 24 Δεκεμβρίου 1989, ο ήχος της ημέρας είναι ο δεύτερος. Δεξιά ψάλλει ο άρχων Χαρίλαος Ταλιαδώρος, αριστερά ο Κώστας Λιολιόπουλος.
 

Attachments

  • 01 αναβαθμοί δευτέρου ήχου.mp3
    2.4 MB · Views: 323
  • 02 κανόνες προεόρτιοι Χριστουγέννων.mp3
    3 MB · Views: 283
  • 03 Χριστός γεννάται [σύντομες καταβασίες].mp3
    5.5 MB · Views: 475
  • 04 Άγιος Κύριος...Η ζωή και οδός Χριστός.mp3
    2.1 MB · Views: 246
  • 05 αίνοι δευτέρου ήχου.mp3
    6.4 MB · Views: 330
  • 06 Προσόμοιο... Των νομικών διδαγμάτων... .mp3
    4.8 MB · Views: 312
  • 07 Ασματικό δοξολογίας β΄ ήχου.mp3
    1.4 MB · Views: 220
  • 08 Ότε κατήλθες. Μεγάλα τα της πίστεως κατορθώματα.mp3
    1.8 MB · Views: 242
  • 09 Δύναμις Στανίτσα [φθορικό].mp3
    5.1 MB · Views: 311
  • 10 Απόστολος Κυριακής προ Χριστού γεννήσεως.mp3
    5.6 MB · Views: 294
  • 11 Δόξα Σοι Κύριε. Εκφώνηση ιερέως.mp3
    928 KB · Views: 209
  • 12 Χερουβικό [ήχος δεύτερος].mp3
    6.9 MB · Views: 280
  • 13 Λειτουργικα - Άξιον εστί [ήχος δεύτερος].mp3
    8.6 MB · Views: 333

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Κύριε Λεωνίδα ενα απλό Ευχαριστώ νομίζω πως εἰναι λίγο για την προσφορά σας. Να σας έχει ο Θεός καλά. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μετά τις κουβέντες περί ηχογραφήσεων αναλογίου και studio, καιρός πλέον να συνεχίσουμε το ανέβασμα των ηχητικών αποσπασμάτων του Αγίου Δωδεκαημέρου από τον ιερό ναό της του Θεού Σοφίας στην Θεσσαλονίκη. Ψάλλουν οι Χαρίλαος Ταλιαδώρος και Κωνσταντίνος Λιολιόπουλος. Είμαστε το απόγευμα της Κυριακής 24.12.1989 κι ακούμε τον πανηγυρικό εσπερινό της εορτής των Χριστουγέννων. Χοροστατεί ο μακαριστός μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμων ο Β΄.
 

Attachments

  • 01 Κεκραγάριο [ήχος δεύτερος].mp3
    2 MB · Views: 275
  • 02 Ιδιόμελα εσπερινού Χριστουγέννων [ήχος β'].mp3
    8.4 MB · Views: 287
  • 03 Δόξα. και νυν. Αυγούστου μοναρχήσαντος.mp3
    4.2 MB · Views: 256
  • 04 Φως ιλαρόν.mp3
    2.2 MB · Views: 208
  • 05 Λαθών ετέχθης [και στίχοι].mp3
    2.7 MB · Views: 260
  • 06 Ανέτειλας Χριστέ [και στίχοι].mp3
    3 MB · Views: 254
  • 07 Εις πολλά έτη.mp3
    570 KB · Views: 179
  • 08 αιτήσεις υπό ιερέως.mp3
    982 KB · Views: 171
  • 09 ιδιόμελα αποστίχων Χριστουγέννων.mp3
    3.4 MB · Views: 249
  • 10 συνέχεια γ' ιδιομέλου. Δόξα. Και νυν. [ήχος δ΄].mp3
    7.5 MB · Views: 251
  • 11 Η γέννησίς Σου.mp3
    2 MB · Views: 252
  • 12 Τον δεσπότην [ήχος δεύτερος].mp3
    844 KB · Views: 188

