Χορωδία Θρασυβούλου Στανίτσα - Συναυλία στο Hilton Αθηνών (17 Απριλίου 1970)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από το αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη. Το "Σε υμνούμεν" του Χ''Αθανασίου ακούγεται δύο φορές. Μάλλον το καρούλι είχε σαν μήτρα κασέτα 90άρα που στα 45 λεπτά, για να μην κόψουνε κάτι άλλο, έβαλλαν εμβόλιμα το "Σε υμνούμεν", ενώ κανονική του θέση έιναι αργότερα, όπου και προλογίζεται.

SYNAYLIA HILTON1.zip
http://www.mediafire.com/?ymjymmjsdfj

SYNAYLIA HILTON2.zip
http://www.mediafire.com/?wd93wb24xb9
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από το αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη. Το "Σε υμνούμεν" του Χ''Αθανασίου ακούγεται δύο φορές. Μάλλον το καρούλι είχε σαν μήτρα κασέτα 90άρα που στα 45 λεπτά, για να μην κόψουνε κάτι άλλο, έβαλλαν εμβόλιμα το "Σε υμνούμεν", ενώ κανονική του θέση έιναι αργότερα, όπου και προλογίζεται.

Αγαπητε Γιαννη
Στην ηχογραφηση που εχω εγω , υπαρχει στο τελος και το ''Παντων προστατευεις ..'' . Επισης στην αρχη της ηχογραφησης που εχω , υπαρχει μερος απο το ομηρικο Ευαγγελιο , η φημη του Αρχιεπισκοπου Αθηνων (Ιερωνυμος Κοτσωνης) και το Τη Υπερμαχω . Μαλλον θα ειναι απο αλλη συναυλια . Ξερεις κατι ;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ μόνο έκοψα αυτά που, όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα, κάποιος φίλος είχε μεταφέρει σε DAT από τα καρούλια του Πετρίδη. Δεν έχω κάποια άλλη πληροφορία. Αν, όμως, κάποιος έχει ή μπορεί να βρει (π.χ. στο βιβλίο του Τσιούνη ή από άτομα που συμμετείχαν στη συναυλία κλπ) ας μας ανεβάσει να μάθουμε κι εμείς περισσότερες λεπτομέρειες.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητε Γιαννη
Στην ηχογραφηση που εχω εγω , υπαρχει στο τελος και το ''Παντων προστατευεις ..'' . Επισης στην αρχη της ηχογραφησης που εχω , υπαρχει μερος απο το ομηρικο Ευαγγελιο , η φημη του Αρχιεπισκοπου Αθηνων (Ιερωνυμος Κοτσωνης) και το Τη Υπερμαχω . Μαλλον θα ειναι απο αλλη συναυλια . Ξερεις κατι ;

Βαγγέλη,

Όντως, το "Πάντων προστατεύεις", το ομηρικό Ευαγγέλιο, η φήμη του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και το "Τη Υπερμάχω" είναι από την ίδια την συναυλία. Και μάλιστα, σύμφωνα με την φωτοτυπία του προγράμματος που είναι στο βιβλίο του Τσιούνη, το "Τη Υπαρμάχω" ήταν το πρώτο τροπάριο της συναυλίας.

Σε παρακαλώ, ανέβασε αυτά τα κομμάτια για να ολοκληρωθή η συναυλία.

Ευχαριστώ.

Απόστολος

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει και η ηχογράφηση του Προοιμίου του κ. Πανώτη;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Με την ευκαιρία της δημοσίευσης αυτής της συναυλίας, μήπως έχει κάποιος την εκτέλεση του Δόξα του πολυελέου "Δούλοι Κύριον" του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε πλάγιο του πρώτου από τον Στανίτσα; Απ'οτι ξέρω, λέει μόνος του τον ύμνο και η χορωδία το κράτημα. Δεν έχω ιδέα από ποια συναυλία είναι, αλλά είναι μία πραγματικά καταπληκτική εκτέλεση!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Με την ευκαιρία της δημοσίευσης αυτής της συναυλίας, μήπως έχει κάποιος την εκτέλεση του Δόξα του πολυελέου "Δούλοι Κύριον" του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε πλάγιο του πρώτου από τον Στανίτσα; Απ'οτι ξέρω, λέει μόνος του τον ύμνο και η χορωδία το κράτημα. Δεν έχω ιδέα από ποια συναυλία είναι, αλλά είναι μία πραγματικά καταπληκτική εκτέλεση!

