Τοποτηρητές Πατριαρχικού Αναλογίου Φαναρίου

tb---

τσοπάνης
... πολλά τα άγνωστα σημεία του φόρουμ. Την ίδια ώρα όμως ...
 

Attachments

  • thesss.jpg
    thesss.jpg
    91.6 KB · Views: 29

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να προτιμάτε τις πρώτες εκτελέσεις. Ο Τερζής βρίσκεται πολύ μακριά από το χατζιδακικό ζητούμενο του τραγουδιού, οπότε πρόκειται περί... οθνείας εκφράσεως, σε σχέση με το πρωτότυπο... :p
Χε, χε, "παράδοση" σε όλα...

Πάντα τὶς προτιμῶ καὶ θὰ συνεχίσω πεισματωδῶς σὲ ἀντίθεση μὲ τὸ ... «ριζοσπαστικὸ» ψαλτικὸ ρεύμα τῆς ἐποχῆς, ποὺ ταυτίζει διὰ συγχύσεως τὰ κροκοδείλια δάκρυα τοῦ ψαλτικοῦ ψευδοσυναισθήματος μὲ τὸν «σεμνό, απέριττο και μυστικοπαθές»χαρακτήρα. Λὲς καὶ ὁ κλαυθμηρισμὸς τῶν ταχυτάτων ἀποδιδομένων καλλωπιστικῶν σημείων μπορεῖ ποτὲ νὰ ὑποκαταστήσει «σεμνό, απέριττο» χαρακτήρα, πού σίγουρα μᾶς λείπει ἀπὸ τότε ποὺ 'φυγε ὁ κ. Ἀστέρης καὶ ἀκοῦμε πλέον μόνο στὸν Α΄δομέστικο.

Μοῦ ἄρεσε καὶ ὁ χαρακτηρισμὸς «νεοχατζηδακικὸς» τοῦ ἑτέρου συναδέλφου. Ὅπως λέμε «νεο-πατριαρχικός» καὶ ἡ ἀπόσταση μακρινὴ ὄντως.

Τὸ μήνυμά σας τὰ λέει ὅλα γιὰ ὅλους κι εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀκρίβεια.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)

Ὅπως λέμε «νεο-πατριαρχικός» καὶ ἡ ἀπόσταση μακρινὴ ὄντως.

«Νεο-πατριαρχικόν» ήταν μάλλον το ύφος κάθε προηγουμένου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε.


Αλλά ξεχνώ... η πατριαρχική παράδοση ήταν πάντοτε πολυπρόσωπη (και θα παραμείνει τέτοια).


Σημειωθήτω πως δεν μπορεί να νοηματοδοτηθεί η έννοια του πατριαρχικού ύφους (μέσα στην πιο βαθειά κοιτίδα της ψαλτικής παραδόσεως) με όρους που το εσωκλείουν σε μαρμάρινο μεγαλόπρεπο μνήμα και που παρουσιάζουν τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη ως τον «πρωτόπλαστο Αδάμ» της πατριαρχικής ψαλτικής παραδόσεως.


Ποτέ οι παλαιοί ψάλτες της Μεγάλης Εκκλησίας δεν (καθ)όρισαν ημερομηνία θανάτου στο ύφος, παρά το γεγονός ότι ο καθένας έψαλλε σχεδόν δικό του Αναστασιματάριο τα προηγούμενα 1.000 χρόνια.


Σήμερα ακούμε από ορισμένους (ελάχιστους ευτυχώς) «πεφωτισμένους» μαθητάς του πατριαρχικού ύφους το ψαλτικό ευτράπελο, ότι το πατριαρχικόν ύφος πνέει ακόμη τα λοίσθια στο αριστερό αναλόγιο του Π.Ν., ενώ στο δεξιό ήδη εξεδήμησε και βάλθηκαν να το κηδεύσουν ψάλλοντας οι ίδιοι με πατριαρχικόν ύφος!