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λεωνίδα, χωρίς υπερβολή η σειρά που ανεβάζεις είναι από τα πιο σημαντικά ηχητικά που έχουν ανέβει στο φόρουμ. Ευχαριστούμε θερμά εσένα και τον φίλο σου.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Κύριε Λεωνίδα ενα απλό Ευχαριστώ νομίζω πως είναι λίγο για την προσφορά σας. Να σας έχει ο Θεός καλά. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

Φίλε Γιώργο, μη βάζεις το "κύριε" μπροστά απ' το "Λεωνίδα". Θα με κάνεις γέροντα, ενώ είμαι 33 ετών. Ευχαριστώ και τον "Γιώργο Μ." για τα καλά του λόγια. Ο φίλος που μου έδωσε τις εν λόγω κασσέτες ονομάζεται Σπύρος. Ήταν φοιτητής τότε στην Θεσσαλονίκη.

Σήμερα συνεχίζουμε με όρθρο και Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων, έτος 1989, ιερός ναός της του Θεού Σοφίας.
 

Attachments

  • 01 Καθίσματα Όρθρου..mp3
    5.3 MB · Views: 297
  • 02 Εκ νεότητός μου....mp3
    5.8 MB · Views: 243
  • 03 τροπάρια μετά τον Ν΄..mp3
    3.2 MB · Views: 252
  • 04 κανόνας Χρστουγέννων..mp3
    4.9 MB · Views: 310
  • 05 καταβασίες (διπλές).mp3
    9.9 MB · Views: 326
  • 06 ενάτη ωδή Χριστουγέννων.mp3
    7.2 MB · Views: 281
  • 07 Επεσκέψατο ημάς.mp3
    2.9 MB · Views: 241
  • 08 αίνοι Χριστουγέννων [λέγετος].mp3
    5.6 MB · Views: 269
  • 09 Δόξα.. Ότε καιρός...mp3
    3.9 MB · Views: 292
  • 10 Και νυν..Σήμερον ο Χριστός..Δοξολογία.mp3
    8.6 MB · Views: 247
  • 11 Αντίφωνα Χριστουγέννων..mp3
    3.5 MB · Views: 202
  • 12 Όσοι εις Χριστόν... Δύναμις..mp3
    6.1 MB · Views: 298
  • 13 χερουβικό, ήχος πρώτος.mp3
    9.4 MB · Views: 266
  • 14 Κύριε ελέησον. Παράσχου Κύριε.mp3
    5.7 MB · Views: 203
  • 15 λειτουργικά. Άγιος, Άγιος [Μεγ.Βασιλείου].mp3
    5.8 MB · Views: 240
  • 16 Σε υμνούμεν [ήχος β΄].mp3
    4.1 MB · Views: 221
  • 17 Επί σοι χαίρει [αρχαίο μέλος].mp3
    5.7 MB · Views: 265
  • 18 μεγαλυνάριο Χριστουγέννων. Εις Άγιος.mp3
    2.4 MB · Views: 208
  • 19 Είη το όνομα. Πολυχρόνιο.mp3
    2.5 MB · Views: 211
  • 20 Χριστός γεννάται [αργή καταβασία].mp3
    2.2 MB · Views: 230

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εκτός από τις αυτονόητες πολλές ευχαριστίες για τα ανεκτίμητα που συνεχίζεις να ανεβάζεις φίλε Λεωνίδα, λύσε μου μια απορία: γιατί λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου;