Μήπως εννοείς την ηχογράφηση σε ένα από τους δίσκους του Χ"Γιακουμή; Εκεί η Χορωδία ψάλλει αν θυμαμαι καλά στίχους του Πολυελέου, και ο Στανίτσας ψάλλει μόνος το "Η Υπεράρχιος Θεότης", το Δοξαστικόν του Πολυελέου, και μετά η Χορωδία ψάλλει το αρκετά μεγάλο και αριστοτεχνικό κράτημα...
Κάπου στον έξω κόσμο "έπαιζε" και το χειρόγραφο από την "Υπεράρχιο". Δυστυχώς δεν το πέτυχα πουθενά :( ...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δυστυχώς, από τη συναυλία αυτή δεν έχω τίποτε άλλο. Ήταν, όπως είπα, από τα καρούλια του Πετρίδη και δεν πείραξα τίποτε. Μόνο tracks χώρισα. Όποιος άλλος έχει και μπορεί να ανεβάσει και άλλο υλικό από αυτή την συναυλία, θα τον παρακαλούσα να το κάνει, καθώς και πληροφορίες σχετικά με αυτήν. Και μια που αναφέρθηκε κάτι για πρόγραμμα, μια που αυτό δεν ανήκει στο copyright του Τσιούνη, αφού θα μπορούσε να το έχει όποιος παραβρέθηκε στη συναυλία, γίνεται να ανεβεί να το πάρουμε όλοι μας; Όσο για το "Η Υπεράρχιος", δεν είναι σε δίσκο του Χατζηγιακουμή, αλλά του Στάθη η μουσικολογική σπουδή Νο 4 "Πέτρος Λαμπαδάριος", διπλός δίσκος όπου ψάλλει η χορωδία του Στανίτσα. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση από τους διαχειριστές, το ανεβάζω και σήμερα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με την ευκαιρία της δημοσίευσης αυτής της συναυλίας, μήπως έχει κάποιος την εκτέλεση του Δόξα του πολυελέου "Δούλοι Κύριον" του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε πλάγιο του πρώτου από τον Στανίτσα; Απ'οτι ξέρω, λέει μόνος του τον ύμνο και η χορωδία το κράτημα. Δεν έχω ιδέα από ποια συναυλία είναι, αλλά είναι μία πραγματικά καταπληκτική εκτέλεση!

Χρηστο
Θα το βρεις στην εκπομπη μου περι κρατηματων (μερος Γον) . Παραθετω το σχετικο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=9034&postcount=18
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δυστυχώς, από τη συναυλία αυτή δεν έχω τίποτε άλλο. Ήταν, όπως είπα, από τα καρούλια του Πετρίδη και δεν πείραξα τίποτε. Μόνο tracks χώρισα. Όποιος άλλος έχει και μπορεί να ανεβάσει και άλλο υλικό από αυτή την συναυλία, θα τον παρακαλούσα να το κάνει, καθώς και πληροφορίες σχετικά με αυτήν. Και μια που αναφέρθηκε κάτι για πρόγραμμα, μια που αυτό δεν ανήκει στο copyright του Τσιούνη, αφού θα μπορούσε να το έχει όποιος παραβρέθηκε στη συναυλία, γίνεται να ανεβεί να το πάρουμε όλοι μας; Όσο για το "Η Υπεράρχιος", δεν είναι σε δίσκο του Χατζηγιακουμή, αλλά του Στάθη η μουσικολογική σπουδή Νο 4 "Πέτρος Λαμπαδάριος", διπλός δίσκος όπου ψάλλει η χορωδία του Στανίτσα. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση από τους διαχειριστές, το ανεβάζω και σήμερα.

