Ανοιξαντάρια Προδρόμου Ιωαννίδου Βαρύς Τετράφωνος

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Πριν μερικούς μήνες έψαχνα στο youtube να ακούσω ανοιξαντάρια σε βαρύ και επέσα πάνω σ' αυτά. Μαγεύτικα απ' τη μελωδία και είπα να ψάξω και το κείμενο να το προσθέσω στη προσωπική μου επιλογή. Αφού δε το βρήκα πουθενά, εν τέλει αποφάσισα να το (αντι)γράψω. Ελπίζω η δουλεία μου να σας αρέσει και προπαντώς να σας καταστεί χρήσιμη.

Το ηχητικό βρίσκεται εδώ:
ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΗΣ ΑΝΟΙΞΑΝΤΑΡΙΑ ΠΡΟΔΡ. ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΒΑΡΥΣ
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πριν μερικούς μήνες έψαχνα στο youtube να ακούσω ανοιξαντάρια σε βαρύ και επέσα πάνω σ' αυτά. Μαγεύτικα απ' τη μελωδία και είπα να ψάξω και το κείμενο να το προσθέσω στη προσωπική μου επιλογή. Αφού δε το βρήκα πουθενά, εν τέλει αποφάσισα να το γράψω. Ελπίζω η δουλεία μου να σας αρέσει και προπαντώς να σας καταστεί χρήσιμη.

Το ηχητικό βρίσκεται εδώ:
ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΗΣ ΑΝΟΙΞΑΝΤΑΡΙΑ ΠΡΟΔΡ. ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΒΑΡΥΣ

Εννοείτε, να το (αντι)γράψετε στον υπολογιστή. Έχουν ξεφύγει μερικά (λίγα) τυπογραφικά, γι'αυτό θα ήταν χρήσιμο να αναρτηθεί και το πρωτότυπο κείμενο.
 
Last edited:

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Προφανώς και εννοώ να το αντιγράψω, το διορθώνω στο αρχικό post. Θα το ξανακοιτάξω τότε και το ανεβάζω ξανά.
Ευχαριστώ!
 

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Αδιόρθωτο παρέμεινε..."ανοίξαντο σου"

Αν ακούσετε και δείτε το video έτσι ακριβώς όπως το έχω αντιγράψει αποδίδεται. Εκτός και αν είναι κάτι που δε καταλαβαίνω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν ακούσετε και δείτε το video έτσι ακριβώς όπως το έχω αντιγράψει αποδίδεται. Εκτός και αν είναι κάτι που δε καταλαβαίνω.


Ευλογημένε, ποιό είναι το σωστό; ''Ανοιξαντο σου'' ή ''Ανοιξαντός σου''; Τί έχεις γράψει;

δ.
 

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Ευλογημένε, ποιό είναι το σωστό; ''Ανοιξαντο σου'' ή ''Ανοιξαντός σου''; Τί έχεις γράψει;

δ.

Ναι έχετε δίκιο, τόση ώρα κοιτούσα για λάθη στους χαρακτήρες στα χρονικά σημεία και λοιπά. :p

να και το link για να μη το ξαναανεβάζω στο forum.
Ανοιξαντάρια Προδρόμου Ιωαννίδου
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ναι έχετε δίκιο, τόση ώρα κοιτούσα για λάθη στους χαρακτήρες στα χρονικά σημεία και λοιπά. :p

να και το link για να μη το ξαναανεβάζω στο forum.
Ανοιξαντάρια Προδρόμου Ιωαννίδου

Εκτός από το «Ανοίξαντός σου», υπάρχουν κυρίως λάθη αντιγραφής στην παρασημαντική, όπως στο: Ανοίξαντός (γοργό στην 3η απόστροφο και μετά ίσον), ο Θεός (γοργό κάτωθεν του ολίγου), εκλείψουσι (γοργό κάτωθεν των κεντημάτων), ουράνιε (χωρίς αντικένωμα) κ.ο.κ.

Γι'αυτό επαναλαμβάνω:
... θα ήταν χρήσιμο να αναρτηθεί και το πρωτότυπο κείμενο.
Τα δε δύο αναρτηθέντα κείμενα να αποσυρθούν μέχρι να διορθωθούν όλα τα (λιγοστά) λάθη αντιγραφής.
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Έχουμε κάτι νεότερο?

Καλησπερα σας,
αντιγραφη με PrintScreen απο το Youtube! σε pdf.
Αν μπορει καποιος (που εχει καταλληλο προγρομμα) να το καθαρισει περισσοτερο θα ημουν ευγνωμων.:)
 

Attachments

  • Anoiksantaria.pdf
    470.4 KB · Views: 123

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Για κάθε ενδιαφέρομενο, εδώ είναι το πρωτότυπο κείμενο (αυτό που φαίνεται και στο βίντεο).

Για την ιστορία, το εν λόγω μέλος βρίσκεται στον συμπληρωματικό τόμο του Εσπερινού που εξέδωσε ο εκδότης Ρηγόπουλος μαζί με την ανατύπωση του Ταμείου Ανθολογίας του Φωκαέως.
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια - ήχος βαρύς τετράφωνος - Προδρόμου Ιωαννίδου.pdf
    145.1 KB · Views: 194

chris

Μέλος
Εχω ετοιμάσει να τα ψάλλω στον πανηγυρικο Εσπερινό επι τη μνημη του Αγιου Σπυρίδωνος στην Τριανδρία Θεσσαλονίκης. Συμφωνω ότι είναι πανέμορφα μέλη.. Ελπίζω να τα πούμε καλά..
 

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Για κάθε ενδιαφέρομενο, εδώ είναι το πρωτότυπο κείμενο (αυτό που φαίνεται και στο βίντεο).

Για την ιστορία, το εν λόγω μέλος βρίσκεται στον συμπληρωματικό τόμο του Εσπερινού που εξέδωσε ο εκδότης Ρηγόπουλος μαζί με την ανατύπωση του Ταμείου Ανθολογίας του Φωκαέως.

Αν και είναι πλέον παλιό το θέμα σας ευχαριστώ θερμά! Όταν τα πρωτοάκουσα, εντυπωσιάστηκα!
 
Top