Αυτά είναι φαιδρότητες και ευτυχώς οι φύλακες έχουν όντως γνώση:


https://www.youtube.com/watch?v=V00qtDIPwV8

https://www.youtube.com/watch?v=W-jZ0yBRIzM


ΥΓ. Προ καιρού συνάντησα φίλο στανιτσικό ψάλτη, που ανέκαθεν προσπαθούσε να με πείσει πως μετά τον Αστέρη δεν θα υπάρχει πλέον πατριαρχικόν ύφος και τον είδα με ένα πυκνό μαύρο μουστάκι που ποτέ δεν είχε! Του λέω «το μουστάκι τι δηλοί;», μου λέει «ο Στανίτσας είχε μουστάκι, είναι κι αυτό ίδιον του πατριαρχικού ύφους!»
 
Last edited:

Μάριος

Μέλος

Πάντα τὶς προτιμῶ καὶ θὰ συνεχίσω πεισματωδῶς σὲ ἀντίθεση μὲ τὸ ... «ριζοσπαστικὸ» ψαλτικὸ ρεύμα τῆς ἐποχῆς, ποὺ ταυτίζει διὰ συγχύσεως τὰ κροκοδείλια δάκρυα τοῦ ψαλτικοῦ ψευδοσυναισθήματος μὲ τὸν «σεμνό, απέριττο και μυστικοπαθές»χαρακτήρα. Λὲς καὶ ὁ κλαυθμηρισμὸς τῶν ταχυτάτων ἀποδιδομένων καλλωπιστικῶν σημείων μπορεῖ ποτὲ νὰ ὑποκαταστήσει «σεμνό, απέριττο» χαρακτήρα, πού σίγουρα μᾶς λείπει ἀπὸ τότε ποὺ 'φυγε ὁ κ. Ἀστέρης καὶ ἀκοῦμε πλέον μόνο στὸν Α΄δομέστικο.

Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το πως μπορείς ( εσύ και αυτή η τεράστια μουσική διάνοια ) να διακρίνεις τον "κλαυθμηρισμὸ ( :D :D :D ) τῶν ταχυτάτων ἀποδιδομένων καλλωπιστικῶν σημείων" αλλά σου διαφεύγουν και ζητάς διευκρινήσεις για τις πασιφανείς ατεχνίες, παραφωνίες, αρρυθμίες κλπ.

Ναι είναι φανερό ότι δεν υπάρχει καμία προκατάληψη και εμπάθεια στα posts σου...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το πως μπορείς ( εσύ και αυτή η τεράστια μουσική διάνοια ) να διακρίνεις τον "κλαυθμηρισμὸ ( :D :D :D ) τῶν ταχυτάτων ἀποδιδομένων καλλωπιστικῶν σημείων" αλλά σου διαφεύγουν και ζητάς διευκρινήσεις για τις πασιφανείς ατεχνίες, παραφωνίες, αρρυθμίες κλπ.

Ναι είναι φανερό ότι δεν υπάρχει καμία προκατάληψη και εμπάθεια στα posts σου...

Ὁ Α΄δομέστικος μπορεῖ νὰ ἐμφανίζει τεχνικὰ προβλήματα, ΑΛΛΑ ἔχει τὸ βασικότατο προσὸν ποὺ ὁ τοποτηρητὴς δὲν ἔχει καὶ δὲν φαίνεται νὰ θέλει νὰ ἀποκτήσει: ἔχει τὴν μαθητεία στὸ πατριαρχικὸ αναλόγιο, δίπλα στοὺς Ἄρχοντες Πρωτοψάλτη καὶ Λαμπαδάριο, ζυμωμένος στὸ κλίμα τῆς Πόλεως.