Για την συναυλια του Χιλτον , σε πρωτη ευκαιρεια θα δω αν λειπει κατι να το ανεβασω . Οσο για το ''Υπεραρχιε Θεοτης ...'' υπαρχει ανεβασμενο στο Λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=9034&postcount=18
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δυστυχώς, από τη συναυλία αυτή δεν έχω τίποτε άλλο. Ήταν, όπως είπα, από τα καρούλια του Πετρίδη και δεν πείραξα τίποτε. Μόνο tracks χώρισα. Όποιος άλλος έχει και μπορεί να ανεβάσει και άλλο υλικό από αυτή την συναυλία, θα τον παρακαλούσα να το κάνει, καθώς και πληροφορίες σχετικά με αυτήν. Και μια που αναφέρθηκε κάτι για πρόγραμμα, μια που αυτό δεν ανήκει στο copyright του Τσιούνη, αφού θα μπορούσε να το έχει όποιος παραβρέθηκε στη συναυλία, γίνεται να ανεβεί να το πάρουμε όλοι μας; Όσο για το "Η Υπεράρχιος", δεν είναι σε δίσκο του Χατζηγιακουμή, αλλά του Στάθη η μουσικολογική σπουδή Νο 4 "Πέτρος Λαμπαδάριος", διπλός δίσκος όπου ψάλλει η χορωδία του Στανίτσα. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση από τους διαχειριστές, το ανεβάζω και σήμερα.

Αγαπητε Γιαννη (και λοιποι φιλοι) .
Ανεβαζω και τα υπολοιπα κομματια απο την συναυλια στο Χιλτον . Δηστυχως η ηχογραφηση δεν ειναι οτι καλλιτερο .
 

Attachments

  • 01=1'21''=Τη Υπερμαχω Πλ.Δος_new.mp3
    479.1 KB · Views: 139
  • 14'02''=Παντων προστατευεις Βος - Ομηρικον Ευαγγελιον(Προκοπιου Μελα του Κρητος)_new.mp3
    4.8 MB · Views: 173
  • 2'12''=Πολυχρονιον Οικουμενικου Πατριαρχου Αθηναγωρα & Φημη Ιερωνυμου (Αρχ-που)_new.mp3
    647.1 KB · Views: 122

Manuel

Μέλος
Σύμφωνα με τον πρωτοπρεσβύτερο Σ. Φαράσογλου, η συναυλία έγινε στις 17 Απριλίου του 1970.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ψάχνοντας βρήκα (μόνο) τα συνημμένα, και νομίζω σε καλύτερη ποιότητα ήχου.
Στην παρούσα επισύναψη δεν περιλαμβάνονται οι εισηγήσεις προ εκάστης μουσικής εκτελέσεως (και τα ...χειροκροτήματα) γιατί ο ηχολήπτης(;) έκανε ... οικονομία ταινίας:D
Πρέπει να υπήρχαν όλα τα μέλη αλλά στο κασετόφωνο δεν έγραφα μόνο εγώ αλλά και άλλα μέλη της οικογένειας και καταλαβαίνετε τί μπορεί να βρει κανείς στην κασέττα πχ του Hilton...(γι αυτό δεν υπάρχει ολόκληρο το άνωθεν οι προφήται)!:wink: Αλλά ας αρκεστούμε στα ... διασωθέντα.
Καλή ακρόαση και καλή Σαρακοστή!
ΥΓ Η συνέχεια στο επόμενο....
 

Attachments

  • KRATHMA ANWTHEN OI PROFHTAI.mp3
    3.8 MB · Views: 101
  • AGAPHSW SE.mp3
    3.8 MB · Views: 92
  • NYN AI DYNAMEIS.mp3
    7.6 MB · Views: 110
  • SE YMNOUMEN AKSION ESTIN PL A.mp3
    7.3 MB · Views: 93
  • XALINOUS.mp3
    9 MB · Views: 119
  • AINEITE AYTON ARGON HXOS C.mp3
    5.7 MB · Views: 106
  • GEYSASTHE KAI IDETE.mp3
    6.9 MB · Views: 105

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα υπόλοιπα διασωθέντα μέλη...
Όπως στο Άνωθεν οι προφήται που έναι ελλιπές, και στο Όφρακε λείπει η τελική κατάληξη κατανεύσω...
 