Κι ένας σχολιασμός για τα προηγούμενα του Εσπερινού. Δεν έχω ξανακούσει τον Ταλιαδώρο να ψέλνει με τόσο μεράκι. Θα μπορούσαν αυτά τα ηχητικά να παίζονται σε μαθητές ως πρότυπα εορτάσιμης, πανηγυρικής ψαλμωδίας, τόσο αντάξιας της μεγάλης γιορτής. Και κυρίως φοβερή αίσθηση του ρυθμού.
Βέβαια, θα προσέξατε που ακούγεται το πόδι, (πιθανόν του ίδιου του άρχοντα;) που χτυπά τον ρυθμό στο αναλόγι. Αλήθεια, είναι παράδοση στο πατριαρχείο; Ξέρω από πολύ κοντά έναν καταξιωμένο μαθητή του Στανίτσα που το έκανε συστηματικά. (Λεγόταν Άνατς και ήταν επί 25 χρόνια εξαιρετικός πρωτοψάλτης στον Ι. Ναό Πέτρου και Παύλου Υμηττού). Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι, δεν το εξετάζω, αλλά προσδίδει πολλή ρυθμικότητα στο μέλος, κι αυτό είναι ό, τι καλύτερο ειδικά για μεγάλες εορτές. Και κάτι τελευταίο: το αγαπημένο μου μέλος από τα παραπάνω: το τρίτο στιχηρο των αποστίχων σε ήχο τρίτο.

Λεωνίδα, ανυπομονώ ν' ακούσω το Δεύτε ίδωμεν πιστοί και τα άλλα υπέροχα των Χριστουγέννων. Και πάλι θερμά σ' ευχαριστούμε!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εκτός από τις αυτονόητες πολλές ευχαριστίες για τα ανεκτίμητα που συνεχίζεις να ανεβάζεις φίλε Λεωνίδα, λύσε μου μια απορία: γιατί λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου;
Γιατί τό 1989 ἦταν Δευτέρα τά Χριστούγεννα Γιῶργο...
Καί δέν εἶχε γίνει τήν παραμονή (Κυριακή) ἡ θ. λειτουργία τοῦ Μ. Βασιλείου.​
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάτερ Μάξιμε, την ευχή σας!

Περίμενα ότι θα απαντούσατε, αλλά επί τη ευκαιρία θέτω και μια παιδιόθεν απορία (μου): γιατί δεν τελείται η λειτουργία την Παρασκευή με τις Ώρες; Τί εμποδίζει; Πιθανή αιτιολόγηση ότι δεν έχουμε εισέλθει ακόμη στην κυρίως εορτή είναι μάλλον ελλιπής, αφού ψάλλοντας όλα τα ιδιόμελα, και διαβάζοντας αναγνώσματα είμαστε νομίζω στην κυρίως εορτή. Πιθανόν να υπάρχει διαφοροποίηση στο κοντάκιο βέβαια, αν δεν κάνω λάθος. Θα μπορούσατε να απαντήσετε επ' αυτού;

Ευχαριστίες,
Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε, την ευχή σας!

Περίμενα ότι θα απαντούσατε, αλλά επί τη ευκαιρία θέτω και μια παιδιόθεν απορία (μου): γιατί δεν τελείται η λειτουργία την Παρασκευή με τις Ώρες; Τί εμποδίζει; Πιθανή αιτιολόγηση ότι δεν έχουμε εισέλθει ακόμη στην κυρίως εορτή είναι μάλλον ελλιπής, αφού ψάλλοντας όλα τα ιδιόμελα, και διαβάζοντας αναγνώσματα είμαστε νομίζω στην κυρίως εορτή. Νομίζω βέβαια υπάρχει διαφοροποίηση στο κοντάκιο βέβαια, αν δεν κάνω λάθος. Θα μπορούσατε να απαντήσετε επ' αυτού;

Ευχαριστίες,
Δ.

http://www.saintlucas.gr/_arthra_meletes/leitourgika4.html
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάτερ Μάξιμε,

Προ ψαλτολογίου είχα διαβάσει το ωραίο άρθρο σας, αλλά μου παρέμενε και παραμένει η απορία γιατί να απαγορεύεται η τέλεση της Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου την Παρασκευή εκείνη.

Ευχαριστίες,
Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε,

Προ ψαλτολογίου είχα διαβάσει το ωραίο άρθρο σας, αλλά μου παρέμενε και παραμένει η απορία γιατί να απαγορεύεται η τέλεση της Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου την Παρασκευή εκείνη.

Ευχαριστίες,
Δ.