Τὰ τεχνικὰ θέματα ξεπερνιοῦνται γιαβάς γιαβάς.
Ἡ ἔλλειψη μαθητείας στὸ πατριαρχικὸ ἀναλόγιο εἶναι δυνατὸν νὰ θεραπευθεὶ μὲ ἀκούσματα κασετοφώνου, ὅπως ἐλέχθη; Ἄλλωστε, ἔχει γίνει πλέον φανερὸ πὼς ὁ τοποτηρητὴς ἐπιβάλει τὸ προσωπικό του ὕφος ἀδιαφορῶντας γιὰ τοὺς προκατόχους, διασπῶντας τὰ μέχρι τώρα ἀκούσματα, ποὺ ἄλλωστε δὲν ἔχει διδαχθεῖ στὴν πηγή τους, τὴν Μεγάλη Ἐκκλησία
Αὐτὸ ἔχει καὶ ὡς συνέπεια -θεωρῶ- τὴν ἀσυμφωνία μὲ τὸν πατριαρχικὸ μαθητὴ Α΄ δομέστικο ἀπέναντι. Καὶ δυστυχῶς δὲν βλέπω νὰ βελτιώνεται, ἀλλὰ τὸ χάσμα χαίνει. Ἴσως χρειάζεται κι ἄλλος ἑλλαδίτης νὰ διδάξει ψαλτικὴ στὸ ἀριστερὸ ἀναλόγιο, ὑποτασσόμενος παντὶ στὸ νέο ρεύμα, ποὺ ἔχει προκύψει πὼς ὑποστηρίζεται φανερὰ ἐκ τῶν ἔνδον τῆς πατριαρχικῆς αὐλῆς. Κι αὐτὸ παρὰ τὶς «διαβεβαιώσεις» -ἕπεα πτερόεντα- πὼς συνεχίζεται ἡ ... παράδοση τοῦ Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου. Μόνο ὁ τίτλος τοῦ ὀφικίου θὰ παραμείνει αὐτὸς ποὺ ἀκούγαμε.

Ἄκου λοιπὸν τὸν Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ἀστέρη κι ἄν βρεῖς κάτι κοινὸ με τὸν νῦν τοποτηρητή ξανασυζητοῦμε περὶ ἐμπαθείας. Μπορεῖς νὰ συζητήσεις βέβαια περὶ κώφωσης καὶ πόρωσης, εἶναι φανερό.

Ἑκτὸς κι αν θεωρεῖτε ὅτι μελετᾶ ὁ τοποτηρητὴς ἠχογραφήσεις τοῦ Δανιὴλ καὶ τοῦ Χαλάτζογλου, ἐπανερχόμενος στὶς ... ρίζες. Οὕτε τὸ
Yggdrasil δὲν ἔχει τέτοια ρίζα μέχρι τὴν Niflheim. Μόνο προσοχὴ στὸν Nidhogg ...:rolleyes:
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)

[...] ἔχει τὴν μαθητεία

Το καλοκαίρι βρέθηκα σε ενορία της ελληνικής περιφέρειας, όπου πήγα για τον κυριακάτικο εκκλησιασμό.

Έψαλλαν σχεδόν πρακτικά 3-4 ψάλτες μέσης ηλικίας, όπως μπορούσαν, μη εξαιρουμένου του πρωτοψάλτου...

Βλέπω λοιπόν από μακριά, λίγο πριν το «Ευλογημένη η βασιλεία...», να εμφανίζεται ξαφνικά στο αναλόγιο η Θεία Λειτουργία του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου!

Λέω από μέσα μου «θα πάω να τους κάνω λίγο ισοκράτημα τουλάχιστον».

Και μου λέει ο πρωτοψάλτης με καμάρι, αφού χαιρετηθήκαμε και συστηθήκαμε: «Εγώ είμαι μαθητής του Παϊκόπουλου!».

[...]

Φθάνουμε στο Χερουβικό, ανοίγει την Θεία Λειτουργία στον ήχο της εβδομάδος και ξεκινάει να ψάλλει «κουτουρού», ακολουθώντας μόνο τις μαρτυρίες.

Στο τέλος μου λέει: «Αυτό το Χερουβικό μου το δίδαξε τότε!», και μου έδειξε την ημερομηνία που είχε σημειώσει....

Κατά τα άλλα ευγενέστατος, να είναι καλά ο άνθρωπος. Να τον έχει καλά ο Θεός...
 