Attachments

  • LOGON AGATHON 1 RYSIOY.mp3
    10.1 MB · Views: 98
  • LOGON AGATHON 2.mp3
    10.4 MB · Views: 93
  • OFRA KE.mp3
    9.2 MB · Views: 91

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟ HILTON ΑΘΗΝΩΝ - ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ Ο ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ
01 ΑΝΑΒΑΘΜΟΙ ΗΧΟΣ ΠΛ. Α // 02 ΤΩ ΣΩΤΗΡΙ ΘΕΩ ΗΧΟΣ ΠΛ. Α // 03 ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΗΧΟΣ Α // 04 ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΝ ΕΟΡΤΑΖΟΜΕΝ ΠΑΝΤΑ ΧΟΡΗΓΕΙ ΗΧΟΣ Α // 05 ΒΑΣΙΛΕΥ ΟΥΡΑΝΙΕ ΗΧΟΣ ΠΛ. Β // 06 ΑΝΩΘΕΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΑΙ Ι. ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ ΗΧΟΣ ΒΑΡΥΣ // 07 ΑΓΑΠΗΣΩ ΣΕ ΚΥΡΙΕ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΗΧΟΣ Β // 08 ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ Μ. ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΗΧΟΣ ΠΛ. Α ΦΡΥΓΙΟΣ // 09 ΝΥΝ ΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ Ι. ΚΛΑΔΑ ΗΧΟΣ ΠΛ. Β // 10 ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ Μ. ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΗΧΟΣ ΠΛ. Α // 11 ΜΗ ΑΠΟΣΤΡΕΨΕΙΣ ΗΧΟΣ ΠΛ. Δ // 12 ΧΑΛΙΝΟΥΣ ΑΠΟΠΤΥΣΑΣ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΗΧΟΣ ΠΛ. Δ // 13 ΑΙΝΕΙΤΕ ΙΑΚΟΒΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΗΧΟΣ Γ // 14 ΧΑΡΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΠΛΗΡΩΤΑΙ ΗΧΟΣ Γ // 15 ΓΕΥΣΑΣΘΕ Ι. ΚΛΑΔΑ ΗΧΟΣ Α // 16 ΛΟΓΟΝ ΑΓΑΘΟΝ Γ. ΡΥΣΙΟΥ ΗΧΟΣ Δ ΑΓΙΑ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν θυμάμαι χρονολογία....
Καλή ακρόαση.....
 

Attachments

  • ΧΙΛΤΟΝ 01 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ.mp3
    3.9 MB · Views: 23
  • ΧΙΛΤΟΝ 02 ΑΝΑΒΑΘΜΟΙ ΠΛ. Α.mp3
    8.4 MB · Views: 26
  • 01 ΤΩ ΣΩΤΗΡΙ ΘΕΩ ΧΙΛΤΟΝ.mp3
    14.1 MB · Views: 33
  • 02 ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟΝ Α ΗΧ ΙΑΚΩΒΟΥ.mp3
    15.5 MB · Views: 27

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνέχεια...
 

Attachments

  • 03 ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΧΟΡΗΓΕΙ.mp3
    7.6 MB · Views: 21
  • 04 ΒΑΣΙΛΕΥ ΟΥΡΑΝΙΕ.mp3
    11 MB · Views: 19
  • 05 ΑΝΩΘΕΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΑΙ.mp3
    19.7 MB · Views: 32
  • 06 ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΝΩΘΕΝ....mp3
    6.9 MB · Views: 29

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνέχεια...
 

Attachments

  • 07 ΑΓΑΠΗΣΩ ΣΕ ΚΥΡΙΕ.mp3
    7 MB · Views: 19
  • 08 ΝΥΝ ΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.mp3
    13.9 MB · Views: 20
  • 09 ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΦΡΥΓ.mp3
    13.7 MB · Views: 25
  • 10 ΜΗ ΑΠΟΣΤΡΕΨΗΣ.mp3
    9.2 MB · Views: 21

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνέχεια... και τέλος...
Την ηχογράφηση μου έδωσε ο αντιπτέραρχος ε.α. κ. Μακρογιάννης Χαράλαμπος και επισυνάφθηκε χωρίς καμιά επεξεργασία από μένα....
Το ότι πρόκειται για την συναυλία του Χίλτον το κατάλαβα από τη φωνή του εισηγητού προ εκάστης μουσικής εκτελέσεως (όπου υπάρχει) και, να πω την αμαρτία μου, δεν με εντυπωσίασε σε αντίθεση με τη φωνή του κ. Αριστείδη Πανώτη που έκανε τις εισηγήσεις στο φεστιβάλ διεκκλησιαστικής μουσικής στη Λυρική σκηνή που είχε προηγηθεί.
 

Attachments

  • 11 ΧΑΛΙΝΟΥΣ.mp3
    12.2 MB · Views: 21
Top