Ξεφύγαμε ἀπό τό θέμα.
Ἡ Λειτουργία τοῦ Μ. Βασιλείου εἶναι ἡ ἐπίσημη Λειτουργία τῆς ἀρχαίας Παννυχίδος, τῆς καθ᾿ αὐτό δηλονότι ἐορτῆς τῶν Χριστουγέννων, γι᾿ αὐτό σήμερα τελεῖται μέ τόν Ἑσπερινό τῆς ἐορτῆς. Τώρα γιατί πῆγε τό πρωί καί τί εἶναι ἡ Λειτουργία τοῦ Χρυσοστόμου μετά τόν Ὄρθρο εἶναι μεγάλο θέμα καί τά ἔχει γράψει αὐτά ὁ μακαριστός Φουντούλης.
Πάντως κανείς λόγος δέν ὑπάρχει νά τελεσθεῖ ἡ ἐπίσημη Λειτουργία τίς προπαραμονές. Δέν συνδέεται μέ τίς Ὦρες ἀλλά μέ τόν Ἑσπερινό τῆς ἐορτῆς. Ἡ μετάθεση τῶν Ὦρῶν εἶναι οἰκονομική, ὅπως διάβασες, γιά νά μή χαθεῖ ἡ ἀκολουθία. Δέν συνέβαινε αὐτό πάντα.


 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Πολύ πολύ χρήσιμα π. Μάξιμε και φίλε Δημήτρη τα προαναφερθέντα αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα του Μεγάλου Χαρίλαου Ταλιαδώρου, ο οποίος είναι όντως απόλαυση στις ηχογραφήσεις που ανέβασε ο φίλος μας, τον οποίο με τη σειρά μου οφείλω να ευχαριστήσω πολύ.

Έχω όμως μια απορία και δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει.

Και εδώ αλλά και όσες φορές τον έχω ακούσει να απαγγέλλει Απόστολο, στο Προοίμιο της περικοπής λέει:
π.χ. "Προς Ρωμαίους επιστολής,,,,,,, Παύλου το Ανάγνωσμα.

θέλω να πιστεύω ότι δεν το κάνει σκόπιμα-συνειδητά.
Μου κάνει εντύπωση γιατί ακόμα και οι μαθητές του ακολουθούν το παράδειγμα του μεγάλου κατά τ' άλλα δάσκαλου Χαρίλαου Ταλιαδώρου. (Τώρα, θα μου πει κάποιος, του έχουν αντιγράψει ακόμα και το σσσσσσσσσ, αυτό σε πείραξε:D)
Εκφράζω μια απλή απορία γιατί θεωρώ ότι δεν του λείπει η παιδεία για να κάνει ένα τόσο απλό ..... -πως αλλιώς να το πω- λάθος.
Ν. Κ. Π.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι άλλη μια απορία: ακούω τώρα τις Καταβασίες. Διακρίνω γυναίκες στο αναλόγι του Ταλιαδώρου;


[Εχθές άκουγα χτύπους στο αναλόγι, σήμερα γυναικείες φωνές....μήπως αγγελοκρούομαι;]
 

tsiakalo

Μέλος
Αφήστε για λίγο τις απορίες και πάρτε μια γεύση από τον μεγάλο Χ. Ταλιαδώρο την περασμένη Κυριακή των Προπατόρων 14-12-2008. 83 ετών! Ο Θεός να του χαρίζει υγεία!
 

Attachments

  • Ταλιαδώρος Χερουβικό Κυρ. Προπατόρων 2008.mp3
    6.3 MB · Views: 162
  • Ταλιαδώρος Σε υμνούμεν Πατριαρχικό Κυρ. Προπατ. 2008.mp3
    2.3 MB · Views: 116
  • Ταλιαδώρος Άξιον εστίν Πατριαρχικό Κυρ. Προπατ. 2008.mp3
    2.6 MB · Views: 129
  • Ταλιαδώρος Δοξαστικό Κυρ. Προπατόρων 2008.mp3
    4.2 MB · Views: 124
Top