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Επειδή είναι άκρως επίκαιρο, να σημειώσω πως στα νέα προγράμματα Σπουδών στα Θρησκευτικά προτείνεται για ακρόαση ψαλμών στους μαθητές της Ε' Δημοτικού μεταξύ άλλων ο Ν΄ Ψαλμός και τα Πεντηκοστάρια με τον τοποτηρητή και τον α' δομέστικο (φετινή ηχογραφηση Κυρ. Σαμαρείτιδος).

Πάντως και ο Στανίτσας έχει την τιμητική του: Προτάσσεται τις περισσότερες φορές, μεταξύ αυτών βεβαίως και ο Εμμανουηλίδης και η Καραντζή

Για του λόγου το αληθές: http://www.iep.edu.gr/images/θρησκευτικα/Δημοτικό/Ε%20Δημοτικού/ΜΟΥΣΙΚΗ%20Ε΄%20ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.docx
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος


Ὁ Α΄δομέστικος μπορεῖ νὰ ἐμφανίζει τεχνικὰ προβλήματα, ΑΛΛΑ ἔχει τὸ βασικότατο προσὸν ποὺ ὁ τοποτηρητὴς δὲν ἔχει καὶ δὲν φαίνεται νὰ θέλει νὰ ἀποκτήσει: ἔχει τὴν μαθητεία στὸ πατριαρχικὸ αναλόγιο, δίπλα στοὺς Ἄρχοντες Πρωτοψάλτη καὶ Λαμπαδάριο, ζυμωμένος στὸ κλίμα τῆς Πόλεως.

Τὰ τεχνικὰ θέματα ξεπερνιοῦνται γιαβάς γιαβάς.
Ἡ ἔλλειψη μαθητείας στὸ πατριαρχικὸ ἀναλόγιο εἶναι δυνατὸν νὰ θεραπευθεὶ μὲ ἀκούσματα κασετοφώνου, ὅπως ἐλέχθη; Ἄλλωστε, ἔχει γίνει πλέον φανερὸ πὼς ὁ τοποτηρητὴς ἐπιβάλει τὸ προσωπικό του ὕφος ἀδιαφορῶντας γιὰ τοὺς προκατόχους, διασπῶντας τὰ μέχρι τώρα ἀκούσματα, ποὺ ἄλλωστε δὲν ἔχει διδαχθεῖ στὴν πηγή τους, τὴν Μεγάλη Ἐκκλησία
Αὐτὸ ἔχει καὶ ὡς συνέπεια -θεωρῶ- τὴν ἀσυμφωνία μὲ τὸν πατριαρχικὸ μαθητὴ Α΄ δομέστικο ἀπέναντι. Καὶ δυστυχῶς δὲν βλέπω νὰ βελτιώνεται, ἀλλὰ τὸ χάσμα χαίνει. Ἴσως χρειάζεται κι ἄλλος ἑλλαδίτης νὰ διδάξει ψαλτικὴ στὸ ἀριστερὸ ἀναλόγιο, ὑποτασσόμενος παντὶ στὸ νέο ρεύμα, ποὺ ἔχει προκύψει πὼς ὑποστηρίζεται φανερὰ ἐκ τῶν ἔνδον τῆς πατριαρχικῆς αὐλῆς. Κι αὐτὸ παρὰ τὶς «διαβεβαιώσεις» -ἕπεα πτερόεντα- πὼς συνεχίζεται ἡ ... παράδοση τοῦ Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου. Μόνο ὁ τίτλος τοῦ ὀφικίου θὰ παραμείνει αὐτὸς ποὺ ἀκούγαμε.

Ἄκου λοιπὸν τὸν Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ἀστέρη κι ἄν βρεῖς κάτι κοινὸ με τὸν νῦν τοποτηρητή ξανασυζητοῦμε περὶ ἐμπαθείας. Μπορεῖς νὰ συζητήσεις βέβαια περὶ κώφωσης καὶ πόρωσης, εἶναι φανερό.

Ἑκτὸς κι αν θεωρεῖτε ὅτι μελετᾶ ὁ τοποτηρητὴς ἠχογραφήσεις τοῦ Δανιὴλ καὶ τοῦ Χαλάτζογλου, ἐπανερχόμενος στὶς ... ρίζες. Οὕτε τὸ
Yggdrasil δὲν ἔχει τέτοια ρίζα μέχρι τὴν Niflheim. Μόνο προσοχὴ στὸν Nidhogg ...:rolleyes:
Διαβασες αυτά που έγραψες;;;;
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
Επειδή είναι άκρως επίκαιρο, να σημειώσω πως στα νέα προγράμματα Σπουδών στα Θρησκευτικά προτείνεται για ακρόαση ψαλμών στους μαθητές της Ε' Δημοτικού μεταξύ άλλων ο Ν΄ Ψαλμός και τα Πεντηκοστάρια με τον τοποτηρητή και τον α' δομέστικο (φετινή ηχογραφηση Κυρ. Σαμαρείτιδος).

Πάντως και ο Στανίτσας έχει την τιμητική του: Προτάσσεται τις περισσότερες φορές, μεταξύ αυτών βεβαίως και ο Εμμανουηλίδης και η Καραντζή

Για του λόγου το αληθές: http://www.iep.edu.gr/images/θρησκευτικα/Δημοτικό/Ε%20Δημοτικού/ΜΟΥΣΙΚΗ%20Ε΄%20ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.docx

Καλο πολύ καλό αλλά ΑΣΧΕΤΟ!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Διαβασες αυτά που έγραψες;;;;
Τα διάβασε και ανεξάρτητα από τις επιμέρους υπερβολές, οι ανησυχίες που διαπιστώνει ο domesticus είναι εύλογες. Εγώ βέβαια πιστεύω ότι έχει τα φόντα ο Νεοχωρίτης να ανταποκριθεί στο πατριαρχικό ύφος και, όπως έχω ξαναγράψει, πρέπει να του δώσουμε πίστωση χρόνου και αρκετού μάλιστα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θέλει πραγματικά να διαμορφώσει το ψάλσιμο του προς το πατριαρχικό. Αν το θέλει, μπορεί να το κάνει, μια κι έχει τεράστιες δυνατότητες. Όμως αν μείνουν έτσι τα πράγματα, αυτό που ακούμε δεν είναι πατριαρχικό ψάλσιμο σε καμία περίπτωση, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ο αριστερός μπορεί κάποιες φορές να έχει ατέλειες φωνητικές (που για μένα μπορεί κάλλιστα να τις ξεπεράσει αν απλώς ψάλει πιο ήρεμα), όμως το ύφος του θυμίζει Αστέρη και Πατριαρχείο, κάτι που στο δεξιό αναλόγιο δεν συμβαίνει ποτέ. Γι' αυτό και όταν ψάλει σωστά, υπερτερεί του δεξιού (πάλι κατ' εμέ). Οπότε κι εγώ, για να είμαι ειλικρινής, μεταξύ των δύο προτιμάω τον αριστερό.
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
Τα διάβασε και ανεξάρτητα από τις επιμέρους υπερβολές, οι ανησυχίες που διαπιστώνει ο domesticus είναι εύλογες. Εγώ βέβαια πιστεύω ότι έχει τα φόντα ο Νεοχωρίτης να ανταποκριθεί στο πατριαρχικό ύφος και, όπως έχω ξαναγράψει, πρέπει να του δώσουμε πίστωση χρόνου και αρκετού μάλιστα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θέλει πραγματικά να διαμορφώσει το ψάλσιμο του προς το πατριαρχικό. Αν το θέλει, μπορεί να το κάνει, μια κι έχει τεράστιες δυνατότητες. Όμως αν μείνουν έτσι τα πράγματα, αυτό που ακούμε δεν είναι πατριαρχικό ψάλσιμο σε καμία περίπτωση, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ο αριστερός μπορεί κάποιες φορές να έχει ατέλειες φωνητικές (που για μένα μπορεί κάλλιστα να τις ξεπεράσει αν απλώς ψάλει πιο ήρεμα), όμως το ύφος του θυμίζει Αστέρη και Πατριαρχείο, κάτι που στο δεξιό αναλόγιο δεν συμβαίνει ποτέ. Γι' αυτό και όταν ψάλει σωστά, υπερτερεί του δεξιού (πάλι κατ' εμέ). Οπότε κι εγώ, για να είμαι ειλικρινής, μεταξύ των δύο προτιμάω τον αριστερό.
Πατριαρχικό ύφοςείναι αυτό το του Αστέρη; Μα καλά ακούσματα δεν έχετε;Ε τότε καλύτερη η σιωπή!
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Εγώ βέβαια πιστεύω ότι έχει τα φόντα ο Νεοχωρίτης να ανταποκριθεί στο πατριαρχικό ύφος

Ακριβώς. Δεν είναι μακράν αυτού.

πρέπει να του δώσουμε πίστωση χρόνου και αρκετού μάλιστα.

Ακριβώς έτσι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θέλει πραγματικά να διαμορφώσει το ψάλσιμο του προς το πατριαρχικό. Αν το θέλει, μπορεί να το κάνει, μια κι έχει τεράστιες δυνατότητες.

Αυτό ακριβώς μας κάνει όλους να ελπίζουμε ότι θα προσαρμοστεί πολύ περισσότερο συν τω χρόνω στο ψαλτικό ύφος που ζωογόνησε την ψαλτική τέχνη εντός του Πατριαρχικού Ναού τον περασμένο αιώνα, όπερ εκλήθη ύφος πατριαρχικόν.

Όμως αν μείνουν έτσι τα πράγματα, αυτό που ακούμε δεν είναι πατριαρχικό ψάλσιμο σε καμία περίπτωση, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Όντως, κανείς δεν έγραψε το αντίθετο. Αλλά ο τρόπος που αποδίδει τα ψαλλόμενα είναι εγγύτατος του πατριαρχικού ύφους. Και συν τω χρόνω -όλοι θέλουμε να ελπίζουμε- πως θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη προσέγγιση.


[...]όμως το ύφος του θυμίζει Αστέρη και Πατριαρχείο

Αστέρη μπορεί να θυμίζει, αλλά αυτό δεν αρκεί. Χρειάζεται χρόνος και στον τοποτηρητή της λαμπαδαρίας της Μ.τ.Χ.Ε.


Οπότε κι εγώ, για να είμαι ειλικρινής, μεταξύ των δύο προτιμάω τον αριστερό.

Γιαβάς-γιαβάς ο ένας, γιαβάς-γιαβάς και ο άλλος... Επιφυλασσόμεθα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Απλά σκεφτείτε να γινόταν πυρηνική καταστροφή και οι ολίγοι επιζώντες να επιβιώνανε σε δύο χωριά εκατοντάδες χιλιόμετρα μακρυά το ένα από το άλλο. Στο χωριό Α θα είχε διασωθεί ένα αντίτυπο του Θεωρητικού του Χρυσάνθου, αλλά κανείς δεν θα ήξερε μουσική. Στο χωριό Β θα είχει επιζήσει ο Παϊκόπουλος. Σε ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι θα επιζούσε η βυζαντινή μουσική; ...

ἄκουε πολλά said:
Το καλοκαίρι βρέθηκα σε ενορία της ελληνικής περιφέρειας, όπου πήγα για τον κυριακάτικο εκκλησιασμό.

Έψαλλαν σχεδόν πρακτικά 3-4 ψάλτες μέσης ηλικίας, όπως μπορούσαν, μη εξαιρουμένου του πρωτοψάλτου...

Βλέπω λοιπόν από μακριά, λίγο πριν το «Ευλογημένη η βασιλεία...», να εμφανίζεται ξαφνικά στο αναλόγιο η Θεία Λειτουργία του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου!

Λέω από μέσα μου «θα πάω να τους κάνω λίγο ισοκράτημα τουλάχιστον».

Και μου λέει ο πρωτοψάλτης με καμάρι, αφού χαιρετηθήκαμε και συστηθήκαμε: «Εγώ είμαι μαθητής του Παϊκόπουλου!».

[...]

Φθάνουμε στο Χερουβικό, ανοίγει την Θεία Λειτουργία στον ήχο της εβδομάδος και ξεκινάει να ψάλλει «κουτουρού», ακολουθώντας μόνο τις μαρτυρίες.

Στο τέλος μου λέει: «Αυτό το Χερουβικό μου το δίδαξε τότε!», και μου έδειξε την ημερομηνία που είχε σημειώσει....

Κατά τα άλλα ευγενέστατος, να είναι καλά ο άνθρωπος. Να τον έχει καλά ο Θεός...
. . . .
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
ἄκουε πολλά said:
Ακριβώς. Δεν είναι μακράν αυτού.



Ακριβώς έτσι.



Αυτό ακριβώς μας κάνει όλους να ελπίζουμε ότι θα προσαρμοστεί πολύ περισσότερο συν τω χρόνω στο ψαλτικό ύφος που ζωογόνησε την ψαλτική τέχνη εντός του Πατριαρχικού Ναού τον περασμένο αιώνα, όπερ εκλήθη ύφος πατριαρχικόν.



Όντως, κανείς δεν έγραψε το αντίθετο. Αλλά ο τρόπος που αποδίδει τα ψαλλόμενα είναι εγγύτατος του πατριαρχικού ύφους. Και συν τω χρόνω -όλοι θέλουμε να ελπίζουμε- πως θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη προσέγγιση.




Αστέρη μπορεί να θυμίζει, αλλά αυτό δεν αρκεί. Χρειάζεται χρόνος και στον τοποτηρητή της λαμπαδαρίας της Μ.τ.Χ.Ε.




Γιαβάς-γιαβάς ο ένας, γιαβάς-γιαβάς και ο άλλος... Επιφυλασσόμεθα.

Τι εννοείς χρειάζεται χρόνο; Γνωρίζεις εσύ τι απεφάσισαν οι Πατριαρχικοί για τον κ.Νεοχωρίτη; Όχι προφανώς. Άρα καλύτερα να πληροφορήσε πρώτα και έπειτα να εκφράζεσαι. Αυτό είναι δείγμα λογικού ανθρώπου άλλωστε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανακεφαλαιώνοντας: Το θέμα εδώ είναι αν θα μπει στην ενότητα των πατριαρχικών στο forum. Γνώμη μου είναι ότι, ως τοποτηρητής, μπορεί να μπει μια ανακατεύθυνση στην ενότητά του από το τμήμα των τοποτηρητών, όπως έχει πχ για το Σύρκα. Έτσι θα σταματήσει και ο καβγάς.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν διιστάμενες απόψεις: άλλοι πιστεύουν πως δεν πρέπει να αλλάξει τίποτα στο ψάλσιμό του για να λέμε ότι φέρει το πατριαρχικό ύφος, κάτι όμως που έκαναν μέχρι και οι μέγιστοι Πρίγγος και Στανίτσας μέχρι να προσαρμοστούν, και άλλοι ότι χωλαίνει σε πολλά σημεία στην πατριαρχική παράδοση και πως χρειάζεται περίοδος προσαρμογής και άρα πίστωση χρόνου. Με τους τελευταίους συμφωνώ απολύτως και απορώ γιατί καβγαδίζουμε τόσους μήνες και, όταν κάποιοι υποδεικνύουμε τις εμφανείς αποκλίσεις μήπως και τις διορθώσει, αυτοί σπεύδουν να τον βγάλουν λάδι και γνησιότερο πατριαρχικό των πατριαρχικών, διευρύνοντας και επαναπροσδιορίζοντας τα στοιχεία της πατριαρχικής παραδόσεως.
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
Μετα πρώτης και δευτέρας...παρεττού. Το καλύτερο. Εχε γεια καημένε κόσμε!
 
Top